Topografi Gotland

Förra katalogen
[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida] [ Hela_katalogen ] Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F495
F496 Andersson K. G. Hansakatastrofen. En dokumentärskildring av den största olyckan i svensk sjöfartshistoria. Rexinbd. med nött sk. omsl. 8:o. Ill. Bortgivningstext. 1977. 191 s. Såld
F497 Cedergren Allan. Farlig kust. Förlagsbd. med nött sk. omsl. Codex. 4:o. Ill. Understrykningar med bläckpenna. 1984. 154 s. Såld
F498 Cedergren Allan. Gotlänsk sandsten i tid och rum. Förlagsbd. Handeproduktion. 8:o. Ill. Understrykningar med bläckpenna. 1991. 160 s. 50:-
F499 Cedergren Allan. Öja. Anteckningar ur en sockens historia. Förlagsbd. med sk. omsl. Hanse Produktion. 8:o. Rikt ill. Understrykningar med bläckpenna. 1981. 192 s. Såld
F500 Curman Sigurd & Roosval Johnny. sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium. Gotland. Hejde setting. Häftad. 4:o. Gott skick. 1942. 382 s. 70:-
F501 Daun Torsten. Från Kajsarn till sjumastarn. Gotländsk kriminalhistorik. Förlagsbd. Hanseproduktion. 8:o. Ill. Fint skick. 1984. 112 s. 70:-
F502 Ekman Knut. Med åror och segel. Rexinbd. med sk. omsl. 8:o. Ill. av Erik Olsson Sanda. Gott skick. 1977. 144 s. Såld
F503 Gannholm Tore. Gutarnas historia. Från förhistorisk tid till den slutliga svenska annekteringen 1679. Dek. pappbd. 8:o. Ill. Understrykningar med blyerts. 1990. 224 s. Såld
F504 Goltands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 31. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om gotlands murade rösen m.m. 1959. 90 s. Såld
F505 Goltands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 36 Häftad. Stor 8:o. Ill. Understrykningar med bläck. Bl.a. om Tobias Langs tygtryckeri m.m. 1964. 90 s. 50:-
F506 Goltands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 74. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Nära nyskick. Bl.a om Sterling och Dunderhake två snickare och deras möbler m.m. 2002. 174 s. 80:-
F507 Gotlands fornvänner (utg). Gorländskt arkiv. Nr 44. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om en stavkyrka i Slite m.m. 1972. 136 s. 70:-
F508 Gotlands fornvänner (utg). Gotlandskt arkiv. 30. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om Hansevälder m.m. 1958. 102 s. 70:-
F509 Gotlands fornvänner (utg). Gotländska arkiv. Nr 29. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om gotländska mynt m.m. 1957. 111 s. Såld
F510 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskat arkiv. 6. Häftad. Stor 8:o. Ill. Nött omsl. Bl.a. om svärdslipningsstenar m.m. 1934. 103 s. 60:-
F511 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskr arkiv. Nr 60. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. Bl.a. om Lunderhagestugan på Bungemuséet m.m. 1988. 263 s. 70:-
F512 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 11. Häftad. Stor 8:o. Ill. Ngt. nött rygg. Bl.a. om herrgården Rosendal m.m. 1939. 114 s. Såld
F513 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 12. Häftad. Stor 8:o. Ill. Ngt. nött omsl. Bl.a. om sterlingar och barrer som betalningsmedel m.m. 1940. 85 s. 60:-
F514 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 2. Häftad. Stor 8:o. Ill. ngt. nött omsl. 1930. 100 s. Såld
F515 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 24. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om gamla åkerbruksredskap m.m. 1953. 87 s. Såld
F516 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 26. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om fönstergåvor och fönstergillen m.m. 1954. 110 s. 70:-
F517 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 3. Häftad. Stor 8:o. Ill. Gott skick. Bl.a. om bänkbonad och flamskväv m.m. 1931. 98 s. 70:-
F518 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 32. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. omflamskvävnadsmönster m.m. 1960. 88 s. 70:-
F519 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 34. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om den äldre bebyggelsen i Hablingbo m.m. 1962. 96 s. 70:-
F520 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 35. Häftad. Stor 8:o. Ill. Understrykningar med bläck. Bl.a. om gotlandsräfsan m.m. 1963. 92 s. 50:-
F521 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 37. Häftad. Stor 8:o. Ill. Några understrykningar med bläck. Bl.a. om gotländska strandridare m.m. 1965. 103 s. 60:-
F522 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 38. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om sjökatastrofen vid Visby 28 juli 1566 m.m. 1966. 108 s. 70:-
F523 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 39. Häftad. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om silverskatten från Karls i Tingstäde m.m. 1967. 95 s. 70:-
F524 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 4. Häftad. Stor 8:o. Ill. Gott skick. Bl.a. om Gotlands äldsta jordabok m.m. 1932. 86 s. 70:-
F525 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 40. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om gotländska vårdkasar m.m. 1968. 138 s. 70:-
F526 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 5. Häftad. Stor 8:o. Ill. Gott skick. Bl.a. om gotländska glasmålningar m.m. 1933. 94 s. 70:-
F527 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 9. Häftad. Stor 8:o. Ill. Ngt. nött omsl. Bl.a. om P. A. Säve m.m. 1937. 109 s. 60:-
F528 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 27. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om gotländska skogsbränder på 1600-talet m.m. 1955. 113 s. 70:-
F529 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 28. Häftad. Stor 8:o. Ill. Gott skick. Bl.a. om stigstenar m.m. 1956. 117 s. 70:-
F530 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 42. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om silverskatten från Karls i Tingstäde m.m. 1970. 107 s. 70:-
F531 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 43. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om ryska kyrkan i Kv. Munken m.m. 1971. 124 s. 70:-
F532 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 45. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om tillverkning av tennkannor i Visby under 1400-talet m.m. 1973. 148 s. 70:-
F533 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 46. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bla. om gotländskt vikingasilver m.m. 1974. 148 s. 70:-
F534 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 47. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om Visbys brunnar m.m. 1975. 144 s. 70:-
F535 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 48. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om Visby Kronobränneri m.m. 1976. 168 s. 70:-
F536 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 49. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om den gotländska kölnan m.m. 1977. 140 s. 70:-
F537 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 50:- Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om riddare med rödgul vimpel m.m. 1978. 124 s. 70:-
F538 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 51. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om en tennkanna från Stora Karlsö m.m. 1979. 143 s. 70:-
F539 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 52. Del pappbd. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om Tingstädes fästnings tillkomst m.m. 1980. 159 s. Såld
F540 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 53. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om gotländska vindfjöjlar m.m. 1981. 216 s. 70:-
F541 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 54. Dek. pappbs. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om väggmålningar från 1600-talet m.m. 1982. 206 s. 70:-
F542 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 55. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om Gotlands trojeborgar m.m. 1983. 168 s. 70:-
F543 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 56. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om guldskatten från Burs i Källunge m.m. 1984. 248 s. 70:-
F544 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 57. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om fornborgen på Östergarns holme m.m. 1985. 255 s. 70:-
F545 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 58. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill Fint skick. Bl.a. om hedningar, kristna och silverskatter m.m. 1986. 280 s. 70:-
F546 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 61. Dek pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. Bl.a. om Bulverket i Tingstäde träsk m.m. 1989. 288 s. 70:-
F547 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 63. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om Linné på Gotland m.m. 1991. 304 s. 70:-
F548 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 64. Dek. pappbd. Stor 8:_o. Ill. Fint skick. Bl.a om gotländsk sjöfart på 1680-talet m.m. 1992. 296 s. 70:-
F549 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 65. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. Bl.a. om Lafrans Borvidarson Gotländsk stenmästare m.m. 1993. 240 s. 70:-
F550 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 67. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a om slipskåror och järnhantering på Gotland m.m. 1995. 277 s. 70:-
F551 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 68. Dek. psppbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. Bl.a. om Fårö omkring år 1700 m.m. 1996. 243 s. 70:-
F552 Gotlands fornvänner (Utg). Gotländskt arkiv. Nr 69. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. Bl.a. om Hansan på Gotland m.m. 1997. 288 s. 70:-
F553 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 70. Dek. pappbs. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. Bl.a om inventering av Gotlands kyrkogårdar m.m. 1998. 276 s. 70:-
F554 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 71. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Nära nyskick. Bl.a. om Klintehamn under förra delen av 1900-talet m.m. 1999. 272 s. 80:-
F555 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 72. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Nära nyskick. Bl.a om medeltida byggnadsutveckling m.m. 2000. 224 s. 80:-
F556 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 73. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Nära nyskick. Bl.a om pilgårdsstenen och dess inskrift m.m. 2001. 208 s. 80:-
F557 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 75. Klenoder i Gotlands Fornsal. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Nyskick. 2003. 200 s. Såld
F558 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nt 62. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. Bl.a. om Gotlands bebyggelse 1614 m.m. 1990. 260 s. 70:-
F559 Gotlands fornvänner (utg). Gotlänskt arkiv. Nr 59. Vägen till kulturen på Gotland. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. 1987. 254 s. 70:-
F560 Gustavsson Herbert m.fl. Fran gard u gaimal. Dikt u verklihait pa gutamål. Klbd. med sk. omsl. 8:o. Ill. Bra skick. 1950. 220 s. Såld
F561 Hammarlund Olle. Fårets gröna öga. En bok om Fårö. Förlagsbd. med sk. omsl. Bonniers. 8:o. Ill. av Erik Prytz. Bra skick. 1967. 193 s. Såld
F562 Hansson Harald. Gotlands bronsålder. Häftad. Wahlström & Widstrand. 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1927. 156 s + pl. Såld
F563 Hedin S. & Sidwall Å. (red). Albatross. Den fotografiska dokumentationen av en händelse under första världskriget. Häftad. Fotografiska Muséet. 8:o. Ill. Namnt. Bra skick. 1976. 31 s. 70:-
F564 Häglund Carin & Söderlund Tommy. Strandfolk och fiskelägen på Gotland. Förlagsbd. Guteböcker AB. 4:o. Rikt ill. Namnt. Fint skick. 1992. 127 s. Såld
F565 Jonsson Marita. Medeltidsveckar på Gotland. Förlagsbd. med sk. omsl. Rabén & Sjögren. Tvär 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1990. 112 s. 100:-
F566 Lagerlöf Erland & Svahnström Gunnar. Gotlands kyrkor. Förlagsbd. Rabén & Sjögren. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Bra skick. 1973. 294 s. Såld
F567 Larsson Ax. O. Svärdslipningsrännor och slipytestenar. Förlagsbd. med sk. omsl. Gotlands Allehanda. 4:o. Ill. Bra skick. 1986. 114 s. 100:-
F568 Lindegren Ellen & Karl. Människor och miljöer. En annorlunda sockenbok (Fardhem). Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. Namnt. 1976. 107 s. 70:-
F569 Lindström G. Anteckningar om Gotlands medeltid. Del 1. Häftad. 8:o. Andra uppl. Namnt. Understrykning med bläck på en sida annars bra skick. 1978. 112 s. 60:-
F570 Lundström Per. De komme vida. Vikingars hamn vid Paviken på Gotland. Dek. pappbd. 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. 1981. 144 s. 90:-
F571 Martinsson Magnus. Böisårkar u daldargras. Naturvärden och vård i gotländska odlinglandskap. Dek. pappbd. Länstyrelsen Gotland. 8:o. Rikt ill. i färg. Namnt. Fint skick. 1999. 226 s. Såld
F572 Nihlén John. Gotlands stenålersboplatser. Häftad. Stor 8:o. Ill. Namnt. Gott skick. 1927. 238 s. Såld
F573 Nihlén John. Gutar jag mött i skrift och verklighet. Förlagsbd. med ngt. nött sk. omsl. Gotlands Allehanda. 8:o. Ill. Namnt. 1977. 168 s. 70:-
F574 Ohlsson Arvid. Gotlands kalkpatroner. En berättelse om Gotlands kalkindustri. Häftad. 8:o. I.. Understrykningar med bläck förekommer. 1964. 135 s. 60:-
F575 Olofsson Ragnar. Torshamre domaregård. Pappbd. ngt. nött. 8:o. Namnt. 1994. 122 s. 60:-
F576 Press Barry. Prinsessan Eugenie och Fridhem. Dek. pappbd. 8:o. Rikt ill. Namnt. Ngt. nött omsl. annars bra skick. 1975. 149 s. Såld
F577 Press Laila (red). Från Guta Bygd 1995. Dek. pappbd. 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om torvhantering, odling av hampa m.m. 1995. 199 s. 60:-
F578 Press Laila (red). Från Guta Bygd. 1997. Årsskrift. Dek. pappbd. 8:o. Ill. Bl.a. om Gotlands järnväg m.m. Fint skick. 1997. 240 s. 70:-
F579 Rederiaktiebolaget Gotland (utg). ÅG:s båtar och RG:s färjor. Gotlandsbolagets fartyg under 120 år. Häftad. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1985. 38 s. Såld
F580 Svahnström Gunnar & Karin. Visby domkyrka. Inredning. Sveriges kyrkor. Gotland. Förlagsbd. Almqvist & Wiksell. Liten 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1986. 199 s. 80:-
F581 Söderberg Bengt G. Gotländska kalkmålningar 1200-1400. Linnebd. med sk. omsl. Liten 4:o. Rikt ill. Ägarstämpel. Bra skick. 1971. 270 s. Såld
F582 Thordeman Bengt. Invasion på Gotland 1361. I dikt och verklighet. Häftad. Gebers. 8:o. Ill. Namnt. Bra skick. 1944. 231 s. 70:-
F583 Yrwing Hugo. Visby. Hansestad på Gotland. Förlagsbd. Gidlunds. Stor 8:o. Ill. Understrykningar med bläck på några sidor annars bra skick. 1986. 469 s. 60:-
F584 Zetterling A. m.fl. Bulverket. En förhistorisk sjöfästning i Tingstäde träsk på Gotland. Sv. Fornminnesplatser nr 10. 8:o. Ill. Bra skick. 1935. 23 s. 35:-
F585 Öhrnman Roger. Vägen till Gotlands historia. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. 1994. 292 s. Såld

[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida]
Antikvariat Tranan
Trumpetvägen 8
514 32 TRANEMO
Tel 0325-768 46

Webbmaster: Roland Johansson