>
Sport & IdrottAktuell katalog |
[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida] [ Hela_katalogen ] | Uppdaterad: 2010-08-18 |
| Nr | FÖRFATTARE | BESKRIVNING | PRIS |
|---|---|---|---|
| A593 | Adeen Janne. | Den nödvändiga boken för alla fotbollsnördar. Förlagsbd. (Semic). Ill. Nyskick. 2003. 156s. | Såld |
| A594 | Alner Stig R. (red). | Svensk fotboll 75 år. Häftad. Rikt ill. 4:o. Fint skick. 1979. 72s. | 70:- |
| A595 | Andersson Bengt Cidden. | Hela bollen ska ligga still. Dikter. Dek. pappbd. Nyskick. 1999. 95s. | 50:- |
| A596 | Andersson Gunder (red). | Idrottarliv. Antologi. Dek. pappbd. (En bok för alla). Ill. Nyskick. 2002. 308s. | 40:- |
| A597 | Andersson Jan Peter (red). | 70 år med TFF. (Trelleborgs fotbollsförening). Dek. pappbd. Rikt ill. 4:o. Nyskick. 1996. 138s. | Såld |
| A598 | Argus Arne. | Bandy i 100 år. Förlagsbd. (Ekblads). Ill. Stor 8:o. Nyskick. 2002. 304s. | 80:- |
| A599 | Argus Arne. | Bandy-jubel. Förlagsbd. (Hedéns). Ill. Stor 8:o. Nyskick. 2005. 320s. | Såld |
| A600 | Bank Simon. | Grönvitt guld. Boken om laget som inte kunde vinna. (Hammarby). Häftad. Rikt ill. I färg. Nyskick. 2001. 128s. | 60:- |
| A601 | Bengtsson Erik. | Heja röda-vita laget. (Degerfors). Förlagsbd. (T. Fischer & co). Nära nyskick. 1993. 264s. | Såld |
| A602 | Billing Peter m.fl. | Vem vinner i längden? HammarbyIf, Malmö If och svensk fotboll. Häftad. (Arkiv förlag). Ded. Nyskick. 1999. 197s. | 70:- |
| A603 | Billing Peter. | Hundra år av gemenskap. Malmö idrottsplats 1896-1996. Klbd. med sk.omsl. Rikt ill. 4:o. Fint skick. 1996. 301s. | 90:- |
| A604 | Björklund Lars-Gunnar. | Dessa fantastiska Fåglums. Privatbd. Linnebd. Omsl. medbd. Ill. Hälsning från författaren samt alla fyra Fåglums på titelsida. 1968. 144s. | Såld |
| A605 | Björklund L-G. & Hansson Bo (red). | VM i fotboll 1986. Mexiko. Rexinbd. Rikt ill. I färg. 4:o. Fint skick. 1986. 240s. | 100:- |
| A606 | Björklund L-G. m.fl. | Sporten idag 1990-91. Förlagsbd. (Semic). Rikt ill. Nyskick. 1990. 128s. | 50:- |
| A607 | Björklund L-G. m.fl. | Sporten idag. 1992-93. Förlagsbd. (Semic). Rikt ill. Nyskick. 1992. 128s. | 50:- |
| A608 | Blackburn Rovers (utg). | Official yearbook 1998. Häftad. Rikt ill. I färg. Engelsk text. Nära nyskick. 1997. 96s. | 60:- |
| A609 | Blohm Christer. | Boken om Örebro Sk. Fotboll 1908-1998. Dek. pappbd. Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1998. 448s. | 100:- |
| A610 | Brunnhage Lennart (utg). | Olympiaboken 1948. Org. blått hfrbd. Med sk.omsl. Från Idrottsantikvariatet. Rikt ill. 4:o. Fint skick. 1948. 244s. | 300:- |
| A611 | Carlqvist Maja. | Sofiaflickornas gymnastik. Lings gymnastik utformad efter rytmens princip. Halvlinnebd. Ill. 4:o. gott skick. 1942. 189s. | 80:- |
| A612 | Ekelund Fredrik & Hallberg Ulf Peter. | Fotbollskarnevalen. Italiensk resa. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Symposion). Rikt ill. Stor 8:o. Bra skick. 1990. 280s. | 80:- |
| A613 | Ekelund Per-Olof (red). | Åby 50 år. 1936-1986. Dek. pappbd. Rikt ill. Fint skick. 1986. 206s. | 60:- |
| A614 | Ekwall Patrick & Widing Peter. | Martin Dahlin. Boken. Pappbd. Med sk.omsl. Rikt ill. I färg & sv/vitt. 4:o. Nyskick. 1997. 96s. | 80:- |
| A615 | Fifa (utg). | 1 st Fifa world championship for women's fotball. Guangdony, China. Häftad. 4:o. Ill. Engelsk & kinesisk text. Fint skick. 1991. | 100:- |
| A616 | Gottfridsson Roger. | Atlanta 96. Förlagsbd. (Bildbyrån). Rikt ill. I färg. 4:o. Ded från författ. Nyskick. 1996. 128s. | 80:- |
| A617 | Guslén Bertil (red). | Jubileumsbok IJK (Idrottsjournalisternas klubb) 75 åt. 1922-97. Häftad. Ill. Nyskick. 1997. 112s. | 60:- |
| A618 | Hermelin S. (red). | Den femte olympiaden. Olympiska spelen i Stockholm. Org. ngt nött dek. linnebd. Rikt ill. Tvär 4:o. Inlaga i gott skick dock något lös i bindning. 1912. 384s. | Såld |
| A619 | Hjelm Jonny. | Amasoner på planen. Svensk damfotboll 1965-1980. Häftad (Boréa bokförlag). Rikt ill. Nyskick. 2004. 338s. | 100:- |
| A620 | Isaksson Christer. | Målvakterna. Från Sigge Lindberg till Thomas Ravelli. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Wahlström&Widstrand). Ill. Nära nyskick. 2000. 256s. | 100:- |
| A621 | Johansson Bengt & Simson Thomas. | Bengt Bengan Johansson. Medaljer och gurkburkar. Förlagsbd. (Sportförlaget). Rikt ill. Mestadels i färg. Nyskick. 2001. 256s. | 70:- |
| A622 | Karlsson Sune (översättning). | Franz Beckenbauer fotbollsskola. Förlagsbd. (Berghs). Rikt ill. I färg & sv/vitt. Fint skick. 1977. 80s. | 70:- |
| A623 | Larsson Håkan. | Bernt. Guldcyklisten. Dek. pappbd. Rikt ill. Bra skick. 1977. 111s. | 70:- |
| A624 | Lehmann Rikard & Mens Pierre. | Bilder av ett fotbollslag. (MFF). Dek. pappbd. Rikt ill. 4:o. Nära nyskick. 1985. 119s. | 90:- |
| A625 | Madsen Bengt (utg). | MFF-aren 2004. 88:e årgången. Förlagsbd. (Sportförlaget). Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 2004. 175s. | 70:- |
| A626 | Madsen Bengt (utg). | MFF-aren 2005. 89:e årgången. Förlagsbd. (Sportförlaget). Rikt ill. I färg. 4:o.N yskick. 2005. 175s. | Såld |
| A627 | Madsen Bengt (utg). | MFF-aren. 2006. 90:e årgången. Förlagsbd. (Sportförlaget). Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 2006. 175s. | 70:- |
| A628 | Madsen Bengt (utg). | Svensk Elitfotboll 75 år. 1928-2003. Rexinbd. med sk.omsl. Rikt ill. 4:o. Nära nyskick. 2003. 176s. | 90:- |
| A629 | Madsen Bengt utg. | MFF-aren 2002. 86:e årgången. Förlagsbd. (Sportförlaget). Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 2002. 175s. | 70:- |
| A630 | Madsen Bengt utg. | MFF-aren. 2003. 87:e årgången. Förlagsbd. (Sportförlaget). Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 2003. 191s. | 70:- |
| A631 | Malmö FF (utg). | En blå väg. Häftad. Ill. Fint skick. 2000. 28s. | 40:- |
| A632 | Murath Lisbet. | Bob Houghton. Högst personligt. Laganda och ledarskap. Förlagsbd. (Liber ekonomi). Ill. Fint skick. 1991. 140s. | 70:- |
| A633 | Neuendorf Mats. | Gunnilse IS 1950-2000. 51 nationaliteter och fyra idrottsgrenar på 50 år. Dek. pappbd. Rikt ill. Nyskick. 2000. 179s. | 90:- |
| A634 | Nilsson Einar. | En bok om föreningen svensk elitfotboll 1928-1978. Rexinbd. Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1978. 272s. | Såld |
| A635 | Nilsson Per. | Fotbollen och moralen. En studie av fyra allsvenska fotbollsföreningar. Akad. Avhandling. Stor 8:o. fint skick. 1993. 378s. | 70:- |
| A636 | Norén Stellan. | Stålverk, skyttekungar och gröna planer. En guide till den lokala fotbollen. Förlagsbd. (Nerikes Allehanda). Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Nyskick. 2002. 150s. | 80:- |
| A637 | Persson Eric. | 50 år med MFF. Häftad. Ill. Nött omsl. 1960. 218s. | Såld |
| A638 | Persson Gunnar (red). | Årets fotboll 2001. Rexinbd. Med sk.omsl. (Stroemberg Media Group). 4:o. Rikt ill. I färg. Nyskick. 2001. 415+42s. | Såld |
| A639 | Persson Åke & Gahrton Måns (red). | Fotbolls-VM genom tiderna. Förlagsbd. (Semic). Ill. Nyskick. 1998. 222s. | 70:- |
| A640 | Rosengren Jeanette (red). | De söta ljusblåa kickande kickorna. MFF dam 30 år. Häftad. Rikt ill. I färg & sv/vitt. Bra skick. 2000. 162s. | 70:- |
| A641 | Ruud Sigmund. | Skidspår korsar världen. Linneryggsbd. Ill. Bra skick. Främre omsl. medbd. 1939. 166s. | Såld |
| A642 | Stenfeldt Cars m.fl. | Malmö FF i europacupen 1978-1979. Häftad. Rikt ill. Bra skick. 1979. 72s. | 60:- |
| A643 | Stridh Per-Gunnar & Trollner Göran. | En lagledares vedermödor. Dek. pappbd. Ill. Nyskick. 1996. 114s. | 80:- |
| A644 | Sund Bill. | Fotbollens maktfält. Svensk fotbollshistoria i ett internationellt perspektiv. Förlagsbd. (Svenska fotbollsförlaget AB). Ill. Liten 4:o. Nära nyskick. 1997. 280s. | 80:- |
| A645 | Sven Tumba. | Mitt rika liv eller den nakna sanningen. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Sellin&Partner). Ill. Bra skick. 1995. 231s. | 70:- |
| A646 | Svensk Elitfotbol (utg). | Elitfotbollen 1990. Häftad. Rikt ill. Nyskick. 1990. 122s. | 50:- |
| A647 | Wegerup Jennifer. | Dam elvan. Pionjärerna, dramatiken och guldåren. Ett porträtt av svensk damfotboll. Förlagsbd. (Forum). Ill. Nyskick. 2005. 270s. | 90:- |
| A648 | Wickman Mats. (Red). | Är idrotten fri? Förlagsbd. (Norstedts). Nyskick. 1995. 159s. | 60:- |
| A649 | Ystén Henrik. | Utmanarna. Så ska Elfsborg vinna SM-guld. Häftad. Nyskick. Så blev det också! 2006. 157s. | 70:- |
|
Antikvariat Tranan Trumpetvägen 8 514 32 TRANEMO Tel 0325-768 46 |