>
Topografi VästergötlandAktuell katalog |
[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida] [ Hela_katalogen ] | Uppdaterad: 2012-01-05 |
| Nr | FÖRFATTARE | BESKRIVNING | PRIS |
|---|---|---|---|
| A631 | AB Claes Håkansson (utg). | Sveriges andra storindustri. Häftad. Bra skick. 1946. 57 s. | 50:- |
| A632 | Ambjörnarps hembygdsf. (utg). | Ambjörnarps torp och hembygdsbok. Pappbd. med sk. omsl. Ill. Nyskick. 1983. 278 s. | 80:- |
| A633 | Andersson Anders m.fl. | Ulricehamns IF 100 år. Jubileimsskrift. Dek. pappbd. Ill. Nyskick. 2008. 93 s. | 70:- |
| A634 | Andersson Arne. | Kyrkor i Skara stift. Pappbd. med sk. omsl. 4:o. Ill av Leiif Holgersson. Nyskick. 1994. 143 s. | Såld |
| A635 | Andersson Bo (red). | Skara 2. 1700-1970. Staden i länet. Linnebd. med sk. omsl. Ill. Fint skick. 1975. 595 s. | 70:- |
| A636 | Andersson Kent & Andreasson Ronny. | Gamla och nya Mörlanda Marknad och händelser i dess närhet. Pappbd. Ill. Fint skick. 1998. 142 s. | 60:- |
| A637 | Andersson Kent (red). | Bevingade ord och talesätt från Kinds härad. Dek. omsl. Ill. Nyskick. 2010. 80 s. | 100:- |
| A638 | Apelmo Evert m.fl. | Guds gåva är det. En minnesbok vid Vårgårda Missionsförsamlings 100-årsjubileum. Linnebd. med ngt. nött sk. omsl. Stor 8:o. Ill. 1966. 126 s. | 60:- |
| A639 | Astin Claes. | Hämtat ur mitt minne. Dek. förlagsbd. Stenberg-Schentz. Stor 8:o. Ill. i färg. Hälsning från författ. Nyskick. 2004. 175 s. | 100:- |
| A640 | Beerståhl Nils Fredrik (red). | 1800-talsstudier i Västergötland. VFF tidskrift 1977-1978. Häftad. ll. Stor 8:o. Fint skick. 1977. 252 s. | 50:- |
| A641 | Bengtsson Holger. | Svetjud. Sveafolket från Kinnekulles upland. Häftad. Ill. Fint skick. 1964. 63 s. | 50:- |
| A642 | Berg Ingvar & Rosenström Per-Henrik. | Hus och gårdar i Alingsås. Häftad. 4:o. Ill. med teckningar. Fint skick. 1987. Opag. | 60:- |
| A643 | Berglund Brita m.fl. | Hjälmareds folkhögskola 1957-2007. Dek. pappbd. Rikt ill. mest i färg. Nära nyskick. 2007. 58 s. | 60:- |
| A644 | Bergslaernas Järnvägssällskap (utg). | Jernvägslinjen Warberg-Borås- Herrljunga-Wernerborg-Uddevalla. Resehandbok och affärskalender. Häftad. ll. Faksimile av originalet från 1897. Fint skick. 1980. 88 s. | 65:- |
| A645 | Bergstrand C-M (red). | Kinnarumma sockens historia. Rexinbd. 4:o. Ill. Fint skick. 1963. 526 s. | 120:- |
| A646 | Birgerson Birgitta. | Alla tiders Hjo. En historisk rundvandring. Häftad. Ill. Stor 8:o. Nyskick. 2005. 36 s. | Såld |
| A647 | Boman Ann-Britt (red). | Komvux Borås 40 år. 1968-2008. Dek pappbd. Ill. Nyskick. 2008. 272 s. | 40:- |
| A648 | Damm Ada. | Borås och sjuhäradsbygden. Org. hfrbd. Ägarstämpel på framsida. 4:o. Ill. Numrerad 699/1000. Fint skick. 1945. 530 s. | 500:- |
| A649 | Danielsson Gunnar. | Dansbanor i långa banor. Livat liv i Bjärke under hundra år. Dek. pappbd. Rikt ill. Fint skick. 1994. 207 s. | 80:- |
| A650 | Danielsson Leif & Engström Anne. | Femtiotalets Borås. Decenniet det svängde om. Förlagsbd. Winberg bokförlag. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 2002. 64 s. | 60:- |
| A651 | Ejdestam Julius (red). | Sveriges bebyggelse. Älvsborgs län del 2. Hfrbd. Ngt. nött. 4:o. Rikt ill. 1948. 865 s. | Såld |
| A652 | Ejdestam Julius (red). | Sveriges bebyggelse. Älvsborgs län del 3. Helskinnbd. med ö. gsn. 4:o. Rikt ill. Bra skick. 1949. 961 s. | 800:- |
| A653 | Ejdestam Julius (red). | Sveriges bebyggelse. Älvsborgs län del 6. Hfrbd. med ö. gsn. 4:o. Rikt ill. Bra skick. 1950. 884 s. | Såld |
| A654 | Elvignsson Per. | Ängar och hagar i Herrljunga. Häftad. Länstyrelsen. 4:o. Ill. Fint skick. 1988. 93 s. | Såld |
| A655 | Erikson Clas (förord). | Kinna och Örby egnahemsförening U.P. A. 1910-1935. Minnesskrift. Häftad. 4:o. Ill. Fint skick. 1935. 56 s. | 100:- |
| A656 | Falklind Hans & Nilson Kjell. | Kära helsningar från Floda, Gråbo och Lerum. Vykort med människor och miljöer från der tidiga 1900-talet. Förlagsbd. Haspen förlag. Rikt ill. Ett märke på främre pärm annars bra skick. 1988. 128 s. | Såld |
| A657 | Gustavsson Ingvar. | Uplo. Ett herrgårdsliv i helg och söcken. Dek. pappbd. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1997. 96 s. | 70:- |
| A658 | Hamilton Ulla & John. | Vänerns Goter saga. Pappbd. med ngt. nött sk. omsl. Stor 8:o. Ill. 1984. 143 s. | 80:- |
| A659 | Hansson Knut. | Landet kring Weselången. Del 2. En sockenbok om Horred, Istorp, Öxnevalla. Linnebd. med sk. omsl. Rikt ill. Nära nyskick. 1980. 247 s. | 60:- |
| A660 | Hansson Ruth m.fl. | Håcksvik genom tiderna. 1 & 2. Pappbd. + häfte. (2 delar). Ill. Bra skick. 1978. 359 + 148 s. | 150:- |
| A661 | Hedenbergh David (red). | Helsjöns gyttjebad & kuranstalt. Prospekt 1 juni - 8 sept. Häftad. Ill. noteringar med bläck. 1906. 8 s. | 80:- |
| A662 | Henriksson Sabina. | Kalabalik på hemmet eller Mandus Karlsson löser ett mysterium. Dek. pappbd. Ill. Nära nyskick. 2007. 70 s. | 50:- |
| A663 | Herngren Ingemar (red). | Roasjö. En socken i Kind. Om socknen, dess historia, gårdar och människor. Imit. skinnbd. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1993. 382 s. | 170:- |
| A664 | Hovs torpcirkel (urg). | Hovs sockens torp och dess historia under 1800-talet. Stencil. 4:o. Ill. Bra skick. 1986. Opag. | 80:- |
| A665 | Hulta-Hässleholmens hembygdsf (utg). | Hulta. Gamla Ulricehamnsvägen och gårdarna. Dek. pappbd. Ill. Utv. karta. Nyskick. 2003. 248 s. | 120:- |
| A666 | Håkanson Kerstin (red). | Södra Ving då och nu. Dek. pappbd. Södra Vings hembygdsförening. Ill. Nyutkommen. Nytt ex. 2011. 480 s. | 280:- |
| A667 | Häggström Jonas m.fl. | Historien om Borås stadsbebyggelse. Dek. pappbd. Rikt ill. Stor 8:o. Nära nyskick. 2004. 279 s. | 200:- |
| A668 | Härnelius Ragnar (red). | Fåglum genom tiderna. En hembygdsbok. Linnebd. Stor 8:o. Ill. Bra skick. 1975. 675 s. | 130:- |
| A669 | Jacobsson Claes-Håkan. | Gustaf Ewalds Västergötland i ord och bild. Klbd. med sk. omsl. Tvär 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1984. 231 s. | 100:- |
| A670 | Jakkobsson Ingemar. | En pojke från Larv. Pappbd. med sk. omsl. Rikt ill. Främre försättsblad borta annars nära nyskick. 1995. 208 s. | 70:- |
| A671 | Jakobsson Harald. | Västgötafotbollens 1900-talshistoria. Dek. pappbd. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 2006. 421 s. | 100:- |
| A672 | Johannison Bengt m.fl. | Den livaktiga hjorten. SPF Hjorten Alingsås 25 år. Häftad. Rikt ill. Nyskick. 1987. 48 s. | 40:- |
| A673 | Johansson A. O. | Sandhult. Gammalt och nytt. Org. linneryggsbd. Ill. Fint skick. 1954. 269 s. | 100:- |
| A674 | Johansson Gilbert. | Vi kunnum vi mä. Om dialekten i södra Mark. Klammerhäftad. 4:o. Bra skick. Uå. 24 s. | 40:- |
| A675 | Johansson Hugo. | Hyssna. En socken i Mark. Imit. skinnbd. med sk. omsl. Andra upplagan. Ill. Fint skick. 1982. 419 s. | 100:- |
| A676 | Johansson Hugo. | Hyssna. En socken i Mark. Linnebd. Främre omsl. medbd. Ill. Bra skick. 1952 ou. 372 s. | 100:- |
| A677 | Johansson Hugo. | Kyrkklockorna i Sätila och andra berättelser från Mark och svensknorska gränsen. Imit. skinnbd. med sk. omsl. Ill. Bra skick. 1984. 165 s. | 60:- |
| A678 | Johansson Hugo. | Vallare-Per. En samling berättelser från Västergötland, Värmland, Dalarna och Norge. Imit. skinnbd. med sk. omsl. Namnt. Bra skick. 1985. 191 s. | 60:- |
| A679 | Johansson Hugo. | Västgötar, värmlänningar oan annat folk. Imit. skinnbd. med sk. omsl. Ill. Bra skick. 1983. 226 s. | 60:- |
| A680 | Kalvs & Håcksviks hembygdsf. (utg). | Soldater och rotebönder. Dek. pappbd. ill. Bra skick. 1986. 216 s. | 100:- |
| A681 | Karlsson Britt & Sture. | Tranor. Bilder och beskrivningar av samtliga arter. Pappbd. med sk. omsl. i kassett. 4:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1980. 108 s. | 100:- |
| A682 | Karlsson Gösta m.fl. | Gårdarna kring Kinnekulle. Förlagsbd. LT. Ill. med teckningar Fint skick. 1981. 190 s. | 150:- |
| A683 | Kempe Lars-Åke. | Pojka på Lia. Berättelsen om Olstorps säteri och torp 1530-1999. Dek. pappbd. 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Bra skick. 1999. 280 s. | Såld |
| A684 | Kempe Lars-Åke. | Vårgårda armaturfabrik 75 år. 1920-1995. Dek. pappbd. 4:o. Ill. Ded. från författ. Fint skick. 1995. 120 s. | 70:- |
| A685 | Kinnaströms sk (utg). | KSK 50 år. 1931-1981. Jubileumsskrift. Häftad Rikt ill. Fint skick. 1981. 118 s. | 60:- |
| A686 | Kjellberg Sven T (red). | Slott och herresäten i Sverige. Väastergötland, Värmland, Dalsland. 1 & 2. 2 uniforma förlagsbd. med sk. omsl. Allhem. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1968. 436 + 382 s. | 900:- |
| A687 | Levenstam Thorsten. | Seder och sägner i gamla Västergötland. Pappbd. med ngt. nött sk. omsl. Ill. Stor 8:o. 1980. 136 s. | 80:- |
| A688 | Liedholm John (Jönn). | Genum le´t. Mella rågånga´. Häftad. 4:o. Fint skick. 1983. 82 + 52 s. | 80:- |
| A689 | Lindström Bertil (förord). | Irrgångar i det förflutna. Roland Kempe. Ord och bilder. Häftad. Cete bokförlag. Rikt ill. Bra skick. 1977. Opag. | 60:- |
| A690 | Lycén Uno. | Från Elfsborgs till Älvsborgs skytteförbund. 1893-1993. 100 år. Häftad. Ill. Fint skick. 1993. 109 s. | 50:- |
| A691 | Marbäcks hembygdsf (utg). | Marbäck. Bygden vid Åsunden. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. Nyskick. 2000. 519 s. | 200:- |
| A692 | Nordmark Ulla. | Åsle Tå. Dek. pappbd. 4:o. Ill. Fint skick. 1991. 104 s. | 70:- |
| A693 | Nystedt Olle. | Minnen från gamla prästgårdar i Skara stift. Hklbd. Ill. Bra skick. 1928. 224 s. | 60:- |
| A694 | Ohlson Ingrid. | Så sa di då. Ord och uttryck i talspråket i en västgötasocken förr. Hemsjö socken. Häftad. Stor 8:o. Nyskick. 2000. 119 s. | 100:- |
| A695 | Ottosson Agneta. | Sjöboboken. Från sjöbod till skyskrapa. Dek. pappbd. Stor 8:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1997. 132 s. | 100:- |
| A696 | Plejel Håkan. | Det gröna arvet. Hotade växter och djur i Älvsborgs län. Häftad. Länstyrelsen. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1997. 64 s. | 50:- |
| A697 | Rikets Allmänna kartverk (utg). | Topografiska kartan över Sverige. 7 c. Borås no. Utvikbar med omsl. 62 x 62 cm. Fint skick. 1970. | 40:- |
| A698 | Rikets Allmänna Kartverk (utg). | Topografiska kartan över Sverige. 7c Borås sv. Utvikbar med omsl. 62 x 62 cm. Fint skick. 1970. | 40:- |
| A699 | Rikets Allmänna kartverk (utg). | Topografiska kartan över Sverige. 7c. Borås nv. Utvikbar med omsl. 62 x 62 cm. Fint skick. 1970. | 40:- |
| A700 | Rikets Allmänna kartverk (utg). | Topografiska kartan över Sverige. 7c. Borås so. Utvikbar med omsl. 62 x 62 cm . Fint skick. 1970. | 40:- |
| A701 | Rosenström P. H. | Alingsås. Idyll och industri. Förlagsbd. Hammar Förlag. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 2005. 86 s. | 70:- |
| A702 | Rydboholms AB (utg). | Minnesalbum i samband med Rydboholms AB 100-årsjubileum 1934. Tvär 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1934. Opag. | Såld |
| A703 | Sahlgren Jöran & Erixon Sigurd (red). | Sveriges bebyggelse. Älvsborgs län del 8. Hfrbd. med helt gsn. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1953. 793 s. | 800:- |
| A704 | Sahlgren Jöran (red). | Sveriges bebyggelse. Älvsborgs län del 5. Hfrbd. Ngt. nött. 4:o. Rikt ill. 1950. 830 s. | 700:- |
| A705 | Sahlgren Jöran (red). | Sveriges bebyggelse. Älvsborgs län del 7. Helskinnbd. med ö. gsn. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1951. 776 s. | 800:- |
| A706 | Samuelsson Ingegärd. | Påhett och påhopp. Häftad. Nyskick. 1999. 67 s. | 50:- |
| A707 | Sandor Sia. | Sagor från Trolltiveden. Förlagsbd. Skrivaren. Ill. av Sonia Minica Jakobsson. Fint skick. 1985. 116 s. | 50:- |
| A708 | Sandstedt Håkan. | Där stigarna tar slut. Minnen, strövtåg, möten med människor i Alingsås och bygden. Häftad. Ill. Fint skick. 1985. 224 s. | 50:- |
| A709 | Sandstedt Håkan. | Oskar å ja. Historier från Alingsåsbygden. Häftad. Ill. Fint skick. 1989. 95 s. | 40:- |
| A710 | Sandstedt Håkan. | Strövtåg i hembygden och fjällbygden. Häftad. Ill. Fint skick. 1987. 191 s. | 50:- |
| A711 | Sandström Stefan. | Med Viskan i åtanke. Tankar vid ett vattendrag. Dek. pappbd. Rikt ill. delvis i färg. Nyskick. 2004. 132 s. | 100:- |
| A712 | Segerblom Mats. | Algots. En teko.koncerns uppgång och fall. Förlagsbd. Liber. Ill. Fint skick. 1983. 105 s. | 50:- |
| A713 | Sparre Birgit Th. | Bröllopsresa i Libyen. Linnebd. Rikt fotoill. Bra skick. 1939. 314 s. | 70:- |
| A714 | Sterner Björn. | Fritz Sterner. Mångsidig textilman 1875-1958. Halla Textil AB. Häftad. Ill. Bra skick. 1968. 24 s. | Såld |
| A715 | Sträng Arne m.fl. | Skara 1. Före 1700. Staden i stiftet. Linnebd. med sk. omsl. Rikt ill. Fint skick. 1986. 831 s + bil. | 70:- |
| A716 | Suhonen Uto-Einar. | Finland i Borås. Ett stycke Borås nutidshistoria under fyra decennier 1944-1984. Häftad. Invandrarförlaget. Ill. Fint skick. 1985. 168 s. | Såld |
| A717 | Svantesson Edvin. | Vi på landet. Västgötadikter. Häftad. 1951. 63 s. | 40:- |
| A718 | Svensson Gösta. | Barnen från Torpebo. Förlagsbd. Settern. Ill. med teckningar i färg. Fint skick. 1986. 32 s. | 50:- |
| A719 | Sämgård Christer m.fl. | Alboga socken i Västergötland. Linnebd. med ngt. nött sk. omsl. 4:o. Ill. 1996. 215 s. | Såld |
| A720 | Tilander Gunnar. | Prosten Andreas Winboms avhandling om Ulricehamn av år 1782. Häftad. Ill. Bra skick. 1966. 42 s. | 40:- |
| A721 | Trollhätte-gillet (utg). | Marknadsvisor. Vårsånger och några andra låtar. Häftad. Ill. Nyskick. 1999. 112 s. | Såld |
| A722 | Tyndefeldt Bo (red). | Västergötland. Förlagsbd. med sk. omsl. Bilda förlag. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2005. 176 s. | 70:- |
| A723 | Vallin Ingegärd. | Från förläggarverksamheten på Kinna Sanden år 1870. Häftad. Ill. Särtryck. 1943. 16 s. | 40:- |
| A724 | Zethelius Mikael. | Husen kring torgen. Alingsås under fyra sekel. Häftad. Stor 8:o. Rikt ill. Fint skick. 1994. 89 s. | 80:- |
| A725 | Österhag Tore. | Handlarna från Härna. Pappbd. med sk. omsl. Stor 8:o. Nära nyskick. 1999. 420 s. | Såld |
| A726 | Östlund Karin. | Limmared 1740-1940. Häftad. Ngt. nött omsl. Ill. 4:o. Utgiven i samband med glasbrukets 200-årsjubileum. 1940. 107 s. | 300:- |
|
Antikvariat Tranan Trumpetvägen 8 514 32 TRANEMO Tel 0325-768 46 |