>

Varia

Aktuell katalog
[Startsidan] [Föregående sida] [ Hela_katalogen ] Uppdaterad: 2012-01-05
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A780 Den sluga och förståndiga gubben + Den kloka och husaktiga gumman. Nött bd. från tiden. Om huskurer både för människor och kreatur. 1816. 194 + 246 s. 500:-
A781 Agardh Ingela. Den största nyheten. Förlagsbd. med sk. omsl. Libris. Nyskick. 2008. 121 s. 70:-
A782 Agnesund Mattias. Blott en afton bor jag här. En biografi om Einar Ekberg. Förlagsbd. med sk. omsl. Artos. Ill. Nyskick. 2005. 312 s. Såld
A783 Alfredson Hans. Blommig falukorv och andra bitar för barn. Förlagsbd. Bonniers. Tvär 8:o. Ill. Bra skick. 1965. 79 s. 60:-
A784 Alfredson Hans. En yxa i nacken. Kriminalroman. Förlagsbd. Gedins. Nyskick. 1993. 249 s. 50:-
A785 Alfredson Hans. Gummitummen. Skisser ur en fren dagbok. Dek. förlagsbd. Bonniers. Fint skick. 1966. 100 s. 50:-
A786 Alfredson Hans. Limerickar ur Svea Hund. Förlagsbd. Wahlström & Widstrand. Ill. av författ. Nyskick. 1992. 161 s. Såld
A787 Alfredson Hans. Tage Danielsson. Förlagsbd. Wahlström & Widstrand. Ill. Nyskick. 1996. 409 s. Såld
A788 Alfredson Hasse. Varför är det så ont om Q. Förlagsbd. Bonniers. Ill. Fint skick. 1987. 77 s. Såld
A789 Allende Isabel. Afrodite. Berättelser, recept och andra afrodisiaka. Förlagsbd. med sk. omsl. Norstedts. Ill. Stor 8:o. Nyskick. 1998. 328 s. 90:-
A790 Almquist Joh. Ax. Svensk genealogisk litteratur. Häftad. Nött omsl. 1905. 78 s. Såld
A791 Almqvist C. J. L. Törnrosens bok eller fria fantasier, berättade på jagtslottet hos herr Hugo Löwenstierna. Ngt. nött hfrbd. från tiden. Imperial octavupplaga. Fint inlaga. Del 3 saknas. 1849-1858. (IV)164 + (IV)164 -400. Såld
A792 Andersson Harriet. Samtal med Jan Lumholdt. Förlagsbd. med sk. omsl. Alfabeta. Nyskick. 2006. 271 s. 80:-
A793 Asplund Uno. Från Athén till London. Olympisk historia i friidrott. Häftad. Cirkelförlaget. Bra skick. Ill. 1948. 282 s. 140:-
A794 Back Pär-Erik. Det svenska partiväsendet. Häftad. Almqvist & Wiksell. Fint skick. 1967. 154 s. 60:-
A795 Beevor Antony. D-dagen. Slaget om Normandie. Förlagsbd. med sk. omsl. Historiska Media. Ill. Nyskick. 2009. 623 s. 100:-
A796 Benson Sverker (red). Motormän har ordet. Dek. hfrbd. med ö. gsn. Stilförlaget. 4:o. Ill. Fint skick. 1958. 327 s. 100:-
A797 Bergsten Erik. Inte bara Tekniskt magasin. Förlagsbd. Tre Böcker. Rikt ill. Fint skick. 1990. 376 s. 90:-
A798 Borg Annika. Inga fler dagar inom parantes. Om livet, döden och sorgen. Förlagsbd. W & W. Nyskick. 2007. 226 s. 70:-
A799 Boys Michael. The book of photography. Förlagsbd. med sk. omsl. Edbury Press. Rikt ill. mest i färg. Fint skick. Engelsk text. 1981. 168 s. 80:-
A800 Burenhult Göran. Arkeologi i Sverige. 1 - 3. 3 bd. Wiken. Del 1 2:a omarbetade uppl. Del 2 & 3 ou. Rikt ill. Bra skick. 1983-1991. 197 + 215 + 238 s. 200:-
A801 Calder Nigel. Einsteins universum. Förlagsbd. med sk. omsl. Brombergs. Ill. Bra skick. 1982. 242 s. 80:-
A802 Cannon Geoffrey & Einzig Hetty. Du blir fet av att banta. Vägen till hälsa och varaktig viktminskning. Häftad. Hanmmarström & Åberg. Fint skick. 1986. 251 s. 70:-
A803 Chandler Charlotte. Ingrid. Ingrid Bergman. En personlig biografi. Förlagsbd. med sk. omsl. Norstedts. Ill. Nyskick. 2008. 311 s. 80:-
A804 Cohen Leonard. Älsklingsleken. Häftad. Norstedts. Bra skick. 1988. 278 s. 60:-
A805 Cristiansson Terese. Himmel och helvete. Mord i Knutby. Förlagsbd. med sk. omsl. Bokförlaget ON. Nära nyskick. Namnt. 2004. 279 s. Såld
A806 Dahl Arne. Dödsmässa. Kriminalroman. Förlagsbd. med sk. omsl. Bonniers. Nära nyskick. 2005. 384 s. 50:-
A807 Dahlström Britt. Nils Ferlin. Liv och verk. Förlagsbd. Legus. Ill. Nyskick. 1995. 62 s. 50:-
A808 Danielsson Tage. Grallimmatik. Struntpratets fysoligi och teknik. Förlagsbd. Wahlström & Widstrand. Ill. av Per Åhlin. Fint skick. 1966. 127 s. Såld
A809 Danielsson Tage. Mytologi. Ny svensk gudalära. Förlagsbd. Wahlström & Widstrand. Ill. av Per Åhlin. Bra skick. 1978. 151 s. Såld
A810 Danielsson Tage. Tage Danielssons bok. Häftad. Wahlström & Widstrand. Fint skick. 1964. 134 s. Såld
A811 Danielsson Tage. Tage Danielssons postilla. 52 profana predrikningar och betraktelser. Förlagsbd. Wahlström & Eidstrand. Nyskick. 1982. 126 s. Såld
A812 Danielsson Tage. Tage Danielssons samlade dikter. 1967-1967. Förlagsbd. Wahlström & Widstrand. Ill. av Per Åhlin. Fint skick. 1967. 123 s. Såld
A813 Diamond Marilyn & Schnell Donald Burton. Fitonics. Den nya livsstilen som ger dig massor av energi och får kilona att rasa. Förlagsbd. med sk. omsl. Bonniers. Ill. Fint skick. 1998. 298 s. 70:-
A814 Dickens Charles. Pickwickklubbens efterlämnade papper. 2 uniforma dek. klbd. Exlibris. Fint skick. 1903. 443 + 434 s. 150:-
A815 Doerry Martin. Mitt sargade hjärta. Lilli Jahns liv. 1900-1944. Förlagsbd. med sk. omsl. Norstedts. Ill. Nyskick. 2004. 325 s. 80:-
A816 Edström Vivi. Selma Lagerlöf. Livets vågspel. Förlagsbd. med sk. omsl. Natur & Kultur. Ill. Nyskick. 2002. 586 s. Såld
A817 Edwardson Åke. Jukebox. Roman. Förlagsbd. Pan. Nyskick. 2004. 399 s. 50:-
A818 Eklund Hans. Roslagens skutor. Från fiskeskär till Stockholms vedkajer. Förlagsbd. med ngt. nött sk. omsl. Atlas. 4:o. Rikt ill. 1989. 271 s. Såld
A819 Ekman Henrik m.fl. Älgen. Djuret, skötseln, jakten. Förlagsbd. Sv Jägarförbundet. Stor 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1993. 247 s. 60:-
A820 Eliot Alexander. Myternas värld. Sägner, sagor och berättelser om gudar och hjältar, monster och odjur, skapelse och död. Förlagsbd. med sk. omsl. Rabén & Sjögren. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1980. 320 s. Såld
A821 Enge Swartz Marianne (red). Öppna dörrar. Guide till 44 författarhus och miljöer. Häftad. Carlsson bokförlag. Ill. Nyskick. 1998. 125 s. 50:-
A822 Engström Albert. Biblios oxymorotaton. Band med Japanpappersöverdrag. Påtryckt dödskalle. Bonniers. 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1919. Såld
A823 Engström Malin. Lite om Albert Engström. Linneryggsbd. Främre omsl. medbd. Ill. Fint skick. 1956. 121 s. 80:-
A824 Ericsson Christian m.fl. Erlanders serverar. 100 år 1908-2008. Dek. pappbd. Rikt ill. i färg. Liten 4:o. Fint skick. 2008. 183 s. 80:-
A825 Erlander Sven (utg). Tage Erlanders dagböcker. 1945-1960. 11 uniforma bd. med sk. omsl. Gidlunds. Ill. Stor 8:o. Nyskick. 2001-2010. 900:-
A826 Erlandsson Johan. Då kan man lika gärna kittla varandra. En bok om Allan Edwall. Förlagsbd. med sk. omsl. Bokförlaget Atlas. Ill. Nyskick. 2009. 298 s. Såld
A827 Fjellsson Sigvard. Makrillgarnbåten Blixten del 2. Träbiten nr 78. Häftad. Föreningen Allmoge Båtar. Tvär 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1992. 82 s. 70:-
A828 Fjellsson Sigvard. Makrillgarnbåten Blixten. Träbiten nr 74. Häftad. Föreningen Allmoge Båtar. Tvär 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1991. 82 s. 70:-
A829 Florman A. Underrättelse om hushållsdjurens wård och skötsel… Nött bd. från tiden. Ngt lös inlaga. 1854. 316 s. 200:-
A830 Forssell Hans. Mantals- och kyrkoskrifningsförordningarna. Handbok. Dek. klbd. med formulär. Fint skick. 1894. 233 s. Såld
A831 Fuglesang Christer. Människan i rymden. Från Sputnik till Mars. Förlagsbd. med sk. omsl. Max Ström. 4:o. Rikt ill. Nyskick. 2007. 255 s. 120:-
A832 Geyer Albert. Onkel Toms Hytte. Eine Erählung fur di Jugend. Dek. klbd. från tiden. Ill. Tysk text. Bra skick. 1901. 239 s. 100:-
A833 Glenday Craig (red). Guinness world record 2011. Förlagsbd. Bonniers Fakta. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2010. 288 s. 100:-
A834 Goldstein Joan & Soares Manuela. Meditationshandboken. För alla som vill lära sig meditera på egen hand. Förlagsbd. Forum. Ill. Namnt. Bra skick. 1996. 132 s. 70:-
A835 Golinger Eva. Tygprovssamlingar. Göteborgs och Bohuslän - Älvsborgslän. Register över källmaterial i arkiv och museer. Häftad. Norma bokförlag. Stor 8:o. Rikt ill. delvis i färg. 1984. 226 s. Såld
A836 Grebst W. A-son. Messinas undergång. Världens största naturkatastrof i historisk tid. Org. dek. klbd. Ill. Bra skick. 1909. 314 s. 100:-
A837 Gren Gunnar. Från Gröna Vallen till Wembley. Häftad. Cirkelförlaget. Ill. Bra skick. 1949. 157 s. 90:-
A838 Grenander Nyberg Gertrud. Lanthemmens vävstolar. Studier av äldre redskap för husbehovsvävning. Häftad. Nordiska museets handlingar nr 84. Ill. Namnt. Bra skick. 1975. 434 s. 100:-
A839 Guillou Jan. Ordets makt och vanmakt. Mitt skrivande liv. Förlagsbd. med sk. omsl. Piratförlaget. Nyskick. 2009. 476 s. 80:-
A840 Gunnarson Karl. Hit och dit. Linneryggsbd. Främre omsl. medbd. Bra skick. 1949. 281 s. 60:-
A841 Gunnarsson Karl. Från gods och gårdar. Linneryggsbd. Främre omsl. medbd. Bra skick. 1952. 296 s. 60:-
A842 Gustafson Klas. Tage Danielssons tid. Förlagsbd. med sk. omsl. Wahlström & Widstrand. Stor 8:o. Ill. nyskick. 2008. 367 s. 100:-
A843 Hagberg Allan (red). Swing. Tidning för kroppskultur. Nr 10 1934 - nr 26 1935. Hklbd. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 100:-
A844 Hahr Th. (utg). Handbok för jägare och jagtvänner. Del 1. Mu. Ngt. nött hfrbd. 4 tonlitografier + bilder i texten. 1881. 374 s. 350:-
A845 Hall Allan. Skräckens hus. Berättelsen om Josef Fritzl och hans 24-åriga terrorvälde. Förlagsbd. med sk. omsl. Forum. Ill. Nyskick. 2008. 221 s. Såld
A846 Hallqvist Britt G. Barn. En diktantologi. Förlagsbd. Bonniers. Ill. av Kaj Beckman. Bra skick. 1953. 134 s. 60:-
A847 Hamilton Percy. Ridning. En handledning. Häftad. Wahlström & Widstrand. Ill. Ngt. nött omsl. Exlibris. 1923. 233 s. 70:-
A848 Hansen Ernst. Erotik. Et halvt hundrede tegninger i pen og bly. Häftad. Rikt ill. inkl. en färglitografi. Ngt. nött omsl. 1941. Opag. Såld
A849 Harryson Peter. Peters London. Förlagsbd. Prisma. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2005. 167 s. Såld
A850 Hasselrot Pehr. Forntida signaler. Med människorna kring hällbilderna. Förlagsbd. Carlssons. Rikt ill. Fint skick. 1994. 176 s. Såld
A851 Hebert Noomi. Spela poker. Texas Hold'em, omaha, mörkpoker, stödpoker. Förlagsbd. Semic. Ill. Nyskick. 2005. 79 s. 60:-
A852 Hedberg Petrus. Uppfinningarnas bok. Vackert dek. klbd. i jugendstil. Rikt ill. Liten 4:o. Fint skick. 1909. 1.128 s. 150:-
A853 Hedenström Gust Z (red). Sveriges bondestånd. 1809-1866. Första delen Talmän och vice talmän. Klryggsbd. Ill. Bra skick. 1922. 148 s. 90:-
A854 Helle Vilhelm. Tankens karaktärs danande kraft. Genvägar till hälsa och framgång. Häftad. Ill. Bra skick. 1944. 132 s. 80:-
A855 Hildebrand Staffan m.fl. Ungdomsåret 69. Häftad. Rikt ill. Fint skick. 1969. 307 s. 100:-
A856 Hoffsten Louise. Blues. Förlagsbd. Bokförlaget DN med CD skiva. Nyskick. 1998. 166 s. Såld
A857 Huxley Aldous. Den oförglömliga filosofin. Linneryggsbd. Bra skick. 1952. 342 s. 70:-
A858 Ingstad Helge. Apache indianerna. På jakt efter den förlorade stammen. Halvlinnebd. omsl. medbd. Ill. Bra skick. 1946. 339 s. Såld
A859 Isaksson Christer. Perssons sidor. En kritisk granskning av en stadsminister. Förlagbd. med sk. omsl. Wahlström & Widstrand. Nära nyskick. 1999. 227 s. 60:-
A860 Julén Björn (red). Berömda böcker. En litterär uppslagsbok som kortfattat berättar innehållet i 705 romaner. Förlagsbd. Forum. Ill. När Var Hur serien. Nyskick. 1976. 422 s. Såld
A861 Jägerskiöld L. A. m.fl. Sveriges djurvärld. Org. del. klbd. AB Ljus. Ill. Bra skick. 1911. 432 s. Såld
A862 Kapadia Sam & Wikström Jeppe (red). Fred! 100 röster mot våld och krig. Förlagsbd. Max Ström. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2009. 192 s. Såld
A863 Karlsson Petter m.fl. En dag i Sverige. 3000 fotografier. 24 timmar. Förlagsbd. med sk. omsl. Max Ström. Stor 4:o. Ill. Nära nyskick. 2003. 255 s. Såld
A864 Keyland Nils. Svensk allmogekost. Förlagsbd. Carlsson bokförlag. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 1989. 240 + 116 s. Såld
A865 Kimball Robert and Simon Alfred. The Gershwins. Förlagsbd. med sk. omsl. Athenum. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. Engelsk text. 1973. 292 s. 100:-
A866 Kjellberg Sven T. & Svensson S. Artur. Slott och Herresäten i Sverige. 18 uniforma konstläderbd. med sk. omsl. Allhem. Alla utom 5 st även i skyddskasett. Rikt ill. Mycket fint skick. 1966-1972. 5.000:-
A867 Kolthoff Gustaf. Vårt villebråd. 1 & 2. 2 uniforma dek. klbd. Ngt. nötta. Ill. 1846. 826 s. 100:-
A868 Korn Dan. Byn utan Original. En liten roskullsbok om västgötska egenheter. Dek. pappbd. Ill. Nyskick. 1996. 157 s. 90:-
A869 Lagerkranz Gunnar. Svenska sjukdomsnamn i gångna tider. Linnebd. med påsatt häftesomsl. 4:o. Nyskick. 1988. 143 s. Såld
A870 Lagerqvist Lars O. & Nathorts-Böös Ernst. Vad kostade det. Priser och löner från medeltid till våra dagar. Häftad. LT förlag. Ill. Nyskick. 2000. 119 s. Såld
A871 Langford Michael. Mörkrumshandboken. Grundläggande och avancerad mörkrumsteknik. Färg & svartvitt. Förlagsbd. Forum. När Var Hur serien. Rikt ill. Stor 8:o. Bra skick. 1982. 351 s. Såld
A872 Langlé Annika. Ljus och färg som helande kraft. Förlagsbd. Energica förlag. Bra skick. 1989. 181 s. 70:-
A873 Laven Mary. Nunnorna i Venedig. Om klosterliv och trotsade löften. Förlagsbd. med sk. omsl. Historiska Media. Ill. Nyskick. 2004. 285 s. Såld
A874 Leek Sybil. Måntecken. Förlagsbd. Wahlström & Widstrand. Fint skick. 1990. 232 s. 60:-
A875 Lext Gösta. Mantalsskrivningen i Sverige före 1860. Häftad. Nyskick. 1987. 297 s. Såld
A876 Lidman Hans. En jägares ungdomssynder. Linneryggsbd. Omsl. medbd. Fint skick. 1950 ou. 212 s. 400:-
A877 Lidman Hans. Skogsvandringar. Linneryggsbd. Omsl. medbd. Fint skick. 1947. 245 s. Såld
A878 Liljewall Britt & Myrdal Janken (red). Arbetshästen under 200 år. Häftad. Nordiska muséet. Ill. Nära nyskick. 1997. 175 s. Såld
A879 Lindorm Per Erik (red). Svensk humor under 100 år. Dek. helskinnbd. med helt gsn. Lars Hökerberg. Rikt ill. Nyskick. 1981. 543 s. 100:-
A880 Ljungberg Sven. Debut. Dek. pappbd. Bonniers. Ill. av författ. Namnt. Nära nyskick. 1977. 200 s. Såld
A881 Ljungberg Sven. På Öland. Dek. pappbd. Bonniers. Ill. av författ. Nyskick. 1980. 141 s. 70:-
A882 Ljungberg Sven. Träbildhuggaren. Dek. pappbd. Alba. Ill. av författ. Nyskick. 1989. 137 s. Såld
A883 Ljungberg Sven. Vi vet bäst. Dek. pappbd. Alba. Ill. av författ. Nära nyskick. 1984. 205 s. Såld
A884 Lundberg Börje. Alf Robertson. Jag lämnade mitt hjärta i Göteborg. Förlagsbd. med sk. omsl. Reverb(ok) förlag. Ill. Nyskick. 2009. 247 s. 90:-
A885 Lundberg Dabrowski Stina. Stinas möten. Förlagsbd. med sk. omsl. Piratförlaget. Ill. Nyskick. 2006. 258 s. 70:-
A886 Lundegårdh Pehr & Brood Krister. Stenar och fossil. Mineral, bergarter, fossil. Förlagsbd. Norstedts. Rikt ill. delvis i färg. Nyskick. 1996. 342 s. Såld
A887 Lundell Ulf. 6 pjäser. Förlagsbd. Wahlström & Widstrand. Nyskick. 2009. 515 s. 100:-
A888 Lundell Ulf. Frukost på en främmande planet. Förlagsbd. med sk. omsl. Schultz. Nyskick. 2003. 831 s. Såld
A889 Lundqvist Birger. Bäcka-Markus jaktlycka. Förlagsbd. Smålänningens förlag. Nyskick. 2010. 253 s. Såld
A890 Lyberg Wolf (red). Boken om handboll. Historik & biografiska uppgifter. Hfrbd. Bygd & Folk. 4:o. Ill. Bra skick. 1953. 211 s. Såld
A891 Lönnroth Lars & Deblanc Sven. Den svenska litteraturen. 800-1995. 3 uniforma bd. i kassett. Bonniers. Rikt ill. Nyskick. 1999. 659 + 681 + 792 s. 200:-
A892 Mailer Norman. Slottet i skogen. Roman. Förlagsbd. med sk. omsl. Natur & kultur. Nyskick. 2008. 448 s. Såld
A893 Malmberg Bertil. Åke och hans värld. Häftad. Bonniers. Ill. av Adolf Hallman. Bra skick. 1955. 182 s. 100:-
A894 Mckinlay Deborah. Vad män inte vet och kvinnor inte vill erkänna. Förlagsbd. med sk. omsl. Forum. Nära nyskick. 1996. 160 s. 70:-
A895 Muller Herta. I dag hade jag helst inte velat träffa mig själv. Förlagsbd. med sk. omsl. Wahlström & Widstrand. Nära nyskick. 2009. 216 s. 70:-
A896 Myrdal Janken & Bäärnhielm Göran. Kvinnor, barn och fester i medeltida mirakelberättelser. Dek. pappbd. Skaraborgs länsmuseum. Ill. Nyskick. 1994. 197 s. Såld
A897 Möllersvärd John. I uppländska rävmarker. En samling jokthistorier från Uppland. Linneryggsbd. Främre omsl. medbd. Gebers. Ill. Fint skick. 1950. 162 s. Såld
A898 Nilsson Christer. Inte bara musik. Samtal med Ingmar Nordström. Förlagsbd. med sk. omsl. Memoria. Ill. Med CD-skiva. Nyskick. 2003. 192 s. 100:-
A899 Nordlund Gertrud. Maria Montessori och hennes verk. 1.Montessoriuppfostran. Häftad. Bra skick. 1959. 155 s. 70:-
A900 Nordström Sixten. De stora tonsättarna. Förlagsbd. Dialogos. 4:o. Ill. Nära nyskick. 1998. 256 s. 90:-
A901 Olsson Jan Olof. Fritt Nyhavn. Org. pappbd. Ill. Ded. från författ. 1955. 205 s. Såld
A902 Paulsson Gregor (red). Snickeri. Hantverkets bok. Linnebd. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1934. 440 s. 900:-
A903 Pavarotti Luciano & Wright William. Pavarotti. Min värld. Förlagsbd. med sk. omsl. Forum. Ill. Nära nyskick. 1996. 330 s. 80:-
A904 Politkovskaja Anna. Sanningen. Inget annat. Förlagsbd. med sk. omsl. Ordfront. Nyskick. 2010. 281 s. 80:-
A905 Runeberg Johan Ludvig. Fänrik Ståls sägner. Dek. skinnryggsbd. med helt gsn. Söderstöm & co Helsingfors. Ill. av Albert Edelfelt. Bra skick. 1922. 286 s. 100:-
A906 Runeberg Johan Ludvig. Fänrik Ståls sägner. Rikt dek. ngt. nött org. bd. från tiden. Ill. av A. Malmström. Stor 4:o. 1883. 248 s. Såld
A907 Salming Börje & Karlsson Gerhard. Börje Salming. Blod, svett och hockey. Förlagsbd. Wahlströms. Ill. Bra skick. 1991. 203 s. Såld
A908 Seierstad Åsne. Ängeln i Groznyj. Berättelser från Tjetjenien. Förlagsbd. med sk. omsl. Bonniers. Nyskick. 2008. 359 s. Såld
A909 Semitjov Eugen. Garbofilmen vi aldrig fick se. Förlagsbd. Fabel. Rikt ill. Fint skick. 1986. 120 s. 40:-
A910 Sidenbladh Karl (utg). Sveiges kommuner i administrativt, judicielt och ecklesiastiskt hänseende jemte fogderier och länsmansdistrikt. Klbd. Ngt. fläckat. 1906. 168 s. 80:-
A911 Sidenbladh Karl (utg). Sveiges kommuner i administrativt, judicielt och ecklesiastiskt hänseende jemtre fogderier och länsmansdistrikt. Hklbd. Nött & lätt fläckat. 1895. 185 s. 90:-
A912 Sidenbladh Karl (utg). Sveriges kommuner i administrativt, judicielt och ecklesiastiskt hänseende jemtre fogderier och länsmansdistrikt. Hklbd. Nött & lätt fläckat. 1886. 170 s. 90:-
A913 Sjögren Henrik. Ingemar Bergman på teatern. Förlagsbd. med sk. omsl. Almqvist & Wiksell. Ill. 1968. 316 s. 90:-
A914 Stenberg Ulf. Ingemar och grabbarna. Tv-guide för OS och World cup. Alpin tävlingskalender. Häftad. Tvär 8:o. Ill. Fint skick. 1975. 152 s. 80:-
A915 Stenström Johan (kommentarer). Erik Axel Karlfeldt. Samlade dikter. Förlagsbd. med sk. omsl. Wahlström & Widstrand. Nyskick. 2001. 586 s. 80:-
A916 Stårck John. Stårckska släkten. Del 1 & 2. 2 uniforma häften. Ill. Nyskick. 1962-1964. 130 + 140 s. Såld
A917 Svallhammar Stig & Thylander Bertil. Minnenas spår. Järnvägspersonal berättar minnen från Norsholm-Västervik-Hultfreds järnvägar. Förlagsbd. Stenvalls. Stor 8:o. Rikt ill. Fint skick. 2005. 240 s. Såld
A918 Svanberg Jan & Qwarnström Anders. Sankt Göran och draken. Förlagsbd. med sk. omsl. Tiden. 4:o. Ill. i färg. Nära nyskick. 1993. 246 s. Såld
A919 Svenska järnvägsmannaförbundet (utg). Svenska järnvägsmannaförbundet. 1899-1924. Minnesskrift. Nött omsl. Ill. 1924. 312 s. Såld
A920 Svenska ungdomsringen för bygdekultur (utg). Gilledanser i Norden. Häftad. Ill. Namnt. Fint skick. 1970. 109 s. 80:-
A921 Svenska ungdomsringen för bygdekultur (utg). Svenska folkdanser. Del 2. Häftad. Ill. Namnt. Fint skick. 1971. 142 s. 70:-
A922 Sveriges pianoförbund (utg). Sveriges pianoförbunds nummerförteckning. Klbd. Innehåller även supplement 1954-1961. Bra skick. 1954. 64 + 30 s. 70:-
A923 Sveriges släktforskarförbund (ug). Matrikel öfver civile embetes- och tjenstemän i riket år 1859. Dek. pappbd. Facsimile. Nyskick. 1996. 334 s. 80:-
A924 Thomas Alan G. Great book and book collectors. Förlagsbd. med sk. omsl. Spring Books. 4:o. Rikt ill. Engelsk text. Fint skick. 1988. 280 s. Såld
A925 Thor Clas. "När duken inte räcker till, brukar jag gärna låna lite av ramen". Siv Engström. Naivisten i Almby. Förlagsbd. Thor Media. Tvär 4:o. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 2006. 64 s. 80:-
A926 Timm Mikael. Evert Taube. Livet som konst, konsten som liv. Förlagsbd. med sk. omsl. Bonniers. Ill. Nära nyskick. 1998. 617 s. 100:-
A927 Trolle Ragnar & Söderling Gustaf (utg). Svensk järnvägsmatrikel. Del 1. Personal vid statens järnvägar. Linnebd. Bra skick. 1936. 306 s. Såld
A928 Törnblom Olle & Schultz Arne J. Sportfiskarens handbok. Klbd. Ill. Namnt. Bra skick. 1940. 194 s. 60:-
A929 Törnqvist Jan. Älskade Silvia. 30 år som Sveriges drottning. Vännerna berättar. Förlagsbd. med sk. omsl. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2006. 160 s. 80:-
A930 Ullman Joan. Genealogiska anteckningar rörande rådman Gustaf Uddesson Ullmans ättlingar. Häftad. Hälsning från författ. Diskreta noteringar och rättelser i texten. 1976. 240 s. Såld
A931 Wachmeister Claes. Fullblodsavel och galoppsport. Häftad. Norstedts. 4:o. Ill. Nött omsl. 1939. 232 s. 90:-
A932 Wachmeister Wilhelm. Som jag såg det. Händelser och människor på världsscenen. Förlagsbd. med sk. omsl. Norstedts. Fint skick. Ill. 1996. 351 s. Såld
A933 Waesterberg Per. Skogssällskapet dess tillkomst och första 50 år. 1912-1962. Häftad. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 1962. 172 s. Såld
A934 Waidele Göteborg (utg). Värdefulla gamla violiner och nya av dagens mästare. Häftad. Ill. Nött omsl. 1962. 80 s. 50:-
A935 Wallensteen Ivar. Kvickt från A till Ö. Aforistisk ordbok. Förlagsbd. med sk. omsl. Rabén & Sjögren. Fint skick. 1978. 112 s. Såld
A936 Walsch Neale Donald. Morgondagens gud. Vår största andliga utvandring. Förlagsbd. med sk. omsl. Daan/Egmont. Nyskick. 2005. 376 s. 90:-
A937 Ward Brian. Allemans bok om parapsykologiska fenomen. Häftad. Liber. Ill. Fint skick. 1977. 96 s. 50:-
A938 Wennerholm Eric. Jag Kulle. Förlagsbd. Bonniers. Ill. Nära nyskick. 1997. 310 s. 60:-
A939 Wennerholm Owe. Vem var Bockstensmannen? Häftad. Ill. Författ. namnt. Bra skick. 1987. 85 s. 60:-
A940 Werkelin Pigge & Swanberg Lena Katarina. Klockan 10.31 på morgonen i Khao Lak. Förlagsbd. med sk. omsl. Bonniers. Ill. Nyskick. 2006. 235 s. Såld
A941 Wigardt Gaby. Poppe i ljus och mörker. En biografi om Nils Poppe. Förlagsbd. Svenska Förlaget. Ill. Nyskick. 1998. 208 s. 80.
A942 Wikfors Mårten. Felparkerarens handbok. Häftad. Sell'N. Nyskick. 1998. 285 s. 90:-
A943 Wolter Sven & Mossberg Maja-Brita. Bakljus. Förlagsbd. med sk. omsl. Norstedts. Ill. Nära nyskick. 1994. 375 s. 80:-
A944 Wällhed Anders. 20 år under bältet. Den nakna sanningen om Stefan & Krister. Förlagsbd. 4 vision. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1999. 167 s. Såld
A945 Zentner Kurt. Illustierte Geschichte des Dritten Reiches. Linnebd. 4:o. Rikt ill. Tysk text. Fint skick. 1965. 623 s. 150:-
A946 Zetterling Leif. Ett 90-tal. Förlagsbd. Arena. Stor 4:o. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 1999. 132 s. 100:-
A947 Åberg Gösta. Handbok i svenska. Skriva och tala. Rätt och fel grammatik, knepiga ord. Förlagsbd. med sk. omsl. Wahlström & Widstrand. Exlibris. Nyskick. 2001. 335 s. 100:-
A948 Örjangård Sigurd. Anor och minnen. Svenska släktgårdar genom tiderna. Häftad. LT förlag. 4:o. Ill. Ouppsk. Ngt. nött omsl. 1947. 542 s. 100:-

[Startsidan] [Föregående sida]
Antikvariat Tranan
Trumpetvägen 8
514 32 TRANEMO
Tel 0325-768 46

Webbmaster: Roland Johansson