>
NauticaAktuell katalog |
[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida] [ Hela_katalogen ] | Uppdaterad: 2010-08-18 |
| Nr | FÖRFATTARE | BESKRIVNING | PRIS |
|---|---|---|---|
| A433 | Acton Shane. | Shrimpy. Minsta båten som gjort en världsomsegling. Förlagsbd. (Specialtidningsförlaget). Ill. Gott skick. 1981. 191s. | Såld |
| A434 | Ahlström Christian. | Sjunkna skepp. Förlagsbd. (Natur&Kultur). Exlibris. Ill. Fint skick. 1979. 128s. | 70:- |
| A435 | Allen Oliver E. | The windjammers. The seafarers. Dek. förlagsbd. (Time-Life books). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Engelsk text. Nyskick. 1978. 176s. | Såld |
| A436 | Arensberg Ingrid. | Ostindiefararen Göteborg seglar igen. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Warne förlag). Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 2006. 128s. | 170:- |
| A437 | Bagge Algot. M.fl. | Fartyg och sjöfolk. Förlagsbd. (Sohlmans). Exlibris. Ill. Stor 8:o. Bra skick. 1955. 480s. | Såld |
| A438 | Balakin S.A. m.fl. | Slagskepp under andra världskriget. Förlagsbd. Med sk.omsl. (SMB). Rikt ill. Delvis i färg. Nära nyskick. 2007. 310s. | Såld |
| A439 | Bass George F. (red). | Sjöfartens historia. Baserad på undervattensarkeologi. Förlagsbd. med ngt. nött sk.omsl. (Bernces). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1974. 322s. | 150:- |
| A440 | Berg John. | Sovjets ubåtar. Häftad. (Bonniers Fakta). Exlibris. Rikt ill. Tvär 4:o. Fint skick. 1985. 80s. | Såld |
| A441 | Björklund Anders (red). | Maritim arkeologi. Förlagsbd. Sveriges sjöfartsmuseums årsbok. Ill. Delvis i färg. Fint skick. 1994. 203s. | Såld |
| A442 | Botting Douglas. | The pirates. The seafarers. Dek. förlagsbd. (Time-life Books). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Engelsk text. Nyskick. 1978. 192s. | Såld |
| A443 | Bremberg Fred m.fl. | Albertina. En praktiskt handbok för båtfolk. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Rikt ill. Bra skick. 1967. 392s. | Såld |
| A444 | Carlstedt Jan-Erik (red). | Longitude 24. Tidskrift från de sju haven. Dek. pappbd. Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1988. 108s. | 60:- |
| A445 | Cassel Bo (översättning). | Segelfartygens storhetstid. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bernces). Rikt ill. 4:o. Fint skick. 1960. 262s. | 150:- |
| A446 | Cederberg Göran m.fl. | Den stora boken om fyrar. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Prisma). Exlibris. Rikt ill. I färg. 4:o. Nyskick. 2000. 191s. | Såld |
| A447 | Cederström Göran. | Från hav till hav. Tua-Tuas jordomsegling. Förlagsbd. (Rabén&Sjögren). Fint skick. 1984. 287s. | Såld |
| A448 | Chapelle Howard I. | The search for speed under sail. 1700-1855. Linnebd. Exlibris. Ill. 4:o. Engelsk text. Bra skick. 1967. 453s. | 150:- |
| A449 | Chapman Fredrik Henrik af. | Architectura navalis mercatoria. Linnebd. Med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. Stor 4:o. Tysk text. Fint skick. 1969. 102s. | 900:- |
| A450 | Claviez Wolfram. | Seemännisches wörterbuch. Rexinbd. med sk.omsl. Exlibris. Ill. Tysk text. Bra skick. 1978. 411s. | 90:- |
| A451 | Cowburn Philip. | The Warship in history. Linnebd. Exlibris. Ill. Engelsk text. Fint skick. 1966. 364s. | 80:- |
| A452 | Curti Orazio. | Masten-Rahen-Takelwerk. Die takelagen der segelschiffe in vergangenheit und gegenwart. Klbd. Med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. 4:o. Tysk text. Liten reva i sk.omsl. annars fint skick. 1980. 192s. | Såld |
| A453 | Davidsson Jan. | Beatrice. Världens sista stora järnseglare. Förlagsbd. (Forum). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1976. 183s. | 100:- |
| A454 | Davidsson Jan. | Fair Wind. Förlagsbd. (Wezäta). Exlibris. Ill. Fint skick. 1986. 96s. | Såld |
| A455 | Derby W.L.A. | The tall ships pass. Linnebd. Exlibris. Liten 4:o. Engelsk text. Bra skick. 1970. 425s. | 150:- |
| A456 | Ellerström Hans & Ohrelius Bengt. | Hur man bygger fartygsmodeller. Häftad (Norstedts). Exlibris. Ill. Bra skick. 103s. | Såld |
| A457 | Ellerström Hans & Ohrelius Bengt. | Skepp, fartyg och båtar. Verktyg och metoder för modellbygge. Förlagsbd. (Norstedts). Exlibris. Ill. Bra skick. 1971. 148s. | Såld |
| A458 | Erikson C.B. | Svensk kusthandbok. Del 2. Falsterborev - Landsort med Gotland. Dek. klbd. Exlibris. 4:o. Med tillägg 1 & 2. bra skick. 1951. 330s. | 150:- |
| A459 | Eskeröd Albert. | Båtar. Från ekstock till trålare. Förlagsbd. med ngt. nött sk.omsl. (LT). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Bra skick. 1970. 248s. | 100:- |
| A460 | Eskeröd Albert. | Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder. Förlagsbd. Med sk.omsl. (LT). Exlibris. Rikt ill. Fint skick. 1973. 191s. | Såld |
| A461 | Flink Gerhard. | Kung Valdemars segelled. Förlagsbd. sk.omsl. (Streiffert). Exlibris. Rikt ill. Delvis i färg. Fint skick. 1995. 155s. | Såld |
| A462 | Fouillé G. | Ships. A picture history in colour. Dek. linneryggsbd. Rikt ill.i färg. 4:o. Engelsk text. Bra skick. 1960. opag. | Såld |
| A463 | Frere-Cook Geruis (red). | The decorative arts of the mariner. Linnebd. med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Engelsk text. Fint skick. 1966. 296s. | Såld |
| A464 | Gadd Arne. | Båtar. En skissbok. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Forum). Ill. Fint skick. 1978. 141s. | 80:- |
| A465 | Gardiner Robert (red). | Fleet battle and blockade. The french revolutionary war 1793-1797. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Caxton editions). Exlibris. 4:o. Rikt ill. Engelsk text. Nyskick. 2001. 192s. | 100:- |
| A466 | Gardiner Robert (red). | Nelson against Napoleon. From the Nile to Copenhagen 1798-1801. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Caxton editions). Exlibris. 4:o. Rikt ill. Engelsk text. Nyskick. 2001. 192s. | 100:- |
| A467 | Gardiner Robert (red). | The campaign of Trafalgar 1803-1805. Dek. pappbd. Med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. Engelsk text. 4:o. Nyskick. 2001. 192s. | 100:- |
| A468 | Gardiner Robert (red). | The naval war of 1812. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Caxton editions). Exlibris. 4:o. Rikt ill. Engelsk text. Nyskick. 2001. 192s. | 100:- |
| A469 | Gardiner Robert m.fl. | The victory of seapower. Winning the napoleonic war 1806-1814. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Caxton Editions). Exlibris. 4:o. Rikt ill. Engelsk text. Nyskick. 2001. 192s. | 100:- |
| A470 | Gilles Daniel. | Ensamkappsegling över Atlanten. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Forum). Rikt ill. Bra skick. 1978. 228s. | Såld |
| A471 | Grenander Sven. | Om långfärdssegling. Hklbd. Exlibris. Ill. Bra skick. 1916. 181s+bil. | 130:- |
| A472 | Gustafsson Ebbe. | Det nya båtlivet. Följ med på Europas kanaler. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Svenska förlagshuset). Ill. Liten 4:o. Fint skick. 1985. 202s. | Såld |
| A473 | Haasum Sibylla & Kaijser Ingrid (red). | Människor och båtar i Norden. Sjöhistorisk årsbok 1998-1999. Dek. pappbd. Rikt ill. I färg & sv/vitt. Stor 8:o. Nära nyskick. 198. 338s. | Såld |
| A474 | Hafström Georg. | Utblickar kring tillkomsten av skeppet Wasa. Häftad. Exlibris. Ill. Bra skick. 1968. 150s. | 70:- |
| A475 | Hammar Hugo. | Fartygstyper i svenska ost-indiska compagniets flotta. Häftad. Nött omsl. Fin inlaga. 4:o. 1931. 101s+pl. | 300:- |
| A476 | Hasslöf Olof. | Svenska västkustfiskarna. Studier i en yrkesgrupps näringsliv och sociala kultur. Org. linnebd. Med sk.omsl. (Bohusläns museum). Exlibris. Ill. Separat kartdel. Fint skick. 1985. 570s+bil. | 200:- |
| A477 | Hedin Svante. | Albatross. En händelse under första världskriget. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Nya vyer). Exlibris. Rikt ill. Tvär 4:o. Nyskick. 2002. 215s. | Såld |
| A478 | Henriot Ernest (utg). | Segelkriegsschiffe des 17. Jahrhunderts. Linnebd. Med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. 4:o. Tysk text. Bra skick. 1975. 104. | Såld |
| A479 | Hobbs Edward W. | How to make clipper ship models. Klbd. Exlibris. Engelsk text. Fint skick. 1952. 210s. | 100:- |
| A480 | Hoeckel Rolf. | Modellbau von Schiffen des 16. und 17. Jahrhunderts. Linnebd. Ill. Exlibris. Tysk text. Fint skick. 1963. 114s+bil. | 100:- |
| A481 | Hoeckel Rolf. | Risse von Schiffen des 16. und 17 jahrhunderts. Linnebd. Exlibris. Ill. Tysk text. Fint skick. 1976. 89s+bil. | Såld |
| A482 | Hoff Stein. | Jorden runt med Red Admiral. En familjeseglats. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rabén&Sjögren). Stor 8:o. Rikt ill. Delvis i färg. Nära nyskick. 1985. 176s. | 90:- |
| A483 | Hofsten Gustaf von & Waernberg Jan. | Örlogsfartyg. Svenska maskindrivna fartyg under tretungad flagg. Förlagsbd. (SMB). Exlibris. Stor 8:o. rikt ill. Nyskick. 2003. 331s. | 200:- |
| A484 | Hofsten Hans von. | Ulven. Redovisning av de faktiska omständigheterna kring ubåten Ulvens förlisning. Häftad. Exlibris. Ill. Bra skick. 1996. 64s. | Såld |
| A485 | Hornberg Eirik. | Kampen om Östersjön. Till slutet av segelfartygens tidevarv. Org. linnebd. Marmorerade snitt. Exlibris. Ill. Fint skick. 1945. 444s. | Såld |
| A486 | Howard Frank. | Saling ships of war 1400-1860. Linnebd. Rikt ill. Delvis i färg. Exlibris. 4:o. Engelsk text. Bra skick. 1979. 254s. | Såld |
| A487 | Howarth David. | The men-of-war. The seafarers. Dek. förlagsbd. (Time-life Books). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Engelsk text. Nyskick. 1978. 176s. | 100:- |
| A488 | Hubendick Bengt. | Under salta segel. Om seglande skepp och livet ombord. Förlagsbd (Arena). Exlibris. Ill. Nyskick. 1994. 219s. | 90:- |
| A489 | Hubendick Bengt. | Under salta segel. Om seglande skepp och livet ombord. Förlagsbd. (Arena). Ill. Nyskick. 1994. 219s. | Såld |
| A490 | Jivegård Hebert. | Drömresan. Med Papa Blondie över världshaven. Förlagsbd. (Tre Böcker). Ill. Fint skick. 1985. 256s. | Såld |
| A491 | Johansson Bengt. (red). | The golden age of china trade. Klbd. med sk.omsl. Exlibris. Ill. Engelsk text. Fint skick. 1992. 164s. | Såld |
| A492 | Johansson Lars. | Långfiskare. Föreningen Allmoge Båtar. Träbiten nr 54. ill. Fint skick. 1986. 120s. | Såld |
| A493 | Kock Ragnar. | Navigatören. Navigeringskonst för seglare och motorbåtsmän. Dek. klbd. Exlibris. Ill. Bra skick. 1922. 189s. | 80:- |
| A494 | Koffman Vladimir. | Yamato & Musashi. Världens största slagskepp. Förlagsbd. Med sk.omsl. (SMB). Rikt ill. Delvis i färg. Nära nyskick. 2007. 184s. | Såld |
| A495 | Kuuse Jan. | Svensk varvsindustri under 100 år. Varven och underleverantörerna. Häftad. Fint skick. 1983. 189s. | Såld |
| A496 | Landström Björn. | Egyptiska skepp. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Forum). Exlibris. Rikt ill. I färg. Stor 4:o. Nära nyskick. 1970. 159s. | 150:- |
| A497 | Landström Björn. | Havet utan ände. En roman om den första världsomseglingen. Linneryggsbd. Exlibris. Ill. 1953. 286s. | Såld |
| A498 | Landström Björn. | Regalskeppet Vasan från början till slutet. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Interpublishing). Exlibris. Rikt ill. Bra skick. Stor 4:o. 1980. 158s. | Såld |
| A499 | Landström Björn. | Skeppet. En översikt av skeppets historia. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Forum). Exlibris. Rikt ill. I färg. 4:o. Bra skick. 1961. 309s. | Såld |
| A500 | Landström Björn. | Vägen till Indien. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bra böcker). Rikt ill. I färg & sv/vitt. 4:o. Fint skick. 1964. 224s. | 90:- |
| A501 | Lavery Brian. | The Arming and fitting of English ships of war 1600-1815. Klbd. med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. 4:o. Engelsk text. Fint skick. 1987. 319s. | 150:- |
| A502 | Lees James. | The masting and rigging of english ships of war. 1625-1860. Klbd. Med sk.omsl. Rikt ill. 4:o. Engelsk text. Exlibris. Bra skick. 1979. 196s. | Såld |
| A503 | Linder Jan. | Från Gylfe till smyge. Örlogsflottan under två sekel. Häftad. (Infomanager förlag). Exlibris. Ill. Bra skick. 1999. 196s. | 50:- |
| A504 | Lloyd Christopher. | Skepp och sjömän. En historik i text och bilder från vikingatid till nutid. Förlagsbd. (Bernces). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Nyskick. 1963. 223s. | Såld |
| A505 | Longridge C. Nepean. | The "Cutty sark". The ship and the model. 2 delar i ett klbd. Med sk.omsl. Exlibris. Ill. Engelsk text. Sk.omsl. ngt. nött annars fint skick. 1975. 208+232s+bil. | Såld |
| A506 | Lundgren Kurt. | Stora Cronan. Byggandet, slaget, plundringen av Öland. Förlagsbd. Lenstad. (Bok&Bild). Exlibris. Ill. Nyskick. 1997. 262s. | Såld |
| A507 | Lundin Sven & Öhman Anders. | Med bris mot Kap Horn. En långfärdsseglares liv och seglatser. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rabén&Sjögren). Ill. Delvis i färg. Nära nyskick. 1985. 274s. | Såld |
| A508 | Lundström Evert & Hesslind Lars. | Uppdrag Pater Noster. En seglingsthriller. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bonniers). Nära nyskick. 1975. 267s. | 70:- |
| A509 | Lundström Harry. | Från stormigt hav. Minnen från segelsjöfartens tid. Förlagsbd. (Rabén&Sjögren). Ill. Bra skick. 1974. 166s+pl. | 70:- |
| A510 | Löfström Frans. | Från segelfartygens dagar (Österlen). Förlagsbd. (Walter Ekstrand Bokförlag). Ill. Bra skick. 1981. 158s. | Såld |
| A511 | Löfström Inge. | En psalm i kajutan. Om skepp och sjöfolk och religiositet till sjöss. Dek. pappbd. Exlibris. Ill. Fint skick. 1989. 168s. | Såld |
| A512 | MacGregor David R. | Schnellsegler 1775-1875. konstruktion und Geschichte. Linnebd. Med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. Tysk text. 4:o. Bra skick. 1974. 315s. | 150:- |
| A513 | Macintyre D. & Bathe B.W. | Örlogsfartyg genom seklen. Förlagsbd. Med sk.omsl. (W&W). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Fint skick. Uå (1970-tal). 280s. | 150:- |
| A514 | Macintyre Donald. | Under segel. De stora segeläventyren 1520-1914. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Forum). Exlibris. Rikt ill delvis i färg. Tvär 4:o. Fint skick. 1977. 254s. | Såld |
| A515 | Matz Erling. | Jag minns ens stund. Berättelser om långfärder till sjöss. Dek. pappbd. Svenska kryssarklubben. Rikt ill. I färg. Stor 8:o. Nyskick. 2001. 126s. | 50:- |
| A516 | Miller K.M. m.fl. | Motor cruising. Linnebd. Ill. Exlibris. Engelsk text. Bra skick. 1935. 640s. | 150:- |
| A517 | Mondfeld Wolfram Zu. | Historische schiffsmodelle. Das handbuch fur modellbauer. Rexinbd. Exlibris. Rikt ill. Stor 8:o. Tysk text. Fint skick. 1978. 368s. | Såld |
| A518 | Måhlén C.E. | Nautisk ordbok. Förlagsbd. Med nött sk.omsl. Rikt ill. Exlibris. 1966. 191s. | Såld |
| A519 | Nilson Anders. | Kyrkskeppen berättar om sjöfart och historia på Öland. Förlagsbd. Med sk.omsl. (LT). Rikt ill. Delvis i färg. Sk.omsl. Ngt. nött annars fint skick. 1980. 184s. | Såld |
| A520 | Nilsson Gustaf-Adolf. | Sjöfarare. Kåserier om sjöskildrare genom tiderna. Förlagsbd. Med skadat sk.omsl. (Allhem). Fin inlaga. Rikt ill. Liten 4:o. 1957. 222s. | 80:- |
| A521 | O'connor Joseph. | Havets stjärna. Roman. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Norstedts). Nära nyskick. 2005. 484s. | 70:- |
| A522 | Ohrelius Bengt. | Åtta glas. Ord ombord - skepp och sjömän. Förlagsbd. (Rabén&Sjögren). Exlibris. Rikt ill. Bra skick. 1979. 238s. | Såld |
| A523 | Olls Bert. | Stockkanot och vätternskuta. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rabén&Sjögren). Rikt ill. Tvär 4:o. Bra skick. 1967. Opag. | 60:- |
| A524 | Olsson Kent. | Svensk varvsindustri under 100 år. Från pansarbåts varv till tankfartygsvarv. Häftad. Fint skick. 1983. 458s. | Såld |
| A525 | Olsson Ragnar (red). | Sjömän, fartyg och samhälle. Studier i bohuslänsk sjöfartshistoria 1800-1900. Dek. klbd. Ill. Exlibris. Fint skick. 1995. 248s. | Såld |
| A526 | Padfield Peter. | Waffen auf see. Klbd. med sk.omsl. Rikt ill. Exlibris. 4:o. Bra skick. Tysk text. 1973. 320s. | 100:- |
| A527 | Papp David & Öhgren Bo. | Arbetarna vid Oskarshamns varv kring sekelskiftet. Häftad. Exlibris. Ill. Fint skick. 1973. 185s. | Såld |
| A528 | Pestel Yves. | Segling, grottor och vrak. En fransman strandar vid Örnsköldsvik. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rabén&Sjögren). Ill. I färg. Fint skick. 1988. 191s. | Såld |
| A529 | Preston Antony (förord). | Jane's fighting ships of world war II. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Studio). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Nyskick. 2001. 320s. | Såld |
| A530 | Quirin Bertil. | Båtbyggaren. Gösta Johansson berättar. Del 1. Föreningen Allmoge Båtar. Träbiten nr 46. exlibris. Ill. Fint skick. 1984. 93s. | Såld |
| A531 | Randier Jean. | Nautische antiquitäten. Linnebd. Med sk.omsl. (Exlibris). Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Tysk text. Fint skick. 1973. 222s. | 150:- |
| A532 | Ribbing Olof m.fl. | Göteborgs eskader och örlogsstation. 1523-1870. Häftad. Exlibris. Ill. 4:o. Bra skick. 1949. 535s. | 100:- |
| A533 | Ridgway John & Marie-Christine. | Jorden runt kappsegling 1977-78. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rabén&Sjögren). Rikt ill. Nära nyskick. 1979. 343s. | 80:- |
| A534 | Rienks Monno. | The tall ship art collection. My voyage. Dek. pappbd. Tvär 4:o. Rikt ill. I färg. Nyskick. 2006. 159s. | Såld |
| A535 | Rinman Thorsten & Brodefors Rigmor. | Sjöfartens historia. Rexinbd. Exlibris. Ill. Fint skick. 1982. 269s. | 50:- |
| A536 | Roth Hal. | Två mot Kap Horn. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rabén&Sjögren). Stor 8:o. Ill. Fint skick. Uå. 266s. | Såld |
| A537 | Rundberg Arvid & Ruster Reijo. | Den stora kappseglingen. Om livet i en fullriggare i våra dagar. Förlagsbd. (Norstedts). 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1968. 149s. | Såld |
| A538 | Sandelin Stig (red). | Båtnytts loggbok med nautiska uppgifter. Förlagsbd. (Specialtidnings förlaget). Ill. Liten 4:o. Fint skick. 1980. 128s. | 70:- |
| A539 | Schoerner Gunnar. | Regalskeppet. En studie i 1600-talets skeppsbyggeri. Dek. pappbd. Ill. Fint skick. 1964. 82s. | 60:- |
| A540 | Schäuffelen Otmar. | Die letzten grossen segelschiffe. Linnebd. med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. Stor 8:o. Tysk text. Bra skick. 1977. 292s. | 100:- |
| A541 | Selander Tom. | Galejans farvatten. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Rabén&Sjögren). Ill. Bra skick. 1977. 200s. | Såld |
| A542 | Selander Tom. | Ombord på Galejan. Förlagsbd. Utan sk.omsl. (Bonniers). Ill. Fint skick. 1965. 157s. | Såld |
| A543 | Similä Artturi & Thorslund Bengt. | Väderbok för båtfolk. Förlagsbd. (Rabén & Sjögren). Exlibris. Ill. Gott skick. 1961. 136s. | 70:- |
| A544 | Sjögren Folke. | Skeppsporträtt. Från segelsjöfartens slutepok. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Bokförlaget Regal). Exlibris. Tvär 4:o. Rikt ill. Bra skick. 1968 90s. | 100:- |
| A545 | Sjöhistoriska samfundet (utg). | Slaget vid Femern. 1644-1944. Dek. linneryggsbd. Exlibris. Ill. 4:o. Fint skick. 1944. 184s+pl. | 150:- |
| A546 | Smirnov Alexej. | Svensk historia under vattnet. Vrak i Östersjön berättar. Förlagsbd. Med sk.omsl. (W&W). Exlibris. Ill. Nära nyskick. 2002. 216s. | 100:- |
| A547 | Smith Carl. | Båtseglare ordbok. En samling förklaringar, upplysningar och välmenta råd. Häftad. (Rediviva). Ill. Facsimile av orginalet från 1899. fint skick. 1974. 144s. | 60:- |
| A548 | Soop Hans. | Regalskeppet Wasa. Skulpturer. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Liber). Exlibris. Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Fint skick. 1978. 152s. | 100:- |
| A549 | Spens Edward (red). | Boken om havet. 1-4. 4 uniforma dek. hfrbd. Med ö.gsn. Rikt ill. Liten 4:o. Fint skick. 1950-1955. 504+520+452+480s. | 400:- |
| A550 | Steffensson Jakob. | Båtar på Runö. Om båttyper och deras användningsområden på Runö. Föreningen Allmoge Båtar. Träbiten nr 58. ill. Fint skick. 1987. 110s. | 70:- |
| A551 | Strand Sören. | Votiv- och prydnadsskepp på Gotland. Dek. pappbd. Exlibris. Rikt ill. Delvis i färg. 1981. 90s. | 70:- |
| A552 | Svensson S. Artur (red). | Svenska flottans historia. Örlogsflottan från dess grundläggning under Gustav Vasa fram till våra dagar. 6 uniforma blå hfrbd. Ö.gsn. Allhems förlag. 2 sidor inhäftade med japanpapper annars nyskick. 1942-1945. ca 1800s. | 2800:- |
| A553 | Svensson Sam (förord). | Segel genom sekler. Förlagsbd. Med sk.omsl. (Saxon&Lindström). Rikt ill. Bra skick. 1962. 107s. | 70:- |
| A554 | Sörenson Reiners. | Skeppsbrott. Häftad. Ill. Exlibris. Fint skick. 1992. 209s. | Såld |
| A555 | Techel H. | Der Bau von Unterseebooten. Häftad. Ngt. nött. 4:o. Rikt ill. Utv. Plancher. Tysk text. 1922. 103s+bil. | Såld |
| A556 | Tiller Artur. | Motorboot und motoryacht. Konstruktion und maschinelle einrichtung. Klbd. Ill. Exlibris. Fint skick. Tysk text. 1931. 273s+bil. | Såld |
| A557 | Traung Olof (red). | Navigationsskolornas historia. Linnebd. Exlibris. Ill. 4:o. Bra skick. 1941. 493s. | 100:- |
| A558 | Traung Olof. | Dan Broström. En sjöfartsman. Hfrbd. Omsl. medbd. Ill. Namnt. Bra skick. 1948. 429s. | 150:- |
| A559 | Traung Olof. | De stora skeppens redare. Berättelsen om John E. Olson. Hans liv och verksamhet. Hfrbd. Omsl. medbd. Ill. Bra skick. 1946. 281s. | Såld |
| A560 | United states navalacademy museum (utg). | Catalogue of the Henry Huddleston Rogers collection of ship model. Linnebd. Exlibris. Rikt ill. 4:o. Engelsk text. Fint skick. 1958. 116s. | Såld |
| A561 | Warner Oliver. | Great battle fleets. Linnebd. med sk.omsl. Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Engelsk text. Fint skick. 1974. 240s. | 100:- |
| A562 | Warner Oliver. | Great sea battles. Linnebd. Med sk.omsl. Exlibris. Rikt ill. Delvis i färg. 4:o. Engelsk text. Bra skick. 1970. 303s. | 100:- |
| A563 | Wernick Robert. | The vikings. The seafarers. Dek. förlagsbd. (Time-life Books). Exlibris. Rikt ill. 4:O. Engelsk text. Nyskick. 1979. 176s. | Såld |
| A564 | Whipple A.B.C. | Fighting sail. The seafarers. Dek. förlagsbd. (Time-life Books). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Engelsk text. Nyskick. 1978. 184s. | Såld |
| A565 | Whipple A.B.C. | The whalers. The seafarers. Dek. förlagsbd. (Time-life Books). Exlibris. Rikt ill. 4:o. Engelsk text. Nyskick. 1979. 176s. | Såld |
| A566 | Winster Heinrich. | Das Hanseschiff im ausgehenden 15. jahrhundert. Linnebd. Exlibris. Ill. Tysk text. Fint skick. 1975. 67s+bil. | Såld |
| A567 | Wollentz Claes m.fl. | Lotsbåtar. Kalmarsunds seglande lotsbåtar. Föreningen Allmoge Båtar. Träbiten nr 42. ill. Bra skick. 1983. 54s. | 50:- |
| A568 | Zetterling Niklas & Tamelander Michael. | Bismarck. Kampen om Atlanten. Förlagsbd. (Norstedts). Exlibris. Ill. Nyskick. 2004. 311s. | Såld |
| A569 | Åkerlund Harald. | Nydamskeppen. En studie i tidig skandinavisk skeppsbyggnadskonst. Häftad. Sjöfartsmuseet Göteborg. Exlibris. Ill. 4:o. Fint skick. 1963. 160s+bil. | 250:- |
| A570 | Öhrvall Hjalmar. | Om knutar. Hfrbd. Exlibris. Ill. Bra skick. 1916. 262s. | 600:- |
| A571 | Östberg Carl Axel (red). | De första världomseglingarna under svensk flagg. Kapten Nils Werngren berättar. Häftad. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1989. 103s. | 90:- |
|
Antikvariat Tranan Trumpetvägen 8 514 32 TRANEMO Tel 0325-768 46 |