>
Topografi Göteborg & BohuslänAktuell katalog |
[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida] [ Hela_katalogen ] | Uppdaterad: 2012-01-05 |
| Nr | FÖRFATTARE | BESKRIVNING | PRIS |
|---|---|---|---|
| A399 | Alexandersson Eric S. | Haga i sista stund? Förlagsbd. Stegelands. Ill. Bra skick. 1977. 95 s. | 70:- |
| A400 | Almquist Helge. | Göteborgs historia. Grundläggningen och de första hundra åren. Förra delen 1619-1680. Hfrbd. 4:o. Ill. Numrerad uppl. 108/200. Bra skick. 1929. 837 s. | 150:- |
| A401 | Almquist Helge. | Göteborgs historia. Grundläggningen och de första hundra åren. Senare delen 1680-1718. Hfrbd. 4:o. Ill. Numrerad uppl. 108/200. Ngt. nött omsl. annars bra skick. 1935. 701 s. | 150:- |
| A402 | Arensberg Ingrid. | Göteborgs operan i hamn. Klbd. med sk. omsl. 4:o. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 1994. 96 s. | 80:- |
| A403 | Barjac Jean. | Haga i närbild. En berättelse om människor i en rivningshotad stadsdel. Förlagsbd. Wezäta. 4:o. Rikt ill. Ägaretikett. Fint skick. 1982. 160 s. | 90:- |
| A404 | Bergermo Arne m.fl. | Orust. En hembygdsbok. Klammerhäftad. Ill. Bra skick. 1954. 100 s. | 60:- |
| A405 | Bernhardson C. G. | Bohusländsk sed och folktro. Dek. pappbd. Ill. delvis i färg. Bra skick. 1980. 191 s. | Såld |
| A406 | Bjur Hans. | Vattenbyggnadskonst i Göteborg under 200 år. Linnebd. med sk. omsl. Rikt ill. Fint skick. 1988. 227 s. | 90:- |
| A407 | Bondsdorft Leo. | Göteborgs hamn genom tiderna. Hfrbs. 5 markerade bind. Ill. 4:o. Fint skick. 1931. 446 s. | 150:- |
| A408 | Bothén Anders (red). | Göteborg förr och nu. 1 - 3. 3 första häftena i kassett. 4:o. Ill. Fint skick. 1960-1964. 143 + 120 +173 s. | 100:- |
| A409 | Brink Lars (red). | Frölundabilder. Häftad. Västra Frölunda Hembygdsförening. Rikt ill. Fint skick. 1986. 196 s. | 80:- |
| A410 | Brovik John. | Innersta viken. Förlagsbd. Akademiförlaget. Rikt ill. delvis i färg. Tvär 4:o. Nära nyskick. 1992. 91 s. | 90:- |
| A411 | Brusewitz G. | Elfsyssel. (Södra Bohuslän). Historiska minnen. Ngt. nött hfrbd. Lagade bristningar vid fals. Inlagan i mycket fint skick. 4:o. Ill. 1864 ou. 332 s. | Såld |
| A412 | Carlson Gösta. | Puken kommer. Roman. Förlagsbd. med sk. omsl. Tre Böcker. Fint skick. 1983. 320 s. | 50:- |
| A413 | Carlsson Gösta. | Röster från Gamlestaden. Klbd. utan sk. omsl. Tre Böcker. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1981. 175 s. | 60:- |
| A414 | Carlsson Lena. | Textillärare Carlssons Göteborg. Förlagsbd. med sk. omsl. Forum. 4:o. Rikt fotoill. Bra skick. 1989. 128 s. | Såld |
| A415 | Clemensson Gustaf. | AB F. W. Hasselblad & co. 1841-1941. Häftad. 4:o. Ill. Bra skick. 1941. 64 s. | 90:- |
| A416 | Dahlquist Lasse. | Så kom dom till. 15 visor med text och musik. Häftad. Wettergren/Waidele. 4:o. Ill. Nära nyskick. 1980. 84 s. | 100:- |
| A417 | Fhager Henry & Nils-Olof. | Hedersmän vid havet. Förfäder på Donsö. Dek. pappbd. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1996. 140 s. | Såld |
| A418 | Fischer Ernst. | Göteborgs landerier. Fint hfrbd. med 3 upphöjda bind. Omsl. medbd. 4:o. Ill. Fint exemplar. 1923. 233 s. | 300:- |
| A419 | Flygare Eddie. | Göteborg. 1875-1950. Hamnen. Häftad. 4:o. Rikt fotoill. Nära nyskick. 1994. 79 s. | 60:- |
| A420 | Gamla Redbergspojkar (utg). | GR jubileumsskrift. 1936-1986. Häftad. 4:o. Ill. Fint skick. 1985. 103 s. | 70:- |
| A421 | Gjötterberg Tore (red). | Gåsöliv i text och bild. Dek. pappbd. Ill. Stor 8:o. Tillskrift. Nära nyskick. 1990. 149 s. | Såld |
| A422 | Grauers Sven (utg). | Nya Lödöse tänkeböcker. 1586-1621. Hfrbd. 4:o. Numrerad uppl. 108/200. Bra skick. 1923. 715 s. | 150:- |
| A423 | Hansson Einar m.fl. | Göteborg. De små stadsdelarnas stad. Dek. pappbd. 4:0. Illustrerad. Fint skick. 1994. 99s. | 70:- |
| A424 | Hedvall Anders. | Bohuslän i konsten. Från Allaert van Everdiagen till CarlWilhelmson. Hfrbd. med ö, gsn. 4:o. Ill. SAK publikation nr 64. Fint skick. 1956. 248 s. | Såld |
| A425 | Hillerström Gunnar. | Skolor i Kållered. Häftad. Stor 8:o. Ill. Nära nyskick. 1987. 124 s. | 80:- |
| A426 | Hörnelius Maria (red). | Kent Andersson. Visor, dikter, ballader. Förlagsbd. med sk. omsl. Tre Böcker. Nyskick. 2005. 144 s. | Såld |
| A427 | Johansson Lars. | Dyrön. En berättelse om människor på en ö i Bohuslän. Förlagsbd. Fyra Förläggare. Rikt fotoill. 4:o. Fint skick. 1978. Opag. | 70:- |
| A428 | Johansson Östen. | I Gibsons spår. Förlagsbd. med sk. omsl. Warne Förlag. Ill. Fint skick. 1994. 355 s. | 100:- |
| A429 | Johansson Östen. | I Gibsons spår. Förlagsbd. Warne Förlag. Ill. Fint skick. 1987. 352 s. | 100:- |
| A430 | Kaelas Lili & Nyström Per. | Göteborg växer fram. Förlagsbd. Tre Böcker. Ill. Fint skick. 1982. 60:- | 50:- |
| A431 | Långström Erland & Stern Gustaf. | Göteborgs studenter. 1 & 2. Biografier 1865-1918. 2 linnebd. i fint skick. Nötta sk. omsl. 1919. 320 + 225 s. | 100:- |
| A432 | Molin Harry. | Munkedal. En bygd och ett bruk i Bohuslän. Halvlinnebd. 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Bra skick. 1949. 235 s. | 130:- |
| A433 | Monthélie Thore (red). | Historier från Bohuslän. Häftad. Tre Böcker. Ill. Fint skick. 1973. 87 s. | 50:- |
| A434 | Myckleby Hembygdsf. (utg). | Myckleby socken. Gårdarnas och torpens historia. Del 1. Brunnefjäll gård nr 2. Häftad. 4:o. Nära nyskick. Ill. 1991. 90 s. | 80:- |
| A435 | Neuendorf Mats m.fl. | Gunnilse IS 1950-2000. 51 nationaliteter och fyra idrottsgrenar på 50 år. Dek. pappbd. Rikt ill. Nyskick. 2000. 179 s. | 80:- |
| A436 | Nordenskjöld Otto m.fl. | Göteborgstraktens natur. Hfrbd. 4:o. Ill. Numrerad uppl. 108/200. Bra skick. 1923. 518 s. | 150:- |
| A437 | Nordström Annika. | Syskonen Svensson. Sångerna och livet. En folklig repertoar i 1900-talets Göteborg. Häftad. Göteborgs stadsmuseum. Stor 8:o. Ill. Hälsning från författ. Nära nyskick. 2002. 380 s. | 100:- |
| A438 | Ohlsson Jens & Samuelsson Helge. | Porten till Älvsborgs slott. Förlagsbd. med sk. omsl. Tre Böcker. Ill. Bra skick. 1996. 40 s. | 50:- |
| A439 | Olson Björn & Svenson Curt. | Hamnbilder från Göteborg. Förlagsbd. Wezäta. Rikt fotoill. Stor 8:o. Bra skick. 1981. 144 s. | 60:- |
| A440 | Olsson Sven Olof (red). | Mölndal. Lantbruks- och trädgårdsstad under omvandling. Dek. pappbd. 4:o. Rikt ill. Gott skick. 1991. 426 s. | 150:- |
| A441 | Persson Jörgen & Rising Anders. | Göteborg bakom fasaderna. Förlagsbd. med sk. omsl. STF. Rikt ill. i färg. 4:o. Bra skick. 1993. 112 s. | Såld |
| A442 | Ringström Inger m.fl. | En bok om Håby i ord och bild under 1900-talet. Imit. skinnbd. 4:o. Ill. Nyskick. 1995. 123 s. | Såld |
| A443 | Ru Peter de & Strängberg Håkan. | Vi ses Atlantic Alicia. Om hamnarbetare i Göteborg och Rotterdam. Förlagsbd. Fyra Förläggare. Fikt fotoill. 4:o. Fint skick. 1980. 119 s. | 90:- |
| A444 | Schånberg Sven. | Kals ordbok. Göteborgskt skarplynne i språkets spegel. Förlagsbd. med sk. omsl. Ill. Fint skick. 1982. 131 s. | 70:- |
| A445 | Schånberg ven. | Sällsamheter i Göteborg. Förlagsbd. Rabén & Sjögren. Ill. Nära nyskick. 1985. 247 s. | 90:- |
| A446 | Skarback Sören. | Göteborg precis som i går. En skildring av 50- och 60-tal. Förlagsbd. med sk. omsl. Warne Förlag. Ill. Bra skick. 1998. 328 s. | Såld |
| A447 | Skarback Sören. | Håwis Göteborg. Förlagsbd. Warne Förlag. 4:o. Rikt fotoill. Nyskick. 2005. 144 s. | 70:- |
| A448 | Sundborg Peter. | Skämttidningar och karikatyrtecknare i Göteborg. Förlagsbd. Tre Böcker. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1986. 115 s. | 90:- |
| A449 | Söderberg Bengt (red). | Göteborgs högre realläroverk 1900-1940. Del 5 ur samlingsverket Sveriges studenter. Helskinnbd. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1953. 373 s. | Såld |
| A450 | Ugglas Carl R. af. | Lödöse. (Gamla Lödöse). Historia och arkeologi. Hfrbd. 4:o. Ill. Numrerad upp. 108/200. Bra skick. 1931. 667 s. | 150:- |
| A451 | Uleberg Gustav. | Svartborgs kommun 1848-1973. Glimtar från protokoll och handlingar. Häftad. Ill. Bra skick. 1973. 126 s. | 70:- |
| A452 | Wikström Karl-Axel (red). | Norra Bohusbanan 80 år 1903-1983. Häftad. Ill. Nära nyskick. 1983. 46 s. | Såld |
| A453 | Wimarsson Nils (utg). | Göteborg. En översikt vid trehundraårsjubileet 1923. Hfrbd. 4:o. Ill. Numrerad uppl. 108/200. Bra skick. 1923. 1.978 s. | 150:- |
| A454 | Öhnander Bengt A. | Göteborg berättar om igen. Förlagsbd. med sk. omsl. Tre Böcker. Ill. Fint skick. 1997. 143 s. | Såld |
| A455 | Öhnander Bengt A. | Landshövdingarna i Göteborgs och Bohuslän 1658-1989. Förlagsbd. Tre Böcker. Ill. Fint skick. 1989. 139 s. | 50:- |
|
Antikvariat Tranan Trumpetvägen 8 514 32 TRANEMO Tel 0325-768 46 |