Kulturhistoria

Förra katalogen
[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida] [ Hela_katalogen ] Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F346 Ahlberg Karl. Apotekarsocieteten. 1778-1928. Minnesskrift. Hfrbd. med ö. gsn. Omsl. medbd. Liten 4:o. Ill. Bra skick. 1928. 218 s + bil. 100:-
F347 Ahlbäck Gunnar. Nyckelharpfolket. Om nyckelharprörelsen. Historia och bakgrund. Förlagsbd. LT. 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1980. 224 s. 90:-
F348 Allard Henri (red). Escoffiers stora kokbok. 1 & 2. Org. dek. linnebd. Åhlén & Åkerlund. Stor 8:o. Ill. Bra skick. 1927-1928. 360 + 374 s. Såld
F349 Andbert P. G. Konsten att röka pipa. Förlagsbd. Gumperts. 8:o. Ill. Exlibris. Nära nyskick. 1956. 48 s. Såld
F350 Andström Bobby m.fl. Europas kungliga familjer. Förlagsbd. med sk. omsl. Svenska Aller AB. 4:o. Rikt ill. i färg & sv/vitt. Bra skick. 1993. 256 s. 100:-
F351 Baehrendtz Nils-Erik (översättning). Indianer. Häftad. Bra Böcker. 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Nära nyskick. 1977. 237 s. 80:-
F352 Bah Alice & Tarras-Wahlberg Elisabeth. Victoria, Victoria! Förlagsbd. Ekerlids. 4:o. Rikt ill. Nyskick. 2002. 117 s. 90:-
F353 Barregård Oscar & Rosenthal Helmut. Svenskt konditorlexikon. Del 1. A - M. Klbd. Ngt. fläckat. Rikt ill. delvis i färg. 4:o. 1953. 429 s. 200:-
F354 Barthel Sven (red). Vintergatan 1943. Sveriges Författarförenings kalender. Häftad. Bonniers. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 1943. 142 s. 70:-
F355 Bergmark Matts. Vallört och vitlök. Om folkmedicinens läkeörter. Org. dek. pappbd. Natur & Kultur. 8:o. Ill. Fint skick. 1967. 310 s. 80:-
F356 Bernström John & Wretö Ture (red). En kort beskrivning på en resa till ostindien och Japan den en svensk man och skeppskapten Olof Eriksson Willian gjort haver. Förlagsbd. T. Fisher & co. 8:o. Facsimile av originalet från 1669. Nyskick. 1992. 126 s. Såld
F357 Binett Lillemor (översättning). Erotoka. Erotosk konst och litteratur från alla tider. Förlagsbd. med sk. omsl. Forum. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1992. 160 s. 100:-
F358 Björklund Lars-Gunnar m.fl. Spel! Spel om pengar i dag och förr i tiden. Förlagsbd. Tipstjänst/Bra Böcker. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Nära nyskick. 1994. 160 s. Såld
F359 Boström Jan & Lundgren Jan. Så roade vi oss. Folknöjen i bild från 1930-talet och cirka 50 år framåt. Förlagsbd. DN förlaget. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1992. 144 s. Såld
F360 Busch Wilhelm. Kleines Wilhelm Busch Album. Sammlung lustiger Bildergeschichten. Pappbd. 4:o. Rikt ill. Tysk text. Ngt. nött. Uå. 176 s. Såld
F361 Carter Ernest F. Veteranbilar. En bok om bilens historia och förhistoria. Förlagsbd. med sk. omsl. Natur & Kultur. Stor 8:o. Rikt ill. Sk. omsl. ngt. nött annars fint skick. 1966. 118 s. Såld
F362 Chang Jolan. Kärlekens Tao. Den fornkinesiska läran om kärlekskonsten. Häftad. Bonniers. 8:o. Ill. Fint skick. 1987. 163 s. Såld
F363 Cornell Henrik. Världens vackraste byggnadsverk. Arkitekturen som konst. Linnebd. Natur & Kultur. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 1967. 361 s. 100:-
F364 Dahlgren Lotten & Svedelius Julia (utg). Margareta. Sveriges kronprinsessa. Minnesteckning. Häftad. J. A. Lindblads Bokförlag. 4:o. Ill. Bra skick. 1921. 139 s. Såld
F365 Dahlström Eva (red). Doris, Snoddar och alla vi andra. Berättelser från 50-talet. Dek. pappbd. Folkrörelsernas Arkiv i Örebro län. 8:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1994. 364 s. Såld
F366 Danielson Jan. Väderboken. Om konsten att förutspå väder. Förlagsbd. Norstedts. 8:o. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 2000. 155 s. Såld
F367 Dreyer W. Naturfolkens lif. Populär etnografi. Hfrbd. 4:o. Blekt rygg. Rikt ill. 1899. 415 s. Såld
F368 Egnell Sven & Yunkers Lill (urval). 60 skillingtryck. Häftad. Bonniers Fakta. Tvär 4:o. Ill. Bra skick. 1982. 79 s. 60:-
F369 Eldh Robert. Brännvinsbok. Om brännvin och dess kryddsättning. Förlagsbd. Wahlström & Widstrand. 8:o. Ill. Nära nyskick. 1977. 96 s. 80:-
F370 Elmgren Gunnel. Från griffel till dator. En bok om skolans utveckling med skolminnen genom årtionden. Häftad. Jönköpings kommun. Stor 8:o. Ill. Nyskick. 2003. 150 s. 80:-
F371 Englisch Paul. Irrgarten der Erotik. Org. dek. klbd. 4:o. Rikt ill. Bra skick. Tysk text. 1931. 334 s. 150:-
F372 Englund Erik & Svenström Yvonne. Indianernas När Var Hur. Förlagsbd. Forum. 8:o. Ill. Fint skick. 1981. 382 s. Såld
F373 Engman Kerstin & Hansson Kjell. Sjung o minns 30-talet. Häftad. Brevskolan. 8:o. Rikt ill. Prisetikett på framsida annars nära nyskick. 1994. 48 s. 45:-
F374 Engman Kerstin & Hansson Kjell. Sjung o minns 40-talet. Häftad. Bravskolan. 8:o. Rikt ill. Prisetikett på framsida annars nära nyskick. 1994. 44 s. 45:-
F375 Engman Kerstin & Hansson Kjell. Sjung o minns 60-talet. Häftad. Brevskolan. Rikt ill. Märke av prislapp annars fint skick. 1993. 48 s. Såld
F376 Engman Kerstin m.fl. Sjung o minns 50-talet. Häftad. Brevskolan. 8:o. Rikt ill. Prisetikett på framsida annars nära nyskick. 1996. 49 s. 45:-
F377 Essén Åke W. O kaffe, du som skingrar alla sorger. Häftad. Allhem. Ill. Stor 8:o. Gott skick. 1954. 43 s. 40:-
F378 Fehrman carl. Ruinernas romantik. En litteraturhistorisk studie. Häftad. Bonniers. 8:o. Fint skick. 1956. 188 s. 70:-
F379 Fischerström Iwan W. Havsfiske. Impressioner och matrecept. Förlagsbd. Bok & Bild. 8:o. Ill. Bra skick. 1967. 80 s. 60:-
F380 Folkvisedanslaget Stockholm (utg). En samling kväden och folkvisor. Häftad. Seelig & co. 4:o. Nära nyskick. 1939. 104 s. 70:-
F381 Friesen Hans von. Förändringens land. Det nya Strobritannien. Häftad. Wahlström & Widstrand. 8:o. Ill. Bra skick. 1964. 157 s. 80:-
F382 Funtek-Snellman Gemma (förord). Nordiska folksagor. Dek. linneryggsbd. Lindqvists. Ill. Stor 8:o. Ngt. nötta pärmkanter annars bra skick. 1948. 143 s. 70:-
F383 Försäkringsbolaget Trafik (utg). Bilistens handbok 1951-52. Nittonde årgången. Häftad. Stor 12:o. Gott skick. 1951. 112 s. Såld
F384 Gramaticus Slasko. Svea rikes krönika. Under konung Tjabos fjärde regeringsår. Häftad. Bokförlaget Plus. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 1978. 136 s. 70:-
F385 Gren K. & Nilsson B. Barnvisor och sånglekar. Häftad. Förlaget Lutfisken. Ill. 8:o. Bra skick. 1984. 155 s. 70:-
F386 Grundsten Claes. Sveriges nationalparker. Förlagsbd. Max Ström. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2009. 303 s. 200:-
F387 Gullers K. W. & Asklund Erik. Stockholm. Bakom fasaden. Org. ill. linneryggsbd. 4:o. Rikt ill. Bra skick. 1949. 80 s. 70:-
F388 Hagelin Gösta. Nytt ljus över Roms katakomber. Häftad. Norstedts. 8:o. Ill. Fint skick. 1977. 154 s. 80:-
F389 Hallbäck Sven Axel. Så var det förr. Träsnidaren Herman Rosell berättar i skurna bilder om livet i Sverige på "den gamla goda tiden". Häftad. B B. Tvär 4:o. Rikt ill. i färg. Bra skick. 1977. 131 s. 70:-
F390 Hallén Lars & Hellspong Mats. Svenska officersmässar. Förlagsbd. Probus. 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1998. 213 s. Såld
F391 Hamilton Henning. Arvet. Bilder och röster från ett fjäran land. Förlagsbd. Skogens Hus. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 2004. 145 s. 80:-
F392 Hammarlund Olle (förord). Johan Brelin. En äfventyrlig resa til och från ost-Indien, södra Amerika och en del af Europa 1755-57. Förlagsbd. Rediviva. 8:o. Facsimile av originalet från 1758. Nära nyskick. 1973. 144 s. 70:-
F393 Hedberg Bengt. En svensk bredsida. Förlagsbd. med sk. omsl. STF. Tvär 4:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1992. 104 s. Såld
F394 Henriksson Alf & Berg Björn. Skansenresan. Förlagsbd. Trevi. 4:o. Rikt ill. ifärg. Nära nyskick. 1990. 58 s. 70:-
F395 Hertzman-Ericson Bo & Gurli. Li och Lo. Tvillingar. Skilddrade i bild och rim. Förlagsbd. Norstedts. 4:o. Ill. Ngt. fläckat omsl. annars bra skick. 1939. 37 s. 80:-
F396 Hillberg Olof (red). Teater i Sverige utanför huvudstaden. Hfrbd. med gulddekor & Ö. gsn. 4:o. Fint skick. Numrerad. 1951. 552 s. 150:-
F397 Hultin Måns. Resa till Amerika 1864 med emigrantskeppet Ernst Merck. Förlagsbd. med sk. omsl. Bokgillet. 8:o. Ill. Bibliofiluppl. 216/300.Bra skick. 1958. 180 s. Såld
F398 Hultkrantz Åke. Vem är vem i nordisk mytologi. Gestalter och äventyr i Eddans gudavärld. Förlagsbd. med sk. omsl. Rabén & Sjögren. Liten 4:o. Ill. Nyskick. 1991. 112 s. 100:-
F399 Hännestrand Bo. Människan, samhället och ledarhunden. Studier i ledarhundsarbetets historia. Häftad. Acta universitatis upsaliensis. Stor 8:o. Ngt. nött sk. omsl. annars nyskick. 1995. 529 s. Såld
F400 Isaksson Bo i Rannslätt. Folkmusiken i Sverige. Förlagsbd. ICA förlaget. 8:o. Ill. Nära nyskick. 1979. 107 s. 80:-
F401 Isaksson Olov & Hallgren Sören. Öriken. En bok om Shetland och Orkney. Förlagsbd. LT. Stor 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1980. 199 s. 100:-
F402 Jansson Sven-Bertil. Den levande balladen. Medeltida ballad i svensk tradition. Förlagsbd. med sk. omsl. 8:o. Ill. Bra skick. 1999. 271 s. 90:-
F403 Johanson Bertil K. Linnés trädgårdar. Förlagsbd. LT förlag. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 1995. 191 s. 100:-
F404 Jonsson Sune. Bilder av Kongo. Från en mission. Klbd. med sk. omsl. Liten 4:o. Rikt ill. Ngt. nött sk. omsl. annars fint skick. 1965. 162 s. Såld
F405 Jöever Malle. I svenska hjärtans djup. En bok om brevbäringen och dess historia. Klbd. med sk. omsl. Posten Brev. Stor 8:o. Ill. Nära nyskick. 1992. 263 s. Såld
F406 Jövinger Gösta (red). Oscar Bernadotte. Prins och förkunnare. En bildberättelse. Förlagsbd. Triangelförlaget. 4:o. Rikt ill. Bra skick. 1949. 95 s. Såld
F407 Kahle Sigrid. Jag valde mitt liv. Förlagsbd. med sk. omsl. Bonniers. 8:o. Ill. Fint skick. 2003. 768 s. Såld
F408 Karina Lilian & Zacharias Gun. Det stor knytkalaset. Danser och danslekar från olika invandrarkulturer. Häftad. Utbildningsradion. Stor 8:o. Ill. Bra skick. 1983. 72 s. Såld
F409 Karlén Einar. Albert Engströms Hult. Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. 1972. 62 s. Såld
F410 Karlsson Birger (red). Mejeriminnen. Berättelser och bilder från de gamla småmejerierna. Förlgabd. Förlag Utsikten. Stor 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1994. 416 s. Såld
F411 Keay Julia. Sanningen om Mata Hari. Förlagsbd. med sk. omsl. Info-Bok. 8:o. Ill. Fint skick. 1989. 209 s. 80:-
F412 Klarkullens Förlag (utg). Våra kyrkor. Förlagsbd. med sk. omsl. Klarkullen. 4:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1990. 734 s. Såld
F413 Kleineisel Janos. Form och innebörd. Gestaltningens roll i samhällsmönstren. Klbd. med sk. omsl. 8:o. Ill. Svensk & engelsk text. Fint skick. 1972. 207 s. 90:-
F414 Klintberg Bengt af m.fl. Botare. En bok om etnomedicin i Norden. Häftad. LT förlag. 8:o. Ill. Fint skick. 1980. 210 s. Såld
F415 Klintberg Bengt af. Den stulna njuren. Sägner och rykten i vår tid. Förlagsbd. Norstedts. 8:o. Ill. Bra skick. Namnt. 1995. 291 s. 70:-
F416 Lagercrantz Olof (red). Vintergatan 1945. Sveriges Författarförenings kalender. Häftad. Bonniers. Stor 8:o. Fint skick. 1945. 136 s. 70:-
F417 Larsson Carl. Ett hem. 24 målningar. Förlagsbd. Bonniers. Tvär 4:o. Ett klassiskt album i nytryck. Nära nyskick. Ill. i färg. 1969. Opag. Såld
F418 Levander Lars. Barnuppfostran på svenska landsbygden i äldre tid. Häftad. LT. 8:o. Ill. Fint skick. 1946. 453 s. Såld
F419 Lidberg Rolf. Trollen och Nornan. Förlagsbd. Bonniers Carlsen. Tvär 4:o. Ill. i färg. Nyskick. 2000. Opag. 80:-
F420 Lindahl Göran. Grav och rum. Svenskt gravskick från medeltiden till 1800-talets slut. Häftad. Ouppsk. Almqvist & Wiksell. Stor 8:o. Ill. Bra skick. 1969. 223 s. Såld
F421 Lindgren Astrid. God Jul i stugan. Förlagsbd. Rabén & Sjögren. 4:o. Ill. av I Wikland, I Vang-Nyman, H. Wiberg. Nära nyskick. 1992. 96 s. 80:-
F422 Liungman Waldemar. Sveriges samtliga folksagor i ord och bild. 1 & 2. 2 uniforma hfrbd. med ö. gsn. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 1954. 600 + 485 s + index. Såld
F423 Loewe Walter. Petum optimum. Tobakens historia. Förlagsbd. med sk. omsl. Norma Bokförlag. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1990. 231 s. 90:-
F424 Lundgren Frisk Rut. Gammaldags mat. Höst & vinter. Förlagsbd. B B. 4:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1982. 185 s. 70:-
F425 Lundgren Frisk Rut. Gammaldags mat. Vår och sommar. Förlagsbd. B B. 4:o. Rikt ill. i färg. Bra skick. 1982. 191 s. Såld
F426 Lång Helmer (red). OA:s bästa. En jubileumskavalkad. Förlagsbd. med sk. omsl. Bernces. Rikt ill. Bra skick. 1976. 191 s. Såld
F427 Magnell Carl-Jacob (psed. Tomas). Ingenjör Munchaausens berättelser från Amerika. Förlagsbd. Rundquists Göteborg. 8:o. Ill. Andra uppl. Den första utkom 1893. Författaren var då verksam vid Tekniska Elementarskolan i Borås. 1964. 104 s. 70:-
F428 Malmsten Anders. Svenska namnboken. Förlagsbd. med sk. omsl. Prisma. 8:o. Bra skick. 2002. 299 s. 80:-
F429 Malmström Dan. Spela munspel. Nybörjarbok för kromatiskt munspel. Förlagsbd. W & W. 8:o. Ill. Fint skick. 1977. 128 s. Såld
F430 Munthe Gustaf (red). Med kungen och folket. På Eriksgata genom svenska bygder. Gustaf II Adolf. 2 uniforma hfrbd. med ö. gsn. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1957. 566 + 523 s. 150:-
F431 Möller Carl (red). Huldas visbok. Dek. linnebd. (gult). Ill. av Einar Nerman. 4:o. Fint skick. 1932. Opag. 100:-
F432 Nilsson Rikard & Aspengren Jesper. Mitt i maten. Förlagsbd. Prisma. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2001. 168 s. Såld
F433 Nordström Ludvig. Lort-Sverige. Andra upplagan. Förlagsbd. Kooperativa Förbundet. 8:o. Ill. Ngt. blekt rygg annars bra skick. 1938. 435 s. Såld
F434 Norlén Gunnar. Johan Sebastian Bach. Häftad. Ouppsk. J. A. Lindblad förlag. 8:o. Ill. Bra skick. 1922. 172 s. 60:-
F435 Norlin Bo. Spela kort och lägga patiens. Förlagsbd. Natur & Kultur. 8:o. Ill. Fint skick. 1996. 141 s. 70:-
F436 Oliver Raymond. Franska kökets stora kokbok. Teknik och hemligheter. Linnebd. med sk. omsl. i pappkasett. Allhem. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Bra skick. 1967. 776 s. Såld
F437 Palén-Olofsson Helena. Brös och bak i kök och stuga. Förlagsbd. LT. 8:o. Ill. Fint skick. 1987. 96 s. Såld
F438 Peterson Gunilla. Knopare. Svenska skorstensfejeriarbetareförbundets historia 1940-1980. Klbd. Hjalmarson & Högberg. 8:o. Ill. Nära nyskick. 2004. 324 s. 80:-
F439 Quennerstedt Axel. Indelte soldaten. Erinringar från lägerlif och hemlif på roten. Org. ngt. nött gulddekorerat klbd. Ill. av Gustaf Cederström. 4:o. 1887. 92 s. Såld
F440 Rasmusson Ludvig. Hemvändarna. Invandrande svenskar. Häftad. 8:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2006. 128 s. Såld
F441 Rediviva (utg). Mickel Räf. Saga på vers. Häftad. Rediviva. Facsimile av originalet från 1878. Ill. i färg. Nyskick. 1977. 24 s. 40:-
F442 Rehnberg Mats (red). Sverige i fest och glädje. Häftad. Wahlstöm & Widstrand. 4:o. Ill. Gott skick. Uå. 253 s. Såld
F443 Rehnberg Mats. Sverige i fest och glädje. Ny samling. Från solguden till Zorn. Häftad. Wahlström & Widstrand. 4:o. Ill. Gott skick. 1948. 270 s. 60:-
F444 Reitz Rolf du (förord). Capitaine Carl Gustav Ekebergs ostindiska resa åren 1770 och 1771. Förlagsbd. Rediviva. 8:o. Facsimile av originalet från 1773. Utv. planscher. Nyskick. 1970. 170 s + pl. 80:-
F445 Rinman Ture. Svenska Lloyd genom etthundra år. Förlagsbd. med sk. omsl. Zindermans. 8:o. Ill. Bra skick. 1969. 127 s. Såld
F446 Scheffer C. G. U. Svensk vapenbok för landskap, län och städer. Förlagsbd. Generalstaben. 8:o. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 1967. 76 s. 100:-
F447 Schubert Ludwig & Seelmann-Eggebert Rolf. Europas kungahus. Förlagsbd. med sk. omsl. Wahlströms. 4:o. Rikt ill. mest i färg. Fint skick. 1995. 207 s. Såld
F448 Senior Michael. Vem är vem i mytologin. 1200 mytologiska gestalter från hela världen. Förlagsbd. med sk. omsl. Rabén & Sjögren. Liten 4:o. Exlibris. Nära nyskick. 1987. 227 s. 90:-
F449 Sjöberg Henry & Etzler Anita. Folkets danser. Ringpärm. Bravskolan. Tvär 4:o. Ill. Bra skick. 1977. 166 s. 75:-
F450 Stavgård Frants. Den folkliga medicinen. Svart magi eller sunt förnuft. Häftad. Liber förlag. 8:o. Exlibris. Fint skick. 1979. 239 s. 80:-
F451 Steffensson Jakob. Livet på Runö. Förlagsb. med sk. omsl. LT. Ill. Bra skick. 1976. 174 s. 80:-
F452 Stein Ralph. The world of the automobile. Klbd. 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. Engelsk text. 1973. 252 s. 100:-
F453 STF (utg). Känn ditt land. Nr 1. Svenska kartor. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Ngt. nött omsl. 1979. 64 s. 40:-
F454 STF (utg). Känn ditt land. Nr 10. Jordbruksbygd. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1981. 64 s. Såld
F455 STF (utg). Känn ditt land. Nr 11. Partier och väljare. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1981. 64 s. 50:-
F456 STF (utg). Känn ditt land. Nr 12. Svenska frimärken. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1981. 64 s. 50:-
F457 STF (utg). Känn ditt land. Nr 13. Böcker och bibliotek. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Bra skick. 1983. 64 s. 50:-
F458 STF (utg). Känn ditt land. Nr 15. Gotska sandön, Blå Jungfrun. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1984. 64 s. Såld
F459 STF (utg). Känn ditt land. Nr 16. Former i fjällen. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1984. 64 s. Såld
F460 STF (utg). Känn ditt land. Nr 17. Svenska pengar. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1984. 60 s. 50:-
F461 STF (utg). Känn ditt land. Nr 19. Invandrarnas svenska historia. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1987. 64 s. Såld
F462 STF (utg). Känn ditt land. Nr 2. Svenska ortnamn. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Bra skick. 1979. 64 s. 50:-
F463 STF (utg). Känn ditt land. Nr 3. Spår efter istiden. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1979. 64 s. 50:-
F464 STF (utg). Känn ditt land. Nr 5. Runstenar. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Bra skick. 1980. 64 s. 50:-
F465 STF (utg). Känn ditt land. Nr 7. Svenska träd. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Bra skick. 1980. 64 s. Såld
F466 STF (utg). Känn ditt land. Nr 9. Göta kanal. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1981. 64 s. Såld
F467 STF (utg). Känn itt land. Nr 6. Mineraler och bergarter. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1980. 64 s. Såld
F468 Sundström Hans (red). Nobelpristagare 1901-1991. Förlagsbd. med sk. omsl. Wiken. 4:o. Ill. Ngt nött sk. omsl. annars fint skick. 1992. 285 s. 100:-
F469 Svahn Oscar (red). Svenskt skämt lynne. Folklifsbilder, sägner och anekdoter m.m. Org. dek klbd. Blekt rygg. 8:o. Ill. Gott skick. 1891. 100:-
F470 Svenson Gilbert. Stildrag hos våra frankotecken. Häftad. Postmuseum. 8:o. Rikt ill. 1969. 170 s. 50:-
F471 Svensson Georg (förord). Evert Taube. Min älskling, du är som en ros. Förlagsbd. Bonniers. 8:o. Ill. Fint skick. 1966. 109 s. 80:-
F472 Tham Per. Anteckningar under och i anledning af en resa ifrån Westergöthland till Stockholm 1796 och 1797. Pappbd. Rediviva. 4:o. Facsimile. Ill. Fint skick. 1980. 92 s + bil. Såld
F473 Thomée Gustaf. Sverige. Illustrared handbok för resande. Hklbd. 8:o. Ill. med kartor & träsnitt. Brunfläckad inlaga. 1866. 324 s + bil. Såld
F474 Topelius Ann-Sofi (red). Klädd & oklädd. Utställning Nationalmuseum. Häftad. 4:o. Nationalmuseie uts. kat. nr 589. Rikt ill. i färg. Bra skick. 1996. 232 s. 80:-
F475 Topelius Christer (red). Skrock och svart magi. Samlat av Leonhard Fredrik Rääf. Förlagsbd. Tidens förlag. Exlibris. Fint skick. 1995. 88 s. Såld
F476 Tornehed Stig. Beda Hallberg och förstamajblomman. Häftad. 8:o. Ill. Bra skick. 1970. 71 s. Såld
F477 Torsslow Stig. Dramatenaktörernas republik. Dramatiska teatern under associationstiden 1888-1907. Häftad. Kungl. Dramatiska teatern. 8:o. Ill. Fint skick. 1975. 346 s. 90:-
F478 Tullberg Sigurd. O och A. Handledning för deckarvänner. Förteckningar över deckarromaner på svenska 1901-1954. Häftad. 8:o. Namnt. Bra skick. 1954. 94 s. Såld
F479 Törnqvist Nils. Den militära termologin i svenskan. Dess ursprung och ålder. Förlagsbd. Gleerups. Stor 8:o. Fint skick. 1969. 196 s. Såld
F480 Wallensteen-Jaeger Rut. Tjänarinnor på gods och gårdar när seklet var ungt. Förlagsbd. LT förlag. 8:o. Ill. Fint skick. 1977. 94 s. Såld
F481 Wallin Gunnar. Wallins gubbar. Häftad. Åhlén & Åkerlund. 4:o. Rikt ill. Ded. från författ. Bra skick. 1950. 48 s. 70:-
F482 Wallin Tony (red). Hela Sveriges husman. Förlagsbd. ICA AB. 8:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2008. 224 s. 90:-
F483 Wenström Kerstin. Husmoderns rådgivare. Org. linnebd. 8:o. Ill. Bra skick. 1924. 398 s. 60:-
F484 Wettergren Erik & Lignell Ivar (red). Svensk scenkonst och film. 1 & 2. 2 uniforma helskinnbd. med helt gsn. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1939-40. 711 s. Såld
F485 Wigstrand Hans. Sven-Ingvars. Spex, dragspel och rock'n roll. Förlagsbd. utan sk. omsl. Bonniers. 8:o. Nära nyskick. 1995. 235 s. Såld
F486 Wikland Sten. Vad är vad på butelj och fat. Förlagsbd. Bokförlaget Vinland. 8:o. Ill. Gorr skick. 1949. 268 s. 50:-
F487 Winquist Sven & Jungstedt Torsten. Svenskt filmskådespelarlexikon. 5000 svenska skådespelare. 500 utländska i svenska filmer. Förlagsbd. Forum. 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1973. 946 s. Såld
F488 Winther Kris. Amerikanskt slanglexikon. Tredje upplagan. Bearbetad och utökad. Förlagsbd. Prisma. 8:o. Bra skick. 1979. 295 s. 70:-
F489 Wintzell Inga. Sticka mönster. Historiskt om stickning i Sverige. Förlagsbd. Historiska museét. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1976. 111 s. Såld
F490 Wirmark Margareta. Noras systrar. Nordisk dramatik och teater 1879-1899. Förlagsbd. Carlsson. Stor 8:o. Ill. Nära nyskick. 2000. 421 s. Såld
F491 Wretman Tore. Svensk husmanskost. Förlagsbd. Forum. 8:o. Ill. av Slas. Fint skick. 1977. 295 s. Såld
F492 Åberg Alf m.fl. Generalstab och Generalstabskår 1873-1973. Förlagsbd. Allhem. 8:o. Ill. Fint skick. 1973. 170 s. Såld
F493 Åberg Gösta (red). Ordspråk, ordstäv och talesätt. Dek. pappbd. 8:o. Nära nyskick. 1997. 223 s. Såld
F494 Åkerström Jenny. Prinsessornas nya kokbok. Org. hfrbd. med marmorerade snitt. Liten 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1948. 1.052 s. Såld

[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida]
Antikvariat Tranan
Trumpetvägen 8
514 32 TRANEMO
Tel 0325-768 46

Webbmaster: Roland Johansson