>

Kulturhistoria

Aktuell katalog
[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida] [ Hela_katalogen ] Uppdaterad: 2012-01-05
Nr FÖRFATTARE BESKRIVNING PRIS
A208 Af Klintberg Bengt & Zetterholm Finn. Svensk folkpoesi. Förlagsbd. med sk. omsl. Tiden. Bra skick. 1984. 309 s. 70:-
A209 Ahlström Gabriella. Ecce Homo. Berättelsen om en utställning. Häftad. Bonniers. Ill. Nära nyskick. 1999. 257 s. 100:-
A210 Bager Falk Hillevi (red). Tårtan. ICA-kurirens bästa recept. Förlagsbd. ICA. 4:o. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 1996. 62 s. 60:-
A211 Bergmark Matts. Bad och bot. Om vattnet som läkemedel och njutningsmedel. Förlagsbd. Prisma. ill. Fint skick. 1985. 455s. 90:-
A212 Blomgren Axel H. Bananen som förhistorisk föda och modern näringsprodukt. Häftad. Ouppsk. Ill. Bra skick. 1934. 187 s. 80:-
A213 Boström Hans-Olof. Bror Hjorth 1894-1968. Förlagsbd. Sveriges Allmänna Konstförening. 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Nära nyskick. 1994. 174 s. 80:-
A214 Bringéus Nils-Arvid. Bild lore. Studiet av folkliga bildbudskap. Förlagsbd.Gidlunds. Ill. Fint skick. 1981. 214 s. 70:-
A215 Bringéus Nils-Arvid. Den kyrkliga seden. Förlagsbd. Carlsson Bokförlag. ill. Nyskick. 2005. 277s. Såld
A216 Craig Diana. Mormors köksråd. Förlagsbd. Prisma. Rikt ill. Nyskick. 1993. 96 s. 70:-
A217 Davidson Alan. Havets läckerheter. En annorlunda bok om fisk och skaldjur. Förlagsbd. med sk. omsl. Info Bok. Rikt ill. i färg 4:o. Fint skick. 1990. 208 s. Såld
A218 Davidson Hans (red). Mötesplatser. En bok om bygdegårdsrörelsen i Sverige. Dek. pappbd. ill. Nära nyskick. 1994. 232s. 70:-
A219 De Porti Andrea & Skinnarmo Ola. Världens äventyrare. 53 otroliga upptäcktsfärder. Förlagsbd. med sk. omsl.Max Ström. 4:o. 56 utvikbara sidor i storlek 50 x 55 cm. Ill. Nyskick. 2008. Såld
A220 dowswell Paul & Allan Tony. Sanna historier om spöken. Förlagsbd. Historiska Media. Ill. Nyskick. 2009. 121 s. 90:-
A221 Edman Gunnar (förord). Bibeln i bild. 230 planscher av Gustave Doré. Rikt dek. förlagsbd. Niloe. Ill. Nyskick. 1972. 478 s. 100:-
A222 Elmqvist Håkan (red). Det svenska musikundret. Från Winter till vår tid. Förlagsbd. med sk. omsl. Ekerlids. Ill. 4:o. Nyskick. 2001. 448 s. 100:-
A223 Engeström Nina von. Praktisk väfbok tillegnad den idoga svenska qvinnan. Förlagsbd. Rediviva. Stor 8:o. Ill. Facsimile. Nära nyskick. 1981. 80 s. Såld
A224 Florén Ander & Ternhag Gunnar (red). Valloner. Järnets människor. Häftad. Gidlunds Ill. Nyskick. 2007. 290 s. Såld
A225 Forsberg Warringer Gunnel. Året runt från jul till jul med Jenny Nyström. Förlagsbd. med sk.omsl. Forum. rikt ill. i färg. 4:o. Nära nyskick. 1998. 77s. 90:-
A226 Forsell Jacob (red). Bilder som förvånat Sverige. Förlagsbd med sk. omsl. Forum. 4:o. Rikt ill. Nyskick. 2004. 240 s. Såld
A227 Fredlund Jane. Så levde vi. En bok om vardagsliv och vardagsting från förr. Förlagsbd. ICA förlaget. rikt ill. namnt. Fint skick. 1976. 80s. 70:-
A228 Furtenbach Börje m.fl. Svenska släktkalendern 1965. Sjuttonde årgången. Linnebd. med nött sk. omsl. Fin inlaga. 1965. 456 s. Såld
A229 Gahrn Lars. Bland Svear och Götar. Undersökning rörande samfärdsel, riksdelar i försvarsbehov, ledungståg och konungens krigsfolla. Häftad. Ill. Stor 8:o. Fint skick. 1989. 212 s. Såld
A230 Generalstabens lito. Anst. (utg). Höstbilder från drottningens Solliden. Häftad. Tvär 4:o. Ill. i färg. Bra skick. 1924. Opag. 60:-
A231 Granlund Sten m.fl. Sommardagar på Sofiero. 3 porträtt och 24 amatörfotografier. Häftad. Stor 8:o. Ill. Bra skick. 1913. 35 s. 60:-
A232 Harling Per. Ett ögonblick i sänder. Lina Sandell och hennes sånger. Förlagsbd. med sk. omsl. Libris. Ill. Nyskick. 2003. 188 s. Såld
A233 Holmen Grethe. Clara Schumann. Biografi. Förlagsbd. med sk.omsl. Norma. ill. Bra skick. 1982. 219s. 60:-
A234 Huldén Lars & Mats (översättning). Kalevala. Findlands nationalepos. Förlagsbd. Atlantis. Nyskick. 2002. 384 s. Såld
A235 Hultman Barbro m.fl. Sommarslottet. Boken om Solliden. Kungafamiljens sommarparadis på Öland. Förlagsbd. med sk. omsl. Page One Publishing. 4:o. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 1996. 238 s. 100:-
A236 Hyltén-Cavallius Gunnar Olof & Stephens George. Svenska folksagor 1 & 2. 2 uniforma häften. Norstedts. Nötta omsl. Bra inlaga. Ill. 1915-16. 225 + 226 s. Såld
A237 Högset Oddbjörg (red). Brudprovaren. Erotiska folksagor från Norge. Förlagsbd. Wahlström & Widstrand. ill. av Svenolov Ehrén.Liten 4:O. Fint skick. 1986. 172s. 70:-
A238 Karlsson Petter. Till bords med Evert Taube. Förlagsbd. utan sk. omsl. Max Ström. Rikt ill. i färg. 4:o. Nyskick. 2000. 248 s. 150:-
A239 Kjellgren Lennart. Kom hör min vackra visa. Äldre skolsånger. Förlagsbd. LT förlag. ill. Fint skick. 1984. 125s. 70:-
A240 Klarkullens förlag (utg). Våra kyrkor. Förlagsbd. med sk. omsl. 4:o. Rikt ill. i färg. Skyddsomsl. nött o lagat. Inlaga i fint skick. 1990. 734 s. 200:-
A241 Kotschack Jan. Stick i väg, Jack ! Historien om Radio Nord, en älskad och oönskad station. Förlagsbd. med sk. omsl. Premium Publishing. Stor 8:o. Rikt ill. Nyskick. med Dvd. 2009. 430 s. Såld
A242 Kullander Björn. Sveriges järnvägs historia. Förlagsbd. med sk. omsl. Bra Böcker. Tvär 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Fint skick. 1994. 196 s. 130:-
A243 Larsson Maria & Gustavson Monica (red). Livstycken. Förlagsbd. med sk. omsl. Folkrörelsernas arkiv i Jämtlands län. Ill. Stor 8:o. Nära nyskick. 1993. 366 s. 80:-
A244 Lauterbach Erwin. Fisk- och grönsaksgourmet. Förlagsbd. Wahlström & Widstrand. 4:o. Rikt ill. i färg. Nära nyskick. 1988. 165 s. Såld
A245 Leijonhufvud Karl A. Kson (utg). Ny svensk släktbok. Org. hfrbd. i fint skick. Stor 8:o. 1906. 871 s + bil. 200:-
A246 Linde Sven (red). Sibyllans hemligheter. Praktisk spådoms- och trollkonstbok efter de bästa källor. Rikt dek. förlagsbd. med helt guldsnitt. Rediviva. Tryckt ägarnamnt. Fint skick. Ill. 1977. 814 s. Såld
A247 Lindgren Nils (red). En färgargesälls resedagbok. Linnebd. ill. nummrerad 348/500. fint skick. 1947. 73s. 70:-
A248 Lindquist Nils. En bit ost. Ett stycke kulturhistoria. Linnebd. utan sk. omsl. Svenska mejeritidningen. Ill. delvis i färg. Bra skick. 1969. 133 s. Såld
A249 Loewe Walter. Petum Optimum. Tobakens historia inom odling, handel och industri i Sverige. Förlagsbd. med sk. omsl. Norma. 4:o. Rikt ill. delvis i färg. Nära nyskick. 1990. 231 s. 80:-
A250 Löwenhielm Fredrik. Svenska ordnar och medaljer. Org. linnebd. Atlantis. Ill. Fint skick. 1987. 59 s + bil. 100:-
A251 Malmberg Gert & Svensingson Ulf. Fyrar. Från Falsterbo till Faerder. Förlagsbd. med sk.omsl. Warneförlag. ill. i färg. 4:o. Nyskick. 1999. 167s. Såld
A252 Meurling Kim & Alfredsson Hans. Varje dag en fest. Händelserik kokbok. Förlagsbd. med sk. omsl. Wahlström & Widstrand. 4:o. Ill. Nära nyskick. 1998. Opag. 100:-
A253 Michelet Jules. Häxan. Kulturhistoriskt bibliotek. Häftad. Brutus Östlings bokförlag symposion. Bra skick. 1993. 361 s. 80:-
A254 Möller Gunnar. Hemlig skrift och koder. Häftad. ICA förlaget. Ill. Bra skick. 1969. 102 s. 70:-
A255 Naturvårdsverket (utg). Sveriges nationalparker. Pappbd. med sk.omsl. Rikt ill. i färg. 4:o. Fint skick. 1990. 127s. 70:-
A256 Nilson Ruben. Vanvördiga visor. Halvlinnebd. omsl. medbd. ill.Fint skick. 1942. 78s. Såld
A257 Nordberg Nils. Resa kungligt. Förlagsbd. med sk. omsl. Ill. Gott skick. 1976. 226 s. 60:-
A258 Nordensvan Georg. Svensk konst och svenska konstnärer i 19:e århundradet. Ngt. nött rikt dek klbd. Liten 4:o. Rikt ill. Bra skick. 1892. 722 s. 100:-
A259 Näslund Görel Kristina. Hälsopraktika. För dig som är mitt i livet. Förlagsbd. med sk. omsl. Natur & Kultur. Ill. Nära nyskick. 1998. 198 s. 80:-
A260 Ohlsmarks Åke. Tidernas vansinnigheter. Rekordbok i historiska kuriositeter. Förlagsbd. Carlsson. Ill. Bra skick. 1984. 247 s. Såld
A261 Ohlsson Sven Håkan (utg). Statistisk matrikel över svensk kyrkans prästerskap 1958. Linnebd. Bra skick. 1958. 243 s. 70:-
A262 Olsson Jan Olof. Mina städer. Förlagsbd. med sk. omsl. Bonniers. Ill. Fint skick. 1993. 331 s. Såld
A263 Palm Göran (red). Den svenska högtidsboken. Häftad. En Bok För Alla. Nära nyskick. 2000. 710 s. Såld
A264 Parker Julia & Derek. Zodiakbiblioteket. Stenbocken 22 december - 19 januari. Häftad. Bokförlaget Globen. 4:o. Ill. i färg. Fint skick. 1975. 48 s. 60:-
A265 Peterson James. Kokkonstens väsentligheter. En omfattande illustrerad guide över matlagningstekniker. Förlagsbd. med sk. omsl. Könemann. 4:o. Rikt ill. i färg. Nyskick. 2000. 299 s. 100:-
A266 Ramel Povel & Alfredsson Hans. Vanliga Palsternackan för gottegrisar året 1987. Häftad. Bra Böcker. Ill. Fint skick. 1986. 63 s. 60:-
A267 Roetzel Bernhard. Gentlemannen. Handbok i det klassiska herrmodet. Förlagsbd. med sk.omsl. Könemann. Rikt ill. mest i färg. 4:o. Nyskick. 1999. 357s. 120:-
A268 Ryvarden Leif. Norges nasjonalparker. Förlagsbd. med sk.omsl. Universitetsförlaget. Rikt ill. i färg.Fint skick. 4:o. 1983. 136s. Såld
A269 Sallnäs Hilding. En bok om Jolo. Promenader i Jan Olof Olssons författarskap. Förlagsbd. Liber. Ill. Fint skick. 1981. 127 s. Såld
A270 Sandklef Albert. Folktankar och folkhumor. Om överheten, om den dumme, om det passande och annat. Häftad. LT förlag. Några mindre fläckar på omsl. annars bra skick. 1945. 189 s. Såld
A271 Sandqvist-Bolin Britt. Bonniers nya kokbok. Förlagsbd. Bonniers. Ill. i färg. Fint skick. 1992. 400 s. 70:-
A272 Santelmann Kirsten. Kloka käringråd för kropp och själ. Förlagsbd. Wahlströms. Ill. Nyskick. 1998. 140 s. Såld
A273 Schön Ebbe & Runnerström Bengt Arne. Trollguld. Förlagsbd. En bok för alla. Rikt ill. i färg. 4:o. Nyskick. 1993. 62s. 40:-
A274 Schön Ebbe. Asa-Tors hammare. Gudar och jättar i tro och tradition. Förlagsbd. med sk.omsl. Hjalmarson 6 Högberg. ill. i färg. Stor 8:o. Nyskick. 2004. 265s. Såld
A275 Schön Ebbe. Folktrons år. Gammalt skrock kring årsfester, märkesdagar och fruktbarhet. Förlagsbd. med sk.omsl. Rabén & Sjögren. ill. stor 8:o. Nyskick. 1989. 197s. 90:-
A276 Schön Ebbe. Julen förr i tiden. Förlagsbd. Natur &Kultur. Rikt ill. delvis i färg. stor 8:o. Nyskick. 1993. 128s. Såld
A277 Schön Ebbe. Jätten i Brofjäll. Förlagsbd. Warne förlag. rikt ill. av Bengt Arne Runnerström. 4:o. Nyskick. 2007. 127s. 80:-
A278 Schön Ebbe. Skepnader i skymningen. Möten med folktrons väsen. Förlagsbd. Natur & Kultur. liten 4:o. Ill. i färg. Nära nyskick. 2001. 202s. 90:-
A279 Schön Ebbe. Svenska sägner. Förlagsbd. Bilda förlag. ill. i färg. Nyskick. 2008. 184s. 100:-
A280 Schön Ebbe. Svenska traditioner. Årets fester och livets högtider. Förlagsbd. Semic. ill. delvis i färg. 4:o. Nyskick. 1998. 96s. 80:-
A281 Schön Ebbe. Troll och människa. Gammal svensk folktro. Förlagsbd. Hjalmarson & Högberg. Rikt ill. Delvis i färg. Stor 8:o. Nyskick. 2008. 146s. 100:-
A282 Schön Ebbe. Troll och människa. Gammal svensk folktro. Förlagsbd. med sk.omsl. Natur & Kultur. ill. i färg. stor 8:o. Nyskick. 1999. 142s. Såld
A283 Schön Ebbe. Trollkistan. Förlagsbd. Warne förlag.Rikt ill. av Bengt Arne Runnerström. 4:O. Nyskick. 2007. 116s. 80:-
A284 Schön Ebbe. Vår svenske tomte. Sägner och folktro. Förlagsbd. Hjalmarson & Högberg. Ill. stor 8:o. Nyskick. 2006. 144s. 100:-
A285 Schön Ebbe. Älvor, troll och talande träd. Folktro om svensk natur. Förlagsbd. Semic. ill. delvis i färg. Nyskick. 2000. 159s. Såld
A286 Schön Ebbe. Älvor, vättar och andra väsen. En bok om gammal folktro. Häftad. Prisma Magnum. ill. nyskick. 1996. 183s. 60:-
A287 Schön Ebbe. Ödet och lyckan. Förlagsbd. Hjalmarson & Högberg. ill. stor 8:o. Nyskick. 2009. 184s. 100:-
A288 Shön Ebbe. Häxor och trolldom. Förlagsbd. med sk.omsl. Raben & Sjögren. Ill. stor 8:o. Nyskick. 1991. 212s. 90:-
A289 Säfvestad-Ericsson Ingegärd. Kvinna förr. Våra förmödrars liv i 1800-talets bondesamhälle. Förlagsbd. Hembygdsförlaget. Ill. Bra skick. 1993. 128 s. Såld
A290 Taube Evert. Min älskling du är som en ros. Visor i urval illustrerade med målningar på Lorensberg. Förlagsbd med sk. omsl. Kassett. Bonniers Ill. i färg. Fint skick. 1966. 108 s. Såld
A291 Tebelius Bo. Vi roddare. Historia och biografier. Förlagsbd. Bokförlaget Antiqva Göteborg. 4:o. Ngt. nött Ill. Numrerad 998. 1948. 526 s. 100:-
A292 Thorsell Elisabeth & Berggren Ulf. Finn din släkt. I svenska och utländska källor och på nätet. Förlagsbd. Svenska förlaget. Ill. Nyskick. 2001. 152 s. Såld
A293 Thunander Rudolf. Förbjuden kärlek. Sexualbrott, kärleksmagi och kärleksbrev i 1600-talets Sverige. Förlagsbd. med sk. omsl. Atlantis. Fint skick. 1992. 153 s. 80:-
A294 Tillhagen Carl-Herman. Vardagsskrock. Förlagsbd. Prisma Magnum. Ill. Fint skick. 1984. 252 s. 60:-
A295 Torgny Ove. I Linnés spår genom Sverige. Förlagsbd. utan sk.omsl. Bilda förlag. Rikt ill. delvis i färg.Fint skick. 2001. 264s. 70:-
A296 Täckholm Vivi. Sagans minareter. En bok om Islam. Förlagsbd. med sk. omsl. Esselte. Rikt ill. Fint skick. 1985. 319 s. 80:-
A297 Wahlberg Mats (red). Svenskt ortnamnslexikon. Förlagsbd. Språk- och Folkminnesinstitutet. Ill. Stor 8:o. Nyskick. 2003. 422 s. Såld
A298 Wallensteen-Jaeger Rut. Kök och stök när seklet var ungt. Förlagsbd. LT förlag. ill. nära nyskick. 1975. 96s. 80:-
A299 Wallensteen-Jaeger Rut. Tjänarinnor på gods och gårdar när seklet var ugnt. Förlagsbd. LT förlag. ill.Studieplan i separat häfte medföljer. Fint skick. 1977. 94+36s. 70:-
A300 Wennberg Kåa. Flygbaronen Carl Cederström. Dek. pappbd. rikt ill. 4:O. Nyskick. 1999. 192s. Såld
A301 Wenström Kerstin. Husmoderns kokbok. Hfrbd. Bra skick. 1926. 399 s. Såld
A302 Werle Loukie & Cox Jill. Livsmedel från hela världen. Häftad. Könemann. Rikt ill. i färg. 4:o. Nyskick. 1998. 384 s. 130:-
A303 Wikström Laila & Bergström Doris. Baka i långpanna. En räddande ängel. Ringpärm. Ill. Fint skick. Uå. 70 s. 60:-
A304 Wärle Gunilla. Från slottsgemak och herrgårdskök. Historiska miljöer. 190 släktrecept. Förlagsbd. Svenska Dagbladet. 4:o. Rikt ill. i färg. Fint skick. 1986. 160 s. 70:-
A305 Åberg Gösta (red). Stora citatboken. Citat från hela världen. Förlagsbd med sk. omsl. Wahlström & Widstrand. Nyskick. 2006. 641 s. Såld
A306 Åkerström Jenny. Prinsessornas kokbok. Husmanskost och helgdagsmat. Org. dek.klbd. ill. bra skick. 1938. 646s. Såld

[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida]
Antikvariat Tranan
Trumpetvägen 8
514 32 TRANEMO
Tel 0325-768 46

Webbmaster: Roland Johansson