>

Topografi Småland

Aktuell katalog
[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida] [ Hela_katalogen ] Uppdaterad: 2012-01-05
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A533 Agertz Jan. Bebyggelsenamn i socknarna Reftele och Villstad. Dek. pappbd. Ill. Nära nyskick. 1997. 96 s. 100:-
A534 Albertsson Ingemar m.fl. Södra Unnaryd - Jälluntofta hembygdsf. årsskrift. Artonde årgången. Häftad. Ill. Bl.a. om flottning vid Brunnbacka såg m.m. Bra skick. 1964. 78 s + bil. Såld
A535 Andersson Birger. Stormskog. Berättelse från Småland. Förlagsbd. med sk. omsl. Arbetarkultur. Bra skick. 1988. 174 s. Såld
A536 Andersson Helge m.fl. Glimtar ur Långaryds historia. Dek. pappbd. Ill. Bra skick. 1987. 391 s. 80:-
A537 Andersson Ture m.fl. Burseryds socken. Rexinbd. Ill. Fint skick. 1981. 477 s. 100:-
A538 Andersson Ture m.fl. Sandvik. En socken i Småland. Rexinbd. Ill. Fint skick. 1987. 360 s. 100:-
A539 Blaxhult Malte. Minas 1800-tal. Mitt 1900-tal. Häftad. Bra skick. Namnt. 2000. 152 s. Såld
A540 Boberg Natanael & Nygren Torsten. Strövtåg hemmavid och i omlandet. (Vaggeryd). Dek. pappbd. Ill. Fint skick. 1967. 139 s. 60:-
A541 Bolmblad Rund. Kyrkor och kyrkoliv i Bosebo. Häftad. Ill. Gott skick. 1965. 30 s. Såld
A542 Burseryds Hembygdsf. (utg). Burseryd i svunnen tid. Torpens och backstugornas folk. Rexinbd. Ill. Fint skick. 1984. 218 s. Såld
A543 Burseryds Hembygdsf. (utg). Burseryds socken 2005. Dek. pappbd. Rikt ill. Nyskick. 2005. 204 s. Såld
A544 Claesson Sven-Ingvar. 100 år med Gislaved. 1893-1993. Historien om en svensk däckindustri. Pappbd. med sk. omsl. Ill. Nära nyskick. 1993. 84 s. 70:-
A545 Dehlin John. Flyktiga bilder. En norsk flyktings berättelse (Öreryd). Dek. pappbd. Tvär 8:o. Ill. med teckningar. Nyskick. 2008. Opag. Såld
A546 Edqvist M. & Karlsson T. Smålands flora. 1&2. 2 förlagsbd med sk. omsl. Föreningen Smålands flora. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2007. 336 + 880 s. 250:-
A547 Eneström F. J. E. Finnvedsboernas seder och lif. Hklbd. Namnt. Fint skick. Ill. 1910. 264 s. 130:-
A548 Eriksson Gösta. Brukssamhället. En annan värld. Historia och minnen från Rydö och Hylte. Dek. pappbd. Stor 8:o. Ill. Ngr. fläckad på pärm. 1997. 194 s. 70:-
A549 Forss Ragnar. Samhällsutveckling i Jönköpings län. 1980-1997. Linnebd. Tvär 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1997. 67 s. 60:-
A550 Fransson Kjell m.fl. Älmeboda Sparbank 1884-1984. Dek. pappbd. Tvär 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1984. 72 s. 60:-
A551 Gislaveds Industrimuseum (utg). Plastens vagga i Gislaveds kommun. Dek. pappbd. Stor 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Nyskick. 2010. 206 s. Såld
A552 Gislaveds Naturskyddsf. (utg). Jätteträd i Gislaveds kommun. Häftad. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 2004. 50 s. 60:-
A553 Hedlund Olof. Anderstorps Store mosse. Häftad. 4:o. Rikt ill. i färg & sv/vitt. Fint skick. 2006. 72 s. 60:-
A554 Hörlén Ad. Humoresker. Från skollivet i Spartomta. Häftad. Ill. Gott skick. 1941. 110 s. Såld
A555 Johansson Thore. Industrihistoria. Smålandstenar - Skeppshult. Dek. pappbd. Rikt fotoill. Fint skick. 2000. 111 s. 80:-
A556 Kjellberg Sven T. (red). Slott och herresäten i Sverige. Småland jämte Öland och Gotland. Förlagsbd. med sk. omsl. och i kassett. Allhem. Rikt ill. Nära nyskick. 1971. 465 s. Såld
A557 Lindström Sven. Anderstorp. En livskraftig industribygd. Dek. pappbd. Rikt ill. Stor 8:o. Fint skick. 1997. 320 s. 70:-
A558 Ljungberg Sven. Tyngst i Småland. Dek. förlagsbd. Bonniers. Ill. av författ. Fint skick. 1982. 131 s. 70:-
A559 Nilsson Anna Britta m.fl. Gislaveds historia. Klbd. Ill. Fint skick. 1972. 451 s. 70:-
A560 Olsson Joakim. Mästarlaget. Lejonens väg till SM-guld 2008. Förlagsbd. Zon förlag. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2008. 182 s. 80:-
A561 Pälle Näver. Höstskimmer. Förlagsbd. med sk. omsl. Zindermans. Bra skick. 1983. 96 s. 50:-
A562 Pälle Näver. I vättehagen. Ett urplock poetiska utsvängningar. Linneryggsbd. Främre omsl. medbd. Ded. samt personligt brev från P. N. medföljer. Bra skick. 1953. 154 s. 70:-
A563 Pälle Näver. Livets melodi. Förlagsbd. med sk. omsl. Zindermans. Bra skick. 1981. 96 s. 50:-
A564 Pälle Näver. Med en nypa salt. Bygdeskisser. Klryggsbd. Omsl. medbd. Fint skick. Ded. 1968. 92 s. 60:-
A565 Pälle Näver. Med glimten i ögat. Dikter och visor. Förlagsbd. med sk. omsl. Zindermans. Fint skick. 1991. 88 s. 50:-
A566 Pälle Näver. Med videflöjt och lyre. Förlagsbd. med sk. omsl. Zindermans. Bra skick. 1981. 88 s. 50:-
A567 Pälle Näver. Minnen i skymningen. Pappbd. med sk. omsl. Zindermans. Bra skick. 1977. 126 s. 50:-
A568 Pälle Näver. Mot aftonlandet. Förlagsbd. med sk. omsl. Zindermans. Bra skick. 1979. 96 s. 50:-
A569 Pälle Näver. Nävergiga. Dikter i urval. Häftad. Bra skick. 1965. 94 s. 50:-
A570 Pälle Näver. Nävergiga. Dikter i urval. Klryggsbd. Omsl. medbd. Fint skick. 1965. 94 s. 50:-
A571 Pälle Näver. Tröstevisor. Förlagsbd. med sk. omsl. Zindermans. Fint skick. 1982. 96 s. 50:-
A572 Pälle Näver. Vid Gölabergets fot. Tre generationers dikt i Småland. Förlagsbd. med sk. omsl. Zindermans. Bra skick. 1986. 96 s. 50:-
A573 Pälle Näver. Visor. Dek. pappbd. Zindermans. Gott skick. 1976. 80 s. 50:-
A574 Schelin Thore & Linderås Ann-Marie. Mitt i Småland. Bilder från ett försvinnande landskap. Förlagsbd. Carlssons Bokförlag. Stor 8:o. Rikt fotoill. Fint skick. 1985. 157 s. Såld
A575 Skogfors Mats. Refteleindustrin förr och nu. Förlagsbd. Isabergs förlag. Rikt ill. mest i färg. Nyskick. 2006. 176 s. 100:-
100:-
A576 Ståhl Erik. Jönköpings läns landsting genom 100 år. Häftad. Stor 8:o. Bra skick. 1962. 327 s. 60:-
A577 Svanström Ivan. Torparna. Förlagsbd. LT förlag. Ill. Fint skick. 1976. 172 s. Såld
A578 Svenska celluloidindustr AB (utg). Celluoid. En konturteckning. (Gislaved). Häftad. Ill. i färg. Fint skick. 1951. 16 s. 40:-
A579 Träff Uno. Det hände vid gränsen. Häftad. Namnt. Bra skick. 1964. 139 s. Såld
A580 Träff Uno. Villstads kyrka. Häftad. Ill. Bra skick. 1970. 92 s. Såld
A581 Wallerman Stig. Gislaveds IS 1903-2003. Häftad. Ill. Nyskick. 2003. 63 s. 60:-
A582 Wilstadius Paul (inledning). Diarium unnarydense. En småländsk sockenkrönika. Häftad. Nött omsl. 1950. 128 s. 60:-
A583 Virestads Hembygdsf. (utg). Torp och backstugor i Virestad. Häftad. Ill. Fint skick. 1978. 186 s. 80:-
A584 Åberg Alf. Nils Dacke och landsfadern. Linneryggsbd. Ill. Bra skick. 1960. 153 s. 80:-
A585 Åkerman Petter. Slott och herresäten i Småland. Förlagsbd. med sk. omsl. Rabén & Sjögren Prisma. Rikt ill. Nära nyskick. 1997. 247 s. Såld
A586 Ölme Bertil m.fl. Reftelebygd. Behandlar framförallt torp och backstugor. Häftad. Ill. solkigt omsl. Bra inlaga. 1948. 184 s. Såld

[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida]
Antikvariat Tranan
Trumpetvägen 8
514 32 TRANEMO
Tel 0325-768 46

Webbmaster: Roland Johansson