>

Topografi Övriga Sverige

Aktuell katalog
[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida] [ Hela_katalogen ] Uppdaterad: 2012-01-05
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A727 Andersson Per-Arne. Flora över Dal. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. Nyskick. 1981. 358 s. 90:-
A728 Berg Bengt & Jofjell Staffan. På väg genom Värmland. Förlagsbd. LT. Rikt ill. delvis i färg. Bra skick. 1993. 67 s. 50:-
A729 Blutherus Gunno. Oratio encomiatica de Dalia. Häftad. Tryckt för landshövding Arvid Richert. Ded. från honom. Fint skick. 1955. 68 s. Såld
A730 Bottnaryds hembygdsförening (utg). Bottnaryd förr och nu. Dek. pappbd. Ill. Bra skick. 1987. 371 s. 100:-
A731 Burman Tommy & Bäckström Uno. Gubbar på Dal. Häftad. Ill. Fint skick. 1976. 68 s. Såld
A732 Byström Åke. Sällskapet av den 18 februari 1862 Concordia i Örebro. Häftad. Ill. Numrerad 273/300. Fint skick. 1961. 51 s. 50:-
A733 Curman Johan. Boktryckarn själv. J. P. Lundström i Jönköping 1788-1868. Förlagsbd. Carlsson bokförlag. Ill. Stor 8:o. Bra skick. 2000. 184 s. 70:-
A734 Dalgård Gösta. Brånasmeden. Berättelsen om bonden, smeden och skalden Johannes Olsson i Bråna 1818-1886. Imit. skinnbd. 4:o. Ill. Nyskick. 1984. 336 s. Såld
A735 Dalslands turisttrafikförening (utg). Res i Dalsland. Häftad. Ill. Bra skick. 1936. 84 s + karta. 50:-
A736 Engström Boris (red). Ås. Socknen på Ölands sydspets. Pappbd. med ngt. nött sk. omsl. Rikt ill. Namnt. Bra skick. 1975. 263 s. 90:-
A737 Generalstaben (utg). Generalstabens karta över Sverige. Del 64. Askersund. 70 x 52 cm. Uppfodrad på väv och hopvikbar. Bra skick. 1950. 50:-
A738 Generalstaben (utg). Karta över Örebro län. 53 x 88 cm. Uppfodrad på väv och hopvikbar. Fint skick. 1960. 60:-
A739 Gillsäter Sven & Malmberg Sigvard. Öland. Nattviol och näktergal. Förlagsbd. med sk omsl. Trevi. Stor 8:o. Rikt ill. i färg. Bra skick. 1983. 188 s. 90:-
A740 Holmström R. & Svensson S. Artur (red). Närke. Ett bildverk. Rött hfrbd. ö. gsn. Allhem. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1960. 478 s. Såld
A741 Holmström R. & Svensson S. Artur (red). Skåne. Ett bildverk. Rött hfrbd. ö. gsn. Allhem. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1962. Opag. Såld
A742 Holmström R. & Svensson S. Artur (red). Småland. Ett bildverk. Rött hfrbd. ö. gsn. Allhem. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1964. Opag. 200:-
A743 Holmström r. & Svensson S. Artur (red). Södermanland. Ett bildverk. Rött hfrbd. ö. gsn. Allhem. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1965. Opag. 200:-
A744 Holmström R. & Svensson S. Artur (red). Uppland. Ett bildverk. Rött hfrbd. ö. gsn. Allhem. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1964. Opag. Såld
A745 Holmström R. & Svensson S. Artur (red). Värmland. Ett bildverk. Rött hfrbd. ö. gsn. Allhem. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1956. 528 s. 200:-
A746 Holmström Richard & Svensson S. Artur (red). Bohuslän. Ett bildverk. Rött hfrbd. ö. gsn. Allhem 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1963. 514 s. 200:-
A747 Holmström Richard & Svensson S. Artur (red). Norrbotten. Ett bildverk. Rött hfrbd. ö. gsn. Allhem. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1958. 565 s. 300:-
A748 Holmström Richard & Svensson S. Artur (red). Västergötland. Ett bildverk. Rött hfrbd. ö. gsn. Allhem. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1967. Opag. 200:-
A749 Hägglund Åsa & Wahman Magnus. Där människor möts. Örebro idag och i morgon. Förlagsbd. med sk. omsl. Gullers. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2002. 143 s. Såld
A750 Johansson Anders. Kring en källa på Ölands stor alvar. Dek. pappbd. Ill. Fint skick. 1996. 71 s. Såld
A751 Johansson Anders. Öland. Jord och rymd. Dek. pappbd. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 1995. 71 s. Såld
A752 Johansson Anders. Öland. Människor och landskap. Förlagsbd. Carlsson bokförlag. 4:o. Rikt ill. i färg & sv/vitt. Nyskick. 2000. 399 s. Såld
A753 Lagerlöf Erland & Svahnström Gunnar. Gotlands kyrkor. Förlagsbd. Rabén & Sjögren. Rikt ill. Fint skick. 1973. 294 s. 80:-
A754 Lidman Hans. Dansen kring järnet. Brukshistoria och människoöden i Kolmårdsskog. Förlagsbd. med sk. omsl. Askild & Kärnekull. Rikt ill. Bra skick. 1977. 167 s. Såld
A755 Liljeroth Erik m.fl. Malmö. Ett bildverk. Rött hfrbd. ö. gsn. Allhem. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1954. 474 s. 200:-
A756 Lundberg Erik. Vreta kloster. Häftad. Sv. fornminnesplatser nr 6. Ill. Bra skick. 1958. 54 s + bil. Såld
A757 Lundell J. A. (utg). Svenska landsmål. Frykdalsmål. Häftad. Fint skick. 1915. 52 s. 60:-
A758 Lundell J. A. (utg). Svenska landsmål. Från Värmlands bärgslag. Historier på folkmål. Häftad. Fint skick. 1935. 109 s. 70:-
A759 Netz Efr. Sunnerdahls hemskola på Säbyholm. 1911-1935. Häftad. Ill. Ded. Bra skick. 1936. 76 s. 35:-
A760 Nordberg Tord O:son. Södra Råda gamla kyrka. Häftad. Sv. fornminnesplatser nr 4. Ill. Bra skick. 1927. 75 s. 30:-
A761 Norrköpings hamnstyrelse (utg). Norrköpings hamn 1904. Årsberättelse. Häftad. 1905. 31 s. 35:-
A762 Nygren Bertil m.fl. Norsjö socken. Hembygdsbok. Rexinbd. 4:o. Ill. Fint skick. 1976. 466 s. Såld
A763 Olsson Roland. Järnvägen - Posten Ed 100 år 1979. Historik. Häftad. Ill. Fint skick. 1979. 48 s. 40:-
A764 Palm Göran m.fl. Ölands folkhögskola 90 år. Linnebd. Ill. Fint skick. 1996. 154 s. Såld
A765 Palme Einar. Karta över Örebro stad med området för Örebro läns utställning 1928. Utvikbar 40 x 66 cm. Fint skick. 1928. Såld
A766 Rehnberg Mats (red). Från fars och farfars tid. En bokfilm om Gotland. Hfrbd. med ö. gsn. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1959. 499 s. Såld
A767 Rislidens Byamän (utg). Gårdar i Risliden 1995. Häftad. 4:o. Ill. Bra skick. 1996. 98 s. 80:-
A768 Rosvall Staffan. Fagningsros och jordsyren och andra gotländska växter. Förlagsbd. med ngt. nött sk. omsl. Forum. 4:o. Rikt ill. 1976. 159 s. 80:-
A769 Ruster Reijo & Westman Lars. Selma på Mårbacka. Förlagsbd. med sk. omsl. 4:o. Rikt ill. mest i färg. Nyskick. 1996. 183 s. 90:-
A770 Sandbring Håkan & Borg Martin. Öland. Ljus, hav, alvar. Förlagsbd. med sk. omsl. Max Ström. Stor 4:o. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 1997. 160 s + bil. Såld
A771 Sjöstrand Nils. Föra kyrka. Historik och vägledning. Häftad. Ill. Nära nyskick. 1977. 15 s. 30:-
A772 Sjöö Einar. En bildberättelse om Motala. Dek. linneryggsbd. 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1961. Opag. Såld
A773 Sterner Rikard. Ölands kärlväxtflora. Forskningsrådens förlagstjänst. Andra uppl. Ill. Fint skick. 1986. 400 s. 80:-
A774 Sträng Gunnar. Vadstena krigsmanshus. Pappbd. Ill. Bra skick. 1981. 104 s. Såld
A775 Svens villabebyggelse (utg). Svensk villabebyggelse i ord och bild. Ngt. nött hfrbd. Tvär 4:o. Rikt ill. Omfattar södra Sverige upp till Örebro län. 1945. 1.114 s. 300:-
A776 Topelius Christer. Sällsamheter i Östergötland. Del 1. Förlagsbd. Rabén & Sjögren. Ill. Nära nyskick. 1983. 342 s. 70:-
A777 Törnebohm A. E. Några ord till upplysning om bladet Malmköping. Sveriges Geologiska undersökning. Häftad. Ill. Utv. profilkarta. Bra skick. 1865. 48 s. Såld
A778 W. Zachrisson (utg). Örebro läns porträttgalleri. Klbd. Rikt ill. Fint skick. 1927. 176 s. Såld
A779 Ärlingsson Erling & Svensson Ingvar. Båtar på Fryken. Linnebd. i fint skick. Nött sk. omsl. Tvär 4:o. Rikt ill. 1979. 128 s. 130:-

[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida]
Antikvariat Tranan
Trumpetvägen 8
514 32 TRANEMO
Tel 0325-768 46

Webbmaster: Roland Johansson