>

Press & Media

Aktuell katalog
[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida] [ Hela_katalogen ] Uppdaterad: 2012-01-05
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A367 Anderson Ivar. Svenska Dagbladets historia. Del 1. 1884-1940. Dek. hklbd. 4:o. Ill. Bra skick. 1960. 387 s. 100:-
A368 Baehrendtz Maj-Britt. Tio år med TV. Häftad. Åhlén & Åkerlund. Ill. Fint skick. 1970. 144 s. 50:-
A369 Balgård Matts. Vandrad väg. Skrivet 1944-1987 i Västerbottens-Kuriren. Häftad. med sk. omsl. Ill. Bra skick. 1988. 168 s. 70:-
A370 Boberg Stig. Gustav III och tryckfriheten. 1774-1787. Häftad. Natur & Kultur. Omsl. fläckat Ded. från författ. Ouppsk. 1951. 351 s. Såld
A371 Bringert Lars & Torekull Bertil. Äventyret Dagens Industri. Historien om en tidnings födelse. Förlagsbd. med sk. omsl. W & W. Ill. Nära nyskick. 1995. 178 s. 70:-
A372 Broman Sven (utg). Vårt behov av press, radio och TV. Reflektioner kring en undersökning. Häftad. Tidningsutgivarföreningen. Fint skick. 1968. 174 s. 60:-
A373 Brännström Karl-Erik. Hjärtat i Klara. En berättelse i tid och rum om Aftonbladet och kvarteren i Klara. Häftad. A-media. Ill. 4:o. Fint skick. 1984. 60 s. 60:-
A374 Ekholm Tore & Hegnell Claes. Elefantbegravningen. Pressfotografen som var där. Förlagsbd. Carlsson Bokförlag. Stor 8:o. Rikt ill. Nyskick. 1991. 189 s. 80:-
A375 Elgmyr Göran. Radion i strama tyglar. Om Radiotjänst tillblivelse, teknik och ekonomi 1922-1957. Häftad. Etermedierna i Sverige. Ill. Nära nyskick. 1996. 300 s. 80:-
A376 Falk Valter m.fl. Tidningens typografi. Linneryggsbd. Ill. Fint skick. 1960. 116 s. Såld
A377 Fredriksson Gunnar m.fl. Aftonbladet. En svensk historia. klbd. utan sk. omsl. Tiden. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 1980. 428 s. 90:-
A378 Furuhammar Leif. Rutmönster. Om TV. Häftad. Norstedts. Nära nyskick. 1992. 147 s. 50:-
A379 Hadenius Stig. Dagens Nyheters historia. Tidningen och makten 1864-2000. Förlagsbd. med sk. omsl. Bokförlaget DN. Ill. Nyskick. 2002. 480 s. 100:-
A380 Hadenius Stig. Kampen om monopolet. Sveriges Radio och TV under 1900-talet. Förlagsbd. med sk. omsl. Prisma. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 1998. 343 s. 100:-
A381 Hallén Sven. Klartext. En studie i spaltstil. 1864-1964. Förlagsbd. med sk. omsl. Bonniers. Ill. Gott skick. 1964. 271 s. 60:-
A382 Hallingberg Gunnar. Radiodramat. Svensk hörspelsdiktning, bakgrund, utveckling och formvärld. Förlagsbd. Sveriges Radio. Med grammofonskiva. Bra skick. 1967. 344 s. 80:-
A383 Hebbe Brita. Wendela. En modern 1800-talskvinna. Häftad. Natur & kultur. Ill. Nära nyskick. 1997. 342 s. Såld
A384 Helén Gunnar. Röst i radion. Uppsatser, minnesbilder och radiointervjuer. Häftad. Bonniers. Snedläst, annars gott skick. 1950. 229 s. Såld
A385 Jerring Sven & Willners Bo. Kors och tvärs genom 60 radioår. Häftad. W & W. Ill. Gott skick. 1954. 170 s. Såld
A386 Jonsson Sverker. Pressen, reklamen och konkurrensen 1935-1978. Häftad. Göteborgs universitet. Bra skick. 1982. 406 s. 100:-
A387 Karlström Bo. Iaktagelser. 30-talet-2000. Förlagsbd. med sk. omsl. 4-vision. Ill. Fint skick. 2000. 240 s. 80:-
A388 Larsson Sören. Att skriva i tidning. Förlagsbd. Legenda. Ill. Fint skick. Recensionsstämpel. 1985. 209 s. 70:-
A389 Paulrud Anders m.fl. Da capo. Bilder publicerade i Dagens Arbete. Förlagsbd. med sk. omsl. Journal/Dagens Arbete. 4:o. Rikt ill. Nyskick. 2000. Opag. 100:-
A390 Persson Lens (red). Radio. En bok för radioter. Förlagsbd. Bonniers. Ill. Nära nyskick. 1994. 297 s. 100:-
A391 Peterson Bo. Mannaminne. Människor, medier, miljöer. En svensk midiehistoria. Förlagsbd. med sk. omsl. Norstedts. Ill. Nära nyskick. 1988. 364 s. 100:-
A392 Rydén Per m.fl. Veckopressen i Sverige. Analyser och perspektiv. Förlagsbd. Mälarhusgården. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 1979. 355 s. 80:-
A393 Strömstedt Bo m.fl. Sverige (Expressen). Berättelsen om hur Expressen blev Sveriges rikstidning. Klbd. med sk. omsl. Stor 8:o. Ill. Fint skick. 1984. 424 s. 70:-
A394 Sydow Waldemar von. Annonsens historia i Sverige. Intill år 1700. Häftad. Nordisk Rotogravyr. 4:o. Ill. Gott skick. 1929. 233 s. 100:-
A395 Tollin Sven. Svensk dagspress 1900-1967. En systematik och kommenterad kartläggning. Linnebd. Fint skick. 1967. 169 s. Såld
A396 Torekull Bertil. Svenskan och hennes hövdingar. Förlagsbd. med sk. omsl. W & w. Nära nyskick. 1994. 206 s. 70:-
A397 Vängby Staffan. Opartiskhet och saklighet. En sammanställning av Radionämndens beslut 1/7 1967-31/12 1970. Häftad. Sveriges Radios förlag. Fint skick. 1971. 215 s. 60:-
A398 Åkerlind Per. SNRV Svenska Nationalkommitén för Radiovetenskap 50 år. 1931-1981. Häftad. Ill. Fint skick. 171 s. 50:-

[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida]
Antikvariat Tranan
Trumpetvägen 8
514 32 TRANEMO
Tel 0325-768 46

Webbmaster: Roland Johansson