Topografi VästergötlandFörra katalogen |
[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida] [ Hela_katalogen ] | Uppdaterad: 2011-12-13 |
| Nr | FÖRFATTARE | BESKRIVNING | PRIS |
|---|---|---|---|
| F791 | |||
| F792 | Ahlberger Gunnar. | Hultakvarnmordet. Ett morddrama i vävarbygd. Häftad. 8:0. Ill. Fint skick. 1994. 136s. | 70:- |
| F793 | Ahlsén Bertil. | Slottsherren på Hyltenäs. George Seaton. Häftad. 4:0. Rikt Ill. Fint skick. 1996. 40s. | Såld |
| F794 | Alänge Tage m.fl. | 20 år med musik i Fristad. Häftad. 4:0. Rikt ill. Fint skick. 1982. 94s. | 60:- |
| F795 | Aminoff Iwan T m.fl. | Strödda anteckningar ur Kungl. Skaraborgs regementes historia. Häftad. 8:o. Fint skick. 1913. 27 s. | 40:- |
| F796 | Andersson John. | Boken om Kind. Häftad. 8:0. Ill. Ngt. blekt omsl. annars bra skick. 1930. 191s. | 100:- |
| F797 | Andersson John. | Uddeboindustrien. 1865-1925. Häftad. 4:o. Ill. Omsl. naggat i kanterna. Inlagan i bra skick. Ovanlig. 1925. 62 s. | 250:- |
| F798 | Andersson Kjell o Johansson Bo. | Alingsås i våra minnen. Linneryggsbd. 8:0. Ill. Ngt. fläcket omsl. Uå. Opag. | 50:- |
| F799 | Andersson Leif. | Lövskogar i Ulricehamns kommun 1983. Häftad. Länstyrelsen Älvsborg. 4:o. Ill. Bra skick. 1989. Opag. | 50:- |
| F800 | Armemuseum (utg). | Pansar muséet Axvall. Häftad. 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1986. 32 s. | Såld |
| F801 | Arnborg Gunnar m.fl. | Mulens marker. Bete och boskap i hage och vallskog. Linnebd. med sk. omsl. Rikt ill. i färg & sv/vitt. 4:o. Blekt omsl. annars nyskick. 1987. 303 s. | 100:- |
| F802 | Arnborg Gunnar. | Eneboken. Linnebd. med sk. omsl. 4:o. Rikt ill. i färg & sv/vitt. Omsl. med några revor. Inlaga i fint skick. 1994. 272 s. | Såld |
| F803 | Bengtsson David. | Till hembygden. Dikter. Häftad. 8:0. Bra skick. 1982. 58s. | 30:- |
| F804 | Bengtsson David. | Väverskor i Mark. Häftad. 4:0. Bra skick. Ill. 1983. 33s. | 50:- |
| F805 | Bengtsson Sixten. | På strövtåg i västgötabygd. Västgöta-Bengtsson berättar. Häftad. 8:o. Ill. Ngt. nött omsl. 1948. 165 s. | 50:- |
| F806 | Bengtsson Sixten. | Västgöta-Bengtsson bläddrar i sitt livs dagbok. Förlagsbd. med sk.omsl. Karlstedts Bokhandel. 8:0. Ill. Bra skick. 1995. 132s. | 80:- |
| F807 | Bensow Einar. | Kungl. Skaraborgs pansarregemente och dess historiska traditioner. Häftad. 8:o. Ill. Bra skick. 1943. 48 s. | 40:- |
| F808 | Berg Gunnar. | Nääs. Kort historik. Häftad. 8:0. Ill. av Ingvar Berg. Fint skick. 1976. 24s. | 30:- |
| F809 | Berg Gunnar. | Släkten Berg. Nääs-släkten. Kort historik- och släktkalender. Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. 1977. 64 s. | Såld |
| F810 | Bergstrand Carl-Martin. | Våra gamla berätta. Folkminnen från västsverige. Häftad. 8:o. Delvis ouppsk. Fint skick. 1944. 110 s. | Såld |
| F811 | Bergstrand Carl-Martin. | Västgötasägner. Häftad. 8:0. Ill. av författ. Ngt. fläckat omsl. 1944. 172s. | Såld |
| F812 | Blom Per Olov. | Kinds Härads järnväg. En gammal järnvägshistoria. Häftad. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1969. 109 s. | Såld |
| F813 | Blomberg Assar. | Broddetorps pastorat. Häftad. 8:o. Ill. Gott skick. 1929. 79 s. | 70:- |
| F814 | Blomberg Kjell o Nilsson Anders. | Mossebo kyrka. Häftad. 4:0. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1999. 32s. | 40:- |
| F815 | Bohlin Anders o Geijer Mats. | Halle- och Hunnebergs flora. Häftad. 8:0. Ill. delvis i färg. Nyskick. 1989. 184s. | 80:- |
| F816 | Boqvist Agneta m.fl. | Västgötamat. En kulinarisk resa från jord till bord. Dek. pappbd. 8:0. Rikt ill. mest i färg. Nära nyskick. 1992. 103s. | Såld |
| F817 | Borås idrottshistoriska sällskap (utg). | Sport-stänk. Några glimtar ur Borås idrottshistoria. Häftad. 4:o. Ill. Facsimile av originalet från 1941. 1994. 48 s. | 70:- |
| F818 | Boström Nils o Johansson Kent. | Smalspåriga järnvägsmiljöer i Västergötland. Häftad. Tvär 8:0. Rikt ill. Fint skick. 1979. 52s. | Såld |
| F819 | Brembeck Helene. | Tyst, lydig, arbetsam. Om barnuppfostran på den västsvenska landsbygden under senare delen av 1800-talet. Häftad. Etnologiska Föreningen i västsverige. Tvär 8:o. Ill. Bra skick. 1986. 69 s. | 70:- |
| F820 | Curman Sigurd (utg). | Sveiges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium. Västergötland. Kållands härad sydöstra delen. Häftad. Liten 4:o. Ill. Bra skick. 1914. 140 s. | 60:- |
| F821 | Curman Sigurd (utg). | Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium. Västergötland. Kållands härad sydvästra delen . Häft. 3. Häftad. Liten 4:o. Ill. Bra skick. 1922. 102 s. | 60:- |
| F822 | Curman Sigurd (utg). | Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium. Västergötland. Kållands härad sydvästra delen. Häft. 4. Häftad. Liten 4:o. Ill. Bra skick. 1922. 128 s. | 60:- |
| F823 | Dahlberg Folke. | Göta kanal. Förlagsbd. med sk. oms. Wahlström & Widstrand. Ill. med teckningar. Fint skick. 1978. 151 s. | Såld |
| F824 | Dahlberg Folke. | Göta kanal. Förlagsbd. med sk. omsl. Wahlström & Widstrand. Ill. av författ. Fint skick. 1978. 151 s. | Såld |
| F825 | Dahlberg Folke. | Tiveden. Förlagsbd. med sk. omsl. Wahlström & Widstrand. ll. Fint skick. 1978. 110 s. | Såld |
| F826 | Dahlberg Folke. | Vättern. Leva vid Vättern. Förlagsbd. med sk. omsl. Wahlström & Widstrand. Ill. med teckningar. Fint skick. 1978. 190 s. | 60:- |
| F827 | Damm Ada (förord) | Boerosia af Nils Hufwedsson Dahl och Boråsiade af Olof Rudbeck. Häftad. 4:0. Facsimile av orginalen från 1719 o 1776. Gott skick. 1920. 65+29s. | 100:- |
| F828 | Danielsson Sylvia & Bertil. | Fastighet i förvandling. 1963-2006. (Borås väveri Ryda). Dek. linneryggsbd. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2006. 136 s. | Såld |
| F829 | Ewald Gustaf (red) | Västgötabygden. Tidskrift. Nr 1 1946-nr 6 1955. Komplett 10 första årgångarna. 3 uniforma privatbd. hklbd. 4:0. Bra skick. 1946-1955- | 300:- |
| F830 | Ewald Gustaf. | Västergötland i ord och bild samt Västergötlands kyrkor i ord och bild. 2 böcker i ett hklbd. stor 8:0. Rikt ill. Exlibris. Gott skick. 1929-1930. 184+95s. | 150:- |
| F831 | Falklind Hans. | Det gamla Lerum. Förlagsbd. Haspen Förlag. Liten 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1987. 256 s + bil. | Såld |
| F832 | Falköpings stadsarkiv (utg) | Arvid Löfvings ofullbordade memoarer. Från Falköping då 1800-talet var ungt. Häftad. Liten 4:0. Ill. Fint skick. 1957. 30s. | 40:- |
| F833 | Flyckt Manfred o Damm Ada. | Sjuhäradsbygden. Fint hfrbd. Marmorerat pärmpapper. Illustrerad med Flyckts teckningar. Nummrerad 56/300. Folio. Nyskick. 1927. 182s. | Såld |
| F834 | Forssell Nils. | Borås historia. 1 & 2. 2 uniforma hfrbd. 4:o. Främre omsl. medbd. Ill. Fint skick. 1952-1953. 410 + 397 s. | Såld |
| F835 | Franzén Lars m.fl. | Våtmarker. Herrljunga och Vårgårda kommuner. Utg. av länstyrelsen Älvsborg. 4:0. Rikt ill. med kartor. Fint skick. 1987. 25s+ bil. | Såld |
| F836 | Gardell Sölve. | Aktiebolaget Surte-Liljedahl. 1761-1930. Minnesskrift. Häftad. 4:0. Ill. Omsl. o första sidan blekt. 1930. 170s+ bil. | 200:- |
| F837 | Geijerstam K.af. | Kungl. Skaraborgs regemente genom tiderna. Ett minnesblad. Häftad. Liten 8:0. Ill. Fint skick. 1930. 32s. | 35:- |
| F838 | Generalstaben (utg) | Kungl. Älvsborgs Regemente. Häftad. 8:0. Ill. Bra skick. 1934. 36s. | Såld |
| F839 | Gesebols byalag (utg) | Boken om Gesebol. En by i Sverige. Dek. pappbd. Stor 8:0. Rikt ill. Bra skick. 2003. 335s. | 100:- |
| F840 | Grip Martin. | De allra roligaste västgötahistorierna. Häftad. 8:o. Ill. Bra skick. 1957. 147 s. | 50:- |
| F841 | Grip Martin. | Glada knallehistorier. Häftad. 8:o. Ill. Bra skick. 1958. 149 s. | Såld |
| F842 | Grip Martin. | Glada västgötahistorier. Förlagsbd. Wallins förlag. Fint skick. 8:0. 1991. 157s. | 50:- |
| F843 | Gustafsson Filip m.fl. | Hudene socken förr och nu. 2. Fornminnen, sägner m.m. Häftad. 8:0. Ill. Fint skick. 1976. 62s. | 70:- |
| F844 | Gustafsson Filip m.fl. | Hudene socken förr och nu. 3. Gamla vyer, seder o bruk. Porträttgalleri. Häftad. 8:0. Ill. Fint skick. Uå. 80s. | 70:- |
| F845 | Gustafsson Filip. | Dialektord och historier som försvinner. Upptecknade från Gäsene och Kullings härader. Stencil. I plastmapp. 4:0. 1980. 34s. | 30:- |
| F846 | Gustafsson Filip. | Hembygdsminnen. (Hudene). Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. 1981. 251 s. | 70:- |
| F847 | Hallbäck Sven-Axel. | Medeltida dopfuntar i västra Sverige. Häftad. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 1978. 64 s. | Såld |
| F848 | Hansson Knut (red) | Minnesbilder från Horred, Istorp, Öxnevalla. Linnebd. Tvär 4:0. Rikt ill. Bra skick. 1977. Opag. | 90:- |
| F849 | Hedencrantz John. | Vägar, handel och kultur. Särskilt om Falköpings och falbygdens ställning under gångna tider. Häftad. 8:0. Ill. Bra skick. 1964. 64s. | 50:- |
| F850 | Hellgren Otto (utg). | Sånglekar från Nääs. Dek. klbd. 8:o. Ill. Noter. Bra skick. 1932. 139 s. | 60:- |
| F851 | Herrljunga Hembygdsförening (utg). | Herrljunga-Tarsled. Två socknars historia. Pappbd. med sk.omsl. 4:0. Rikt ill. Fint skick. 2003. 312s. | 150:- |
| F852 | Hetgart Maja o Andersson Sture. | Prosten Herbert Karlsson 1895-1980. (Skölvene) Ringpärm. Stencil. 4:0. Ill. Bra skick. 1982. Opag. | Såld |
| F853 | Hill Örjan(red). | Från Borås och de sju häraderna. 2003. Årgång 48. Dek. pappbd. 8:0. Ill. i färg. Nära nyskick. 2003. 228s. | 70:- |
| F854 | Holgersson Leiif m.fl. | Ord om orden i Västergötland. Klbd. med sk.omsl. 4:0. Rikt ill. med teckningar i färg o sv/vitt. Nyskick. 1998. 143s. | Såld |
| F855 | Holgersson Leiif o Ahlrik Rolf E. | Med blocket i skaraborgsbögda. Dek. pappbd. 4:0. Rikt ill. med teckningar. Ngt. nött. Fin inlaga. 1990. 127s. | 70:- |
| F856 | Hugoson Mats. | Kongahälla. Förintad stad. Häftad. Stor 8:0. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1985. 71s. | Såld |
| F857 | Hylander Carl. | Alingsås från Hedenhös till Lea-Karl. Glimtar ur Alingsåsbygdens drygt tiotusenåriga historia. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1989. 147 s. | 80:- |
| F858 | Häll Karl-Gustav. | Göta kanal. Vattenvägen genom Sverige 1832-1992. Dek. pappbd. 8:0. Rikt ill. delvis i färg. Hälsning från författ. Fint skick. 1992. 93s. | Såld |
| F859 | Härnelius Ragnar (red). | Fåglum genom tiderna. En hembygdsbok. Linnebd. Stor 8:o. Ngt. fläckad pärm annars fint skick. 1975. 675 s. | 120:- |
| F860 | Härshammar Elis. | Västergötland. Frälsefolk och jordaskiften under medeltiden. Häftad. 8:o. Tilläggshäfte. Ill. Fint skick. 1992. 68 s + bil. | Såld |
| F861 | Hörling Folke m.fl. | Mellan tvenne världskrig. Lidköpingsbilder berättar. Dek. pappbd. 8:0. Rikt ill. Bra skick. 1990. 64s. | 60:- |
| F862 | Jacobsson Ström Sewerin. | Beskrifning om Wädtle härad. Konstläderbd. 8:o. Facsimile av originalet från 1897. Fint skick. 1973. 94 s. | 70:- |
| F863 | Jansson Lennart. | När tonen kom från Herrljunga. Orgel- och pianoindustrin i Herrljunga 1898-1980-talet. Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. 1996. 101 s. | 80:- |
| F864 | Johansson Hilding m.fl. | Boken om Vilske. Linnebd. med sk.omsl. Stor 8:0. Ill. Bra skick. 1980. 568s. | 100:- |
| F865 | Johansson Hugo. | Vallare-Per. En samling berättelser från Västergötland, Värmland, Dalarna och Norge. Rexinbd. med sk. omsl. 8:0. Bra skick. 1985. 192s. | 70:- |
| F866 | Johansson Stellan. | Bygdemål frå Svälta. Krönika och rim. Häftad. Allmogeförlaget. 8:o. Bra skick. 1932. 61 s. | 50:- |
| F867 | Jörälv Lennart. | Sällsamheter i Västergötland. Del 1. (Norra Västergötland). Förlagsbd. Rabén & Sjögren. 8:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1988. 301 s. | 90:- |
| F868 | Jörälv Lennart. | Sällsamheter i Västergötland. Del 2. (Södra Västergötland). Förlagsbd. Rabén & Sjögren. 8:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1982. 218 s. | 90:- |
| F869 | Kjellgren Ernst. | Tidaholms bruks bilhistoria. Häftad. 4:0. Rikt ill. Fint skick. 1982. 44s. | Såld |
| F870 | Kjellgren Karl-Axel m.fl. | Skaraborgs regemente. Minnesskrift. Klbd. med sk. omsl. 8:o. Ill. Bra skick. 1981. 419 s. | Såld |
| F871 | Kungl. Telegrafstyrelsen (utg) | Rikstelefonkatalogen. Boråsdelen 1953. Ngt. nött. 4:0. 1953. 448s. | Såld |
| F872 | Lagerström Sven H. G. | Paket för miljoner. Om postorder i Sverige. Dek. pappbd. 4:o. Rikt ill. i färg. Blekt band annars nyskick. 2006. 175 s. | Såld |
| F873 | Larsson Bertil. | Hindåsbygden i tid och rum. Pappbd med sk.omsl. Stor 8:0. Rikt ill. Bra skick. 2001. 245s. | Såld |
| F874 | Levenstam Thorsten. | Seder och sägner i gamla Västergötland. Uppteckningar från Levenebygden. Förlagsbd. med sk. omsl. LT. Stor 8:o. Ill. Nära nyskick. 1980. 136 s. | 70:- |
| F875 | Liljegren Ing-Brith (red). | Bondeminnen från Tidaholmsbygden. Dek. pappbd. 8:o. Ill. Fint skick. 1996. 218 s. | Såld |
| F876 | Linde Gunnar. | Ortnamn i Västergötland. Förlagsbd. Awe/Gebers. 8:o. Ill. Exlibris. Ded. från författ. Fint skick. 1982. 160 s. | Såld |
| F877 | Lindén Bengt-Åke. | Rötter från Gunnarsjö. Gren 1. Per Håkansson. Klbd. 4:0. Bra skick. 1998. 105s. | 90:- |
| F878 | Lindén Joakim. | Min barndoms Blidsberg på 1880-talet. Rexinbd. med sk.omsl. 8:0. Ill. Bra skick. 1987. 167s. | 60:- |
| F879 | Lindman Gundela o Stibéus Magnus. | Arkeologiska undersökningar i Berghem-Kinna-Örby. Häftad. RAÄ. 4:0. Ill. Fint skick. 1994. 127s. | 70:- |
| F880 | Linnarsson Lars-Erik. | Från vätterstrand till vänerkust. Skaraborg 1634-1997. Förlagsbd. med sk. omsl. Carlssons Bokförlag. Ill. av Christina Jonsson. Nyskick. 1997. 156 s. | Såld |
| F881 | Linnarsson Linnar. | By, bygd och gård i mellersta Västergötland. Del 1. Häftad med nött sk.omsl. Stor 8:0. Rikt ill. 1948. 383s. | Såld |
| F882 | Lundberg Karin (red) | Kulturmiljöprogram Svenljunga kommun. Häftad. 4:0. Ill. Bra skick. 1993. 179s. | 50:- |
| F883 | Länstyrelsen Skaraborg (utg). | Sevärdheter i Skaraborg. Häftad. 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1991. 224 s. | 60:- |
| F884 | Marks Hembygdskrets (utg) | Marboringar och andra kakor. Liten receptsamling från Mark. Häftad. Ill. 8:0. Bra skick. Uå. 31s. | Såld |
| F885 | Mårtensson Eric m.fl. | Ulricehamns Idrottsförening 1907-1947. Jubileumsskrift. Häftad. 4:0. Ill. Gott skick. 1947. 112s. | 70:- |
| F886 | Nordström Erik & Svenningsson Ulf. | Kors och tvärs i tusch och vers. Häftad. Ordbildarna. 8:o. Ill. med teckningar. Fint skick. 1983. 96 s. | 60:- |
| F887 | Ohlin-Warringer Maj-Britt. | Olena skolemor. Häftad. Tre Böcker. 8:o. Ill. Fint skick. 1989. 91 s. | Såld |
| F888 | Olsson K. J. | Textilarna. Svenska textilarbetare förbundet 1898-1938. Hfrbd. Marmorerade snitt. Ill. 8:o. Exlibris Per-Albin Hansson. 1938. 322 s. | 150:- |
| F889 | Petersson Varl o Gren Holger. | En resa genom tiden. Från dåtid till nutid (Horred) Häftad. 8:0. Ill. Nära nyskick. 2000. 128s. | 80:- |
| F890 | Pettersson Gillis. | Kort beskrivning av Karlsborgs fästning. Utdrag ur order och skrifter. Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. 1964. 12 s. | Såld |
| F891 | Rathsman Sten. | Broar i Älvsborgs län. En kulturhistorisk inventering. Häftad. 4:0. Rikt ill. Länstyrelsen i Älvsborgslän. Bra skick. 1980. 132s+ bil. | Såld |
| F892 | Risberg Georg E. | Gryten. Vilske härads allmänning. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. 1960. 191 s. | 70:- |
| F893 | Rosenberg Göthe (red) | Västgöta regemente genom tiderna. Häftad. 4:0. Ill. Bra skick. 1977. 72s. | Såld |
| F894 | Rosenström P. H. | Alingsås. En småstad i bild. Häftad. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1982. 118 s. | 80:- |
| F895 | Rumenius John. | Vid höga Hunneberg. Historisk roman. Förlagsbd. med sk.omsl. Regal. 8:0. Hälsning från författ. 1973. 431s. | 50:- |
| F896 | Rydén J. (red). | Borås missionsförening 50 år 1928. Minnesskrift. Häftad. 8:o. Ill. Gott skick. 1928. 159 s. | 50:- |
| F897 | Rydin Bertil. | Dä ä mö å stura mä. En folklig berättelse. Dek. pappbd. 8:0. Ill. Nyskick. 1999. 14s. | 60:- |
| F898 | Sahlgren Jöran (red) | Sveriges Bebyggelse. Älvsborgslän del 4. Delar av Marks o Kinds härader. Helskinnbd. med helt gsn. 4:0. Rikt ill. Mycket fint skick. 1951. 698s. | 750:- |
| F899 | Sahlgren Jöran (red). | Sveriges bebyggelse. Älvsborgs län 4. Delar av Mark & Kinds härader. Rikt dek. konstläderbd. Ill. Mycket fint skick. 1951. 698 s. | 600:- |
| F900 | Sahlström K.E. m.fl. | Gudhems härads fornminnen. Häftad. Stor 8:0. Ill. Gott skick. 1932. 291s+ bil. | 70:- |
| F901 | Sandberg Torsten (red) | VSS. Västra Sveriges Slakteriförening. De första tio åren 1935-1945. Häftad. 8:0. Ill. Fint skick. 1946. 48s. | Såld |
| F902 | Sawyer Peter & Birgit. | Innan Alingsås blev stad. En västsvensk gränsbygds äldsta historia. Förlagsbd. Viktoria Bokförlag. 4:o. Rikt ill. Bra skick. Uå. 148 s. | 70:- |
| F903 | Schiller Harald. | En originell herre. Pehr Tham till Dagnäs. Den siste Rudbeckianen. Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. 1930. 232 s. | Såld |
| F904 | Sjöbeck Mårten. | Västergötland. Färdvägar och vandringsstigar urgående från stadsbanorna. Häftad. 8:o. Ill. Ded. från författ. Lätt nött omsl. 1933. 232 s + bil. | 70:- |
| F905 | Sjöberg Sture m.fl. | Norrbygärde i våra hjärtan. Klbd. med sk. omsl. 4:o. Rikt ill. Nyskick. 2003. 126 s. | Såld |
| F906 | Skatt Lennart. | Berättelser och muntlig tradition. Dek. pappbd. Stor 8:o. ll. av Daniel Ståhle. Nyskick. 1991. 73 s. | 60:- |
| F907 | Skatt Lennart. | I historiens skattkammare. Dek. pappbd. Liten 4:o. Ill. Nyskick. 1997. 219 s. | Såld |
| F908 | Sparre Birgit Th. | Herrgårdsromans. Linnebd. Bra skick. 1972. 208 s. | 40:- |
| F909 | Sparre Birgit Th. | Solen och sjön. Minnesskisser från min uppväxttid därhemma på gårdarna. Linnebd. 8:o. Ill. Bra skick. 1961. 205 s. | Såld |
| F910 | Stolt Carl-Magnus. | Ord mot tystnaden. Tankar om människans villkor. Förlagsbd. med sk.omsl. Norma. Ill. Nära nyskick. 1995. 102s. | Såld |
| F911 | Svensson Gösta m.fl. | Fritsla förr i tiden. Rexinbd. med sk. omsl. Tvär 4:o. Rikt ill. Ngt. nött sk. omsl. annars fint skick. 1993. 336 s. | Såld |
| F912 | Svensson Gösta m.fl. | Fritsla förr i tiden. Rexinbd. med sk.omsl. Tvär 4:0. Rikt ill. Ngt. nött sk.omsl. annars fint skick. 1993. 336s. | Såld |
| F913 | Svensson Hilding. | Mera från Falköping och falbygden. Häftad. Liten 4:0. Ill. Särtryck. Fint skick. 1950. 48s. | 40:- |
| F914 | Sveriges Geologiska undersökning (utg). | Kartbladet Vänersborg. Utdrag ur torvmarksregistret. Häftad. Stor 8:o. Utv. karta. Bra skick. 1922. 56 s + bil. | Såld |
| F915 | Söderberg Brita. | Från Viskafors till Borås, Göteborg och Lund. En släktkrönika. Förlagsbd. Texab. 8:o. Ill. Nära nyskick. 1990. 206 s. | Såld |
| F916 | Thorsson Tore. | Almedahls 1846-1996. Häftad. Stor 8:0. Rikt ill. mest i färg. Fint skick. 1996. 48s. | 60:- |
| F917 | Thulin Gustaf. | Torpen i Fristads socken. Häftad. Stor 8:0. Rikt ill. Bra skick. 1971. 352s. | Såld |
| F918 | Tingbratt Stig-Olov m.fl. | Vårgårda kommun 50 år. 1952-2002. Dek. pappbd. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 2002. 160 s. | Såld |
| F919 | Vigård Folke. | Lerums socken genom tiderna. Klbd. 8:o. Ill. Fint skick. 1976. 439 s. | 100:- |
| F920 | Winbom Andreas. | Dissertatio de Ulricehamn. Vestrogothiae urbe. Senare (1900-tal) marmorerat pappbd. Exlibris. Ren o fin inlaga. Fint skick på plancherna. 1782. 4, 1-32 + 2pl. | 1.500:- |
| F921 | Winkvist John. | Bjärke från medeltid till nutid. Kyrkor, skolor. Klbd. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1973. 396 s. | 90:- |
| F922 | Västgöta-Bengtsson. | Mina roligaste historier. Häftad. 8:o. Ill. Gott skick. 1972. 210 s. | 50:- |
| F923 | Västgöta-Bengtsson. | Östermalm. Stadsdelen som var annorlunda. Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. 1962. 48 s. | 50:- |
| F924 | Åstrand Britt (red). | Fässingen 1994. Årsbok från Borås o de sju häraderna. Dek. pappbd. 8:0. Rikt ill. Bla. om sk. "Revesjöskåp", Limmareds glasbruk m.m. 1994. 127s. | 60:- |
| F925 | Älvsborgs länsmuseum (utg) | Herrljunga kommun. Kulturhistorisk byggnadsinventering. Häftad. 4:0. Ill. Fint skick. 1990. 473s. | Såld |
|
Antikvariat Tranan Trumpetvägen 8 514 32 TRANEMO Tel 0325-768 46 |