>

Topografi Halland

Aktuell katalog
[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida] [ Hela_katalogen ] Uppdaterad: 2012-01-05
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A456 Andersson Thomas m.fl. Ätrans IF 40 år. 1939-1979. Häftad. Ill. Fint skick. 1979. 118 s. 50:-
A457 Andersson Torsten. Ullared. Byn som blev ett varumärke. Dek. pappbd. 4:o. Rikt ill. Nyskick. 2003. 160 s. 50:-
A458 Andreasson Gullvi m.fl. Lanthandel. Knallar och marknader. Berättelser från Halland. Dek. pappbd. Ill. Fläck på övre snitt. 1994. 302 s. 50:-
A459 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagerdes pastorat. Elfte årgången. Häftad. Ill. Bl.a. om Grishults by m.m. Fint skick. 1967. 79 s. 50:-
A460 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagerdes pastorat. Tjugoförsta årgången. Häftad. Ill.Bl.a. om torpinventering m.m. Fint skick. 1977. 100 s. 50:-
A461 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagerds pastorat. Sextonde årgången. Häftad. Ill. Bl.a. om Fageredsmästarens dopfuntar m.m. Fint skick. 1972. 92 s. 50:-
A462 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagereds pastorat. Andra årgången. Häftad. Ill. Bl.a. om sanatorier m.m. Fint skick. 1958. 52 s. 50:-
A463 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagereds pastorat. Femte årgången. Häftad. Ill. Bl.a. om industrier i Källsjö runt 1900 m.m. Fint skick. 1961. 67 s. 50:-
A464 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagereds pastorat. Femtonde årgången. Häftad. Ill. Bl.a. om trähanteringen m.m. Fint skick. 1971. 83 s. 50:-
A465 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagereds pastorat. Fjortonde årgången. Häftad. Ill. bl.a. om pumpstockstillverkning m.m. Fint skick. 1970. 77 s. 50:-
A466 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagereds pastorat. Fjärde årgången. Häftad. Ill. Bla om Kjällsjösmeden Johan Aron Gustavsson m.m. Fint skick. 1960. 58 s. 50:-
A467 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagereds pastorat. Första årgången. Häftad. Ill. Bl.a. om John Kalén m.m. Fint skick. 1957. 43 s. 50:-
A468 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagereds pastorat. Nittonde årgången. Häftad. Ill. Bl.a. om gamla hantverk m.m. Fint skick. 1975. 80 s. 50:-
A469 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagereds pastorat. Sjunde årgången. Häftad. Ill. Bl.a. om bebyggelsenamn m.m. Fint skick. 1963. 75 s. Såld
A470 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagereds pastorat. Sjuttonde årgången. Häftad. Ill. Bla. om vargjakt m.m. Fint skick. 1973. 80 s. 50:-
A471 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagereds pastorat. Sjätte årgången. Häftad. Ill. Bl.a. om torpbebyggelsen m.m. Fint skick. 1962. 58 s. 50:-
A472 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagereds pastorat. Tionde årgången. Häftad. Ill. Bl.a. om Källsjö kyrka m.m. Fint skick. 1966. 78 s. Såld
A473 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagereds pastorat. Tjugonde årgången. Häftad. Ill. Bl.a. om järnvägen m.m. Fint skick. 1976. 96 s. 50:-
A474 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagereds pastorat. Tolfte årgången. Häftad. Ill. Bl.a. om kraftverket i Hårsared m.m. Fint skick. 1968. 83 s. 50:-
A475 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagereds pastorat. Tredje årgången. Häftad. Ill. Bla. om Ullareds gamla kyrka m.m. Fint skick. 1959. 67 s. Såld
A476 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagereds pastorat. Trettiofjärde årgången. Häftad. Ill. bl.a. om Holma by m.m. Fint skick. 1990. 95 s. 50:-
A477 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagereds pastorat. Trettiotredje årgången. Häftad. Ill. bl.a. om beredskapsminnen m.m. Fint skick. 1989. 96 s. 50:-
A478 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagereds pastorat. Trettonde årgången. Häftad. Ill. Bl.a. om Prekebogumman m.m. Fint skick. 1969. 79 s. Såld
A479 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagereds pastorat. Åttonde årgången. Häftad. Ill. Bla. om Ullareds socken 1729 m.m. Fint skick. 1964. 71 s. 50:-
A480 Fagereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönioka från Fagerdes pastorat. Nionde årgången. Häftad. Ill. Bl.a. om lanthandeln i Källsjö m.m. Fint skick. 1965. 75 s. Såld
A481 Fagrereds pastorats hembygdsf. (utg). Krönika från Fagereds pastorat. Artonde årgången. Häftad. Ill. Bl.a. om posthistoria m.m. Fint skick. 1974. 83 s. 50:-
A482 Gunnarps hembygdsförening (utg). Gunnarp. Vår hembygd 1 & 2. 2 uniforma dek. klbd. Ill. Fint skick. 1988. 427 + 459 s. 150:-
A483 Isaksson Ture. Platsabor, Danielsdalare och Fästningsindianer. Hus och folk på Platsarna och Danielsdal. Dek. pappbd. Ill. Fint skick. Uå. 166 s. 70:-
A484 Jacobsson John. Hallands kyrkor i ord och bild. Häftad. Nött omsl. Stor 8:o. Ill. 1932. 103 s. 50:-
A485 Johansson Elsa. Hembygdsminnen från Okome, Köinge och Svartrå. Häftad. Ill. Ngt. nött omsl. 1951. 216 s. 80:-
A486 Petersen Björn m.fl. Falkenberg. Stad att bevara. Dek. pappbd. Falkenbergs kommun. 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1991. 151 s. 60:-
A487 Rehn Thorsten. Sällsamheter i Halland. Förlagsbd. Rabén & Sjögren. Ill. Fint skick. 1990. 224 s. 70:-
A488 Sjöbeck Mårten. Halland. Färdvägar och vandringsstigar utgående från statsbanorna. Häftad. Ngt. nött Ill. Utv. karta. 1931. 229 s. 60:-

[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida]
Antikvariat Tranan
Trumpetvägen 8
514 32 TRANEMO
Tel 0325-768 46

Webbmaster: Roland Johansson