>
Topografi Södermanland & UpplandAktuell katalog |
[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida] [ Hela_katalogen ] | Uppdaterad: 2012-01-05 |
| Nr | FÖRFATTARE | BESKRIVNING | PRIS |
|---|---|---|---|
| A587 | AB Stockholms spårvägar (utg). | Karta över spårvägsbolagets spårvägs och omnibusslinjer i Stockholm år 1932. Häftad. Utv. karta. 70 x 75 cm. Bra skick. 1932. 28 s + karta. | Såld |
| A588 | Alm Henrik. | Hornsgatans historik. Innehåller även Pelle Svanslös köper julklappar av G. Knutsson. Häftad. Ill. Fint skick. 1949. 24 s. | Såld |
| A589 | Andrén Erik. | Skokloster. Ett slottsbygge under stormaktstiden. Dek. pappbd. Nordisk Rotogravyr. Rikt ill. Bra skick. 1948. 352 s. | 120:- |
| A590 | Berg Fredrik. | Några anteckningar om adjunkten John Björkén. Häftad. Ouppsk. Ill. Ngt. blekt omsl. 1961. 63 s. | 45:- |
| A591 | Bergström J . G. L. | Bidrag till en etymologisk granskning af Södermanland ortnamn. Akad. avh. Häftad utan omsl. Lösa blad. Bör bindas. 1875. 32 s | 80:- |
| A592 | Bonnier Ann Catherine & Bennet Robert. | Sveriges kyrkor Uppland. Kulla och Hjälsta. Häftad. Ouppsk. 4:o. Rikt ill. Exlibris. Fint skick. 1970. 101 s. | 40:- |
| A593 | Bonnier Ann Catrine & Bennet Robert. | Sveriges kyrkor. Uppland. Fittja kyrka. Häftad. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1970. 50 s. | 40:- |
| A594 | Christiansson Hand. | Dunkers socken. Häftad. Ill. Fint skick. 1945. 40 s + karta. | 40:- |
| A595 | Dagens Nyheter (utg). | Dagens Nyheters rekordbok om Stockholm. Häftad. Rikt ill. Fint skick. 1979. 139 s. | 50:- |
| A596 | Douhan Bernt (red). | Uppsala slott. Vasaborgen. Förlagsbd. Almquist & Wiksell. Stor 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1990. 324 s. | Såld |
| A597 | Eericsson Niklas. | Kärlek, mystik och ond bråd död. Historiska temavandringar i Stockholm. Häftad. Wahlströms. Rikt ill. mest i färg. Nyskick. 2005. 160 s. | 70:- |
| A598 | Ferenius Hans Olof (red). | Täby socken. Bidrag till socknens historia. Del 1. Linneryggsbd. Ill. Bra skick. 1945. 233 s. | 100:- |
| A599 | Florin Sten & Schnell Ivar. | Stora Malma och Katrineholm. Sörmländska fornminnen. 3. Häftad. Ill. Bra skick. 1950. 46 s. | 40:- |
| A600 | Fredriksson Göran m.fl. | Stadsvandringar. Nr 5. Häftad. Stockholms stadmuseum. Rikt ill. Fint skick. 1981. 112 s. | 50:- |
| A601 | Gelotte Göran. | Timat i Tälje. Häftad. Ill. Nära nyskick. 1980. 93 s. | 50:- |
| A602 | Generalstaben (utg). | Trosa. Karta nr 67. Topografiska corpsen. Uppfodrad på väv. Utvikbar 50 x 64 cn. Bra skick. 1873. | Såld |
| A603 | Generalstaben (utg). | Turistkarta. Mälaren runt med bilvägar. Uppfodrad på väv. Utvikbar. 64 x 117 cm. Bra skick. 1931. | 100:- |
| A604 | Glase Béatrice & Gösta. | Gamla stan. Historia som lever. Förlagsbd. med sk. omsl. Trevi. Rikt ill. i färg. 4:o. Fint skick. 1988. 272 s. | 80:- |
| A605 | Grödinge hembygdsf. (utg). | Grödinge. En hembygdsbeskrivning. Häftad. Rikt ill. Bra skick. 1945. 131 s. | 60:- |
| A606 | Helén Gustaf m.fl. | Vingåkersboken. Del 1 & 2. 2 uniforma linneryggsbd. Ill. Bra skick. 1945-1955. 206 + 432 s. | 150:- |
| A607 | Hellberg Knut. | Eskilstuna genom tiderna. En svensk märkesstads historia 1 & 2. 2 häften. Ill. Ngt. nötta omsl. 1935-1938. 287 + 372 s. | Såld |
| A608 | Holmbäck Åke & Wessén Elias. | Svenska landskapslagar. Östgötalagen och Upplandslagen. Förlagsbd. med sk. omsl. Awe/Gebers. Bra skick. 1979. 245 + 216 s. | Såld |
| A609 | Kihlberg Brita m.fl. | Stadsvandringar. Nr 7. Häftad. Stockholms stadsmuseum. Rikt ill. Fint skick. 1984. 94 s. | 50:- |
| A610 | Lamroth Annika. | Kåkfarare. Fängelselivet på Långholmen. 1946-1975. Förlagsbd. Atlantis. Rikt ill. Nära nyskick. 1990. 224 s. | Såld |
| A611 | Lanninger Gerhard. | Hyltinge socken. Häftad. Ill. Fint skick. 1946. 36 s. | 40:- |
| A612 | Lindblom Andreas. | Vårt Skansen. Häftad. Åhlén & Åkerlund förlag. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1937. Opag. | 50:- |
| A613 | Lindqvist Sune. | En hjälm från valsgärde. Häftad. Gråpappersomsl. Ill. Stor 8:o. Bra skick. 1931. 29 s. | 40:- |
| A614 | Neander Sigfrid. | Floda socken. Häftad. Ill. Fint skick. 1949. 48 s. | 40:- |
| A615 | Nordenfalk Carl m.fl. | Museiestaden Stockholm. Konst- och kulturhistoriska museer. Förlagsbd. med nött sk. omsl. Bonniers Stor 4:o. Rikt ill. delvis i färg. 1969. 167 s. | 100:- |
| A616 | Nygren Bror. | Soldattorpen i Sko, Häftad. Ill. Bra skick. 1972. 24 s. | 30:- |
| A617 | Rediviva (utg). | Stockholm och dess nejder. Kort framställning af hufvudstadens historia. Häftad. Rikt ill. Faksimile av originalet från 1865. Fint skick. 71 s. | 50:- |
| A618 | Roosval Albin (utg). | Svenska slott och herresäten. Ny samling. Band 1. Uppland. Hfrbd. med ö. gsn. Rikt ill. Fint skick. 1934. 480 s. | Såld |
| A619 | Roosval Albin (utg). | Svenska slott och herresäten. Ny samling. Band 2. Södermanland, Öland, Gästrikland, Värmland. Hfrbd. med ö. gsn. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1934. 318 + 48 + 24 + 24 s. | 300:- |
| A620 | Rosell Ingrid. | Sveriges kyrkor Uppland. Sparrsätra och Bred. Häftad. Ouppsk. 4:o. Rikt ill. Exlibris. Fint skick. 1969. 116 s. | 40:- |
| A621 | S:t Ragnhilds Gille (utg). | Årsbok. Häftad. Ill. bl.a. om altarskåpet i Söderköpings stadskyrka m.m. 1941. 68 s. | 40:- |
| A622 | S:t Ragnhilds Gille (utg). | Årsbok. Häftad. Ill. Bl.a. om skråordningar och hantverk i Söderköping under medeltiden. Fint skick. 1944. 47 s. | 40:- |
| A623 | S:t Ragnhilds Gille (utg). | Årsbok. Häftad. Ill. Bl.a. om stora och lilla Ludderhuvud. Fint skick. 1951. 67 s. | 40:- |
| A624 | Schnell Ivar & Essen Lambart von. | Östermalm i Ludgo socken. Häftad. Ill. Bra skick. 1968. 32 s. | 30:- |
| A625 | Selling Gösta. | När Stockholm blev storstad. Kulturhistorisk krönika till Stockholms adresskalenders 100-årsjubileum. Häftad. Esselte. Ill. av Bertil Kumlien. Bra skick. 1955. 46 s + bil. | 50:- |
| A626 | Skansen. Konstföreningen (utg). | Program 26 juni - 2 juli 1943. Häftad. Ill. Bra skick. 1943. 32 s. | 30:- |
| A627 | STF (utg). | Södermanland. Svenska Turistföreningens resehandböcker. Org. klbd. Ill. Fint skick. 1924. 199 s + karta. | Såld |
| A628 | Sundquist Nils. | Franciscus Pahr i Uppsala. Pappbd. Liten 4:o. Ill. Fint skick. 1960. 45 s. | 45:- |
| A629 | Tilliander Bo. | Skärgårdsberättelser. Sanna eller osanna historier. Förlagsbd. Balkong Förlag. Ill. Nyskick. 2008. 128 s. | Såld |
| A630 | Wigardt Gaby & Rydén Sven. | Stockholms rond. Förlagsbd. utan sk. omsl. Liber. Ill. med teckningar. Fint skick. 1977. 232 s. | 50:- |
|
Antikvariat Tranan Trumpetvägen 8 514 32 TRANEMO Tel 0325-768 46 |