>
MotorAktuell katalog |
[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida] [ Hela_katalogen ] | Uppdaterad: 2012-01-05 |
| Nr | FÖRFATTARE | BESKRIVNING | PRIS |
|---|---|---|---|
| A307 | Andersson Bosse "bildoktorn". | Fantastiska människor och bilar jag mött. Förlagsbd. Gullers. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 208. 143 s. | Såld |
| A308 | Andersson Bosse "bildoktorn". | Värdefullt och värdelöst vetande. Förlagsbd. Natur & Kultur. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2004. 128 s. | Såld |
| A309 | Andersson Bosse "Bildoktorn". | Ännumera värdefullt och värdelöst vetande. Förlagsbd. Natur & Kultur. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2005. 127 s. | Såld |
| A310 | Andersson Bosse. | Bosses bilar. Förlagsbd. med sk. omsl. Natur & Kultur. Tvär 4:o. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 2005. 142 s. | 120:- |
| A311 | Andersson Sigward. | Motorns mästare 79-80. Allt om de stora förarna i de stora loppen med de snabbaste bilarna, bågarna, båtarna. Häftad. Semic. Tvär 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1979. 121 s. | 60:- |
| A312 | Andersson Sigward. | Motorns mästare 81-82. Häftad. Semic. Tvär 8:o. Rikt ill. Bra skick. 1981. 128 s. | 60:- |
| A313 | Bonnier Joakim & Blomfeldt Jan-Olof (red). | Svenskt billexikon. All världens bilmärken 1885-1969. Förlagsbd. utan sk. omsl. Förlagshuset Norden AB. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1969. 640 s. | Såld |
| A314 | Borglund Åke. | Mitt liv med bilar. Förlagsbd. Carlssons. Ill. Nyskick. 1993. 196 s. | 80:- |
| A315 | Brown Roland. | Världens snabbaste motorcyklar. Förlagsbd. med sk. omsl. Parragon. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2006. 320 s. | 150:- |
| A316 | Carlsson Ingemar. | Svensk rallyhistoria. Förlagsbd. Sportförlaget. 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Nyskick. 2001. 95 s. | Såld |
| A317 | Carlsson Sven-Olof. | Första boken om Gripen. Förlagsbd. med sk. omsl. Bevingade ord förlag. 4:o. Ill. i färg. Nära nyskick. 1991. 127 s. | 90:- |
| A318 | Eklund Per & Tunberg Anders. | Per Eklund. "En får ente ge sig". Förlagsbd. med sk. omsl. Sportförlaget. Ill. Nära nyskick. 1998. 207 s. | 80:- |
| A319 | Ekström Gert & Elg Per-Börje. | Stinke - stånka och hatobjekt. Svenskarna och deras bilar. Förlagsbd. Winbergs City Book. Rikt ill. delvis i färg. Nyskick. 2005. 144 s. | 100:- |
| A320 | Eriksson Sveneric & Kann Juri. | Hjulboken. Motorhistorier och osannolika händelser ur levande livet. Häftad. Ill. Hälsning från författ. Nära nyskick. 2004. 277 s. | 70:- |
| A321 | Eriksson Sveneric. | "Mäster" Stig Blomquist. Förlagsbd. med sk. omsl. Sportförlaget. Ill. Nära nyskick. 1997. 319 s. | Såld |
| A322 | Eriksson Sveneric. | Boken om Picko. Picko Trobergs galenskaper. Dek. pappbd. 4:o. Rikt ill. Nyskick. 1997. 192 s. | Såld |
| A323 | Falk Göran (red). | All världens bilar 1987. Förlagsbd. Swede Books International. 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Nyskick. 1987. 270 s. | 100:- |
| A324 | Forsberg Sigvard. | Från B3 till Jaktviggen. 1944-1994. Dek. pappbd. 4:0. Rikt illustrerad. Nära nyskick. 1994 216s. | 100:- |
| A325 | Gallagher Stuart. | Historien om Porsche. Förlagsbd. med sk. omsl. Parragon 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2004. 192 s. | Såld |
| A326 | Georgano G. N. | Sportvagnen. Historia, konstruktion, utveckling. Förlagsbd. med sk. omsl. Forum. 4:o. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 1988. 240 s. | Såld |
| A327 | Harding Anthony. | En Guinness rekordbok. Bilar. Förlagsbd. Forum. Stor 8:o. Rikt ill. delvis i färg. Nära nyskick. 1984. 270 s. | Såld |
| A328 | Haventon Peter. | Från Bubblan till nya Beetle. Volkswagen 50 år på svenska vägar. Förlagsbd. med sk. omsl. Streffert. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 1998. 112 s. | 120:- |
| A329 | Isenberg Hans Georg. | MC byggen. Choppers, trikes och snabba hojar. Förlagsbd. Albinsson & Sjöberg. 4:o. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 1982. 96 s. | 70:- |
| A330 | Jarnhammar Lennart m.fl. | Mr Saab. Berättelsen om Erik Carlsson "På taket". Rallysportens första världsstjärna. Förlagsbd. med sk. omsl. Page One Publishing. 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Nära nyskick. 1999. 160 s. | Såld |
| A331 | Jarrett Philip. | Fantastiska plygplan. En historisk uppslagsbok. Förlagsbd. utan sk. omsl. Tvär 8:o. Rikt ill. Fint skick. 2007. 360 s. | 150:- |
| A332 | Johansson Georg & Hogsten Dag E. | När Sverige fick hjul. Häftad. Askild & Kärnekull. 4:o. Rikt ill. Fint skick. 1983. 95 s. | 70:- |
| A333 | Karl-Erik Johansson i Backe. | Rally med Sputnic. Förlagsbd. Skriftställarnas förlag. Ill. Fint skick. 1988. 72 s. | Såld |
| A334 | Laban Brian. | Historien om Ferrari. Förlagsbd. med sk. omsl. Parragon. 4:o. Rikt ill i färg. Nyskick. 2006. 192 s. | 100:- |
| A335 | Legate Trevor. | Historien o Mercedes-Benz. Förlagsbd. med sk. omsl. Parragon. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2006. 192 s. | 100:- |
| A336 | Lindh Björn-Eric (red). | Autohistorica. Häftad. Automobilhistoriska klubben. Tvär 4:o. Rikt ill. Bra skick. 1977. 96 s. | 80:- |
| A337 | Lindh Björn-Eric. | Saab. Bilarna de första 40 åren. Förlagsbd. med sk. omsl. Förlagshuset Norden. 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Nära nyskick. 1987. 200 s. | Såld |
| A338 | LRF Media (utg). | Traktorkalendern. Nr 2. Förlagsbd. Ill. Nära nyskick. 2005. 364 s. | Såld |
| A339 | LRF Media (utg). | Traktorkalendern. Nr 3. Förlagsbd. Ill. Nära nyskick. 2005. 298 s. | Såld |
| A340 | LRF Media (utg). | Traktorkalendern. Nr 4. Förlagsbd. Ill. Nära nyskick. 2000. 335 s. | Såld |
| A341 | LRF Media (utg). | Traktorkalendern. Nr 5. Förlagsbd. Ill. Nära nyskick. 2000. 539 s. | Såld |
| A342 | LRF Media AB (utg). | Traktorkalendern. Nr 1. Förlagsbd. Ill. Nära nyskick. 2005. 480 s. | Såld |
| A343 | LRF Medis AB (utg). | Traktorkalendern. Nr 6. Förlagsbd. ll. Nära nyskick. 2000. 368 s. | Såld |
| A344 | Lundin Arne m.fl. | Berättelsen om Lexus. Förlagsbd. Lexus Sweden. 4:o. Rikt ill. Nyskick. 2006. 96 s. | 100:- |
| A345 | Melander Rune (utg). | Tekniken idag. 1964. Häftad. Teknikens värld. Rikt ill. Fint skick. 1963. 168 s. | 60:- |
| A346 | Melander Rune (utg). | Tekniken idag. 1968. Häftad. Teknikens värld. Rikt ill. Fint skick. 1967. 161 s. | 60:- |
| A347 | Melander Rune (utg). | Tekniken idag. 1969. Häftad. Teknikens värld. Rikt ill. Fint skick. 1968. 168 s. | 60:- |
| A348 | Melander Rune (utg). | Tekniken idag. 1970. Häftad. Teknikens värld. Rikt ill. Fint skick. 1969. 178 s. | 60:- |
| A349 | Merceders Benz Sverige (utg). | En kärlekshistoria. Dek. pappbd. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2000. Opag. | 60:- |
| A350 | Molin Håkan "Molle". | Vallåkra. 30 år med skånska bilrebeller. Förlagsbd. Albinsson & Sjöbergs bokförlag. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2007. 79 s. | Såld |
| A351 | Montgomery Andrew. | Legendariska bilar. Förlagsbd. Parragon. Rikt ill. i färg. Nyskick. Uå. 256 s. | 100:- |
| A352 | Robson Graham. | The Encydopedia of the world's classic cars. Förlagsbd. med sk. omsl. Tiger Books international. 4:o. Rikt ill. i färg. Engelsk text. Fint skick. 1989. 248 s. | 100:- |
| A353 | Saab Automobile AB (utg). | Boken om Saab. Linnebd. Rikt ill. delvis i färg. Nyskick. 2001. Opag. | Såld |
| A354 | Sandell Kaj & Streiffert Bo (red). | Scania 100 år. 1891-1991. Ett sekel industri- och fordonshistoria. Förlagsbd. med sk. omsl. Streiffert. 4:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1990. 264 s. | 100:- |
| A355 | Sandell Kaj. | Svenska Volkswagen 50 år. Från 0 - 1.500 000 bilar. Förlagsbd. Streiffert. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1997. 120 s. | Såld |
| A356 | Schlegelmilch Rainer W. | Gran Prix. Faschination formula 1. Förlagsbd. med sk. omsl. Könemann. 4:o. Rikt ill. i färg. Engelsk text. Nära nyskick. 1993. 399 s. | 100:- |
| A357 | Seate Mike. | Choppers. Häftad. Mbi Publishing. Rikt ill. i färg. Engelsk text. Nyskick. 2004. 95 s. | 100:- |
| A358 | Setright L. J. K. | Motorcykelsporten. En Guiness uppslagsbok. Förlagsbd. Forum. Rikt ill. Stor 8:o. 1983. 287 s. | 100:- |
| A359 | Sparke Penny. | Bilen. En designhistoria 1900-2001. Förlagsbd. Bonniers. 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Nyskick. 2004. 256 s. | 100:- |
| A360 | Stewart Tom. | Ultimate Autos. Förlagsbd. med sk. omsl. Kandour Ltd. 4:o. Rikt ill. i färg. Engelsk text. Nyskick. 2006. 160 s. | 100:- |
| A361 | Strömberg Martin. | Äventyrens sport. Bilar och brudar. Förlagsbd. med sk. omsl. Miniförlaget. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1990. 246 s. | Såld |
| A362 | Strömberg Martin. | Äventyrens sport. Bäst i världen. Förlagsbd. med sk. omsl. Miniförlaget. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1996. 448 s. | Såld |
| A363 | Strömberg Martin. | Äventyrens sport. Det var tider det. Förlagsbd. med sk. omsl. Mini förlaget. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1993. 432 s. | 250:- |
| A364 | Strömberg Martin. | Äventyrens sport. Farligt och spännande. Rexinbd. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1963. 400 s. | 250:- |
| A365 | Strömberg Martin. | Äventyrens sport. Idel bekanta. Förlagsbd. med sk. omsl. Miniförlaget. 4:o. Rikt ill. Nära nyskick. 1987. 406 s. | Såld |
| A366 | Wood Jonathan. | Världens snabbaste bilar. Förlagsbd. med sk. omsl. Parragon. 4:o. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 2006. 320 s. | Såld |
|
Antikvariat Tranan Trumpetvägen 8 514 32 TRANEMO Tel 0325-768 46 |