Förra katalogen

Djur & Natur

Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F1 Ahlberg Olof m.fl. Växtskyddsråd och odlingstabeller för trädgårdsväxter. Linneryggsbd. AB Svensk litteratur. Ill. 4:o. Bra skick. 1952. 47 + ca 200 s. 80:-
F2 Alexandersson Erik. Pälsskinnsberedning i Sverige. Från hantverk till industri. Dek. pappbd. Rikt ill. Bra skick. 1970. 96 s. Såld
F3 Anrick Carl Julius. Beskrivning till karta över Sveriges åkerareal. Sveriges geologiska undersökning. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1921. 81 s + karta. Såld
F4 Berglund Karin. Lust och fägring. Trädgårdsmänniskors drömmar och verklighet. Förlagsbd. Med sk. Omsl. Rabén & Sjögren. Rikt ill. i färg. 4:o. Nyskick. 1991. 260 s. 90:-
F5 Beyron Ulla. Blommor i soliga länder. Förlagsbd. LT. Rikt ill. I färg. Stor 8:o. Fint skick. 1979. 203 s. 70:-
F6 Björnhag Göran m.fl. Husdjur. Ursprung, biologi och avel. Förlagsbd. LT. Ill. Gott skick. Stor 8:o. 1989. 441 s. Såld
F7 Brusewitz Gunnar. Solvarvets tecken. Månadsrapporter från naturen. Linnebd med sk. omsl. Wahlström & Widstrand. Ill. Bra skick. 8:o. 1983. 323 s. 70:-
F8 Casta Stefan & Ullström Staffan. Den vilda staden. Boken om djuren som flyttar till stan. Förlagsbd. Opag. Ill. i färg. Nyskick. 4:o. 1994. 96 s. Såld
F9 Cheers Gordon (red). Botanica. Illustrerat botaniskt lexikon med över 10 000 trädgårdsväxter och odlingsråd. Dek förlagsbd. Med sk. Omsl. Könemann. Rikt ill. I färg. 4:o. Nära nyskick. 2000. 1. 018 s. Såld
F10 Dalhov Göran. Fågelturer i västerled. Förlagsbd. Med sk. Omsl. Tre Böcker. Rikt ill i färg. 4:o. Fint skick. 1991. 127 s. Såld
F11 Ekman Sven. Djur i de svenska fjällen. Skinnryggsbd. STF. Ill. 8:o. Mycket fint skick. 1944. 428 s. 90:-
F12 Esseen Eva (red). Grisboken. Förlagsbd. Wiken. Rikt ill. 8:o. Fint skick. 1990. 111 s. 60:-
F13 Galdikas Biruté M. F. En glimt av paradiset. Mina år med orangutangerna på Borneo. Förlagsbd. Med sk. omsl. Richters. Ill. Nyskick. 8:o. 1996. 319 s. Såld
F14 Haglund Bertil. Järv och varg. Förlagsbd. Med sk. Omsl. Norstedts. Rikt ill. 8:o. Bra skick. 1965. 204 s. Såld
F15 Henriksson J. Sveriges medicinalväxter. Kroppfjälls Hembygdsförenings förlag. Ill. Fint skick. 8:o. 1981. 80:-
F16 Hiltunen Raimo & Holm Yvonne. Eteriska oljor och deras medicinska användning. Häftad. Artaromaförlaget. Nära nyskick. 8:o. 1999. 91 s. Såld
F17 Holmstedt Stig. Husdjurens sjukdomar. Hälso- och sjukvård för nöt, svin och får. Förlagsbd. LT. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1987. 205 s. 80:-
F18 Hoppe Elisabeth. Stora örtaboken. Förlagsbd. ICA förlaget. Rikt ill. I färg. 4:o. Bortgivningstext på försättblad. Annars nyskick. 1985. 189 s + reg. 70:-
F19 Kvale Nils. Kulor, krut och älgar. AB Norma Projektfabrik. Pappbd. Ill. Bra skick, Tvär 8:o. 1963. 192 s. Såld
F20 Lidman Hans. Mina lycliga år. Förlagsbd. Settern. Rikt ill. Nyskick. 8:o. 1992. 168 s. 60:-
F21 Lindroth Carl H. Handledning för insektssamlare. Etnologiska föreningen. Ill. Fint skick. 8:o. 1949. 66 s. 70:-
F22 Linnman Nils m.fl. Året runt på Korsnäsgården. Williams förlag. Ill. Fint skick. 8:o. 1972. 127 s. Såld
F23 Marchander K. (utg). Örter för hälsan. Dek. omsl. Gott skick. 8:o. 1972. 55 s. Såld
F24 Mchoy Peter & Westland Pamela. Örtbibeln. Den kopletta uppslagsboken om örter och kryddväxter. Häftad. Könemann. Rikt ill i färg. Nyskick. 4:o. 1998. 224 s. Såld
F25 Mossberg Bo & Nilsson Sven. Orkidéer. Europas vildväxande arter. Förlagsbd. Wahlström & Widstrand. 4:o. Rikt ill. i färg. Exlibris. Tillskrift på försättsblad. Fint skick. 1987. 253 s. Såld
F26 Nyblom-Holmberg Gunnel (red). Bonniers stora bok om trädgård. Förlagsbd. Bonniers. Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 1996. 424 s. 80:-
F27 Pettersson Urban (utg). Schäfermästerskap 1993. En bilderbok från finska, norska och svenska segrarutställningarna för schäfet 1993. Dek. pappbd. Rikt ill. I färg. 8:o. Fint skick. 1994. 360 s. Såld
F28 Post Lennart von. Beskrivning till översiktskarta över södra Sveriges myrmarker. Sveriges geologiska undersökning. Ill. Stor 8:o. Bra skick. 1927. 51 s. 60:-
F29 Rougeot P-C & Viette P. Svärmare och spinnare i Europa och Nordafrika. En bestämningsbok. Förlagsbd. Med sk. Omsl. Bonniers. Rikt ill. I färg. 8:o. Fint skick. 1980. 222 s. 80:-
F30 Royal Canin (utg). Katt & hund kalender 2008-2009. dek. pappbd. Rikt ill i färg. 8:o. Nyskick. 2008. Opag. 50:-
F31 Shaw Non. Örtmedicin. En illustrerad guide. Förlagsbd. Med sk. Omsl. Könemann. Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 2000. 144 s. Såld
F32 Soper Tony. Djurlivet inpå husknuten. Förlagsbd. Rabén & Sjögren. Ill. Nära nyskick. 8:o. 1978. 137 s. 70:-
F33 Thoreau Henry David. Skogsliv vid Walden. Förlagsbd. Med sk. Omsl. Wahlström & Widstrand. Förord av Frans G. Bengtsson. Teckningar av Stig Åsberg. Fint skick. 8:o. 1982. 426 s. Såld
F34 Törnblom O. (red). Sportfiske i Sverige. Ett samlingsverk över svenskt sportfiske och sportfiskeklubbar. Hfrbd. Bokförlaget Mimer. Ill. 4:o. Fint skick. 1940. 497 s. 120:-
F35 Wintzell Åke & Knutson Lief. Collie. Min hund i bild. Förlagsbd. LT. Ill. Bra skick. Tvär 8:o. 1967. Opag. 60:-
F36 Vogel A. Den lille doktorn. En brokig sammanställning av goda råd ur den schweiziska folk- och naturmedicinen. Linnebd. Med sk. omsl. Fint skick. 8:o. 1977. 686 s. Såld

Företag & Industri

Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F37
F38 Altin Torsten. Telelandet Sverige. Telegrafverket 100 år. Häftad. Ill. 8:o. Bra skick. 1953. 127 s. 60:-
F39 Berg Curt & Fischerström Iwan (red). Albert Bonniers förlag. Ett familjeföretag 1837-1962. Linnebd. Folio. Rikt ill. Fint skick. 1962. 393 s. 125:-
F40 Blomquist Anna (red). Ska man göra något ska man göra det rejält. Daloc 61 år. Dek. pappbd. Rikt ill. I färg. 8:o. Nyskick. 2004. 96 s. 80:-
F41 Claesson Sve-Ingvar. 100 år med Gislaved 1893-1993. Historien om en svensk däckindustri. Pappbd. Med sk. Omsl. 8:o. Rikt ill. Delvis i färg. Fint skick. 1993. 84 s. Såld
F42 Ejwertz Axel. Från knutsgille till hantverksförening. Laholmshantverkets krönika genom tiderna. Häftad. Ouppsk. Ill. Fint skick. 1943. 157 s. 70:-
F43 Engström Gösta. Stenkol och lera. Höganäsbolaget och dess föregångare. Supplement 1. Bibliografi över stenkols- och lervaruindustrier i Skåne. Pappbd. Med linnerygg. 8:o. Bra skick. 1959. 181 s. Såld
F44 Gullers & Vahlberg. Svenskar i samverkan. Kooperativ förbundet. Förlagsbd. Rabén & Sjögren. 4:o. Rikt ill. Bra skick. Uå. (1960-tal). Opag. 60:-
F45 Haak Ove. Opag. Klbd. Tvär 4:o. Ill. I färg. Bra skick. En unik bilhistoria. 1980. 70:-
F46 Hand Victor & Edmonsson Harald. Tåg. Det bästa som finns. Förlagsbd. Med sk. Omsl. Bonniers. 4:o. Rikt ill. I färg. Bra skick. 1977. 96 s. 80:-
F47 Hultkrantz Axel (förord). Svenska industrien vid kvartssekelskiftet 1925. Linnebd. Sveriges industriförbund. Ill. Stor 8:o. Gott skick. 1926. 351 s. 80:-
F48 Isakson Börje & Johansson George. Svenska snilleblixtar. 2. Förlagsbd. LT. Ill. Stor 8:o. Nyskick. 1994. 95 s. 80:-
F49 Johansson Rolf. Reppe 100. Industrihistoria med sagoinslag. Häftad. Utg. Av Reppe Glykos AB. Ill. 8:o. Nära nyskick. 1978. 132 s. Såld
F50 Olsson Christer & Moberger Henrik. Volvo. 1927-1997. 70 år. Pappbd. Med sk. Omsl. Stor 4:o. Rikt ill. I färg. Nära nyskick. 1997. 240 s. Såld
F51 Olsson J. L. m.fl. MHF 1926-1936. Med MHF för trafiksäkerhet. Häftad. Ill. 8:o. Ngt. fläckat omsl. 1936. 96 s. 60:-
F52 Pappersindustriarb. Förb. (utg). 50 år med Papyrus arbetare. Linnebd. Ill. Stor 8:o. Gott skick. 1958. 194 s. 60:-
F53 Reiland Gunnar. Handbok för uppfinnare och patentsökande. Pappbd. Med linnerygg. Ill. 8:o. Bra skick. 1949. 180 s. 60:-
F54 Romdahl Axel m.fl. En bok om rödfärg. Häftad. Utg. Av Stora Kopparbergs Bergslags AB. 4:o. Bra skick. 1932. 51 s. 100:-
F55 Rosén Ulla. Ett rent sekel. Så erövrade Electrolux-Wascator AB världen. 1902-2002. Dek. pappbd. Ill. 8:o. Nära nyskick. 2002. 156 s. Såld
F56 Sandell Kaj & Streiffert Bo (red). Scania Kavalkad 1891-1991. Järnvägsvagnar, personbilar, bussar, lastbilar. Förlagsbd. Streiffert. Rikt ill. I färg. 4:o. Fint skick. 1990. 144 s. Såld
F57 Sjölin Walter. Med förenade krafter. Kooperativa förbundet 1899-1949. Pappbd. med linnerygg. 4:o. Rikt ill. Gott skick. 1949. 272 s. 70:-
F58 Sydow Waldemar von. S. Gumaelius annonsbyrå 1877-1927. Jubileumsskrift. Ngt. nött pappbd. 4:o. Ill. 1927. 178 s + bil. 70:-
F59 Tarras Sällfors C (red). Handbok i industriell driftsekonomi och organisation. 1 & 2. 2 uniforma linnebd. Natur & Kultur. 4:o. Ill. Ett band med fläck på framsida. 1945. 752 + 714 s. 100:-
F60 Wesik Alf. Springpojken som köpte bruket. Om Ivar Gustavsson och Storebro. Rexinbd. Med sk. Omsl. Ill. Stor 8:o. Bra skick. 1997. 276 s. Såld
F61 Wickbom Ulf. Den goda kraften. Ångpanneföreningen 100 år. Förlagsbd. Med sk. Omsl. Gullers Bild. 8:o. Ill. Nyskick. 1995. 159 s. Såld
F62 Åberg Alf. Från skvaltkvarn till storkraftverk. Om den enskilda och kommunala kraftindustriens tillkomst och utveckling. Pappbd. Med linnerygg. Stor 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1962. 205 s. 90:-

Historia

Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F63 Ambrosiani Björn & Erikson Bo G. Birka. Vikingastaden. Volym 2. Sensationella fynd i Stolpes schakt. Förlagsbd. Wiken. 4:o. Rikt ill. I färg. Nära nyskick. 1992. 96 s. 80:-
F64 Andrée Johan. Kanonerna på Djuramåsa. Öresunds lås under femtio år. Förlagsbd. med sk. omsl. SMB. 8:o. Rikt ill. Exlibris Nyskick. 2007. 256 s. 150:-
F65 Andström Bobby m.fl. Europas kungliga familjer. Förlagsbd. Med sk. Omsl. Svenska Allers AB. 4:o. Rikt ill. I färg. Nära nyskick. 1993. 256 s. 130:-
F66 Arnstrand Henrik. Spelaren Christian Gunther. Sverige under andra världskriget. Förlagsbd. med sk. omsl. Wahlstöm & Widstrand. 8:o. Ill. Exlibris. Nyskick. 2006. 520 s. Såld
F67 Artéus Gunnar. Svensk fältherrekonst. Förlagsbd. Försvarshögskolan. 8:o. Exlibris. Nyskick. 2005. 80 s. Såld
F68 Barnett Correlli (red). Hitlers generaler. Förlagsbd. med sk. omsl. Prisma. 8:o. Ill. Nära nyskick. Exlibris. 2004. 554 s. Såld
F69 Berco. Världens största skojare. Greve Cagliostro alias Joseph Balsamo. Häftad. Steinsvik. Ill. Stor 8:o. Ngt. fläckat omsl. 1945. 260 s. 50:-
F70 Björkman Leif. Sverige inför operation Barbossa. Svensk neutralitetspolitik 1940-1941. Förlagsbd. med sk. omsl. Hjalmarsson & Högberg. 8:o. Exlibris. Ill. Nära nyskick. 2006. 516 s. Såld
F71 Blom Göte & Rudberg Per. Vår beredskap. Var den god? Marinberedskap 1938-1990. Häftad. Marinlitteraturföreningen. Exlibris 8:o. Ill. Fint skick. 1996. 107 s. 70:-
F72 Boethius Axel m.fl. Vår svenska stam på utländsk mark. Svenska öden och insatser i främmande land. I västerled. Amerika och Kanada. Hfrbd. Med ö. gsn. 4:o. Ill. Fint skick. 1952. 431 s. Såld
F73 Boethius Axel m.fl. Vår svenska stam på utländsk mark. Svenska öden och insatser i främmande land. I österled. Finland, Estland, Ryssland. Hfrbd. Med ö. gsn. 4:o. Ill. Fint skick. 1952. 464 s. Såld
F74 Bremer Fredrika. Hemmen i den nya världen. En dagbok i brev skrivna under tvenne års resor i norra Amerika och på Cuba. 6 uniforma dek. konstläderbd. Med sk. Omsl. Ill. 8:o. Några omsl. Med mindre fläckar annars fint skick. 1981-1983. Ca. 1.500 s. 200:-
F75 Bullock Alan. Hitler. En studie i tyranni. Förlagsbd. Rabén & Sjögren. 8:o. Ill. Exlibris. Nära nyskick. 1995. 694 s. Såld
F76 Campe Joachim Heinrich. Amerikas upptäckande. En lärorik och underhållande läsning för barn och ungdom. Org. dek. klryggsbd. Ill. Gott skick. 1864. 448 s. 120:-
F77 Dahllöf Gunnar. Teknikkriget som förändrade världen. Förlagsbd. SMB. 8:o. Exlibris Ill. Nyskick. 2001. 140 s. Såld
F78 Dalström Kata. Vår fornnordiska gudasaga i sammandrag. Org. dek. klryggsbd. Wilhelm Billes bokförlag. 8:o. Ill. Gott skick. 1894. 144 s. 90:-
F79 Davidsson Åke. Samfundet S.H.T:s ledamöter. Förteckning jämte porträtt. Sjunde delen 1/9 144-30/6 1953, Klbd. med gulddekor. Ill. 8:o. Exlibris. Fint skick. 1953. 150 s. Såld
F80 Dunstam Simon. Yom Kippur. Oktoberkriget 1973. När Israel vände nederlag till seger. Förlagsbd. med sk. omsl. SMB. Stor 8:o. Rikt ill. Nyskick. 2007. 240 s. Såld
F81 Durschmied Erik. Vädrets makt. Hur naturkrafterna har förändrat historiens lopp. Förlagsbd med sk. omsl. Prisma. 8:o. Exlibris. Nyskick. 2002. 288 s. 100:-
F82 Ekholm Curt. Balt- och tyskutlämningen 1945-1946. Del 1 ankomst . Del 2 utlämningen och efterspel. 2 häften. Studia Historia Uppsaliensia nr 136, 137. Exlibris 8:o. Fint skick. 1996. 220 + 439 s. Såld
F83 Engman Max. Lejonet och dubbelörnen. Finlands imperiella decennier 1830-1890. Förlagsbd. Med sk. Omsl. Atlantis. Ill. 8:o. Nyskick. 2000. 403 s. 80:-
F84 Enright Joseph F & Ryan James W. Shinano. Historien om sänkningen av Japans mäktigaste hangarfartyg. Förlagsbd. med sk. omsl. Rabén & Sjögren. 8:o. Ill. Fint skick. 1990. 255 s. Såld
F85 Ericson Lars. Svenska frivilliga. Militära uppdrag i utlandet under 1800- och 1900-talen. Förlagsbd. med sk. omsl. Historiska Media. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1996. 292 s. 80:-
F86 Ericson Lars. Svenska knektar. Indelta soldater, ryttare och båtsmän i krig och fred. Förlagsbd. med sk. omsl. Historisk Media. 8:o. Ill. Fint skick. 1995. 276 s. Såld
F87 Ericsson Gillis (red). Sverige i vapen. En skildring i ord och bild av vår samling för frihet och fred. Häftad. Saxon & Lindström. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1940. Opag. 70:-
F88 Eriksson Elof. (förord). Semi-Gotha. Från ghetton till riddarhuset. En rasbiologisk studie. 1 & 2. 2 häften. Lösa i bindning. Del ett med maskhål i marg. på 4 sidor. 1939-1941. 161 + 179 s. Såld
F89 Franzén Nils-Olof. Undan stormen. Sverige under första världskriget. Förlagsbd. med sk. omsl. Bonniers. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 1986. 380 s. Såld
F90 Freidel Frank. The Presedents of The united states of Amerika. Häftad. Rikt ill. I färg. Liten 4:o. Engelsk text. Fint skick. 1964. 79 s. 60:-
F91 Friberg Göte. Stormcentrum. Öresund. Krigsåren 1940-45. Förlagsbd. med sk. omsl. Natur & Kultur. 8:O. Ill. Exlibris. Bra skick. 1978. 254 s. Såld
F92 Försvarsmakten (utg). Sold F. Soldaten i fält. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. Nyskick. Exlibris. 2001. 473 s. Såld
F93 Gerber Tage von. Sveriges ointroducerade adels kalender 1941. Org. dek. klbd. Exlibris. 8:o. Fint skick. 1940. 160 s. 100:-
F94 Gustafsson Karl-Erik & Rydén Per (red). Post- och Inrikes Tidningar. Världens äldsta. Under 1600-, 1700-, 1800-, 1900- och 2000-talen. Förlagsbd. med sk. omsl. Atlantis. Stor 8:o. Ill. Recentionsstämpel annars nära nyskick. 2005. 600 s. Såld
F95 Hagard John m.fl. Så började det. Facsimileutgåva av vänskaps- och handelstraktaten mellan Sverige och USA 1783. Häftad. Brombergs. Ill. Bra skick. 1983. 80 s. Såld
F96 Hagerman Maja & Gabrielsson Claes. Tusenårsresan. Förlagsbd. med sk. omsl. Prisma. Rikt ill. i färg. 4:o. Nyskick. 1999. 237 s. Såld
F97 Hagerman Maja. Spåren av kungens män. Om när Sverige blev ett kristet rike i skiftet mellan vikingatid och medeltid. Förlagsbd. Med sk omsl. Prisma. Ill. I färg . 8:o. nyskick. 1999. 436 s. Såld
F98 Harrison Dick & Rodén Marie-Louise. Tusen år i Europa. Band 3. 1600-1800. Förlagsbd. med sk. omsl. Historisk Media. Ill. 8:o. Nyskick. 2001. 304 s. Såld
F99 Henriksson Peter (re). Pansartrupperna 50 år. En bildkavalkad. Häftad. 4:o. Rikt ill. I färg. Fint skick. 1993. 50 s. Såld
F100 Heymowksi Adam & Landergren Ulla (red). Från Vasa till Bernadotte. Fem svenska dynastier. Häftad. Utg. av Husgerådskammaren. Ill. delvis i färg. 8:o. Fint skick. 1984. 32 s. 50:-
F101 Hoas Sigfrid & Utas Jan. Svenskbyborna 25 år i hemlandet. 1929-1954. Jubileumsskrift. Häftad. 8:o. Gott skick. 1954. 105 s. Såld
F102 Hofgren Allan (red). Svenska trossamfund. Historia, tro och bekännelse, organisation, gudstjänst och fromhetsliv. Förlagsbd. EFS förlaget. Stor 8:o. Ill. Namnt. Gott skick. 1985. 197 s. Såld
F103 Hugemark Bo (red). I orkanens öga. 1941. Osäker neutralitet. Förlagsbd. SMB.8:o. Ill. Exlibris Nyskick. 2002. 328 s. Såld
F104 Hugemark Bo (red). Nya fronter? 1943. Spänd väntan. Förlagsbd. SMB. 8:o. Ill. Exlibris. Nyskick. 2002. 420 s. Såld
F105 Hugemark Bo (red). Urladdning. 1940. Blixtkrigens år. Förlagsbd. SMB. 8:o. Ill. Exlibris Namnt. Nyskick. 2002. 392 s. Såld
F106 Hugemark Bo (red). Vindkantring. 1942. Politisk kursändring. Förlagsbd. SMB. 8:o. Exlibris. Nyskick. 2002. 355 s. Såld
F107 Hugemark Bo. Sverige inför andra världskriget. Förlagsbd. Probus. 8:o. Ill. Exlibris. Bra skick. 1989. 184 s. Såld
F108 Hult Bo & Böhme Klaus-R. (red). Horisonten klarnar. 1945. Krigsslutet. Förlagsbd. SMB. 8:o. Ill. Exlibris. Nyskick. 2002. 227 s. Såld
F109 Hult Bo & Böhme Klaus-R. (red). Vårstormar. 1944. Krigsslutet skönjes. Förlagsbd. SMB. 8:o. Ill. Exlibris. Nyskick. 2002. 277s . Såld
F110 Häger Olle m.fl. 1000 år. En svensk historia. Förlagsbd. Med sk. Omsl. Brombergs. Stor 8:o. Rikt ill. Delvis i färg. Fint skick. 1980. 215 s. 70:-
F111 Jörälv Lennart. Reliker och mirakel Den heliga Birgitta och Vadstena. Förlagsbd. med sk. omsl. Wahlström & Widstrand. 8:o. Ill. Nyskick. 2003. 255 s. 120:-
F112 Karlson Paul & Molin K. G. Människan flyger. Vad vi behöver veta om flygning och om konsten att flyga. Häftad. Natur & Kultur. Ill. 8:o. Delvis ouppsk. Gott skick. 1938. 245 s. 90:-
F113 Kinnander Magnus. Svenska frimureriets historia. Häftad. Natur & Kultur. Exlibris. 8:O. Gott skick. 1943. 165 s. Såld
F114 Kjellgren Anders. Sverige och ytkriget. Randstatens försvarsproblem i atomåldern. Hörsta förlag. Liten 4:o. Exlibris. Ill. Bra skick. 1959. 136 s. 70:-
F115 Kjöllerström Sven. Striden kring kaluinismen i Sverige under Erik XIV. En kyrkohistorisk studie. Linnebd. Stor 8:o. Fint skick. 1935. 279 s. 80:-
F116 Klassikerförlaget (utg). Den svenska bondepraktikan. Linnebd. Med sk. Omsl. Klassiker förlaget. 8:o. Ill. Fint skick. 1994. 175 s. 60:-
F117 Knopp Guido. Hitlers krigare. Förlagsbd. med sk. omsl. Historiska Media. 8:o. Ill. Exlibris. Ngt. snedläst annars fint skick. 2001. 355 s. Såld
F118 Lagnado Lucette Matalon & Dekel Shiela Cohn. Eldens barn. Sanningen om doktor Josef Mengele och tvillingarna i Auschwitz. Förlagsbd. med sk. omsl. Richters. Ill. 8:o. Nära nyskick. 1994. 341 s. 80:-
F119 Landelius Sven (förord). Öresundsbron. Klbd. Med sk. Omsl. Tvär 4:o. Rikt ill i färg. Svensk & dansk text. Nyskick. 2000. 128 s. 100:-
F120 Langenfelt Gösta (förord). Officersjargong och manskapsslang i Sverige 1645-1945. Ordbok. Dek. förlagsbd. Kooperativa förbundet. Liten 8:o. Exlibris. Bra skick. 1947. 312 s. Såld
F121 Leifland Leif. General Böhmes val. Sverige och det nazistiska Tysklan våren 1945. Förlagsbd. med sk. omsl. Norstedts. 8:o. Exlibris. Nyskick. 1992. 222 s. Såld
F122 Lewenhaupt Claes C:son (utg). Sveriges ridderskaps och adelskalender 1933. Org. bd. Ill. Exlibris. Liten 8:o. Bra skick. 1932. 1.407 s. 100:-
F123 Lid Nils (utg). Nordisk kultur del 26. Religionshistorie. Org. dek. linnebd. 4:o. Norsk text. Fint skick. Exlibris. 1942. 162 s. 80:-
F124 Lukacs John. Duellen 10 maj - 31 juli 1940. Den åttio dagar långa kampen mellan Churchill och Hitler. Förlagsbd. med sk. omsl. Tiden. 8:o. Fint skick. 1994. 332 s. Såld
F125 Lundberg Svante. Ryssligan. Flyktingarna från öst och morden i Bollstnäs 1919. Förlagsbd. med sk. omsl. Nordic Academic Press. 8:o. Ill. Exlibris. Nyskick. 2004. 255 s. Såld
F126 Lupander Johan. Midway 1942. Vändpunkteni Stilla havet. Förlagsbd. med sk. omsl. Norstedts. 8:o. Ill. Nyskick. 2007. 411 s. Såld
F127 Macksey Kenneth (red). The Hitler options. Alternate decisions of world war II. Förlagsbd. med sk. omsl. 8:o. Ill. Engelsk text. Exlibris. Nyskick. 2000. 224 s. 80:-
F128 Magnusson Magnus. Vikingarna i öst och väst. Förlagsb med sk. omsl. Rabén & Sjögren. Liten 4:o. Fint skick. Ill. 1981. 320 s. 100:-
F129 Malmborg Boo von (red). Karl IX studier. Utg. av Svenka Porträttarkivet. Ill. Fint skick. 1950. 56 s + pl. 50:-
F130 Moscow Henry. Ryssland under tsarerna. Förlagsbd. Allhem.Caravel-serien. Rikt ill. delvis i färg. 4:o. Bra skick. 1964. 153 s. Såld
F131 Nilsson Torbjörn & Sörensen Öystein (red). 1905 - unionsupplösningen år. Nya perspektiv på ett svensk-norskt drama. Förlagsbd. med sk. omsl. Carlssons. Ill. 8:o. Nära nyskick. 2005. 272 s. 100:-
F132 Norlin Nils. Svenska tag i Amerika. En pionjärs äventyrliga liv. Häftad. 8:o. Ngt. nött. 1936. 200 s. Såld
F133 Norman Hans (red). Skärgårdsflottan. Uppbyggnad, militära användning och förankring i det svenska samhället 1700-1824. Förlagsb. med sk. omsl. Historiska Media. 8:o. Exlibris. Ill. Fint skick. 2000. 414 s. Såld
F134 Nyström Gustav. I bombplanens skugga. Upplevelser och minnen från kriget i centralkina. Linnebd. Sv missionsförb. Förlag. Ill. Fint skick. 8:o. 1939. 186 s. Såld
F135 Paulin Axel & Odelberg Wilhelm. Edelhjertas öden. Ett forskningsäventyr. Förlagsbd. med ngt. nött sk. omsl. Natur & Kultur. 8:o. Ill. 1961. 235 s. 60:-
F136 Petersen Kai. När hände vad i världshistorien från 1500- 1977. Förlagsbd. Forum. När-Var- Hur serien. 8:o. Ill. Fint skick. 1978. 454 s. 70:-
F137 Reimers Sigyn. Mina kungliga. Deras genealogi, historia och skvallerkrönika. Häftad. Wahlström & Widstrand. 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1957. 155 s. Såld
F138 Rockberger Nicolaus. Centraleuropas renässans. Från Habsburg till Visegrád. Förlagsbd. SNS förlag. Ill. 8:o. Nära nyskick. 1994. 168 s. Såld
F139 Rothschild Lazarus von. Svenska grevar och baroner. Blad ur ett antal adliga familjekrönikor. 1-3. 3 uniforma hklbd. Ngt. nötta pärmpapper annars bra skick. 8:o. 1931-1933. 296 + 362 + 331 s. Såld
F140 Ryan Mike m.fl. Specialförband från hela världen. Taktik, historia, strategi, vapen. Förlagsbd. SMB. Liten 4:o. Rikt ill. i färg. Exlibris. Nära nyskick. 2006. 256 s. Såld
F141 Rönnby Johan & Adams Jonathan. Östersjöns sjunkna skepp. En marinarkeologisk tidsresa. Förlagsbd. Tiden. 4:o. Rikt ill. Delvis i färg. Namnt. Nära nyskick. 1994. 151 s. Såld
F142 Shetelig Haakon (utg). Nordisk kultur del 1 & 2. Befolkningen i oldetiden. Befolkningen under medeltiden. 2 delar i ett org. dek. linnebd. 4:o. Norsk & svensk text. Fint skick. Exlibris. 1936-1938. 161 + 180 s. Såld
F143 Shipton Eric. Bergstopparnas besegrare. Förlagsbd. Allhem. Caravel-serien. Rikt ill. delvis i färg. 4:o. Bra skick. 1967. 153 s. 90:-
F144 Shirer William L. Det tredje rikets uppgång och fall. Det nazistiska tysklands historia. Förlagsbd. Forum. Ill. 8:o. Exlibris Nyskick. 1998. 330 + 413 + 337 + 357 s. Såld
F145 Sjevtjenko Arkadij N. Att bryta ner Moskva. Förlagsbd. med sk. omsl. Bonniers. 8:o. Exlibris Fint skick. 1985. 401 s. 90:-
F146 Sjöström Jörgen. Newton och gravitationen. På himmelen och på jorden. Förlagsbd. med sk. omsl. Norstedts. Ill. 8:o. Nyskick. 2007. 376 s. Såld
F147 Speer Albert. Dagbok från Spandau. Förlagsbd. med skomsl. Bonniers. 8:0. Ill. Fint skick. 1976. 383s. Såld
F148 Starcke C. N. Frimureriet. Dess upprinnelse och utveckling. Hfrbd. Exlibris. 8:o. Gott skick. 1926. 228 s. Såld
F149 Sturzen-Becker Orvar m.fl. Samfundet S.H.T:s ledamöter. Förteckning jämte porträtt. Fjärde delen 1/1 1913-30/6 1923. Klbd. med gulddekor. Ill. 8:o. Fint skick. 1923. 142 s. Såld
F150 Sundberg Ulf. Svenska krig 1521-1814. Förlagsbd. med sk. omsl. Hjalmarson & Högberg. 8:o. Ill. Exlibris. Nyskick. 2002. 458 s. Såld
F151 Sundelin Anders. Fallet Wennerström. Förlagsbd. med sk. omsl. Norstedts. 8:o. Exlibris. Fint skick. 1999. 400 s. Såld
F152 Söderberg Per (red). Andra världskriget. En uppslagsbok om bakgrund, förlopp och efterspel. Förlagsbd. med sk. omsl. Nationalencyklopedin. Exlibris. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 2004. 448 s. 200:-
F153 Tigerstedt Örnulf (red). Finland. Landet som kämpade. Den första sammanfattande skildringen i ord och bild av det finska kriget 1939-1940. Häftad. Saxon & Lindström. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1940. Opag. Såld
F154 Troels-Lund. Dagligt liv i norden på 1500-talet. Del 1 & 2. Land och folk samt bondgårdar och borgarhus. 2 delar i ett linnebd. Marmorerade snitt. Rikt ill. Liten 4:o. Ngt. blekt rygg annars bra skick. Exlibris. 1945. 242 + 327 s. Såld
F155 Utbult Mats. Vägval och spårbyten. Historien om hur rallarna och deras arvtagare i 100 år har arbetat och kämpat för ett bättre liv. Dek. pappbd. 4:o. Rikt ill. I färg. Fint skick. 2009. 400 s. 100:-
F156 Wallerfelt Bengt. Si vis pacem - para bellum. Svensk säkerhetspolitik och krigsplanering 1945-1975. Förlagsbd. Probus. Ill. 8:o. Exlibris. Nyskick. 1999. 214 s. Såld
F157 Wikberg Sven. Elizabeth Tudor. Jungfrudrottningen. Häftad. Fritzes. Ill. 8:o. Bra skick. 1949. 202 s. 70:-
F158 Williams Jay. Riddare och korsfarare. Förlagsbd. Allhem. Caravel-serien. Rikt ill. delvis i färg. 4:o. Bra skick. 1963. 153 s. Såld
F159 Woodward Bob. CIA:s hemliga krig 1981-87. Förlagsbd. med sk. omsl. Rabén & Sjögren. 8:o. Fint skick. 1988. 563 s. 90:-
F160 Wrangel Carl-Axel (red). Sveriges militära beredskap 1939-1945. Linnebd. Militärhistoriska förlaget. 8:o. Exlibris. Bra skick. 1982. 674 s. Såld
F161 Åberg Alf. Svenska historiska bilder. Linnebd. Signum. Serien "Böcker om konst". Nr 6. Rikt ill. 8:o. Fint skick. 1983. 120 s. 100:-

Konst & Konsthantverk

Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F162 AB Landelius & Björklund (utg). Handbok i verktygsslipning. Handbok N-700. Häftad. 8:o. Ill. Bra skick. 1956. 207 s. Såld
F163 Abrahamsson Augusta (utg). Märkbok. Häftad. AB E. Holmquista Eftr. 4:o. Rikt ill. Gott skick. Uå (1980-tal). 48 s. Såld
F164 Ahlberg Gudrun. Måla porslin. Instruktiv handledning. Häftad. ICA förlaget. 8:o. Ill. Bra skick. 1955. 78 s. 50:-
F165 Akehurst Richard. Sporting Guns. Förlagsbd. Octopus Books. Stor 8:o. Rikt ill. Engelsk text. Bra skick. 1968. 96 s. Såld
F166 Almer Yngve (red). Katalog över en utvald samling svenska silvermynt tillhörig Dir. C. O. Algård. Pappbd. 8:o. Ill. Fint skick. (Auktionskatalog med prislista). 1977. 98 s. 60:-
F167 Andersson Kurt (red). Prylen. 55 gisseföremål i tävlingen Prylen. Tredje samlingen. Häftad. Sydsvenska Dagbladet. 8:o. Ill. Fint skick. 1988. 106 s. 60:-
F168 Andreasson Maja m.fl. Hälsinge näversöm. Häftad. Bravskolan. 8:o. Ill. Bra skick. 1970. 85 s. 50:-
F169 Andreen Erik. Möbelstilarna. En handbok i den svenska möbel- och inredningskonstens historia. Förlagsbd. Saxon & Lindström. 8:o. Ill. Ovanligt bra skick. 1950. 279 s. 70:-
F170 Arnö-Berg Inga. Serviser från Gustavsberg. Häftad. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. Ngt. nött omsl. annars gott skick. 1971. 112 s. 50:-
F171 Asklund Erik. Björn Jonson. Svenska mästargrafiker 5. Häftad. FIB. 8:o. Ill. Fint skick. 1957. 48 s. Såld
F172 Asklund Erik. Reinhold Ljunggren. Häftad. FIB. 8:o. Ill. Fint skick. 1961. 47 s. 50:-
F173 Baillie G. H. Watchmakers and clockmakers of the world. Volume 1. Linnebd. med sk. omsl. 8:o. Engelsk text. Bra skick. 1976. 373 s. Såld
F174 Balour Michael. Klassiska armbandsur. Välkänd armbandsur och deras tillverkare från det första och fram till dagens moderna klockor. Förlagsbd. med sk. omsl. Bokia. 4:o. Rikt ill. i färg. Bra skick. 1990. 192 s. Såld
F175 Bauer J. Mineraler. Stenar och ädelstenar. En systematisk och överskådlig handbok. Förlagsb. Tidens förlag. 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1976. 214 s. Såld
F176 Bauzen Susanne & Peter. Hobbyarbeten med pressade blommor. Häftad. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1970. 54 s. Såld
F177 Bergli Joner Tone. Stenar. 77 idéer. Häftad. Berghs. 4:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1999. 48 s. Såld
F178 Bergman-Hals Anna-Stine. Joseph Wilhelm Wallander. Häftad. Allhem. 4:o. Rikt ill. Bra skick. 1947. 166 s. 70:-
F179 Berkeman Sune. Knopar, knoparbeten och makramé. Förlagsbd. LT förlag. 8:o. Rikt ill. Namnt. Fint skick. 1989. 96 s. 70:-
F180 Berton Jean. Das grosse Buch der Jagdwaffen. Förlagsbd. Karl Muller Verlag. 4:o. Rikt ill. i färg. Tysk text. Fint skick. 1995. 167 s. 100:-
F181 Best Muriel m.fl. Broderi i skolan. Tekniker, material, komposition. Förlagsbd. Forum. Liten 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1986. 191 s. Såld
F182 Bläsi Heidi. Figurer av piprensare. ICA pysselböcker. ICA-förlaget 8:o. Ill. Fint skick. 1968. 32 s. 50:-
F183 Boethius Gerda. Hemslöjd. Liljevalchs 3 sept-3 okt 1948. Utställningskatalog. Häftad. Svenska Hemslöjdsföreningarnas Riksförbund. 8:o. Ill. Fint skick. 1948. 36 s + ill. 50:-
F184 Boethius Sten. Folke Gullby. Svenska mästargrafiker 3. Häftad. FIB. 8:o. Ill. Fint skick. 1955. 48 s. 50:-
F185 Boger Astrid (översättning). Den stora modeboken. (L. Kysalova m.fl. ). Förlagsbd. med sk. omsl. FIB. 8:o. Rikt ill.delvis i färg. Bra skick. 1979. 604 s. Såld
F186 Bok- och musikhandlarnes pensionsför. (utg). Från Nationalmuseum. Taflor af svenska konstnärer. Org. rikt dek. klbd. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1899. Opag. Såld
F187 Borelius Aron & Sallberg Harald. 50 nutida svenska grafiker. Dek. linneryggsbd. FIB. Stor 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1952. Opag. 70:-
F188 Borglund E. & Larsson L. G. Slöjdskisser för lantbrukare. Häftad. 8:o. Ill. Bra skick. 1945. 42 s. Såld
F189 Brenner Elias. Thesaurus nummorum. Sveo-Gothicorum. Thet är en skatt af svenskt mynt. Förlagsbd. Rediviva. Facsimile av originalet från 1691. 8:o. Fint skick. Ill. 1977. Opag. Såld
F190 Brodén Märta. Nålbindning. Häftad. LT förlag. 8:o. Rikt ill. Gott skick. 1973. 80 s. Såld
F191 Callenberg Mona. Tenntrådsbroderier. Beskrivningar och mönster för armband, smycken och andra saker. Förlagsbd. ICA-förlaget. 4:o. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 1997. 47 s. Såld
F192 Carlbom Hans. Hobbyarbeten med hästskosöm. Smycken, lampetter, spegelramar, ljusstakar m.m. Häftad. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1972. 47 s. 50:-
F193 Cavalli-Björkman Görel m.fl. En ny värld. Amerikanskt landskapsmåleri 1830-1900. Förlagsbd. Nationalmuseum. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Nära nyskick. 1986. 120 s. 70:-
F194 Cooper Emmanuel. Kramikglasyrer. 455 recept för lergods, stengods och porslin. Förlagsbd. ICA-förlaget. 8:o. Ill. Fint skick. 1982. 203 s. Såld
F195 Diurson Vera m.fl. Vi syr, vi stickar, vi virkar. Häftad. Aktiv hushållning. 8:o. Ill. Gott skick. 1947. 127 s. Såld
F196 Dorigo Carmen. Små konstverk av stenar. Häftad. 4:o. Axplock. Rikt ill. delvis i färg. Bra skick. 1983. 40 s. Såld
F197 E.A. Fabriks AB Eskilstuna (utg). Upplysningar och råd om Bergs verktyg. Häftad. 8:o. Ill. Ngt. fläckat omsl. 1952. 42 s. Såld
F198 Edwards Jane. Asiatisk livsstil. Naturlig balns i österländskt boende. Förlagsbd. Bonniers. 4:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 2000. 144 s. 70:-
F199 Eug. Wingård AB Mälmö (utg). Betsning, boning, polering. Häftad. 8:o. Gott skick. 1934. 63 s. Såld
F200 Fischer Ernst. Skånska målningar i skånska museer efter 1800. Häftad. Skånes konstförening. Stor 8:o. Rikt ill. Svag fuktrand i nedre marg. 1947. 62 s + pl. Såld
F201 Fischer Ernst. Svenska möbler i bild. Möbelformerna från medeltiden till mitten av adertonhundratalet. Hfrbd. med ö. gsn. 4:o. Rikt ill. Bra skick. 1931. 272 s. Såld
F202 Fleet Simon. Clocks. 136 illustrations in colour and black and white. Klbd. med sk. omsl. Stor 8:o. Rikt ill. Engelsk text. Bra skick. 1961. 96 s. Såld
F203 Fogelmarck Stig m.fl. Karl-Johan. Kunglig miljö 1810-1850. Häftad. Kungl. Husgerådskammaren. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1978. 60 s. 60:-
F204 Forssman Erik. Anders Zorns silver samling. Häftad. Rabén & Sjögren. Liten 4:o. Rikt ill. Bra skick. 1955. 96 s + pl. 60:-
F205 Frank Gerhard. Lek med lera. ICA pysselböcker. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1970. 40 s. 50:-
F206 Frank Gerhard. Läder och skinn. ICA pysselböcker. ICA-förlaget. Rikt ill. 8:o. Nära nyskick. 1968. 32 s. Såld
F207 Frederiksen Marianne. Dekorera med servetter. Förlagsbd. Richters. Tvär 4:o. Rikt ill. Nyskick. 2001. 68 s. 70:-
F208 Fredholm Inger. Stickning. Stickteknik, mönster, historik m.m. Förlagsbd. Wahlström & Widstrand. 8:o. Ill. Fint skick. 1978. 146 s. Såld
F209 Fredlund Jane. Auktionshandboken. Förlagsbd. Rabén - Prisma. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Nyskick. 1995. 189 s. 80:-
F210 Fredriksson Inger. Anders Zorn. Mannen, mästaren, myten. Förlagsbd. Öppna ögon. Stor 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Lite märke på baksida annars fint skick. 1984. 77 s. 70:-
F211 Galst Annie. Klipp i tyg. Häftad. Illustrationsförlaget. 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1971. 20 s. 50:-
F212 Galst Hanne. Sy och sticka till Stick-Lisa. Häftad. Illustrationsförlaget. 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1971. 20 s. 50:-
F213 Gegerfelt Gunnar von m.fl. Keramik att fortsätta med. Häftad. Brevskolan. Tvär 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Gott skick. 1982. 80 s. Såld
F214 Goldschmidt Ernst. Chardin. Jean Baptiste Siméon. Halvlinnebd. Norstedts. Stor 8:o. Omsl. medbd. Ill. Bra skick. 1945. 127 s. 70:-
F215 Granström K. E. Metallslöjd och klensmide. Förlagsbd. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1966. 130 s. Såld
F216 Hagdahl Elsa. Linneskåpet. Häftad. Rabén & Sjögren. 8:o. Ill. delvis i färg. Bra skick. 1961. 87 s. Såld
F217 Hald Margareta. Så syr jag dukar… Förlagsbd. Rabén & Sjögren. 8:o. Ill. Bra skick. 1965. 111 s. 50:-
F218 Hedberg Tor. Bruno Liljefors. Häftad. Liten 4:o. Ill. Namnt. Bra skick. 1902. 48 s. 60:-
F219 Hedberg Tor. Karl Nordström. Häftad. Liten 4:o. Ill. Bra skick. 1905. 52 s. 60:-
F220 Hedin Nathan. Allmogeurmakeriet i Värmland. Försök till en historia. Pappbd. 8:o. Ill. Mycket fint skick. 1928. 124 s. Såld
F221 Heinrichs Maria. Dockor. ICA pysselböcker. ICA-förlaget. 8:o. Ill. Fint skick. 1968. 32 s. 50:-
F222 Hellman Gunnar. Några svenska sagokonstnärer. Häftad. Lindqvists förlag. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1949. 78 s. 60:-
F223 Hellman Gunnar. Veslen. (Börje). Häftad. FIB. 8:o. Ill. Fint skick. 1962. 47 s. Såld
F224 Hinchcliffe John & Jeffs Angela. Trasmattor. Förlagsbd. Forum. 4:o. Rikt ill. i färg. Bra skick. 1991. 95 s. 80:-
F225 Hofrén Manne. Ivan Hoflund. Konstnären och hans verk. Linneryggsbd. AB Dillbergska Bokhandeln Kalmar. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1947. 48 s. 50:-
F226 Holsbak Agnete & Nielsen Helle. Måla och dekorera ramar. Förlagsbd. Richters. 8:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2001. 48 s. 60:-
F227 Holst Gunnar. Spelpenningar avsedda för kortspel. Häftad. Numismatiska litteratursällskapet i Göteborg. Ill. 8:o. Bra skick. 1977. 120 s. Såld
F228 Holstrup Edit. Lövsågning. Häftad. AWE/GEBERS. 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1976. 88 s. 50:-
F229 Hornung Helena. Tygdekorationer. ICA pyssleböcker. ICA-förlaget. 8:o. Ill. Fint skick. 1968. 32 s. 50:-
F230 Huldt Märit. Familjen och bordet. Häftad. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1959. 91 s. 60:-
F231 Högeman Marta & Priester Erich. Halmstjärnor. ICA pysselböcker. ICA-förlaget. 8:o. Ill. Bra skick. 1970. 32 s. Såld
F232 Högemann Marta & Priester Erich. Silverkedjor. ICA pysselböcker. ICA-förlaget. 8:o. Ill. Fint skick. 1968. 40 s. 50:-
F233 ICA-förlaget (utg). Med stickor och garn. Ett urval av de bästa beskrivningarna ur ICA-kurirens stickspalt. Häftad. ICA-förlaget. 8:o. Gott skick. Ill. Namnt. på insidan av pärm. 1947. 77 s. Såld
F234 Ingers Gertrud & Fischer Ernst. Flamskvävnad. Material och teknik samt historik. Förlagsbd. ICA-förlaget. Rikt ill. delvis i färg. Bilagor lösa i ficka. Ngt. nött rygg annars bra skick. 1968. 117 s. 60:-
F235 Isenius Arne. Form och yta i sjöjden. Förlagsbd. Bonniers. 8:o. Ill. Bra skick. 1957. 82 s. 50:-
F236 Janson Bengt & Aspegren Jesper. Antikrundan. Programmet, experterna, föremålen. Förlagsbd. med sk. omsl. Prisma. 4:o. Rikt ill. i färg. Sign. av Claes Moser, Knut Knutsson, Bo Knutsson och Max Sjöberg. Nyskick. 2000. 207 s. Såld
F237 Jocoby Heinrich. Eine Sammlung orientalischer Teppiche. Linnebd. 4:o. Rikt ill. Ngt. blekt och nött band. Inlagan i fint skick. Tysk text. 1923. 140 s + pl. 100:-
F238 Johansen R. Broby. Kropp och kläder. Förlagsbd. Rabén & Sjögren. Liten 4:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. 1991. 255 s. Såld
F239 Johnson Chester. Klockor och ur. Förlagsbd. Tiden. Tvär 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1964. 45 s. 50:-
F240 Josephson Erland m.fl. Homage to William Shakespeare. Richard Wagner by Momen. Dek. pappbd. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Engelsk text. Fint skick. 1998. Opag. 80:-
F241 Jungmarker Gunnar. Svenska grafiker av idag. Häftad. FIB. 8:o. Ill. Fint skick. 1949. 30 s. 40:-
F242 Jungmarker Gunnar. Svenska grafiker av idag. Häftad. FIB. 8:o. Ill. Fint skick. 1951. 30 s. Såld
F243 Jönson Lars-Ingvar & Lagerquist Lars O. ErikXIV:s mynt med "Göteborgsmotiv". Häftad. Numismatiska litteratursällskapet. i Göteborg. Ill. 8:o. Bra skick. 1975. 84 s. 60:-
F244 Jönsson Per-Olle. Samlartallrikar. 2. Rörstrands minnestallrikar. Häftad. Rikt ill. Stor 12:o. Bra skick. 1974. 97 s. Såld
F245 Kaminski Marion. Venedig. Konst och arkitektur. Förlagsbd. med sk. omsl. Könemann. Liten 8:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2005. 578 s. 90:-
F246 Kent Cyril & Cooper Mary. Vi gör bildtryck. Blocktryck, collagetryck, serigrafi. Häftad. Norstedts. 8:o. Ill. Bra skick. 1969. 104 s. 50:-
F247 Kominsky Nancy. Oljemålning. Komplett vägledning för nybörjaren. Förlagsbd. Fabel. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1983. 64 s. 60:-
F248 Koustrup Birthe. Folkkonst och fantasi. Europa. Idéer till dekorationer. Förlagsbd. Stenströms. 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1985. 95 s. Såld
F249 Kubiak-Winkelmann Margret. Glasmålning. ICA pysselböcker. ICA-förlaget. 8:o. Ill. Fint skick. 1968. 32 s. 50:-
F250 Kylén Erik. Lättare gjort med elverktyg. Förlagsbd. Wezäta. 8:o. Rikt ill. Några sidor med svag fläck i marg. annars fint skick. 1971. 92 s. 60:-
F251 Källström Olle & Hernemarck Carl. Svenskt silversmide. Del 1. Renässans och barock. 1520-1700. Org. pergamentbd. med ö. gsn. Blå och röd ryggetikett. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1941. 248 s + pl. Såld
F252 Lagerquist Lars O. & Nathorst-Böös Ernst. Sedlar. Förlagsbd. Norstedts. 4:o. Ill. Bra skick. 1971. 223 s. 100:-
F253 Lagerström Curt. Mjuka möbler. Råd om material, klädsel och stoppning. Häftad. Rabén & Sjögren. 8:o. Ill. Bra skick. 1973. 130 s. 50:-
F254 Laurin Carl G. Stockholm genom konstnärsögon. Häftad. P. A. Norstedt & söner. 4:o. Rikt ill. i färg. Bra skick. 1930. 54 s. 60:-
F255 Laury Jenn Ray & Aiken Joyce. Fantastiska kläder. Förlgsbd. Ica-förlaget. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1976. 118 s. 60:-
F256 Lekby Astrid. Klockan. Häftad. Corona. 8:o. Ill. Gott skick. 1972. 32 s. Såld
F257 Lindberg Efr. Christopher Polhem. Den svenska mekanikens fader 1661-1751. Några drag ur hans underbara levnadssaga. Häftad. 8:o. Ill. Ded. från författ. Gott skick. 1942. 39 s. Såld
F258 Lindberg Stig m.fl. Vårt vackra hem. En bok om modern heminredning. Häftad. 4:o. Rikt ill. Bra skick. 1949. 154 s. Såld
F259 Lindhagen Nils & Rude Rolf. Grafikboken. Häftad. FIB. 8:o. Nära nyskick. 154. 71 s. 50:-
F260 Lindhagen Nils (översättning). Rembrandt som etsare. Förlagsbd. med sk. omsl. FIB. Tvär 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1955. 84 s. 60:-
F261 Lindhagen Nils. Rembrandt grafikern. Häftad. Rikt ill. 8:o. Fint skick. 1958. 32 s. 40:-
F262 Loomes Brian. Watchmakers and clockmakers of the world. Volume 2. Klbd. med sk. omsl. 8:o. Engelsk text. Bra skick. 1976. 263 s. Såld
F263 Loos Viggo. Carl Wahlbom. Häftad. Allhem. 4:o. Rikt ill. Bra skick. 1949. 189 s. 70:-
F264 Luchner Adolf. Kristallglasmosaik. Häftad. ICA-förlaget. 8:o. Ill. Gott skick. 1969. 80 s. 50:-
F265 Lundbäck Maja & Rinde-Rambäck Märta. Småvävar. Förlagsbd. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Bra skick. Uå. 104 s. 50:-
F266 Lundbäck Maja & Rinde-Rambäck Märta. Småvävar. Förlagsbd. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Gott skick. Uå (1950-tal). 104 s. Såld
F267 Lundell Laila. Stor vävboken. Förlagsbd. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1982. 353 s. 80:-
F268 Lundgren Anna-Greta. Måla på kogar och trä. Förlagsbd. LT förlag. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1986. 76 s. 50:-
F269 Magnusson Einar. Allmogeurmakeriet i Västergötland och i västra Småland. Häftad. Stor 8:o. Ill. Ngt. fläckat omsl. 1967. 242 s. Såld
F270 Malmer Brita. Catalogue of coins from thr vikingage found in Sweden. 1 Gotland. 2. Bäl-Buttle. Häftad. 4:o. Kungl Vitterhets, historie och vitterhetsakademien. Ill. Bra skick. 1977. 340 s + pl. 100:-
F271 Melén Lisa. Festremsor och gilledukar. Förlagsbd. ICA. 8:o. Ill. i färg. Fint skick. 1975. 79 s. 60:-
F272 Melin Björn. Måla och se. Handbok i oljemåleri. Häftad. Wahlström & Widstrand. 8:o. Ill. delvis i färg. Bra skick. 1973. 125 s. Såld
F273 Meulen-Nulle L. W. van der. Spetsar. En historik. Förlagsbd. LT. 8:o. Ill. Fint skick. 1969. 76 s. 60:-
F274 Meyersson Åke. Harald Sallberg. Förlagsbd. med sk. omsl. FIB. Stor 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1960. 96 s. 60:-
F275 Michelsen Adolf & Netterström Bett. Porslin och keramik. Nya idéer vid porslins- och keramikmålning. Häftad. Rabén & Sjögren. 8:o. Ill. Bra skick. 1972. 119 s. 50:-
F276 Michelsen Adolf. Lägga mosaik. Häftad. Rabén & Sjögren. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1973. 130 s. 50:-
F277 Montgomery Kullike. Torsten Billman. Häftad. Bildförlaget Öppna ögon. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1986. 157 s. Såld
F278 Munthe Gustaf. Gamla möbler. Halvlinnebd. Omsl. medbd. 8:o. Ill. Fint skick. 1927. 232 s. 80:-
F279 Munthe Gustaf. Gamla möbler. Hfrbd. med ö. gsn. Natur & Kultur. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1950. 262 s. 200:-
F280 Nathorst-Böös Ernst. Börs och bössa. Förlagsbd. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1970. 80 s. 70:-
F281 Nea Sara. Vaxbatik. Material, teknik, mönster. Häftad. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1970. 112 s. 50:-
F282 Nessle Lena. Pyssel och pyt. Pynt från förr och nu. Häftad. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. Ngt. nött omsl. annars bra skick. 1965. 79 s. Såld
F283 Nilsson Gunnar. Slöjd-salar, -redskap, -verktyg m.m. för gosslöjden. Linnebd. Skriv & ritboksaktiebolaget. Rikt ill. Stor 8:o. Ngt. fläckad på pärmar. 1938. 116 s. 70:-
F284 Nordenfalk Carl. Vincent van Gogh. En livsväg. Rexinbd. Främre omsl. medbd. Norstedts. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 1943. 174 s + pl. 70:-
F285 Nordström Catarina. Välklädd i trikå. Häftad. Vi-skolan. 8:o. Ill. Bra skick. Namnt. 1963. 86 s. 50:-
F286 Okkonen Onni. Axel Gallen-Kallela. Ett bildverk. Pappbd. Lindqvists förlag. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1948. Ca 150 s. Såld
F287 Olsson Nils. Marja Hedberg-Braathens vapensamling. Häftad. 8:o. Ill. Bra skick. 1960. 42 s. Såld
F288 Pauli Georg. Prins Eugen. Hans konst och hans närmaste konstnärskrets. Förlagsbd. Åhlén & Åkerlund. Tvär 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1934. Opag. 70:-
F289 Paulsson Gregor (red). Hantverkets bok. Snickeri. Linnebd. Lindfors bokförlag. 4:o. Ill. Bra skick. 1937. 511 s. Såld
F290 Pearsall Ronald. Collecting an restoring scientific instrumens. Klbd. med sk. omsl. 4:o. Rikt ill. Engelsk text. Bra skick. 1974. 278 s. Såld
F291 Plowman John. Börja skulptera. Nybörjarhandbok i tredmensionellt skapande steg för steg. Förlagsbd. Richters. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 1996. 144 s. 70:-
F292 Pope Michael. Oljemålning. Material och teknik. Förlagsbd. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1982. 63 s. 60:-
F293 Rabén Hans (utg). Det moderna hemmet. Inredningskonst i Sverige och andra länder. Hfrbd. med marmorerade snitt. Natur &Kultur. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1937. 341 s. 150:-
F294 Rasmusson Nils Ludvig. Svenska besittningsmynt. Häftad. Kungl. myntkabinettet. 8:o. Ill. Fint skick. 1959. 66 s + pl. 50:-
F295 Redeviva (utg). Apotekaren Gustaf Cavallis samling av svenska kopparmynt. Gustav II Adolf - Oscar II. 1611-1907. Häftad. Facsimile. Rediviva. Ill. 8:o. Fint skick. 1971. Ca 105 s. 70:-
F296 Rennerfelt Monica. (översättning). Lek med pärlor och läder. Häftad. Illustrationsförlaget. 8:o. Ill. Fint skick. 1971. 20 s. 50:-
F297 Ricketts Howard. Firearms. 140 illustrations in clour and black and white. Klbd. med sk. omsl. Stor 8:o. Rikt ill. Engelsk text. Fint skick. 1972. 97 s. 80:-
F298 Romdahl Axel L. Carl Larsson som etsare. Häftad. 4:o. SAK nr 21. Rikt ill. Ngt. nött omsl. 1913. 231 s. Såld
F299 Romdahl Axel L. Gustaf Cederström. Häftad. Allhem. 4:o. Rikt ill. Namnt. Bra skick. 1948. 183 s. 70:-
F300 Schultz Wihl. Våra tidmätare och deras behandling. Handledning i fick- och väggurs rätta skötsel. Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. 1910. 31 s. 100:-
F301 Schussler Birgitte. Juldekorationer. ICA pysselböcker. ICA-förlaget. 8:o. Ill. Bra skick. 1968. 32 s. 50:-
F302 Schussler Birgitte. Lampskärmar. ICA pysselböcker. ICA-förlaget. 8:o. Ill. Fint skick. 1968. 32 s. Såld
F303 Schweizerische Uhrenkammer (utg). Schweizer uhrmacherkunst. Häftad. 8:o. Rikt ill. Tysk text. Nära nyskick. 1958. 30 s. Såld
F304 Seaby H. A. Greek coins and their values. Klbd. med sk. omsl. 8:o. Ill. Sk. omsl. ngt. nött annars fint skick. Engelsk text. 1975. 216 + bil. 70:-
F305 Sear David S. Roman coins and their values. Klbd. med sk. omsl. 8:o. Ill. Engelsk text. Gott skick. 1974. 376 s + pl. 70:-
F306 Sigsgaard Dorte. Väv i form. Förlagsbd. ICA-förlaget. Stor 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1985. 136 s. 80:-
F307 Sjöblom Axel. David Klöcker Ehrenstrahl. Häftad. Allhem. 4:o. Rikt ill. Bra skick. 1947. 174 s. 70:-
F308 Stadler Wolfgang. Vad säger oss det moderna måleriet? Förlagsbd. med sk. omsl. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Bra skick. 1971. 230 s. 70:-
F309 Stavenow Åke. Einar Forseth. Monumentalkonstnär och glasmålare. Häftad. Allhem. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1958. 79 s. 70:-
F310 Stone Irving. Han som älskade livet. Den berömda biografin över Vincent van Gogh. Förlagsbd. Walström & Widstrand. 8:o. Nyskick. 1994. 483 s. Såld
F311 Strömbom Sixten. Carl Milles. Häftad. Rikt ill. 8:o. Fint skick. 1953. 47 s. 40:-
F312 Strömbom Sixten. Den svenska åttiotalskonsten. Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. 1946. 40:- 50:-
F313 Sweetman David. Vincent van Gogh. Ett konstnärsliv. Förlagsbd. med sk. omsl. Natur & Kultur. 8:o. Ill. Nyskick. 1990. 406 s. 70:-
F314 Svennås E. Brodera på vitt. Förlagsbd. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1967. 112 s. 50:-
F315 Svennås Elsie. Lek med lappar. Applikation, collage, lappteknik sy på maskin, sy för hand. Häftad. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1976. 96 s. 50:-
F316 Svennås Elsie. Lek med makramé. Hemma, i skolan, på kursen, som terapi. Häftad. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1973. 80 s. Såld
F317 Svennås Elsie. Vita band. Vik, sy och applicera. Förlagsbd. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1961. 99 s. 60:-
F318 Svensson Leena. Måla korgar, halsband, ägg. Förlagsbd. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1985. 63 s. 60:-
F319 Svensson Sigfrid. Allmogemöbler. Bilder från Nordiska Muséet. Folklig möbelkonst under sjuhundra år. Dek. linneryggsbd. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1949. Opag. 60:-
F320 Särnstedt Bo (red). Lindome. Västsvenskt möbelsnickeri under 300 år. Häftad. 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1977. 48 s. Såld
F321 Söderberg Rolf. Den svenska konsten under 1900-talet. Måleri, skulptur, grafik. Hfrbd. Bonniers. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1955. 359 s. Såld
F322 Thomaeus Jan. Se men också göra. Bilder i färg, lera och andra material. Häftad. Sveriges Radios förlag. 8:o. Ill. Bra skick. 1965. 68 s. 50:-
F323 Thunell Bertil m.fl. Trä. Dess byggnad och felaktigheter. Häftad. 4:o. Rikt ill. Hålslagen. Bra skick. 1945. 103 s. 80:-
F324 Tingström Bertel. Svensk numismatisk uppslagsbok mynt i ord och bild 1521-1968. Förlagsbd. med sk. omsl. Numismatiska Bokförlaget. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1968. 264 s. Såld
F325 Trotzig Eva. Vi stickar tillsammans. Skapande stickning. Häftad. LT förlag. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1983. 69 s. 60:-
F326 Trotzig Liv & Axelsson Astrid. Band. Vävda band, flätade band, pinnband och brickband. Förlagsbd. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1982. 160 s. Såld
F327 Tuffelli Nicole. Konsten under 1800-talet. 1848-1905. Förlagsbd. ICA-förlaget. 4:o. Rikt ill. mest i färg. Fint skick. 1991. 110 s. 80:-
F328 Union Stjärnsund (utg). Stjärnsund i tidens tjänst. Några blad ur Stjärnsundsurens historia. Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. 1946. 28 s. Såld
F329 Wennberg Bo G. Niclas Lafrensen den yngre. Häftad. Allhem. 4:o. Rikt ill. Bra skick. 1947. 164 s. 70:-
F330 Westland Pamela. Ljusboken. Hur man gjuter, formar och dekorerar ljus. Förlagsbd. Wahlströms. 8:o. Rikt ill i färg. Nyskick. 1994. 64 s. 60:-
F331 Willetts William. Kinesisk konst. Från stenålderskeramik till modern arkitektur. Förlagsbd. Forum. 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Bra skick. 1966. 426 s. 130:-
F332 Wirgin Jan (red). Kinesiska mattor och skulpturer ur Nils Nessims samling. Häftad. Malmö museum. 8:o. Ill. Bra skick. 1960. 77 s. 50:-
F333 Wittlich Petr. Edvard Munch. Förlagsbd. med sk. omsl. Prisma. 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1987. 81 s. 70:-
F334 Wood Elisabeth Davys. Måla miniatyrer. Förlagsbd. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1993. 128 s. Såld
F335 Woolders Ann. Applikation med broderi. Tyger, stygn och former. Förlagsbd. ICA-förlaget. Stor 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Bra skick. 1974. 95 s. Såld
F336 Zennström Per-Olov. Ernst Josephson. En studie. Halvlinnebd. Norstedte. Stor 8:o. Omsl. medbd. Ill. Bra skick. 1948. 249 s. 70:-
F337 Ågren Katarina & Lundholm Karin. Näverslöjd. Häftad. ICA-förlaget. 8:o. Fint skick. Ill. 1978. 108 s. Såld
F338 Ågren Katarina. Tovning. Att göra filt av ull. Häftad. ICA-förlaget. 8:o. Fint skick. Ill. 1984. 112 s. Såld
F339 Åhlberg G. & Jarneryd O. Tygtryck. Linoleumtryck, filtryck, silk-screen, serigrafi. Häftad. ICA-förlaget. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Bra skick. 1954. 76 s. 50:-
F340 Åhlen & Holm Insjön. Priskurant. Jubileumskatalog 1899-1909. Förlagsbd. Rediviva. Facsimile. 4:o. Rikt ill. Veck på främre omsl. annars fint skick. 1969. 248 s + bil. 80:-
F341 Åshede Eric. Småländska mässingsvapen. Häftad. 8:o. Rikt ill. Namnt. Bra skick. 1987. 58 s. Såld
F342 Åslund Stig. Möbelindustrins uppkomst och första utveckling i Virserum, Tibro och Bodafors. Häftad. 8:o. Ill. Gott skick. 1947. 72 s. Såld
F343 Åstrand Barbro. Gamla ur. Ur kulturens samlingar. Förlagsbd. ICA-förlaget. Stor 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Nära nyskick. 1980. 199 s. 70:-
F344 Åstrand Hildegard. Virkade spetsar. Häftad. ICA-förlaget. 8:o. Ill. Gott skick. 1967. 112 s. Såld
F345 Östlund Estine & Thorsten. Jugoslaviska handarbeten. Folkliga broderier och applikationer från Kroatien. Förlagsbd. ICA-förlaget. 4:o. Rikt ill. i färg. Sk. omsl. ngt. nött annars fint skick. 1976. Opag. (ca 100 s). 70:-

Kulturhistoria

Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F346 Ahlberg Karl. Apotekarsocieteten. 1778-1928. Minnesskrift. Hfrbd. med ö. gsn. Omsl. medbd. Liten 4:o. Ill. Bra skick. 1928. 218 s + bil. 100:-
F347 Ahlbäck Gunnar. Nyckelharpfolket. Om nyckelharprörelsen. Historia och bakgrund. Förlagsbd. LT. 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1980. 224 s. 90:-
F348 Allard Henri (red). Escoffiers stora kokbok. 1 & 2. Org. dek. linnebd. Åhlén & Åkerlund. Stor 8:o. Ill. Bra skick. 1927-1928. 360 + 374 s. Såld
F349 Andbert P. G. Konsten att röka pipa. Förlagsbd. Gumperts. 8:o. Ill. Exlibris. Nära nyskick. 1956. 48 s. Såld
F350 Andström Bobby m.fl. Europas kungliga familjer. Förlagsbd. med sk. omsl. Svenska Aller AB. 4:o. Rikt ill. i färg & sv/vitt. Bra skick. 1993. 256 s. 100:-
F351 Baehrendtz Nils-Erik (översättning). Indianer. Häftad. Bra Böcker. 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Nära nyskick. 1977. 237 s. 80:-
F352 Bah Alice & Tarras-Wahlberg Elisabeth. Victoria, Victoria! Förlagsbd. Ekerlids. 4:o. Rikt ill. Nyskick. 2002. 117 s. 90:-
F353 Barregård Oscar & Rosenthal Helmut. Svenskt konditorlexikon. Del 1. A - M. Klbd. Ngt. fläckat. Rikt ill. delvis i färg. 4:o. 1953. 429 s. 200:-
F354 Barthel Sven (red). Vintergatan 1943. Sveriges Författarförenings kalender. Häftad. Bonniers. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 1943. 142 s. 70:-
F355 Bergmark Matts. Vallört och vitlök. Om folkmedicinens läkeörter. Org. dek. pappbd. Natur & Kultur. 8:o. Ill. Fint skick. 1967. 310 s. 80:-
F356 Bernström John & Wretö Ture (red). En kort beskrivning på en resa till ostindien och Japan den en svensk man och skeppskapten Olof Eriksson Willian gjort haver. Förlagsbd. T. Fisher & co. 8:o. Facsimile av originalet från 1669. Nyskick. 1992. 126 s. Såld
F357 Binett Lillemor (översättning). Erotoka. Erotosk konst och litteratur från alla tider. Förlagsbd. med sk. omsl. Forum. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1992. 160 s. 100:-
F358 Björklund Lars-Gunnar m.fl. Spel! Spel om pengar i dag och förr i tiden. Förlagsbd. Tipstjänst/Bra Böcker. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Nära nyskick. 1994. 160 s. Såld
F359 Boström Jan & Lundgren Jan. Så roade vi oss. Folknöjen i bild från 1930-talet och cirka 50 år framåt. Förlagsbd. DN förlaget. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1992. 144 s. Såld
F360 Busch Wilhelm. Kleines Wilhelm Busch Album. Sammlung lustiger Bildergeschichten. Pappbd. 4:o. Rikt ill. Tysk text. Ngt. nött. Uå. 176 s. Såld
F361 Carter Ernest F. Veteranbilar. En bok om bilens historia och förhistoria. Förlagsbd. med sk. omsl. Natur & Kultur. Stor 8:o. Rikt ill. Sk. omsl. ngt. nött annars fint skick. 1966. 118 s. Såld
F362 Chang Jolan. Kärlekens Tao. Den fornkinesiska läran om kärlekskonsten. Häftad. Bonniers. 8:o. Ill. Fint skick. 1987. 163 s. Såld
F363 Cornell Henrik. Världens vackraste byggnadsverk. Arkitekturen som konst. Linnebd. Natur & Kultur. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 1967. 361 s. 100:-
F364 Dahlgren Lotten & Svedelius Julia (utg). Margareta. Sveriges kronprinsessa. Minnesteckning. Häftad. J. A. Lindblads Bokförlag. 4:o. Ill. Bra skick. 1921. 139 s. Såld
F365 Dahlström Eva (red). Doris, Snoddar och alla vi andra. Berättelser från 50-talet. Dek. pappbd. Folkrörelsernas Arkiv i Örebro län. 8:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1994. 364 s. Såld
F366 Danielson Jan. Väderboken. Om konsten att förutspå väder. Förlagsbd. Norstedts. 8:o. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 2000. 155 s. Såld
F367 Dreyer W. Naturfolkens lif. Populär etnografi. Hfrbd. 4:o. Blekt rygg. Rikt ill. 1899. 415 s. Såld
F368 Egnell Sven & Yunkers Lill (urval). 60 skillingtryck. Häftad. Bonniers Fakta. Tvär 4:o. Ill. Bra skick. 1982. 79 s. 60:-
F369 Eldh Robert. Brännvinsbok. Om brännvin och dess kryddsättning. Förlagsbd. Wahlström & Widstrand. 8:o. Ill. Nära nyskick. 1977. 96 s. 80:-
F370 Elmgren Gunnel. Från griffel till dator. En bok om skolans utveckling med skolminnen genom årtionden. Häftad. Jönköpings kommun. Stor 8:o. Ill. Nyskick. 2003. 150 s. 80:-
F371 Englisch Paul. Irrgarten der Erotik. Org. dek. klbd. 4:o. Rikt ill. Bra skick. Tysk text. 1931. 334 s. 150:-
F372 Englund Erik & Svenström Yvonne. Indianernas När Var Hur. Förlagsbd. Forum. 8:o. Ill. Fint skick. 1981. 382 s. Såld
F373 Engman Kerstin & Hansson Kjell. Sjung o minns 30-talet. Häftad. Brevskolan. 8:o. Rikt ill. Prisetikett på framsida annars nära nyskick. 1994. 48 s. 45:-
F374 Engman Kerstin & Hansson Kjell. Sjung o minns 40-talet. Häftad. Bravskolan. 8:o. Rikt ill. Prisetikett på framsida annars nära nyskick. 1994. 44 s. 45:-
F375 Engman Kerstin & Hansson Kjell. Sjung o minns 60-talet. Häftad. Brevskolan. Rikt ill. Märke av prislapp annars fint skick. 1993. 48 s. Såld
F376 Engman Kerstin m.fl. Sjung o minns 50-talet. Häftad. Brevskolan. 8:o. Rikt ill. Prisetikett på framsida annars nära nyskick. 1996. 49 s. 45:-
F377 Essén Åke W. O kaffe, du som skingrar alla sorger. Häftad. Allhem. Ill. Stor 8:o. Gott skick. 1954. 43 s. 40:-
F378 Fehrman carl. Ruinernas romantik. En litteraturhistorisk studie. Häftad. Bonniers. 8:o. Fint skick. 1956. 188 s. 70:-
F379 Fischerström Iwan W. Havsfiske. Impressioner och matrecept. Förlagsbd. Bok & Bild. 8:o. Ill. Bra skick. 1967. 80 s. 60:-
F380 Folkvisedanslaget Stockholm (utg). En samling kväden och folkvisor. Häftad. Seelig & co. 4:o. Nära nyskick. 1939. 104 s. 70:-
F381 Friesen Hans von. Förändringens land. Det nya Strobritannien. Häftad. Wahlström & Widstrand. 8:o. Ill. Bra skick. 1964. 157 s. 80:-
F382 Funtek-Snellman Gemma (förord). Nordiska folksagor. Dek. linneryggsbd. Lindqvists. Ill. Stor 8:o. Ngt. nötta pärmkanter annars bra skick. 1948. 143 s. 70:-
F383 Försäkringsbolaget Trafik (utg). Bilistens handbok 1951-52. Nittonde årgången. Häftad. Stor 12:o. Gott skick. 1951. 112 s. Såld
F384 Gramaticus Slasko. Svea rikes krönika. Under konung Tjabos fjärde regeringsår. Häftad. Bokförlaget Plus. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 1978. 136 s. 70:-
F385 Gren K. & Nilsson B. Barnvisor och sånglekar. Häftad. Förlaget Lutfisken. Ill. 8:o. Bra skick. 1984. 155 s. 70:-
F386 Grundsten Claes. Sveriges nationalparker. Förlagsbd. Max Ström. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2009. 303 s. 200:-
F387 Gullers K. W. & Asklund Erik. Stockholm. Bakom fasaden. Org. ill. linneryggsbd. 4:o. Rikt ill. Bra skick. 1949. 80 s. 70:-
F388 Hagelin Gösta. Nytt ljus över Roms katakomber. Häftad. Norstedts. 8:o. Ill. Fint skick. 1977. 154 s. 80:-
F389 Hallbäck Sven Axel. Så var det förr. Träsnidaren Herman Rosell berättar i skurna bilder om livet i Sverige på "den gamla goda tiden". Häftad. B B. Tvär 4:o. Rikt ill. i färg. Bra skick. 1977. 131 s. 70:-
F390 Hallén Lars & Hellspong Mats. Svenska officersmässar. Förlagsbd. Probus. 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1998. 213 s. Såld
F391 Hamilton Henning. Arvet. Bilder och röster från ett fjäran land. Förlagsbd. Skogens Hus. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 2004. 145 s. 80:-
F392 Hammarlund Olle (förord). Johan Brelin. En äfventyrlig resa til och från ost-Indien, södra Amerika och en del af Europa 1755-57. Förlagsbd. Rediviva. 8:o. Facsimile av originalet från 1758. Nära nyskick. 1973. 144 s. 70:-
F393 Hedberg Bengt. En svensk bredsida. Förlagsbd. med sk. omsl. STF. Tvär 4:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1992. 104 s. Såld
F394 Henriksson Alf & Berg Björn. Skansenresan. Förlagsbd. Trevi. 4:o. Rikt ill. ifärg. Nära nyskick. 1990. 58 s. 70:-
F395 Hertzman-Ericson Bo & Gurli. Li och Lo. Tvillingar. Skilddrade i bild och rim. Förlagsbd. Norstedts. 4:o. Ill. Ngt. fläckat omsl. annars bra skick. 1939. 37 s. 80:-
F396 Hillberg Olof (red). Teater i Sverige utanför huvudstaden. Hfrbd. med gulddekor & Ö. gsn. 4:o. Fint skick. Numrerad. 1951. 552 s. 150:-
F397 Hultin Måns. Resa till Amerika 1864 med emigrantskeppet Ernst Merck. Förlagsbd. med sk. omsl. Bokgillet. 8:o. Ill. Bibliofiluppl. 216/300.Bra skick. 1958. 180 s. Såld
F398 Hultkrantz Åke. Vem är vem i nordisk mytologi. Gestalter och äventyr i Eddans gudavärld. Förlagsbd. med sk. omsl. Rabén & Sjögren. Liten 4:o. Ill. Nyskick. 1991. 112 s. 100:-
F399 Hännestrand Bo. Människan, samhället och ledarhunden. Studier i ledarhundsarbetets historia. Häftad. Acta universitatis upsaliensis. Stor 8:o. Ngt. nött sk. omsl. annars nyskick. 1995. 529 s. Såld
F400 Isaksson Bo i Rannslätt. Folkmusiken i Sverige. Förlagsbd. ICA förlaget. 8:o. Ill. Nära nyskick. 1979. 107 s. 80:-
F401 Isaksson Olov & Hallgren Sören. Öriken. En bok om Shetland och Orkney. Förlagsbd. LT. Stor 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1980. 199 s. 100:-
F402 Jansson Sven-Bertil. Den levande balladen. Medeltida ballad i svensk tradition. Förlagsbd. med sk. omsl. 8:o. Ill. Bra skick. 1999. 271 s. 90:-
F403 Johanson Bertil K. Linnés trädgårdar. Förlagsbd. LT förlag. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 1995. 191 s. 100:-
F404 Jonsson Sune. Bilder av Kongo. Från en mission. Klbd. med sk. omsl. Liten 4:o. Rikt ill. Ngt. nött sk. omsl. annars fint skick. 1965. 162 s. Såld
F405 Jöever Malle. I svenska hjärtans djup. En bok om brevbäringen och dess historia. Klbd. med sk. omsl. Posten Brev. Stor 8:o. Ill. Nära nyskick. 1992. 263 s. Såld
F406 Jövinger Gösta (red). Oscar Bernadotte. Prins och förkunnare. En bildberättelse. Förlagsbd. Triangelförlaget. 4:o. Rikt ill. Bra skick. 1949. 95 s. Såld
F407 Kahle Sigrid. Jag valde mitt liv. Förlagsbd. med sk. omsl. Bonniers. 8:o. Ill. Fint skick. 2003. 768 s. Såld
F408 Karina Lilian & Zacharias Gun. Det stor knytkalaset. Danser och danslekar från olika invandrarkulturer. Häftad. Utbildningsradion. Stor 8:o. Ill. Bra skick. 1983. 72 s. Såld
F409 Karlén Einar. Albert Engströms Hult. Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. 1972. 62 s. Såld
F410 Karlsson Birger (red). Mejeriminnen. Berättelser och bilder från de gamla småmejerierna. Förlgabd. Förlag Utsikten. Stor 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1994. 416 s. Såld
F411 Keay Julia. Sanningen om Mata Hari. Förlagsbd. med sk. omsl. Info-Bok. 8:o. Ill. Fint skick. 1989. 209 s. 80:-
F412 Klarkullens Förlag (utg). Våra kyrkor. Förlagsbd. med sk. omsl. Klarkullen. 4:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1990. 734 s. Såld
F413 Kleineisel Janos. Form och innebörd. Gestaltningens roll i samhällsmönstren. Klbd. med sk. omsl. 8:o. Ill. Svensk & engelsk text. Fint skick. 1972. 207 s. 90:-
F414 Klintberg Bengt af m.fl. Botare. En bok om etnomedicin i Norden. Häftad. LT förlag. 8:o. Ill. Fint skick. 1980. 210 s. Såld
F415 Klintberg Bengt af. Den stulna njuren. Sägner och rykten i vår tid. Förlagsbd. Norstedts. 8:o. Ill. Bra skick. Namnt. 1995. 291 s. 70:-
F416 Lagercrantz Olof (red). Vintergatan 1945. Sveriges Författarförenings kalender. Häftad. Bonniers. Stor 8:o. Fint skick. 1945. 136 s. 70:-
F417 Larsson Carl. Ett hem. 24 målningar. Förlagsbd. Bonniers. Tvär 4:o. Ett klassiskt album i nytryck. Nära nyskick. Ill. i färg. 1969. Opag. Såld
F418 Levander Lars. Barnuppfostran på svenska landsbygden i äldre tid. Häftad. LT. 8:o. Ill. Fint skick. 1946. 453 s. Såld
F419 Lidberg Rolf. Trollen och Nornan. Förlagsbd. Bonniers Carlsen. Tvär 4:o. Ill. i färg. Nyskick. 2000. Opag. 80:-
F420 Lindahl Göran. Grav och rum. Svenskt gravskick från medeltiden till 1800-talets slut. Häftad. Ouppsk. Almqvist & Wiksell. Stor 8:o. Ill. Bra skick. 1969. 223 s. Såld
F421 Lindgren Astrid. God Jul i stugan. Förlagsbd. Rabén & Sjögren. 4:o. Ill. av I Wikland, I Vang-Nyman, H. Wiberg. Nära nyskick. 1992. 96 s. 80:-
F422 Liungman Waldemar. Sveriges samtliga folksagor i ord och bild. 1 & 2. 2 uniforma hfrbd. med ö. gsn. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 1954. 600 + 485 s + index. Såld
F423 Loewe Walter. Petum optimum. Tobakens historia. Förlagsbd. med sk. omsl. Norma Bokförlag. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1990. 231 s. 90:-
F424 Lundgren Frisk Rut. Gammaldags mat. Höst & vinter. Förlagsbd. B B. 4:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1982. 185 s. 70:-
F425 Lundgren Frisk Rut. Gammaldags mat. Vår och sommar. Förlagsbd. B B. 4:o. Rikt ill. i färg. Bra skick. 1982. 191 s. Såld
F426 Lång Helmer (red). OA:s bästa. En jubileumskavalkad. Förlagsbd. med sk. omsl. Bernces. Rikt ill. Bra skick. 1976. 191 s. Såld
F427 Magnell Carl-Jacob (psed. Tomas). Ingenjör Munchaausens berättelser från Amerika. Förlagsbd. Rundquists Göteborg. 8:o. Ill. Andra uppl. Den första utkom 1893. Författaren var då verksam vid Tekniska Elementarskolan i Borås. 1964. 104 s. 70:-
F428 Malmsten Anders. Svenska namnboken. Förlagsbd. med sk. omsl. Prisma. 8:o. Bra skick. 2002. 299 s. 80:-
F429 Malmström Dan. Spela munspel. Nybörjarbok för kromatiskt munspel. Förlagsbd. W & W. 8:o. Ill. Fint skick. 1977. 128 s. Såld
F430 Munthe Gustaf (red). Med kungen och folket. På Eriksgata genom svenska bygder. Gustaf II Adolf. 2 uniforma hfrbd. med ö. gsn. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1957. 566 + 523 s. 150:-
F431 Möller Carl (red). Huldas visbok. Dek. linnebd. (gult). Ill. av Einar Nerman. 4:o. Fint skick. 1932. Opag. 100:-
F432 Nilsson Rikard & Aspengren Jesper. Mitt i maten. Förlagsbd. Prisma. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2001. 168 s. Såld
F433 Nordström Ludvig. Lort-Sverige. Andra upplagan. Förlagsbd. Kooperativa Förbundet. 8:o. Ill. Ngt. blekt rygg annars bra skick. 1938. 435 s. Såld
F434 Norlén Gunnar. Johan Sebastian Bach. Häftad. Ouppsk. J. A. Lindblad förlag. 8:o. Ill. Bra skick. 1922. 172 s. 60:-
F435 Norlin Bo. Spela kort och lägga patiens. Förlagsbd. Natur & Kultur. 8:o. Ill. Fint skick. 1996. 141 s. 70:-
F436 Oliver Raymond. Franska kökets stora kokbok. Teknik och hemligheter. Linnebd. med sk. omsl. i pappkasett. Allhem. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Bra skick. 1967. 776 s. Såld
F437 Palén-Olofsson Helena. Brös och bak i kök och stuga. Förlagsbd. LT. 8:o. Ill. Fint skick. 1987. 96 s. Såld
F438 Peterson Gunilla. Knopare. Svenska skorstensfejeriarbetareförbundets historia 1940-1980. Klbd. Hjalmarson & Högberg. 8:o. Ill. Nära nyskick. 2004. 324 s. 80:-
F439 Quennerstedt Axel. Indelte soldaten. Erinringar från lägerlif och hemlif på roten. Org. ngt. nött gulddekorerat klbd. Ill. av Gustaf Cederström. 4:o. 1887. 92 s. Såld
F440 Rasmusson Ludvig. Hemvändarna. Invandrande svenskar. Häftad. 8:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2006. 128 s. Såld
F441 Rediviva (utg). Mickel Räf. Saga på vers. Häftad. Rediviva. Facsimile av originalet från 1878. Ill. i färg. Nyskick. 1977. 24 s. 40:-
F442 Rehnberg Mats (red). Sverige i fest och glädje. Häftad. Wahlstöm & Widstrand. 4:o. Ill. Gott skick. Uå. 253 s. Såld
F443 Rehnberg Mats. Sverige i fest och glädje. Ny samling. Från solguden till Zorn. Häftad. Wahlström & Widstrand. 4:o. Ill. Gott skick. 1948. 270 s. 60:-
F444 Reitz Rolf du (förord). Capitaine Carl Gustav Ekebergs ostindiska resa åren 1770 och 1771. Förlagsbd. Rediviva. 8:o. Facsimile av originalet från 1773. Utv. planscher. Nyskick. 1970. 170 s + pl. 80:-
F445 Rinman Ture. Svenska Lloyd genom etthundra år. Förlagsbd. med sk. omsl. Zindermans. 8:o. Ill. Bra skick. 1969. 127 s. Såld
F446 Scheffer C. G. U. Svensk vapenbok för landskap, län och städer. Förlagsbd. Generalstaben. 8:o. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 1967. 76 s. 100:-
F447 Schubert Ludwig & Seelmann-Eggebert Rolf. Europas kungahus. Förlagsbd. med sk. omsl. Wahlströms. 4:o. Rikt ill. mest i färg. Fint skick. 1995. 207 s. Såld
F448 Senior Michael. Vem är vem i mytologin. 1200 mytologiska gestalter från hela världen. Förlagsbd. med sk. omsl. Rabén & Sjögren. Liten 4:o. Exlibris. Nära nyskick. 1987. 227 s. 90:-
F449 Sjöberg Henry & Etzler Anita. Folkets danser. Ringpärm. Bravskolan. Tvär 4:o. Ill. Bra skick. 1977. 166 s. 75:-
F450 Stavgård Frants. Den folkliga medicinen. Svart magi eller sunt förnuft. Häftad. Liber förlag. 8:o. Exlibris. Fint skick. 1979. 239 s. 80:-
F451 Steffensson Jakob. Livet på Runö. Förlagsb. med sk. omsl. LT. Ill. Bra skick. 1976. 174 s. 80:-
F452 Stein Ralph. The world of the automobile. Klbd. 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. Engelsk text. 1973. 252 s. 100:-
F453 STF (utg). Känn ditt land. Nr 1. Svenska kartor. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Ngt. nött omsl. 1979. 64 s. 40:-
F454 STF (utg). Känn ditt land. Nr 10. Jordbruksbygd. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1981. 64 s. Såld
F455 STF (utg). Känn ditt land. Nr 11. Partier och väljare. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1981. 64 s. 50:-
F456 STF (utg). Känn ditt land. Nr 12. Svenska frimärken. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1981. 64 s. 50:-
F457 STF (utg). Känn ditt land. Nr 13. Böcker och bibliotek. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Bra skick. 1983. 64 s. 50:-
F458 STF (utg). Känn ditt land. Nr 15. Gotska sandön, Blå Jungfrun. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1984. 64 s. Såld
F459 STF (utg). Känn ditt land. Nr 16. Former i fjällen. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1984. 64 s. Såld
F460 STF (utg). Känn ditt land. Nr 17. Svenska pengar. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1984. 60 s. 50:-
F461 STF (utg). Känn ditt land. Nr 19. Invandrarnas svenska historia. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1987. 64 s. Såld
F462 STF (utg). Känn ditt land. Nr 2. Svenska ortnamn. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Bra skick. 1979. 64 s. 50:-
F463 STF (utg). Känn ditt land. Nr 3. Spår efter istiden. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1979. 64 s. 50:-
F464 STF (utg). Känn ditt land. Nr 5. Runstenar. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Bra skick. 1980. 64 s. 50:-
F465 STF (utg). Känn ditt land. Nr 7. Svenska träd. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Bra skick. 1980. 64 s. Såld
F466 STF (utg). Känn ditt land. Nr 9. Göta kanal. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1981. 64 s. Såld
F467 STF (utg). Känn itt land. Nr 6. Mineraler och bergarter. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1980. 64 s. Såld
F468 Sundström Hans (red). Nobelpristagare 1901-1991. Förlagsbd. med sk. omsl. Wiken. 4:o. Ill. Ngt nött sk. omsl. annars fint skick. 1992. 285 s. 100:-
F469 Svahn Oscar (red). Svenskt skämt lynne. Folklifsbilder, sägner och anekdoter m.m. Org. dek klbd. Blekt rygg. 8:o. Ill. Gott skick. 1891. 100:-
F470 Svenson Gilbert. Stildrag hos våra frankotecken. Häftad. Postmuseum. 8:o. Rikt ill. 1969. 170 s. 50:-
F471 Svensson Georg (förord). Evert Taube. Min älskling, du är som en ros. Förlagsbd. Bonniers. 8:o. Ill. Fint skick. 1966. 109 s. 80:-
F472 Tham Per. Anteckningar under och i anledning af en resa ifrån Westergöthland till Stockholm 1796 och 1797. Pappbd. Rediviva. 4:o. Facsimile. Ill. Fint skick. 1980. 92 s + bil. Såld
F473 Thomée Gustaf. Sverige. Illustrared handbok för resande. Hklbd. 8:o. Ill. med kartor & träsnitt. Brunfläckad inlaga. 1866. 324 s + bil. Såld
F474 Topelius Ann-Sofi (red). Klädd & oklädd. Utställning Nationalmuseum. Häftad. 4:o. Nationalmuseie uts. kat. nr 589. Rikt ill. i färg. Bra skick. 1996. 232 s. 80:-
F475 Topelius Christer (red). Skrock och svart magi. Samlat av Leonhard Fredrik Rääf. Förlagsbd. Tidens förlag. Exlibris. Fint skick. 1995. 88 s. Såld
F476 Tornehed Stig. Beda Hallberg och förstamajblomman. Häftad. 8:o. Ill. Bra skick. 1970. 71 s. Såld
F477 Torsslow Stig. Dramatenaktörernas republik. Dramatiska teatern under associationstiden 1888-1907. Häftad. Kungl. Dramatiska teatern. 8:o. Ill. Fint skick. 1975. 346 s. 90:-
F478 Tullberg Sigurd. O och A. Handledning för deckarvänner. Förteckningar över deckarromaner på svenska 1901-1954. Häftad. 8:o. Namnt. Bra skick. 1954. 94 s. Såld
F479 Törnqvist Nils. Den militära termologin i svenskan. Dess ursprung och ålder. Förlagsbd. Gleerups. Stor 8:o. Fint skick. 1969. 196 s. Såld
F480 Wallensteen-Jaeger Rut. Tjänarinnor på gods och gårdar när seklet var ungt. Förlagsbd. LT förlag. 8:o. Ill. Fint skick. 1977. 94 s. Såld
F481 Wallin Gunnar. Wallins gubbar. Häftad. Åhlén & Åkerlund. 4:o. Rikt ill. Ded. från författ. Bra skick. 1950. 48 s. 70:-
F482 Wallin Tony (red). Hela Sveriges husman. Förlagsbd. ICA AB. 8:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2008. 224 s. 90:-
F483 Wenström Kerstin. Husmoderns rådgivare. Org. linnebd. 8:o. Ill. Bra skick. 1924. 398 s. 60:-
F484 Wettergren Erik & Lignell Ivar (red). Svensk scenkonst och film. 1 & 2. 2 uniforma helskinnbd. med helt gsn. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1939-40. 711 s. Såld
F485 Wigstrand Hans. Sven-Ingvars. Spex, dragspel och rock'n roll. Förlagsbd. utan sk. omsl. Bonniers. 8:o. Nära nyskick. 1995. 235 s. Såld
F486 Wikland Sten. Vad är vad på butelj och fat. Förlagsbd. Bokförlaget Vinland. 8:o. Ill. Gorr skick. 1949. 268 s. 50:-
F487 Winquist Sven & Jungstedt Torsten. Svenskt filmskådespelarlexikon. 5000 svenska skådespelare. 500 utländska i svenska filmer. Förlagsbd. Forum. 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1973. 946 s. Såld
F488 Winther Kris. Amerikanskt slanglexikon. Tredje upplagan. Bearbetad och utökad. Förlagsbd. Prisma. 8:o. Bra skick. 1979. 295 s. 70:-
F489 Wintzell Inga. Sticka mönster. Historiskt om stickning i Sverige. Förlagsbd. Historiska museét. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1976. 111 s. Såld
F490 Wirmark Margareta. Noras systrar. Nordisk dramatik och teater 1879-1899. Förlagsbd. Carlsson. Stor 8:o. Ill. Nära nyskick. 2000. 421 s. Såld
F491 Wretman Tore. Svensk husmanskost. Förlagsbd. Forum. 8:o. Ill. av Slas. Fint skick. 1977. 295 s. Såld
F492 Åberg Alf m.fl. Generalstab och Generalstabskår 1873-1973. Förlagsbd. Allhem. 8:o. Ill. Fint skick. 1973. 170 s. Såld
F493 Åberg Gösta (red). Ordspråk, ordstäv och talesätt. Dek. pappbd. 8:o. Nära nyskick. 1997. 223 s. Såld
F494 Åkerström Jenny. Prinsessornas nya kokbok. Org. hfrbd. med marmorerade snitt. Liten 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1948. 1.052 s. Såld

Topografi Gotland

Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F495
F496 Andersson K. G. Hansakatastrofen. En dokumentärskildring av den största olyckan i svensk sjöfartshistoria. Rexinbd. med nött sk. omsl. 8:o. Ill. Bortgivningstext. 1977. 191 s. Såld
F497 Cedergren Allan. Farlig kust. Förlagsbd. med nött sk. omsl. Codex. 4:o. Ill. Understrykningar med bläckpenna. 1984. 154 s. Såld
F498 Cedergren Allan. Gotlänsk sandsten i tid och rum. Förlagsbd. Handeproduktion. 8:o. Ill. Understrykningar med bläckpenna. 1991. 160 s. 50:-
F499 Cedergren Allan. Öja. Anteckningar ur en sockens historia. Förlagsbd. med sk. omsl. Hanse Produktion. 8:o. Rikt ill. Understrykningar med bläckpenna. 1981. 192 s. Såld
F500 Curman Sigurd & Roosval Johnny. sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium. Gotland. Hejde setting. Häftad. 4:o. Gott skick. 1942. 382 s. 70:-
F501 Daun Torsten. Från Kajsarn till sjumastarn. Gotländsk kriminalhistorik. Förlagsbd. Hanseproduktion. 8:o. Ill. Fint skick. 1984. 112 s. 70:-
F502 Ekman Knut. Med åror och segel. Rexinbd. med sk. omsl. 8:o. Ill. av Erik Olsson Sanda. Gott skick. 1977. 144 s. Såld
F503 Gannholm Tore. Gutarnas historia. Från förhistorisk tid till den slutliga svenska annekteringen 1679. Dek. pappbd. 8:o. Ill. Understrykningar med blyerts. 1990. 224 s. Såld
F504 Goltands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 31. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om gotlands murade rösen m.m. 1959. 90 s. Såld
F505 Goltands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 36 Häftad. Stor 8:o. Ill. Understrykningar med bläck. Bl.a. om Tobias Langs tygtryckeri m.m. 1964. 90 s. 50:-
F506 Goltands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 74. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Nära nyskick. Bl.a om Sterling och Dunderhake två snickare och deras möbler m.m. 2002. 174 s. 80:-
F507 Gotlands fornvänner (utg). Gorländskt arkiv. Nr 44. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om en stavkyrka i Slite m.m. 1972. 136 s. 70:-
F508 Gotlands fornvänner (utg). Gotlandskt arkiv. 30. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om Hansevälder m.m. 1958. 102 s. 70:-
F509 Gotlands fornvänner (utg). Gotländska arkiv. Nr 29. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om gotländska mynt m.m. 1957. 111 s. Såld
F510 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskat arkiv. 6. Häftad. Stor 8:o. Ill. Nött omsl. Bl.a. om svärdslipningsstenar m.m. 1934. 103 s. 60:-
F511 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskr arkiv. Nr 60. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. Bl.a. om Lunderhagestugan på Bungemuséet m.m. 1988. 263 s. 70:-
F512 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 11. Häftad. Stor 8:o. Ill. Ngt. nött rygg. Bl.a. om herrgården Rosendal m.m. 1939. 114 s. Såld
F513 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 12. Häftad. Stor 8:o. Ill. Ngt. nött omsl. Bl.a. om sterlingar och barrer som betalningsmedel m.m. 1940. 85 s. 60:-
F514 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 2. Häftad. Stor 8:o. Ill. ngt. nött omsl. 1930. 100 s. Såld
F515 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 24. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om gamla åkerbruksredskap m.m. 1953. 87 s. Såld
F516 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 26. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om fönstergåvor och fönstergillen m.m. 1954. 110 s. 70:-
F517 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 3. Häftad. Stor 8:o. Ill. Gott skick. Bl.a. om bänkbonad och flamskväv m.m. 1931. 98 s. 70:-
F518 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 32. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. omflamskvävnadsmönster m.m. 1960. 88 s. 70:-
F519 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 34. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om den äldre bebyggelsen i Hablingbo m.m. 1962. 96 s. 70:-
F520 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 35. Häftad. Stor 8:o. Ill. Understrykningar med bläck. Bl.a. om gotlandsräfsan m.m. 1963. 92 s. 50:-
F521 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 37. Häftad. Stor 8:o. Ill. Några understrykningar med bläck. Bl.a. om gotländska strandridare m.m. 1965. 103 s. 60:-
F522 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 38. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om sjökatastrofen vid Visby 28 juli 1566 m.m. 1966. 108 s. 70:-
F523 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 39. Häftad. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om silverskatten från Karls i Tingstäde m.m. 1967. 95 s. 70:-
F524 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 4. Häftad. Stor 8:o. Ill. Gott skick. Bl.a. om Gotlands äldsta jordabok m.m. 1932. 86 s. 70:-
F525 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 40. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om gotländska vårdkasar m.m. 1968. 138 s. 70:-
F526 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 5. Häftad. Stor 8:o. Ill. Gott skick. Bl.a. om gotländska glasmålningar m.m. 1933. 94 s. 70:-
F527 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. 9. Häftad. Stor 8:o. Ill. Ngt. nött omsl. Bl.a. om P. A. Säve m.m. 1937. 109 s. 60:-
F528 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 27. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om gotländska skogsbränder på 1600-talet m.m. 1955. 113 s. 70:-
F529 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 28. Häftad. Stor 8:o. Ill. Gott skick. Bl.a. om stigstenar m.m. 1956. 117 s. 70:-
F530 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 42. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om silverskatten från Karls i Tingstäde m.m. 1970. 107 s. 70:-
F531 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 43. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om ryska kyrkan i Kv. Munken m.m. 1971. 124 s. 70:-
F532 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 45. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om tillverkning av tennkannor i Visby under 1400-talet m.m. 1973. 148 s. 70:-
F533 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 46. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bla. om gotländskt vikingasilver m.m. 1974. 148 s. 70:-
F534 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 47. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om Visbys brunnar m.m. 1975. 144 s. 70:-
F535 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 48. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om Visby Kronobränneri m.m. 1976. 168 s. 70:-
F536 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 49. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. om den gotländska kölnan m.m. 1977. 140 s. 70:-
F537 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 50:- Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om riddare med rödgul vimpel m.m. 1978. 124 s. 70:-
F538 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 51. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om en tennkanna från Stora Karlsö m.m. 1979. 143 s. 70:-
F539 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 52. Del pappbd. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om Tingstädes fästnings tillkomst m.m. 1980. 159 s. Såld
F540 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 53. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om gotländska vindfjöjlar m.m. 1981. 216 s. 70:-
F541 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 54. Dek. pappbs. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om väggmålningar från 1600-talet m.m. 1982. 206 s. 70:-
F542 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 55. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om Gotlands trojeborgar m.m. 1983. 168 s. 70:-
F543 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 56. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om guldskatten från Burs i Källunge m.m. 1984. 248 s. 70:-
F544 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 57. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om fornborgen på Östergarns holme m.m. 1985. 255 s. 70:-
F545 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 58. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill Fint skick. Bl.a. om hedningar, kristna och silverskatter m.m. 1986. 280 s. 70:-
F546 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 61. Dek pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. Bl.a. om Bulverket i Tingstäde träsk m.m. 1989. 288 s. 70:-
F547 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 63. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om Linné på Gotland m.m. 1991. 304 s. 70:-
F548 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 64. Dek. pappbd. Stor 8:_o. Ill. Fint skick. Bl.a om gotländsk sjöfart på 1680-talet m.m. 1992. 296 s. 70:-
F549 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 65. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. Bl.a. om Lafrans Borvidarson Gotländsk stenmästare m.m. 1993. 240 s. 70:-
F550 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 67. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a om slipskåror och järnhantering på Gotland m.m. 1995. 277 s. 70:-
F551 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 68. Dek. psppbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. Bl.a. om Fårö omkring år 1700 m.m. 1996. 243 s. 70:-
F552 Gotlands fornvänner (Utg). Gotländskt arkiv. Nr 69. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. Bl.a. om Hansan på Gotland m.m. 1997. 288 s. 70:-
F553 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 70. Dek. pappbs. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. Bl.a om inventering av Gotlands kyrkogårdar m.m. 1998. 276 s. 70:-
F554 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 71. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Nära nyskick. Bl.a. om Klintehamn under förra delen av 1900-talet m.m. 1999. 272 s. 80:-
F555 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 72. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Nära nyskick. Bl.a om medeltida byggnadsutveckling m.m. 2000. 224 s. 80:-
F556 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 73. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Nära nyskick. Bl.a om pilgårdsstenen och dess inskrift m.m. 2001. 208 s. 80:-
F557 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nr 75. Klenoder i Gotlands Fornsal. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Nyskick. 2003. 200 s. Såld
F558 Gotlands fornvänner (utg). Gotländskt arkiv. Nt 62. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. Bl.a. om Gotlands bebyggelse 1614 m.m. 1990. 260 s. 70:-
F559 Gotlands fornvänner (utg). Gotlänskt arkiv. Nr 59. Vägen till kulturen på Gotland. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. 1987. 254 s. 70:-
F560 Gustavsson Herbert m.fl. Fran gard u gaimal. Dikt u verklihait pa gutamål. Klbd. med sk. omsl. 8:o. Ill. Bra skick. 1950. 220 s. Såld
F561 Hammarlund Olle. Fårets gröna öga. En bok om Fårö. Förlagsbd. med sk. omsl. Bonniers. 8:o. Ill. av Erik Prytz. Bra skick. 1967. 193 s. Såld
F562 Hansson Harald. Gotlands bronsålder. Häftad. Wahlström & Widstrand. 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1927. 156 s + pl. Såld
F563 Hedin S. & Sidwall Å. (red). Albatross. Den fotografiska dokumentationen av en händelse under första världskriget. Häftad. Fotografiska Muséet. 8:o. Ill. Namnt. Bra skick. 1976. 31 s. 70:-
F564 Häglund Carin & Söderlund Tommy. Strandfolk och fiskelägen på Gotland. Förlagsbd. Guteböcker AB. 4:o. Rikt ill. Namnt. Fint skick. 1992. 127 s. Såld
F565 Jonsson Marita. Medeltidsveckar på Gotland. Förlagsbd. med sk. omsl. Rabén & Sjögren. Tvär 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1990. 112 s. 100:-
F566 Lagerlöf Erland & Svahnström Gunnar. Gotlands kyrkor. Förlagsbd. Rabén & Sjögren. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Bra skick. 1973. 294 s. Såld
F567 Larsson Ax. O. Svärdslipningsrännor och slipytestenar. Förlagsbd. med sk. omsl. Gotlands Allehanda. 4:o. Ill. Bra skick. 1986. 114 s. 100:-
F568 Lindegren Ellen & Karl. Människor och miljöer. En annorlunda sockenbok (Fardhem). Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. Namnt. 1976. 107 s. 70:-
F569 Lindström G. Anteckningar om Gotlands medeltid. Del 1. Häftad. 8:o. Andra uppl. Namnt. Understrykning med bläck på en sida annars bra skick. 1978. 112 s. 60:-
F570 Lundström Per. De komme vida. Vikingars hamn vid Paviken på Gotland. Dek. pappbd. 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. 1981. 144 s. 90:-
F571 Martinsson Magnus. Böisårkar u daldargras. Naturvärden och vård i gotländska odlinglandskap. Dek. pappbd. Länstyrelsen Gotland. 8:o. Rikt ill. i färg. Namnt. Fint skick. 1999. 226 s. Såld
F572 Nihlén John. Gotlands stenålersboplatser. Häftad. Stor 8:o. Ill. Namnt. Gott skick. 1927. 238 s. Såld
F573 Nihlén John. Gutar jag mött i skrift och verklighet. Förlagsbd. med ngt. nött sk. omsl. Gotlands Allehanda. 8:o. Ill. Namnt. 1977. 168 s. 70:-
F574 Ohlsson Arvid. Gotlands kalkpatroner. En berättelse om Gotlands kalkindustri. Häftad. 8:o. I.. Understrykningar med bläck förekommer. 1964. 135 s. 60:-
F575 Olofsson Ragnar. Torshamre domaregård. Pappbd. ngt. nött. 8:o. Namnt. 1994. 122 s. 60:-
F576 Press Barry. Prinsessan Eugenie och Fridhem. Dek. pappbd. 8:o. Rikt ill. Namnt. Ngt. nött omsl. annars bra skick. 1975. 149 s. Såld
F577 Press Laila (red). Från Guta Bygd 1995. Dek. pappbd. 8:o. Ill. Fint skick. Bl.a. om torvhantering, odling av hampa m.m. 1995. 199 s. 60:-
F578 Press Laila (red). Från Guta Bygd. 1997. Årsskrift. Dek. pappbd. 8:o. Ill. Bl.a. om Gotlands järnväg m.m. Fint skick. 1997. 240 s. 70:-
F579 Rederiaktiebolaget Gotland (utg). ÅG:s båtar och RG:s färjor. Gotlandsbolagets fartyg under 120 år. Häftad. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1985. 38 s. Såld
F580 Svahnström Gunnar & Karin. Visby domkyrka. Inredning. Sveriges kyrkor. Gotland. Förlagsbd. Almqvist & Wiksell. Liten 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1986. 199 s. 80:-
F581 Söderberg Bengt G. Gotländska kalkmålningar 1200-1400. Linnebd. med sk. omsl. Liten 4:o. Rikt ill. Ägarstämpel. Bra skick. 1971. 270 s. Såld
F582 Thordeman Bengt. Invasion på Gotland 1361. I dikt och verklighet. Häftad. Gebers. 8:o. Ill. Namnt. Bra skick. 1944. 231 s. 70:-
F583 Yrwing Hugo. Visby. Hansestad på Gotland. Förlagsbd. Gidlunds. Stor 8:o. Ill. Understrykningar med bläck på några sidor annars bra skick. 1986. 469 s. 60:-
F584 Zetterling A. m.fl. Bulverket. En förhistorisk sjöfästning i Tingstäde träsk på Gotland. Sv. Fornminnesplatser nr 10. 8:o. Ill. Bra skick. 1935. 23 s. 35:-
F585 Öhrnman Roger. Vägen till Gotlands historia. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. delvis i färg. Fint skick. 1994. 292 s. Såld

Topografi Göteborg & Bohuslän

Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F586
anker Ernst.
Tjörn. Minnen och återseenden. Förlagsbd. utan sk.omsl. LT. 8:0. Ill. Bra skick. 1954. 242s. Såld
F587 Agroth Stig-Allan o Schånberg Sven. Vid Skansbergets fot. Hagastudier i ord och bild. Klbd. med sk.omsl. Tvär 4:0. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. Uå. 72s. 70:-
F588 Atlestam P.O. Något om skogsförhållandena på Tjörn i forna tider. Häftad. 8:0. Ill. Utv.karta. Författarens arbetsex. Noteringar och understrykningar. 1940. 38s+ bil. Såld
F589 Attlestam Per-Olof. Bohusläns Ljunghedar. En geografisk studie. Akad. avh. Häftad. Stor 8:0. Ill. Ngt. nött omsl. 1942 132s+pl. Såld
F590 Axel Eliassons konstförlag (utg) Jubileumsutställningens i Göteborg 1923 officiella vyalbum. Häftad. Dek. omsl. Tvär 4:0. 35 plancher. Fint skick. 1923 100:-
F591 Baeckström Birger m.fl. En bok tillägnad Torgny Segerstedt 1/11 1936. Hfrbd. 8:0. Bortgivningstext. Bra skick. 1936. 283s. 80:-
F592 Bergstrand Carl-Martin. Bohusländska sägner. Häftad. Ouppsk. 8:o. Ngt. blekt rygg annars fint skick. 1947. 202 s. Såld
F593 Bohman Gunnar. Kalle & Adas visor. Hfrbd. 4:o. Ngt. nött rygg annars fint skick. Numrerad 285/500. 1935. 121 s. 100:-
F594 Bonsdorft Leo. Göteborgs hamn genom tiderna. Linnebd. 4:0. Rikt ill. Utv.karta. Bra skick. 1931. 446s+bil. 225:-
F595 Boulogner Ella. Georgina av Masthugget. Förlagsbd. utan sk.omsl. Gumperts. 8:0. Ill. Ngt. blekt. 1960. 235s. 60:-
F596 Brink Göte. Vintern -34. Förlagsbd. med sk. omsl. Tre Böcker. Ill. Namnt. Fint skick. 1997. 159 s. Såld
F597 Carlén Octavia. Göteborg. Beskrifning öfver staden och dess närmaste omgifningar. Ny handbok för resande. Förlagsbd. Rediviva. 8:0. Facsimile av orginalet från 1869. Ill. Utv. karta. Fint skick. 1970. 209s+ bil. Såld
F598 Carlson Gösta & Falklind Hans. Sekelskiftets Göteborg i färg. Vykort berättar om livet förr. Förlagsbd. Haspen Förlag. Tvär 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1987. 128 s. Såld
F599 Carlson Gösta. Flickan på Lejonbron. Roman. Häftad. 8:0. Ill. av Roland Larsson. Hälsning från författ. Bra skick. 1975. 86s. 60:-
F600 Carlson Gösta. Vasa 100 år. 1888-1988. Häftad. Tre Böcker. Ill. Bra skick. 1988. 112s. Såld
F601 Chalmers studentkår(utg). Chalmersspex. Bojan och nio andra. Häftad. Stor 8:0. Ill. Bra skick. 1958. 227s. 70:-
F602 Clemensson Per m.fl. Göteborgs-Emigranten 2. Häftad. 8:0. Ill. Fint skick. 1990. 124s. 60:-
F603 Engström Hillevi. Anders, Ingrid och Andreas. Levnadsöden framtagna ur offentliga arkiv. Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. 1991. 204 s. Såld
F604 Fredriksson Allan. En sabbatsvår. Förlagsbd. Tre Böcker. 8:0. Nära nyskick. 1989. 272s. 70:-
F605 Fröding H. Göteborgs donatorer från äldre tid intill våra dagar. Biografiska skildringar. 1-3. Hfrbd. med 5 markerade bind. Marmorerade snitt. Stor 8:0. Lätt nött. Exlibris. 1911-1916. 130+130+135s. 120:-
F606 Gegerfelt Alf. Farväl Masthugget. Förlagsbd. Tre Böcker. 8:o. Ded. från författ. Fint skick. 1987. 274 s. 60:-
F607 Genell Gunilla (red). En matresa genom Göteborgs stadsdelar. Dek. pappbd. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Nära nyskick. 1998. 93 s. 60:-
F608 Green Stig. Skaftö i Lysekils skärgård. Pappbd. med sk. omsl. 4:o. Andra upplagan. Rikt ill. i färg. Bra skick. 2001. 136 s. Såld
F609 Gruvborg Jan o Ingela. Göteborgare. Ett ansikte. En historia. Förlagsbd. Fothark foto o förlag. 4:0. Rikt ill. Nära nyskick. 2001. 168s. 100:-
F610 Gunnarsson Eric. Från stenindustrins vagga till skärvornas barn. En gammal stenhuggares memoarer. Häftad. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1989. 70s. 80:-
F611 Haneson Waldemar. Sill o sten. Historiska bilder från Tanum och övriga Bohuslän. Dek. pappbd. Tanums kulturnämnd. Ill. 8:0. Nyskick. 1991. 124s. Såld
F612 Hilleström Gustaf. Göteborgs symfoniker 75 år. Minnesskrift. Häftad. 8:0. Ill. Bra skick. 1980. 144s. Såld
F613 Häglund Ulla. Bohus stickning. 1939-1969. Förlagsbd. Atlantis. 8:0. Rikt ill. delvis i färg. Nyskick. 1980. 97s. Såld
F614 Höglund Hans. Om sillen i Bohuslän under den stora sillfiskeperioden på 1700-talet. Häftad. Stor 8:0. Ill. Fint skick. 1977. 86s. 100:-
F615 IF kamraterna m.fl. (utg) Efterolympiaden i Göteborg. Slottskogsvallen. Program. Häftad. 8:0. Annonser. Bra skick. 1948. 28s. 60:-
F616 Jacobsson Malte. Bohuslän och dess ekonomiska problem. Häftad. Ill. 8:0. Ded. till P.O. Atlestam från författ. 1939. 29s. Såld
F617 Johnson Bue Nils. Mitt stenrike. Förlagsbd. med sk. omsl. Tre Böcker. 8:o. Ill. Bra skick. 1980. 222 s. Såld
F618 Krantz Claes. I krinolinens tidevarv. En kulturkrönika i Göteborgs-perspektiv. Hfrbd. med 5 markerade bind o ö.gsn. Nils Linde. 4:0. Ill. Fint skick. 1937. 319s. Såld
F619 Lilja Anders. Lilja på Tanums kompani. Minnen från uppväxtår och militärtjänst m.m. Häftad. 8:0. Fint skick. 1960. 158s. Såld
F620 Lindner John. Spontana grangränsen i Göteborg och Bohuslän. Häftad. 8:0. Ill. Särtryck ur Geografdagarna i Göteborg 1937. 1938. 6s. 40:-
F621 Lundberg Ernst. Hemkomsten. Roman. Dek. pappbd. 7 sidor som avslutade romanen Fältprästen ingår. Nyskick. 2007. 274s+bil. Såld
F622 Lysekils kommun(utg) Kulturmiljöer i Lysekils kommun. Historia och program för vård och bevarande. Dek. pappbd. 8:0. Ill. Fint skick. 1992. 239s. Såld
F623 Långström Erland. Göteborgs högre latinläroverks studenter. 1883-1939. Org. linnebd. Stor 8:0. Blekt rygg annars bra skick. 1952. 571s. Såld
F624 Lärn Viveca. Till bords med Saltöborna. Förlagsbd. Wahlström & Widstrand. 8:o. Rikt ill. Ded. från författ. Nyskick. 2006. 191 s. Såld
F625 Mattsson Algot. Redarna kring runda bordet. Förlagsbd. med sk. omsl. Tre Böcker. 8:o. Ill. Fint skick. 1996. 254 s. Såld
F626 Matz Edvard.
Matz Edvard.
Målarna på Gerlesborg. En konstskola vid västerhavet. Förlagsbd. Carlsson bokförlag. 8:0. Rikt ill. delvis i färg. Märke efter etikett på försättsblad annars bra skick. 1993. 176s. Såld
F627 Monthelie Thore. Historier från Bohuslän. Häftad. Tre Böcker. Ill. av Sten Cederqvist. Bra skick. 1973. 87s. Såld
F628 Nilsson Kerstin (red) I folkets stugor och herrskapets salonger. Visor, musik och dans i Bohuslän. Häftad. Bohusläns museum. 4:0. Ill. Bra skick. 1986. 24s. 40:-
F629 Nilsson P.O. (Atlestam) Bohusläns ljunghedar. Häftad. 8:0. Ill. Särtryck ur Geografdagarna i Göteborg 1937. 1937. 8s. 40:-
F630 Odenvik Nathan. Öckerö socken. Ur dess historia från forntid till tiden efter första världskriget. Org. klbd. Stor 8:o. Ill. Nära nyskick. 1957. 463 s + pl. 300:-
F631 Petersen Bengt. Bohusfisk och skaldjur. En kokbok. Förlagsbd. Wezäta. Stor 8:0. Ill. av Arne Gadd. Fint skick. 1978. 160s. Såld
F632 Rhedin Per. Gamla goa Göteborg. En kavalkad med minnesbilder. Org. bd. 4:e uppl. Rikt ill. Nyskick. 1997. 191s. 80:-
F633 Ribbing Olof. Nya varvet. 1700-1950. Minnesskrift. Häftad. Sjöfartsmuséet i Göteborg. Ill. 8:0. Fint skick. 1950. 116s. Såld
F634 Rydstrand Sven. Snapphanar och andra i gamla tiders Bohuslän. Rexinbd. 8:0. Ill. Bra skick. 1969. 246s. 150:-
F635 Sandklef Albert. Allmogesjöfart på sveriges västkust. 1575-1850. Dek. klbd. Stor 8:0. Ill. Fint skick. 1973. 927s+ bil. Såld
F636 Schånberg Sven. Där! sa unge kungen. Pappbd. med skomsl. Liten 4:0. Ill. Ngt. nött omsl. Hälsning från författ. 1975. 214s. 60:-
F637 Stenberg Bernt. Innerfjord. Förlagsbd. Bohusläns Museum. 8:0. Ill. i färg o sv/vitt. Fint skick. 1992. 73s. Såld
F638 Sundvall Viveca. Korksulor. Göteborgskåserier. Häftad. 8:o. Namnt. Fint skick. 1985. 62 s. 60:-
F639 Sveriges Geologiska Undersökning (utg) Karbladen Uddevalla, Fjällbacka, Strömstad. Häftad. Stor 8:0. Nött omsl. o kartor (3 st) 1922. 66s+ bil. Såld
F640 Sveriges Geologiska Undersökning (utg) Kartbladen Göteborg o Borås. Häftad. Stor 8:0. Nött omsl. 2 utvikbara kartor. 1923. 97s+ bil. Såld
F641 Söderberg Leif. Litteratur om Bohuslän. Häftad. Stadsbiblioteket Göteborg. Stor 8:0. Bra skick. 1976. 103s. Såld
F642 Vi i Kommendants ängen(utg) Vik-nytt. 1972-1976. Privatbundet hklbd. Ill. Bra skick. 1972-1976. Ca 200s. 100:-
F643 Wällhed Anders. Balladen från Kvarnberget. Visor och ballader. Häftad. Tre Böcker. Ill. av Lars Melander. Bortgivningstext. 1986. 127 s. Såld
F644 Östlund Barbro. Välkommen till bords. Hundra eller en? Mat från Bohuslän. Förlagsbd. Bohusläns Museum. 8:0. Ill. i färg. Nyskick. 1996. 126s Såld

Topografi Göteborg & Bohuslän.

Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F645 Aschenbrenner Lennart m.fl. Regnet föll över Järntorget. Förlagsbd. Göteborgs filmfestival. 8:0. Ill. Nyskick. 2000. 88s. Såld

Topografi Halland

Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F646 Ahlberg Alf. Albert Nilsson. Människan-forskaren-hallandssonen. Häftad. 8:o. Bra skick. 1966. 51 s. 40:-
F647 Bengtsson Frithiof m.fl. Torpare i Halland. Så byggde de, så bodde de, så levde de. Förlagsbd. med sk. omsl. Spektra. Stor 8:o. Ill. Bra skick. 1983. 312 s. Såld
F648 Carlsson Åke. Gården. En realistisk bonderoman från Halland. Rexinbd. med skomsl. 8:0. Bra skick. 1990. 232s. 60:-
F649 Knutsson K. o Österberg Axel Fr. Halland. Till hembygdsundervisningens tjänst. Häftad. Gleerups. 8:0. Ill. Bra skick. 1920. 200s. 60:-
F650 Lundgren Carl-Anders. I murgrönans svalkande skugga. Memoarbok. Varberg. Förlagsbd. Förlagshuset IVY. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 2003. 372 s. 90:-
F651 Lybeck John. Hallands- Göteborgs och Bohusläns jaktvårdsföreningar. Årsbok 1967-1968. Häftad. 8:o. Ill. Bra skick. 1968. 160 s. 40:-
F652 Länsmuséet Halland (utg). Utvalda ting. Halland 2003. Årsbok. Dek. pappbd. 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 2003. 191 s. 60:-
F653 Mellersta Hallands Hembygdskrets (utg) Hallandsbygd. 1986-1987. Årsbok. Häftad. 8:o. Ill. Bl.a om stolsnickare i Tvååker m.m. 1986. 183 s. 40:-
F654 Mellersta Hallands Hembygdskrets (utg). Hallandsbygd 1987-1988. Årsbok. Häftad. 8:o. Ill. Bl.a. om mellersta Hallands järnväg m.m. 1987. 175 s. 40:-
F655 Mellersta Hallands Hembygdskrets (utg). Hallandsbygd. 1989-1990. Årsbok. Häftad. 8:o. Ill. Bl.a om redskapskatalog från 1700-talet m.m. 1989. 176 s. 40:-
F656 Rikardson Carina. Utflyktsmål i Fagereds socken. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2000. 48 s. 50:-
F657 Sandberg Henning E. En bok om gamla stan i Falkenberg. Dek. pappbd. Tvär 4:o. Ill. av Stig Simminskiöld. Fint skick. 1974. Opag. 70:-
F658 Winka Abraham. Kyrkogården berättar. Minnesskrift om Apelvikens kyrkogård. Häftad. 8:o. Namnt. Fint skick. Personuppgifter över gravarna. 1993. 79 s. Såld

Topografi Norra Sverige

Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F659 Abrahamsson Tore. Detta är Kebnekaise. Vandringar, dagsturer, bestigningar, klätterturer. Häftad. Bonniers/STF. 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1987. 192 s. Såld
F660 Didring Ernst. Malm. 1. Männen som gjorde det. 2. Bergets sång. 2 vol. Häftade. 8:o. Bra skick. 1976. 160 + 188 s. Såld
F661 Ejdestam Julius (red). Sveriges bebyggelse. Västernorrlands län. Borgsjö, Haverö och Torps socknar. Rött hfrbd. ö. gsn. Rikt ill. 4:o. Mycket fint skick. 1947. 687 s. 600:-
F662 Fjellner John A. Vemdalen. Kulturbygd bland fjällen. Klbd. med sk. omsl. 8:o. Ill. Bortgivningstext. Bra skick. 1983. 300 s. 80:-
F663 Granberg Georg. Boken om Funäsdalen. Linneryggsbd. Stor 8:o. Ill. Bra skick. 1950. 79 s. Såld
F664 Grundsten Claes. Vandra Kungsleden. Och andra färdvägar. Abisko-Kebnekaise-Stora sjöfallet. Förlagsbd. STF. Liten 4:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1988. 241 s. Såld
F665 Göransson Rune. Ådalsfolket. Förlagsbd. med sk. omsl. Cewe förlaget. 8:o. Ill. Fint skick. 1984. 282 s. 70:-
F666 Hanneberg Peter & Brox Karl H. Sylarna. Svensk-norskt fjällområde. Förlagsbd. LT. 4:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1988. 199 s. Såld
F667 Johansson Levi. Bebyggelse och folkliv i det gamla Frostviken. Klbd. Ill. 8:o. Utv. karta. Fint skick. 1967. 360 s + bil. Såld
F668 Järventaus Arvi. Korset och trolltrumman. Häftad. Tornedalica. 8:o. Ill. Fint skick. 1980. 188 s. Såld
F669 Kataja Väinö. Forsfararens brud. Mikko, Ulla och Lino. Häftad. Tornedalica. 8:o. Ill. Fint skick. 1978. 200 s. Såld
F670 Kihlberg Kurt. Arjepluogsfjällen. Fjällbygd och vildmark. Förlagsbd. Rabén & Sjögren. 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1975. 188 s. Såld
F671 Koersner Vilh (Utg). Dalarne. Svenska reseböcker. 1. Org. klbd. Seligmann. 8:o. Namnt. 2 kartor & 1 stadsplan. Bra skick. 1885. 119 s. 100:-
F672 Lidman Hans. Polar natt. Förlagsbd. med sk. omsl. Askild & Kärnekull. 8:o. Ill. Fint skick. 1979. 224 s. 80:-
F673 Manker Ernst. Boken om Skum. Förlagsbd. utan sk. omsl. LT. 4:o. Ill. Fint skick. 1956. 173 s. 300:-
F674 Manker Ernst. Medmänniskor i norr. Förlagsbd. med sk. omsl. Sinklarförlaget. Stor 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1978. 269 s. 150:-
F675 Nahlbom Stig. Historier från Norrland med förorter. Förlagsbd. Cewe förlaget. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1987. 125 s. Såld
F676 Nordberg Alb. Nederluleå kyrka och Luleå gamla stad. Häftad. Svenska fornminnesplatser nr 35. Ill. 8:o. Bra skick. 1947. 75 s. 35:-
F677 Nordén Åsa. Sällsamheter i Norrbotten. Kustlandet. Förlagsbd. Rabén & Sjögren. 8:o. Ill. Fint skick. 1985. 235 s. Såld
F678 Ohlsson Johan. Alfta förr och nu. En kortfattad återblick påutvecklingen. Häftad. Eget förlag. 8:o. Ill. Bra skick. 1961. 32 s. 50:-
F679 Rosenberg Erik. Fjället och myren. Strövtåg och studier i nordsvenska fågelmarker. Förlagsbd. LT. 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1987. 177 s. Såld
F680 Ryd Yngve. Snö. En renskötare berättar. Förlagsbd. med sk. omsl. Ordfront. 8:o. Ill. i färg. Fint skick. 2001. 326 s. Såld
F681 Rydberg Sven & Malmberg Hans. Dalälven. Industrifloden. Linnebd. Stor 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1957. 127 s. 70:-
F682 Svensson Per-Erik (red). Norrbotten i välfärdssveriges utkant. Häftad. Ill. 8:o. Veck på främre omsl. 1981. 237 s. Såld
F683 Svensson S. Artur, Liljeroth Erik m.fl. Norrbotten. Ett bildverk. Rött hfrbd. Allhem. Ö. gsn. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1958. 565 s. 300:-
F684 Wallquist Einar. Silvervägen. Om äldre kommunikationer i Pite lappmark. Förlagsbd. Norrbottens museum. 8:o. Fint skick. 1975. 95 s. Såld
F685 Wickberg Erik. Bland kåkar och gränder på gamla söder. Anteckningar ur Gävle stads protokoll, domböcker m.m. Rexinbd. Gefle Dagblad. 4:o. Rikt ill. Bortgivningstext. Bra skick. 1962. 248 s. 90:-
F686 Viksten Albert. Hälsingland. Saga och verklighet. Förlagsbd. LT. 8:o. Ill. Bra skick. 1972. 176 s. Såld

Topografi Norra Sverige.'

Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F687 Mokvist Åke m.fl. Nordkalottboken. Förlagsbd. med sk. omsl. Prisma. Stor 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1983. 224 s. 80:-

Topografi Skåne-Blekinge

Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F688 Håkansson Lennard. Andra boken. Häftad. 8:o. Ill. Bortgivningstext. Nära nyskick. 2003. 207 s. 80:-
F689 Andersson Torbjörn m.fl. Malmö. Förlagsbd. Bild & Media. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 1989. 96 s. 70:-
F690 Bengtsson Arne m.fl. Nu är han kommen. Kinematografen. Film och biografer på Österlen 1897-1997. Dek. pappbd. Tvär 4:o. Rikt ill. Bortgivningstext. Fint skick. 1996. 160 s. 90:-
F691 Blom K. Arne & Magnusson Christer. Lund. Förlagsbd. Hermods. 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1975. 78 s. Såld
F692 Byggnadsnämnden i Malmö (utg). Malmö. Guide till ledning för den beskande byggfackmannen. Häftad. Utvikbar karta. Bra skick. 1955. 15 s. 50:-
F693 Ejdestam Julius (red). Sveriges bebyggelse. Blekinge län. Landsbygden del 4. Aspö, Augerum, Fridlevstad, Hasslö, Nättraby, Rödeby, Sillhövda. Org. hfrbd. med ö. gsn. 4:o. Ill. Fint skick. 1947. 991 s. Såld
F694 Eskeröd Albert. Skånes kust. Förlagsbd. med sk. omsl. LT. Ill. av författ. Bra skick. 1975. 224 s. 70:-
F695 Forslid Erik. Svalövs historis. Del 3. 1658-1862. Häftad. 8:o. Ill. Bra skick. 1967. 179 s. 80:-
F696 Herlin Tylle & Moberg Rune (red). Helsingborg 900 år. Rexinbd. 4:o. Rikt ill. i färg & sv/vitt. Nyskick. 1985. 173 s. 90:-
F697 Högberg Leif. Skåne-linjen. (Per-Albin linjen). Det skånska kustförsvaret under andra världskriget. Dek. pappbd. 4:o. Rikt ill. Exlibris. Nära nyskick. 2000. 138 s. Såld
F698 Ingers Gertrud. Gästgivardöttrarna i Everlöv. Slöjd och bohag i en bondesläkt under 200 år. Förlagsbd. LT. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1974. 230 s. Såld
F699 Kjellberg Lars. Gästgivaregårdar i Skåne. Kroghistoria och krögarrecept. Förlagsbd. Wiken. 8:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 1991. 159 s. 80:-
F700 Knafve Bert & Kirsten. Bilder från Kullabygden. Förlagsbd. Liber. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 1981. 135 s. 80:-
F701 Liljeroth Erik m.fl. Malmö. Ett bildverk. Rött hfrbd. med ö. gsn. Allhem. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1954. 474 s. 200:-
F702 Lindström Per & Mårtensson Jan. Gröna Lund. En tredje bok om vad som egentligen gör Lund till Lund. Förlagsbd. med sk. omsl. Anima Lundensis. 4:o. Ill. i färg. Nyskick. 2000. 128 s. Såld
F703 Lunds studentkår (utg). Boken om Karnevalen. Tre dar i maj. Häftad. Lundagårds förlag. Tvär 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1978. 111 s. 80:-
F704 Malmöhus läns hembygdsförening (utg). Gammal allmogeslöjd från Malmöhus län. 5. Flamskvävnader. Häftad. 4:o. Ill. i färg. Nött omsl. 1951. Opag. 90:-
F705 Nissvik Hjalmar (red). Sveriges bebyggelse. Blekinge län. Landsbygden del 2. Asarum, Elleholm, Hallaryd, Mörrum, Ringamåla. Org. hfrbd. med ö. gsn. 4:o. Ngt. nött i nedre främre pärm annars fint skick. Ill. Uå. 852 s. Såld
F706 Piraten sällskapet (utg). Käre Kjeld. Fritiof Nilsson Piratens brev till Kjeld Elfelt. Häftad. 8:o. Ill. Nära nyskick. 2003. 267 s. 70:-
F707 Piraten sällskapet (utg). Piratens läsfrukter. Häftad. 8:o. Ill. Nyskick. 2005. 135 s. Såld
F708 Ranelid Björn & Lundh Gunnar. Från Lustgården till Möllevångstorget. Malmö 1949-1950. Häftad. Malmö Muséer. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1999. 518 s. 100:-
F709 Schwerin H. H. von. Skånska herrgårdar under svensk tid. En konsthistorisk undersökning. Hfrbd. med ö. gsn. Liten 4:o. Ill. Ngt. nött bd. annars bra skick. 1934. 424 s. Såld
F710 Svalöfs folkhögskola (utg). Redogörelse för verksamheten vid Fridhem. 1925-1926. Häftad. 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. elevlistoer. 1925. 52 s. 40:-
F711 Svalövs Folkhögskola (utg). Redogörelse för verksamheten vid Fridhem. 1924-1925. Häftad. 8:o. Ill. Bra skick. Bl.a. elevlistor. 1925. 48 s. 40:-

Topografi Småland

Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F712 Ahlstedt Ivar o Glemme Lennart. Stapelstad. (Västervik) Hfrbd. 4:0. Bibliofiluppl. 88/310 med 3 sin litografier. Fint skick. 1961. 224s. Såld
F713 Andersson Stellan. Den fantastiske Calle Örnemark. dek. pappbd. 8:0. Rikt ill. Fint skick. 1983. 71s. 70:-
F714 Beckman Leif (red). Humor från Småland. Linnebd. 4:0. Ill. av Eric Palmquist. Fint skick. 1958. 183s. 60:-
F715 Bergman Johan. Per Wiesegren. Den svenska nykterhetsrörelsens främste märkesman. Häftad. 8:0. Ouppsk. Bra skick. 1912. 117s. 60:-
F716 Burseryds Hembygdsf. (utg) Burseryds socken. Rexinbd. 8:0. Ill. Nyskick. 1981. 477s. Såld
F717 Burseryds Hembygdsförening (utg) Burseryd i svunnen tid. Torpens och backstugornas folk. Rexinbd. 8:0. Ill. Fint skick. 1984. 215s. Såld
F718 Ehrenmark Torsten o Terje Ola. Emmaboda i våra hjärtan. Porträtt av ett samhälle. Förlagsbd. Askild o Kärnekull. Stor 8:0. Rikt ill. Bra skick. 1973. 160s. Såld
F719 Ekelöf Tage. Albert Engström. Hans gubbar och hembygd. Häftad. Stor 8:0. Ill. Bra skick. 1950. 160s. Såld
F720 Erixon Sigurd (red) Sveriges Bebyggelse. Kronobergslän del 1. Algutsboda, Dädesjö, Hovmantorp, Långasjö, Åseda m.fl. Rikt dek. konstläderband. 4:0. Rikt ill. Fint skick. 1960. 916s. 500:-
F721 Fröler Lennart (red) Refteleboken. Reftele, Ås, Kållerstads socknars historia. Pappbd. Ill. 8:0. Fint skick. 1976. 484s. 100:-
F722 Gustafsson Bertil. Sunnerbo härads lasarett och kurhus. Häftad. 8:o. Ill. Nära nyskick. 1989. 63 s. Såld
F723 Hagstrand Harvig. Historik över Våthults kyrka uppförd på 1100-talet. Häftad. 8:0. Bra skick. 1958. 12s. 30:-
F724 Hagstrand J.O. Värnamo. Minnesskrift med anledning av Värnamo stads 25-årsjubileum. Hfrbd. 4:0. Rikt ill. Ngt. nött bd. Fin inlaga. 1945. 136s+bil. 80
F725 Hallberg Göran. Ortnamn i Småland. Förlagsbd. med sk.omsl. 8:0. Ill. Fint skick. 1983. 144s. Såld
F726 Jones Sven-Arne. Pälle Nävers saga. Förlagsbd. med sk.omsl. Zindermans. Ill. Bra skick. 1982. 189s. Såld
F727 jung Granskog o Wild Ödeskog (psed) Boken om Sunnerbo. Häftad. 8:0. Ill. Ngt. nött o blekt omsl. 1926. 331s. Såld
F728 Lindqvist Gunnar (red) Småländska kulturbilder 1968. Årsbok. Häftad. Jönköpingsläns museum. 8:0. Ill. Bra skick. Bla. om en medeltida nattvardskalk i Våthults kyrka m.m. 1968. 180s. 40:-
F729 Ljungcrantz David. Människor och händelser under senare delen av 1800-talet. (Stenbrohult). Pappbd. 8:o. Ill. Bra skick. 1972. 92 s. Såld
F730 Nilson Allan T. m.fl. Södra Unnaryd- Jälluntofta Fornminnes o Hembygdsförenings årsskrift. Häftad. 8:0. Ill. Bla. om Peter Magnus Lundell m.m. Bra skick. 1963. 72s+bil. Såld
F731 Nilsson Alvar. Smålänningar på jägarstråt. Historier och skildringar. Häftad. 8:0. Författarens förlag. Bra skick. 1925. 126s. Såld
F732 Nylén Anna- Maja m.fl. Nyttoslöjd och konsthantverk kring Kalmarsund. Häftad. 8:0. Ill. Bortgivningstext. Främre omsl ngt. fläckat. 1968. 166s+bil. 60:-
F733 Pälle Näver. Minnen i skymningen. Förlagsbd. med sk. omsl. Zindermans. 8:o. Bra skick. 1977. 126 s. 60:-
F734 Rambjer Erik. Catharina Jönsdotter. Ett kvinnoöde på 1800-talet. Dek. pappbd. 8:0. Ill. Bra skick. 1993. 192s. 80:-
F735 Skärstads Hembygdsf (utg) Skärstadsboken 1976. Häftad. 8:0. Ill. Fint skick. Bla. om gamla klenoder i Skärstads kyrka m.m. 1976. 72s. 50:-
F736 Skärstads Hembygdsf. (utg) Skärstadsbiken 1972. Häftad. 8:0. Ill. Fint skick. Bla. om urmakaren Klock-Jakob i Skärstad m.m. 1972. 72s. Såld
F737 Skärstads Hembygdsf. (utg) Skärstadsboken 1986. Häftad. 8:0. Ill. Bra skick. Bla. om Visingsborgs grevskaps dombok m.m. 1986. 75s. 50:-
F738 Skärstads Hembygdsförening (utg) Skärstadsboken 1982. Häftad. 8:0. Ill. Fint skick. Bla. om ångbåtsbryggor och vättertrafik m.m. 1982. 72s. Såld
F739 Skärstads Hembygdsförening (utg) Skärstadsboken 1984. Häftad. 8:0. Ill. Fint skick. Bla. om torp och torpinventering m.m. 1984. 72s. Såld
F740 Skärstads Hembygdsförening(utg) Skärstadsboken 1978. Häftad. 8:0. Ill. Fint skick. Bla. om när omnibussen kom till Skärstad m.m. 1978. 72s. Såld
F741 Skärstads Hembygdsförening(utg) Skärstadsboken 1980. Häftad. 8:0. Ill. Fint skick. Bla. om Gripenbergsbanan m.m. 1980. 72s. Såld
F742 Stenstorp Sigvard. Den minnesrika Emådalen. Häftad. 8:0. Ill. Fint skick. 1962. 112s. 60:-
F743 Stora Segerstad (utg) Stora Segerstads Lantmannaskola, Reftele. Häftad. Ill. 8:0. Bra skick. 1955. 20s. 40:-
F744 Svenskt visarkiv(utg) Visa i Värend. Nordiskt vissymposium i Växjö. Häftad. 8:0. Ill. Fint skick. 1993. 95s. 60:-
F745 Sydow Wald. von (red) Svenska Gods o Gårdar. Del 25. Småland. Jönköpingslän östra delen. Hfrbd. 4:0. Rikt ill. Fint skick. mfattar Norra Vedbo, Södra Vedbo, Tveta, Vista, Västra och Östra härader. 1941. 1455s. Såld
F746 Tynderfeldt Bo(red) Småland. Förlagsbd. med sk.omsl. Bilda förlag. 8:0. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 2003. 192s. 80:-
F747 Wahlén Ingvar. Smålandsgubbar. Häftad. 8:0. Ill. Bra skick. 1963. 214s. Såld
F748 Wetterbratt Nils-Erik (utg) Gislavedsboken 1977. Andra årgången. Häftad. 8:0. Ill. Bla. om Gyllenfors glasbruk m.m. Bra skick. 1977. 64s. 70:-
F749 Viberg Allan (red) Så bodde och levde vi då. Pensionärer från Jönköpingslän berättar. Dek.pappbd. 4:0. Rikt ill. Fint skick. 1994. 160s. 80:-
F750 Widén Axel m.fl. Stora Segerstadsskolornas elevförbund. 1921-1946. Häftad. 8:0. Ill. Bra skick. 1946. 96s. 50:-
F751 Wikenfors Sigvard m.fl. Dialektord och folkliga uttryck. (Bredaryd) Pappbd. 8:0. Fint skick. 1993. 63s. 70:-
F752 Öreryds Hembygdsf. (utg) Bilder från Öreryd. Dek.klbd. Tvär 8:0. Rikt ill. Bra skick. 1990. 237s. 90

Topografi Södermanland-Uppland

Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F753 Boethius Ulf. Vägvisare till kyrkorna i Stockholms län. Häftad. Liber. 8:0. Ill. Fint skick. 1980.. 295s. Såld
F754 Bonnier Ann Catherine. Kyrkorna berättar. Upplands kyrkor 1250-1350. Häftad. Upplands Fornminnesf. Stor 8:0. Bra skick. 1987. 311s. 60:-
F755 Centerwall Torgny m.fl. Dragarbrunn. En uppsalagatas historia och förnyelse. Dek. pappbd. Länsförsäkringar. Stor 8:0. Rikt ill. Nära nyskick. 1984. 55s. 70:-
F756 Ek Sverker R. Teater i Stockholm 1910-1970. Häftad. Stor 8:0. Acta Universitatis Umeå. Ill. Bra skick. 1982. 227s. 50:-
F757 Eklund Sten. Stora Starrmossen eller Hellmannarp. En sommarherrgård från 1700-talet. Klammerhäftad. 4:0. Fint skick. 1974. 13s. 50:-
F758 Falkengård Christina. Boken om Tammsvik. Förlagsbd. Bäckströms förlag. 8:0. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2002. 80s. 70:-
F759 Floderus Erik. Sigtuna. Sveriges äldsta medeltidsstad. Klbd. Främre omsl. medbd. 8:0. Ill. Bra skick. 1941. 160s. Såld
F760 Gullers K.W. o Asklund Erik. Stockholm sommarstaden. Linneryggsbd. 4:0. Rikt ill. Bra skick. 1950. 96s. 60:-
F761 Gustafsson Jan o Kusán frank. Bilder av Västerås. Klbd. med sk.omsl. Västerås kommun. 4:0. Ill. i färg. Fint skick. 1989. 159s. Såld
F762 Hellstedt Jane o Åberg A-c. Stora boken om Södermanlands slott och herremansgårdar. Förlagsbd. Sportförlaget. Tvär 4:0. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 2003. 246s. Såld
F763 Henrikson Alf. Fram till Nybroplan. Om Kungliga Dramatiska teatern. Förlagsbd. med sk.omsl. Wiken. 8:0. Ill. med teckningar av Hasse Erikson. Fint skick. 1988. 96s. 60:-
F764 Hjorth Harriet o Lindström Bibbe. Gamla Sigtuna. I går-i dag. Häftad. 8:0. Ill. med teckningar. Fint skick. 1972. Opag. 70:-
F765 Konsum Väsby (utg) Vår verksamhet 1951. Häftad. 8:0. Ill. Bra skick. 1952. 32s. 50:-
F766 Lindblom Andreas(utg) En bok om Skansen. Till hundraårsminnet av Artur Hazelius födelse. Hfrbd. med ö.gsn. Omsl. medbd. Norstedts. 4:0. Mycket fint skick. 1933. 226s. 150:-
F767 Lundh Herbert (red) Uppsala stads historia 1. Östra Aros. stadens uppkomst och dess utveckling intill år 1300. Org. linnebd. 4:0. Ill. Bra skick. 1952. 464s 60:-
F768 Lundh Herbert (red) Uppsala stads historia 3. Uppsala. Under merkantilismens och statskontrollens skede 1619-1789. Org. linnebd. 4:0. Ill. Bra skick. 1958. 508s+bil. 60:-
F769 Nilsson Tage o Palme Ulrika. Blommande öar. Från Furusund och lännaskärgården. Förlagsbd. Liber. Stor 8:0. Rikt ill. Fint skick. 1980. 175s. 70:-
F770 Nordström Alf. Vindragarna. Häftad. Norstedts. stor 8:0. Ill. Bra skick. 1975. 208s. 90:-
F771 Pettersson Ebba. Några berättelser från Norrsunda. Klammerhäftad. 4:0. Fint skick. 1981. 27s. 60:-
F772 Pettersson Ebba. Prat om mat bland annat vid sekelskiftet 1800-1900. Klammerhäftad. 4:0. Fint skick. 1976. 24s. 60:-
F773 Reenstierna Märta Helena. Årsadagboken. Del 3. 1826-1839. Hfrbd. med ö.gsn. Stor 8:0. Ill. Fint skick. 1953. 482s. 170:-
F774 Reenstierna Märta Helena. Årstadagboken. Del 1. 1793-1812. Linnebd. med sk.omsl. Stor 8:0. Ill. Bra skick. 1966. 501s+bil. 150:-
F775 Rehnberg Bo o Wickman Mats (red) Djurgårdens If 100 år. 1891-1991. Dek. pappbd. med sk.omsl. 4:0. Rikt ill. delvis i färg. Nära nyskick. 1991. 463s. 200:-
F776 Sander Tore. Om låtar och spelmän från sigtunabygden. Klammerhäftad. 4:0. Ill. Bra skick. 1982. Opag. 60:-
F777 Sjöström Jörgen. Florarna. stormyr i uppländsk bruksbygd. Dek. pappbd. Tvär 8:0. Rikt ill. i färg. Nyskick. Uå. 96s. 80:-
F778 Skagegård Lars-Åke. stadshuskällaren. Interiör, historik, nobelbankett. Linnebd. 8:0. Ill. delvis i färg. Nära nyskick. 1997. 63s. Såld
F779 Widding Lars. Röster från Årsta. Klbd. med sk.omsl. 8:0. Ill. Fint skick. 1973. 190s. 60:-
F780 Åberg Alf m.fl. Riksdagens hus. Återflyttningen till Helgeandsholmen. Förlagsbd. Byggförlaget. 4:0. Rikt ill. i färg. Ngt. nött sk.omsl. 1983. 221s. 70:-

Topografi Värmland-Dalsland

Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F781 Sveriges geologiska undersökning(utg) Beskrivning till kartbladet Upperud. Häftad. Stor 8:0. Utv. karta. Bra skick. 1921. 34s. 50:-
F782 Ahlberger Christer. Åmåls historia. Del 2. 1860-1970. Dek. pappbd. 4:0. Nära nyskick. Ill. 1991. 296s. 100:-
F783 Dahlgren Lotten. Ransäter. Värmländska släktminnen från adertonhundratalets förra hälft. Hfrbd. 8:0. Innehåller även "Ur Ransäters familjerkiv". Fint skick. Ill. 1923. 277+202s. 100:-
F784 Erixon Sigurd. Sveriges Bebyggelse. Värmlands län del 2. Gräsmark,, Ransäter, Sunne, Östra Ämtervik m.m. Konstläderbd. med helt guldsnitt. 4:0. Rikt ill. Nyskick. 1962. 830s. Såld
F785 Erixon Sigurd. Sveriges Bebyggelse. Värmlands län del 4. Arvika, Eda, Gunnarskog, Töcksmark m.m. Helskinnbd. med helt guldsnitt. 4:0. Rikt ill. Mycket fint skick. 1964. 839s. 650:-
F786 Furtenbach Börje. Eda skansar. Värmlands gränsförsvar genom tiderna. Helskinnbd. med helt guldsnitt. 4:0. Yttre o innre denteller. Ill. Fint skick. 1956. 256s+karta. Såld
F787 Klarström Marianne. Århundraden i 22 värmländska kyrkor och bygder. I spåren av fyra präst- och länsmanssläkter. Dek. pappbd. Stor 8:0. Ill. Skada i pärm på nedre framsida. I övrigt fint skick. 2003. 400s. Såld
F788 Kulturnämnden Åmål (utg) Torpruiner i Åmåls kommun. Häftad. 8:0. Ill. Fint skick. 1985. 196s. Såld
F789 Rosell Erland. Ortnamn i Värmland. Förlagsbd. Awe/Gebers. 8:0. Ill. Nyskick. 1984. 141s. 80:-
F790 Ärlingsson Erling o Svensson Ingvar. Båtar på Fryken. Linnebd. med sk.omsl. Tvär 4:0. Rikt ill. delvis i färg. Mycket fint skick. 1979. 128s. Såld

Topografi Västergötland

Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F791
F792 Ahlberger Gunnar. Hultakvarnmordet. Ett morddrama i vävarbygd. Häftad. 8:0. Ill. Fint skick. 1994. 136s. 70:-
F793 Ahlsén Bertil. Slottsherren på Hyltenäs. George Seaton. Häftad. 4:0. Rikt Ill. Fint skick. 1996. 40s. Såld
F794 Alänge Tage m.fl. 20 år med musik i Fristad. Häftad. 4:0. Rikt ill. Fint skick. 1982. 94s. 60:-
F795 Aminoff Iwan T m.fl. Strödda anteckningar ur Kungl. Skaraborgs regementes historia. Häftad. 8:o. Fint skick. 1913. 27 s. 40:-
F796 Andersson John. Boken om Kind. Häftad. 8:0. Ill. Ngt. blekt omsl. annars bra skick. 1930. 191s. 100:-
F797 Andersson John. Uddeboindustrien. 1865-1925. Häftad. 4:o. Ill. Omsl. naggat i kanterna. Inlagan i bra skick. Ovanlig. 1925. 62 s. 250:-
F798 Andersson Kjell o Johansson Bo. Alingsås i våra minnen. Linneryggsbd. 8:0. Ill. Ngt. fläcket omsl. Uå. Opag. 50:-
F799 Andersson Leif. Lövskogar i Ulricehamns kommun 1983. Häftad. Länstyrelsen Älvsborg. 4:o. Ill. Bra skick. 1989. Opag. 50:-
F800 Armemuseum (utg). Pansar muséet Axvall. Häftad. 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1986. 32 s. Såld
F801 Arnborg Gunnar m.fl. Mulens marker. Bete och boskap i hage och vallskog. Linnebd. med sk. omsl. Rikt ill. i färg & sv/vitt. 4:o. Blekt omsl. annars nyskick. 1987. 303 s. 100:-
F802 Arnborg Gunnar. Eneboken. Linnebd. med sk. omsl. 4:o. Rikt ill. i färg & sv/vitt. Omsl. med några revor. Inlaga i fint skick. 1994. 272 s. Såld
F803 Bengtsson David. Till hembygden. Dikter. Häftad. 8:0. Bra skick. 1982. 58s. 30:-
F804 Bengtsson David. Väverskor i Mark. Häftad. 4:0. Bra skick. Ill. 1983. 33s. 50:-
F805 Bengtsson Sixten. På strövtåg i västgötabygd. Västgöta-Bengtsson berättar. Häftad. 8:o. Ill. Ngt. nött omsl. 1948. 165 s. 50:-
F806 Bengtsson Sixten. Västgöta-Bengtsson bläddrar i sitt livs dagbok. Förlagsbd. med sk.omsl. Karlstedts Bokhandel. 8:0. Ill. Bra skick. 1995. 132s. 80:-
F807 Bensow Einar. Kungl. Skaraborgs pansarregemente och dess historiska traditioner. Häftad. 8:o. Ill. Bra skick. 1943. 48 s. 40:-
F808 Berg Gunnar. Nääs. Kort historik. Häftad. 8:0. Ill. av Ingvar Berg. Fint skick. 1976. 24s. 30:-
F809 Berg Gunnar. Släkten Berg. Nääs-släkten. Kort historik- och släktkalender. Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. 1977. 64 s. Såld
F810 Bergstrand Carl-Martin. Våra gamla berätta. Folkminnen från västsverige. Häftad. 8:o. Delvis ouppsk. Fint skick. 1944. 110 s. Såld
F811 Bergstrand Carl-Martin. Västgötasägner. Häftad. 8:0. Ill. av författ. Ngt. fläckat omsl. 1944. 172s. Såld
F812 Blom Per Olov. Kinds Härads järnväg. En gammal järnvägshistoria. Häftad. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1969. 109 s. Såld
F813 Blomberg Assar. Broddetorps pastorat. Häftad. 8:o. Ill. Gott skick. 1929. 79 s. 70:-
F814 Blomberg Kjell o Nilsson Anders. Mossebo kyrka. Häftad. 4:0. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1999. 32s. 40:-
F815 Bohlin Anders o Geijer Mats. Halle- och Hunnebergs flora. Häftad. 8:0. Ill. delvis i färg. Nyskick. 1989. 184s. 80:-
F816 Boqvist Agneta m.fl. Västgötamat. En kulinarisk resa från jord till bord. Dek. pappbd. 8:0. Rikt ill. mest i färg. Nära nyskick. 1992. 103s. Såld
F817 Borås idrottshistoriska sällskap (utg). Sport-stänk. Några glimtar ur Borås idrottshistoria. Häftad. 4:o. Ill. Facsimile av originalet från 1941. 1994. 48 s. 70:-
F818 Boström Nils o Johansson Kent. Smalspåriga järnvägsmiljöer i Västergötland. Häftad. Tvär 8:0. Rikt ill. Fint skick. 1979. 52s. Såld
F819 Brembeck Helene. Tyst, lydig, arbetsam. Om barnuppfostran på den västsvenska landsbygden under senare delen av 1800-talet. Häftad. Etnologiska Föreningen i västsverige. Tvär 8:o. Ill. Bra skick. 1986. 69 s. 70:-
F820 Curman Sigurd (utg). Sveiges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium. Västergötland. Kållands härad sydöstra delen. Häftad. Liten 4:o. Ill. Bra skick. 1914. 140 s. 60:-
F821 Curman Sigurd (utg). Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium. Västergötland. Kållands härad sydvästra delen . Häft. 3. Häftad. Liten 4:o. Ill. Bra skick. 1922. 102 s. 60:-
F822 Curman Sigurd (utg). Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium. Västergötland. Kållands härad sydvästra delen. Häft. 4. Häftad. Liten 4:o. Ill. Bra skick. 1922. 128 s. 60:-
F823 Dahlberg Folke. Göta kanal. Förlagsbd. med sk. oms. Wahlström & Widstrand. Ill. med teckningar. Fint skick. 1978. 151 s. Såld
F824 Dahlberg Folke. Göta kanal. Förlagsbd. med sk. omsl. Wahlström & Widstrand. Ill. av författ. Fint skick. 1978. 151 s. Såld
F825 Dahlberg Folke. Tiveden. Förlagsbd. med sk. omsl. Wahlström & Widstrand. ll. Fint skick. 1978. 110 s. Såld
F826 Dahlberg Folke. Vättern. Leva vid Vättern. Förlagsbd. med sk. omsl. Wahlström & Widstrand. Ill. med teckningar. Fint skick. 1978. 190 s. 60:-
F827 Damm Ada (förord) Boerosia af Nils Hufwedsson Dahl och Boråsiade af Olof Rudbeck. Häftad. 4:0. Facsimile av orginalen från 1719 o 1776. Gott skick. 1920. 65+29s. 100:-
F828 Danielsson Sylvia & Bertil. Fastighet i förvandling. 1963-2006. (Borås väveri Ryda). Dek. linneryggsbd. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2006. 136 s. Såld
F829 Ewald Gustaf (red) Västgötabygden. Tidskrift. Nr 1 1946-nr 6 1955. Komplett 10 första årgångarna. 3 uniforma privatbd. hklbd. 4:0. Bra skick. 1946-1955- 300:-
F830 Ewald Gustaf. Västergötland i ord och bild samt Västergötlands kyrkor i ord och bild. 2 böcker i ett hklbd. stor 8:0. Rikt ill. Exlibris. Gott skick. 1929-1930. 184+95s. 150:-
F831 Falklind Hans. Det gamla Lerum. Förlagsbd. Haspen Förlag. Liten 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1987. 256 s + bil. Såld
F832 Falköpings stadsarkiv (utg) Arvid Löfvings ofullbordade memoarer. Från Falköping då 1800-talet var ungt. Häftad. Liten 4:0. Ill. Fint skick. 1957. 30s. 40:-
F833 Flyckt Manfred o Damm Ada. Sjuhäradsbygden. Fint hfrbd. Marmorerat pärmpapper. Illustrerad med Flyckts teckningar. Nummrerad 56/300. Folio. Nyskick. 1927. 182s. Såld
F834 Forssell Nils. Borås historia. 1 & 2. 2 uniforma hfrbd. 4:o. Främre omsl. medbd. Ill. Fint skick. 1952-1953. 410 + 397 s. Såld
F835 Franzén Lars m.fl. Våtmarker. Herrljunga och Vårgårda kommuner. Utg. av länstyrelsen Älvsborg. 4:0. Rikt ill. med kartor. Fint skick. 1987. 25s+ bil. Såld
F836 Gardell Sölve. Aktiebolaget Surte-Liljedahl. 1761-1930. Minnesskrift. Häftad. 4:0. Ill. Omsl. o första sidan blekt. 1930. 170s+ bil. 200:-
F837 Geijerstam K.af. Kungl. Skaraborgs regemente genom tiderna. Ett minnesblad. Häftad. Liten 8:0. Ill. Fint skick. 1930. 32s. 35:-
F838 Generalstaben (utg) Kungl. Älvsborgs Regemente. Häftad. 8:0. Ill. Bra skick. 1934. 36s. Såld
F839 Gesebols byalag (utg) Boken om Gesebol. En by i Sverige. Dek. pappbd. Stor 8:0. Rikt ill. Bra skick. 2003. 335s. 100:-
F840 Grip Martin. De allra roligaste västgötahistorierna. Häftad. 8:o. Ill. Bra skick. 1957. 147 s. 50:-
F841 Grip Martin. Glada knallehistorier. Häftad. 8:o. Ill. Bra skick. 1958. 149 s. Såld
F842 Grip Martin. Glada västgötahistorier. Förlagsbd. Wallins förlag. Fint skick. 8:0. 1991. 157s. 50:-
F843 Gustafsson Filip m.fl. Hudene socken förr och nu. 2. Fornminnen, sägner m.m. Häftad. 8:0. Ill. Fint skick. 1976. 62s. 70:-
F844 Gustafsson Filip m.fl. Hudene socken förr och nu. 3. Gamla vyer, seder o bruk. Porträttgalleri. Häftad. 8:0. Ill. Fint skick. Uå. 80s. 70:-
F845 Gustafsson Filip. Dialektord och historier som försvinner. Upptecknade från Gäsene och Kullings härader. Stencil. I plastmapp. 4:0. 1980. 34s. 30:-
F846 Gustafsson Filip. Hembygdsminnen. (Hudene). Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. 1981. 251 s. 70:-
F847 Hallbäck Sven-Axel. Medeltida dopfuntar i västra Sverige. Häftad. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 1978. 64 s. Såld
F848 Hansson Knut (red) Minnesbilder från Horred, Istorp, Öxnevalla. Linnebd. Tvär 4:0. Rikt ill. Bra skick. 1977. Opag. 90:-
F849 Hedencrantz John. Vägar, handel och kultur. Särskilt om Falköpings och falbygdens ställning under gångna tider. Häftad. 8:0. Ill. Bra skick. 1964. 64s. 50:-
F850 Hellgren Otto (utg). Sånglekar från Nääs. Dek. klbd. 8:o. Ill. Noter. Bra skick. 1932. 139 s. 60:-
F851 Herrljunga Hembygdsförening (utg). Herrljunga-Tarsled. Två socknars historia. Pappbd. med sk.omsl. 4:0. Rikt ill. Fint skick. 2003. 312s. 150:-
F852 Hetgart Maja o Andersson Sture. Prosten Herbert Karlsson 1895-1980. (Skölvene) Ringpärm. Stencil. 4:0. Ill. Bra skick. 1982. Opag. Såld
F853 Hill Örjan(red). Från Borås och de sju häraderna. 2003. Årgång 48. Dek. pappbd. 8:0. Ill. i färg. Nära nyskick. 2003. 228s. 70:-
F854 Holgersson Leiif m.fl. Ord om orden i Västergötland. Klbd. med sk.omsl. 4:0. Rikt ill. med teckningar i färg o sv/vitt. Nyskick. 1998. 143s. Såld
F855 Holgersson Leiif o Ahlrik Rolf E. Med blocket i skaraborgsbögda. Dek. pappbd. 4:0. Rikt ill. med teckningar. Ngt. nött. Fin inlaga. 1990. 127s. 70:-
F856 Hugoson Mats. Kongahälla. Förintad stad. Häftad. Stor 8:0. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1985. 71s. Såld
F857 Hylander Carl. Alingsås från Hedenhös till Lea-Karl. Glimtar ur Alingsåsbygdens drygt tiotusenåriga historia. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1989. 147 s. 80:-
F858 Häll Karl-Gustav. Göta kanal. Vattenvägen genom Sverige 1832-1992. Dek. pappbd. 8:0. Rikt ill. delvis i färg. Hälsning från författ. Fint skick. 1992. 93s. Såld
F859 Härnelius Ragnar (red). Fåglum genom tiderna. En hembygdsbok. Linnebd. Stor 8:o. Ngt. fläckad pärm annars fint skick. 1975. 675 s. 120:-
F860 Härshammar Elis. Västergötland. Frälsefolk och jordaskiften under medeltiden. Häftad. 8:o. Tilläggshäfte. Ill. Fint skick. 1992. 68 s + bil. Såld
F861 Hörling Folke m.fl. Mellan tvenne världskrig. Lidköpingsbilder berättar. Dek. pappbd. 8:0. Rikt ill. Bra skick. 1990. 64s. 60:-
F862 Jacobsson Ström Sewerin. Beskrifning om Wädtle härad. Konstläderbd. 8:o. Facsimile av originalet från 1897. Fint skick. 1973. 94 s. 70:-
F863 Jansson Lennart. När tonen kom från Herrljunga. Orgel- och pianoindustrin i Herrljunga 1898-1980-talet. Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. 1996. 101 s. 80:-
F864 Johansson Hilding m.fl. Boken om Vilske. Linnebd. med sk.omsl. Stor 8:0. Ill. Bra skick. 1980. 568s. 100:-
F865 Johansson Hugo. Vallare-Per. En samling berättelser från Västergötland, Värmland, Dalarna och Norge. Rexinbd. med sk. omsl. 8:0. Bra skick. 1985. 192s. 70:-
F866 Johansson Stellan. Bygdemål frå Svälta. Krönika och rim. Häftad. Allmogeförlaget. 8:o. Bra skick. 1932. 61 s. 50:-
F867 Jörälv Lennart. Sällsamheter i Västergötland. Del 1. (Norra Västergötland). Förlagsbd. Rabén & Sjögren. 8:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1988. 301 s. 90:-
F868 Jörälv Lennart. Sällsamheter i Västergötland. Del 2. (Södra Västergötland). Förlagsbd. Rabén & Sjögren. 8:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1982. 218 s. 90:-
F869 Kjellgren Ernst. Tidaholms bruks bilhistoria. Häftad. 4:0. Rikt ill. Fint skick. 1982. 44s. Såld
F870 Kjellgren Karl-Axel m.fl. Skaraborgs regemente. Minnesskrift. Klbd. med sk. omsl. 8:o. Ill. Bra skick. 1981. 419 s. Såld
F871 Kungl. Telegrafstyrelsen (utg) Rikstelefonkatalogen. Boråsdelen 1953. Ngt. nött. 4:0. 1953. 448s. Såld
F872 Lagerström Sven H. G. Paket för miljoner. Om postorder i Sverige. Dek. pappbd. 4:o. Rikt ill. i färg. Blekt band annars nyskick. 2006. 175 s. Såld
F873 Larsson Bertil. Hindåsbygden i tid och rum. Pappbd med sk.omsl. Stor 8:0. Rikt ill. Bra skick. 2001. 245s. Såld
F874 Levenstam Thorsten. Seder och sägner i gamla Västergötland. Uppteckningar från Levenebygden. Förlagsbd. med sk. omsl. LT. Stor 8:o. Ill. Nära nyskick. 1980. 136 s. 70:-
F875 Liljegren Ing-Brith (red). Bondeminnen från Tidaholmsbygden. Dek. pappbd. 8:o. Ill. Fint skick. 1996. 218 s. Såld
F876 Linde Gunnar. Ortnamn i Västergötland. Förlagsbd. Awe/Gebers. 8:o. Ill. Exlibris. Ded. från författ. Fint skick. 1982. 160 s. Såld
F877 Lindén Bengt-Åke. Rötter från Gunnarsjö. Gren 1. Per Håkansson. Klbd. 4:0. Bra skick. 1998. 105s. 90:-
F878 Lindén Joakim. Min barndoms Blidsberg på 1880-talet. Rexinbd. med sk.omsl. 8:0. Ill. Bra skick. 1987. 167s. 60:-
F879 Lindman Gundela o Stibéus Magnus. Arkeologiska undersökningar i Berghem-Kinna-Örby. Häftad. RAÄ. 4:0. Ill. Fint skick. 1994. 127s. 70:-
F880 Linnarsson Lars-Erik. Från vätterstrand till vänerkust. Skaraborg 1634-1997. Förlagsbd. med sk. omsl. Carlssons Bokförlag. Ill. av Christina Jonsson. Nyskick. 1997. 156 s. Såld
F881 Linnarsson Linnar. By, bygd och gård i mellersta Västergötland. Del 1. Häftad med nött sk.omsl. Stor 8:0. Rikt ill. 1948. 383s. Såld
F882 Lundberg Karin (red) Kulturmiljöprogram Svenljunga kommun. Häftad. 4:0. Ill. Bra skick. 1993. 179s. 50:-
F883 Länstyrelsen Skaraborg (utg). Sevärdheter i Skaraborg. Häftad. 8:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1991. 224 s. 60:-
F884 Marks Hembygdskrets (utg) Marboringar och andra kakor. Liten receptsamling från Mark. Häftad. Ill. 8:0. Bra skick. Uå. 31s. Såld
F885 Mårtensson Eric m.fl. Ulricehamns Idrottsförening 1907-1947. Jubileumsskrift. Häftad. 4:0. Ill. Gott skick. 1947. 112s. 70:-
F886 Nordström Erik & Svenningsson Ulf. Kors och tvärs i tusch och vers. Häftad. Ordbildarna. 8:o. Ill. med teckningar. Fint skick. 1983. 96 s. 60:-
F887 Ohlin-Warringer Maj-Britt. Olena skolemor. Häftad. Tre Böcker. 8:o. Ill. Fint skick. 1989. 91 s. Såld
F888 Olsson K. J. Textilarna. Svenska textilarbetare förbundet 1898-1938. Hfrbd. Marmorerade snitt. Ill. 8:o. Exlibris Per-Albin Hansson. 1938. 322 s. 150:-
F889 Petersson Varl o Gren Holger. En resa genom tiden. Från dåtid till nutid (Horred) Häftad. 8:0. Ill. Nära nyskick. 2000. 128s. 80:-
F890 Pettersson Gillis. Kort beskrivning av Karlsborgs fästning. Utdrag ur order och skrifter. Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. 1964. 12 s. Såld
F891 Rathsman Sten. Broar i Älvsborgs län. En kulturhistorisk inventering. Häftad. 4:0. Rikt ill. Länstyrelsen i Älvsborgslän. Bra skick. 1980. 132s+ bil. Såld
F892 Risberg Georg E. Gryten. Vilske härads allmänning. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. 1960. 191 s. 70:-
F893 Rosenberg Göthe (red) Västgöta regemente genom tiderna. Häftad. 4:0. Ill. Bra skick. 1977. 72s. Såld
F894 Rosenström P. H. Alingsås. En småstad i bild. Häftad. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1982. 118 s. 80:-
F895 Rumenius John. Vid höga Hunneberg. Historisk roman. Förlagsbd. med sk.omsl. Regal. 8:0. Hälsning från författ. 1973. 431s. 50:-
F896 Rydén J. (red). Borås missionsförening 50 år 1928. Minnesskrift. Häftad. 8:o. Ill. Gott skick. 1928. 159 s. 50:-
F897 Rydin Bertil. Dä ä mö å stura mä. En folklig berättelse. Dek. pappbd. 8:0. Ill. Nyskick. 1999. 14s. 60:-
F898 Sahlgren Jöran (red) Sveriges Bebyggelse. Älvsborgslän del 4. Delar av Marks o Kinds härader. Helskinnbd. med helt gsn. 4:0. Rikt ill. Mycket fint skick. 1951. 698s. 750:-
F899 Sahlgren Jöran (red). Sveriges bebyggelse. Älvsborgs län 4. Delar av Mark & Kinds härader. Rikt dek. konstläderbd. Ill. Mycket fint skick. 1951. 698 s. 600:-
F900 Sahlström K.E. m.fl. Gudhems härads fornminnen. Häftad. Stor 8:0. Ill. Gott skick. 1932. 291s+ bil. 70:-
F901 Sandberg Torsten (red) VSS. Västra Sveriges Slakteriförening. De första tio åren 1935-1945. Häftad. 8:0. Ill. Fint skick. 1946. 48s. Såld
F902 Sawyer Peter & Birgit. Innan Alingsås blev stad. En västsvensk gränsbygds äldsta historia. Förlagsbd. Viktoria Bokförlag. 4:o. Rikt ill. Bra skick. Uå. 148 s. 70:-
F903 Schiller Harald. En originell herre. Pehr Tham till Dagnäs. Den siste Rudbeckianen. Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. 1930. 232 s. Såld
F904 Sjöbeck Mårten. Västergötland. Färdvägar och vandringsstigar urgående från stadsbanorna. Häftad. 8:o. Ill. Ded. från författ. Lätt nött omsl. 1933. 232 s + bil. 70:-
F905 Sjöberg Sture m.fl. Norrbygärde i våra hjärtan. Klbd. med sk. omsl. 4:o. Rikt ill. Nyskick. 2003. 126 s. Såld
F906 Skatt Lennart. Berättelser och muntlig tradition. Dek. pappbd. Stor 8:o. ll. av Daniel Ståhle. Nyskick. 1991. 73 s. 60:-
F907 Skatt Lennart. I historiens skattkammare. Dek. pappbd. Liten 4:o. Ill. Nyskick. 1997. 219 s. Såld
F908 Sparre Birgit Th. Herrgårdsromans. Linnebd. Bra skick. 1972. 208 s. 40:-
F909 Sparre Birgit Th. Solen och sjön. Minnesskisser från min uppväxttid därhemma på gårdarna. Linnebd. 8:o. Ill. Bra skick. 1961. 205 s. Såld
F910 Stolt Carl-Magnus. Ord mot tystnaden. Tankar om människans villkor. Förlagsbd. med sk.omsl. Norma. Ill. Nära nyskick. 1995. 102s. Såld
F911 Svensson Gösta m.fl. Fritsla förr i tiden. Rexinbd. med sk. omsl. Tvär 4:o. Rikt ill. Ngt. nött sk. omsl. annars fint skick. 1993. 336 s. Såld
F912 Svensson Gösta m.fl. Fritsla förr i tiden. Rexinbd. med sk.omsl. Tvär 4:0. Rikt ill. Ngt. nött sk.omsl. annars fint skick. 1993. 336s. Såld
F913 Svensson Hilding. Mera från Falköping och falbygden. Häftad. Liten 4:0. Ill. Särtryck. Fint skick. 1950. 48s. 40:-
F914 Sveriges Geologiska undersökning (utg). Kartbladet Vänersborg. Utdrag ur torvmarksregistret. Häftad. Stor 8:o. Utv. karta. Bra skick. 1922. 56 s + bil. Såld
F915 Söderberg Brita. Från Viskafors till Borås, Göteborg och Lund. En släktkrönika. Förlagsbd. Texab. 8:o. Ill. Nära nyskick. 1990. 206 s. Såld
F916 Thorsson Tore. Almedahls 1846-1996. Häftad. Stor 8:0. Rikt ill. mest i färg. Fint skick. 1996. 48s. 60:-
F917 Thulin Gustaf. Torpen i Fristads socken. Häftad. Stor 8:0. Rikt ill. Bra skick. 1971. 352s. Såld
F918 Tingbratt Stig-Olov m.fl. Vårgårda kommun 50 år. 1952-2002. Dek. pappbd. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 2002. 160 s. Såld
F919 Vigård Folke. Lerums socken genom tiderna. Klbd. 8:o. Ill. Fint skick. 1976. 439 s. 100:-
F920 Winbom Andreas. Dissertatio de Ulricehamn. Vestrogothiae urbe. Senare (1900-tal) marmorerat pappbd. Exlibris. Ren o fin inlaga. Fint skick på plancherna. 1782. 4, 1-32 + 2pl. 1.500:-
F921 Winkvist John. Bjärke från medeltid till nutid. Kyrkor, skolor. Klbd. 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1973. 396 s. 90:-
F922 Västgöta-Bengtsson. Mina roligaste historier. Häftad. 8:o. Ill. Gott skick. 1972. 210 s. 50:-
F923 Västgöta-Bengtsson. Östermalm. Stadsdelen som var annorlunda. Häftad. 8:o. Ill. Fint skick. 1962. 48 s. 50:-
F924 Åstrand Britt (red). Fässingen 1994. Årsbok från Borås o de sju häraderna. Dek. pappbd. 8:0. Rikt ill. Bla. om sk. "Revesjöskåp", Limmareds glasbruk m.m. 1994. 127s. 60:-
F925 Älvsborgs länsmuseum (utg) Herrljunga kommun. Kulturhistorisk byggnadsinventering. Häftad. 4:0. Ill. Fint skick. 1990. 473s. Såld

Topografi Övriga Sverige

Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F926
F927 Andersson Aron. Vadstena klosterkyrka. 2 inredning. Förlagsbd. Almqvist o Wiksell. 4:0. Rikt ill. Nyskick. 1983. 162s. Såld
F928 Björklund Per-Ola. Bygdespel i Dalarna. Handling, bakgrund, tillkomst. Förlagsbd. Rabén o Sjögren. 8:0. Rikt ill. delvis i färg. Hälsning från författ. Fint skick. 1983. 204s. 70:-
F929 Blohm Christer. Människor och miljöer i sekelskiftets Örebro. Häftad. 8:0. Ill. Fint skick. 1983. 40s. Såld
F930 Bonnier Ann-Catherine. Kumla kyrkor. Häftad. Ouppsk. 4:0. Rikt ill. Fint skick. 1976. 181s. Såld
F931 Carl Larsson i By. Bergsmanshistorier. 1 o 2. 2 häften. 8:0. Facsimile. Ill. Fint skick. 1976-1977. 115+ 98s+ bil. Såld
F932 Cinthio Erik m.fl. Linköpings domkyrka. 2 plancher. Förlagsbd. Almqvist o Wiksell. 4:0. Rikt ill. Nyskick. 1986. Opag. Ca 100s. Såld
F933 Cnattingius Bengt m.fl. Linköpings domkyrka. 1 Kyrkobyggnaden. Förlagsbd. Almqvist o Wiksell. 4:0. Rikt ill. Nyskick. 1987. 474s. Såld
F934 Wirtén Per (förord) Kråk Olof i Bäck ä ana rikti folk. Fotografier av Karl Lärka 1916-1034. Förlagsbd. Modernista. 8:0. Ill. Nyskick. 2004. Opag. Såld

Varia

Uppdaterad: 2011-12-13
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
F935
c Lean Ruari.
Modern Engelsk bokkonst. grafiska institutets skriftserie nr 13. Klbd. med sk.omsl. 8:0. Ill. Fint skick. 1956. 78s. Såld
F936 Bergvall Erik (red) Svensk idrott 1917. Årsbok. Häftad. 8:0. Ill. Bra skick. 1917. 268s. 80:-
F937 Bratt Eyvind o Rosen Björn von. Arcadia Ethiopica. Etiopiska landskap. Förlagsbd. Bokvännens bibliotek nr 60. Nyskick. 1962. Opag. Såld
F938 Gedin Per I. Verner von Heidenstam. Ett liv. Förlagsbd. med sk.omsl. Bonniers. Ill. Nyskick. 2006. 672s. Såld
F939 Grimvall Göran (förord) Tom Tits experiment. Vetenskapliga förströelser. Av Arthur Good. Förlagsbd. Ingenjörs förlaget. 8:0. Ill. Facsimile av orginalet från 1898. Fint skick. 1984. 287s. Såld
F940 Karlson Paul o Molin K.G. Människan flyger. Vad vi behöva veta om flygning och om konsten att flyga. Häftad. Natur o Kultur. Ouppsk. 8:0. Ill. Gott skick. 1938. 245s+ pl. 90:-
F941 Kreutzwald Friedrich Reinhold. Kalevipoeg. Esternas hjälteepos. Förlagsbd. med sk.omsl. Bokvännens bibliotek nr 64. Ill. av Torsten Århem. Nyskick. 1963. 119s. Såld
F942 Lindgren Astrid. Vi på Saltkråkan. Förlagsbd. med sk.omsl. Rabén o Sjögren. 8:0. Ill. av Ilon Wikland. Skyddsomslag med revor, annars bra skick. 1964 Ou. 245s. Såld
F943 Lindsström Claes. Bragd och brott på haven. Förlagsbd. med sk.omsl. Gebers. 8:0. Ill. Bra skick. 1956. 320s. Såld
F944 Lundvall Börje (red) Bergslagernas järnvägar. 1879-1979. Häftad. 8:0. Rikt ill. Nära nyskick. 1979. 79s. Såld
F945 Magnusson Nils H. Malmgeologi. Linnebd. Jernkontoret. 8:0. Ill. Exlibris. Gott skick. 1953. 439s + bil. Såld
F946 Maurois André.
aurois André.
Kvinnor i Paris. Förlagsbd. Allhem. 4:0. Rikt fotoill. Bra skick. 1954. 46s+ pl. Såld
F947 Meurling Per. Den gåtfulle markis de Sade. Häftad. Wahlström o Widstrand. 8:0. Bra skick. 1956. 204s. Såld
F948 Montclos Jean-Marie Pérouse de. Slotten i Loiredalen. Förlagsbd. med sk.omsl. Könemann. 4:0. Rikt ill i färg. Nära nyskick. 1998. 359s. 100:-
F949 Reaper T.G. Stoppa aldrig huvudet i ett lejon. 202 dumma sätt att dö. Förlagsbd. Känguru. Ill. Fint skick. 2005. 110s. 50:-
F950 Rendahl Hjalmar. Giftormar och ormgifter. Linnebd. 8:0. Rikt ill. delvis i färg. Bra skick. Exlibris. 1936. 168s. Såld
F951 Riberholt K. o Drastrup A. Hur man binder böcker. En handledning med över 300 teckningar. Häftad. Strömbergs. 8:0. Rikt ill. Fint skick. 1955. 118s. Såld
F952 Steinem Gloria o Barris George. Marilyn. Norma Jeane. Förlagsbd. med sk.omsl. Wahlström o Widstrand. 4:0. Rikt ill. Ngt. naggat sk.omsl. annars fint skick. 1987. 192s. 90:-
F953 Tory Geofroy. Aediloquium. Huskväde eller Distika lämpade för varje hus i staden och på landet. Förlagsbd. Bokvännens bibliotek nr 68. Nyskick. 1964. 75s+ bil. 70:-
F954 Trautner Nils. Knopar till hands. En bok om knopar och stek, splitsningar och taglingar samt något om tågvirke. Häftad. ICA förlaget. 8:0. Ill. Fint skick. 1982. 79s. Såld

Uppdaterad: 2011-12-13


Antikvariat Tranan
Trumpetvägen 8
514 32 TRANEMO
Tel 0325-768 46
Email:

Webbmaster: Roland Johansson