>
Konst & KonsthantverkAktuell katalog |
[Startsidan] [Föregående sida] [Nästa sida] [ Hela_katalogen ] | Uppdaterad: 2012-01-05 |
| Nr | FÖRFATTARE | BESKRIVNING | PRIS |
|---|---|---|---|
| A151 | Achard Olivier. | Rifles of the world. Förlagsbd. med sk.omsl. Magna Books. rikt ill. i färg. 4:o. Engelsk text.Nära nyskick. 1994. 141s. | 120:- |
| A152 | Andrén Erik. | Swedish silver. Förlagsbd. med sk.omsl. ill. Engelsk text. Omsl. ngt trasigt annars fint skick. Uå. 126s. | 50:- |
| A153 | Bjurström Per m.fl. | John Bauer. En konstnär och hans sagovärld. Förlagsbd. med sk.omsl. Bra böcker. rikt ill. i färg. 4:o. Sk.omsl. ngt. nött. inlaga i nyskick. 1982. | Såld |
| A154 | Brunius Jan m.fl. | Svenskt glas. Förlagsbd. med sk.omsl. Wahlström & Widstrand. Rikt ill. delvis i färg. Nära nyskick. 4:o. 1996. 444s. | Såld |
| A155 | Burrows John (red). | Allt du behöver veta. Klassisk musik. Häftad. Damm förlag. rikt ill. i färg. nyskick. 2006. 511s. | Såld |
| A156 | Cedrenius Gunilla. | Kärna, tråg, spinnrock. Att samla gamla bruksföremål av trä. Förlagsbd. Bonniers. rikt ill. Bra skick. 1971. 78s. | 50:- |
| A157 | Clifton-Mogg Caroline. | Passionen att samla. Förlagsbd. med sk.omsl. Richters. rikt ill. i färg. 4:o. Nyskick. 2003. 182s. | 100:- |
| A158 | Cumming Robert. | Allt du behöver veta. Konst. Häftad. Damm förlag. rikt ill. i färg.Nyskick. 2006. 511s. | 90:- |
| A159 | Dahl Knut. | Från kniv till slida. Med pautat motiv. Teknikdesign, utformning och linjer. Förlagsbd. Settern. Rikt ill. delvis i färg. Nyskick. 2003. 88s. | 120:- |
| A160 | Dahlman Anders L. | Kniven. En personlig betraktelse. Förlagsbd. ICA. rikt ill. i färg. Nära nyskick. 1993. 160s. | 150:- |
| A161 | Eklund Hans. | Josabeth Sjöberg. Målarmamsellen från 1800-talets Stockholm. Förlagsbd. Atlantis. Rikt ill. i färg. 4:o. Fint skick. 1980. 139s. | 120:- |
| A162 | Ekström Per G. | Om min far, landskapsmålaren Per Ekström. Linnebd. med sk.omsl. Dillbergska bokhandeln Kalmar. ill. Fint skick. 1982. 82s. | 70:- |
| A163 | Ellenius Allan. | Liljefors. Naturen som livsrum. Förlagsbd. med sk.omsl. Bonnier Alba. rikt ill. mest i färg. 4:o. Nyskick. 1996. 237s. | 150:- |
| A164 | Eriksson Thomas. | Älskade pryl. Reklam- och prylhistoria för rekordårens barn. Häftad. Prisma. rikt ill. i färg. Nyskick. 2004. 202s. | 100:- |
| A165 | Fagerlind Vera & Östen. | Svenskt matsilver. 123 modeller i bild. Förlagsbd. med sk.omsl. Wahlström & Widstrand. Rikt ill. Nyskick. 2002. 62s. | Såld |
| A166 | Fleming John & Honour Hugh. | Lexikon för konsthantverk. Förlagsbd. med sk.omsl. i kassett. Bonniers. rikt ill. 4:o. Nära nyskick. 1989. 718s. | 200:- |
| A167 | Franzén Anne-Marie. | Målande kistor och skåp. Om det folkliga möbelmåleriet i Skåne under 1700- och 1800-talen. Förlagsbd. Corona. rikt ill. delvis i färg. 4:o. Fint skick. 1970. 108s. | Såld |
| A168 | Fredlund Jane & Nobenskiöld Dag. | Lilla Antikboken. Fakta, tumregler, fallgropar. Häftad. Ordlaget bokförlag. Rikt ill. delvis i färg. Nyskick. 2001. 190s. | 60:- |
| A169 | Fredlund Jane. | Allmoge möbler från hela Sverige. Förlagsbd. ICA. Rikt ill. i färg. Tredje reviderade och utökade utgåvan. 4:o. Nyskick. 2003. 136s. | Såld |
| A170 | Fredlund Jane. | Auktions handboken. 1700-2000. Förlagsbd. Prisma. rikt ill. i färg. Nyskick. 2005. 285s. | 100:- |
| A171 | Föreningen Norden (utg). | Modernismens genombrott. Nordiskt måleri 1910-1920. Häftad. Rikt ill. i färg. 4:o. Nyskick. 1990. 262s. | 80:- |
| A172 | Glancy Jonathan. | Allt du behöver veta. Arkitektur. Häftad. Damm förlag. rikt ill. i färg. nyskick. 2006. 512s. | 90:- |
| A173 | Grate Pontus och Hökby Nils-Göran (red). | 1880-tal i nordiskt måleri. Dek. pappbd. nationalmuseum. 4:o. Rikt ill. i färg,. Nära nyskick. 1986. 311s. | 80:- |
| A174 | Gyllensvärd Bo mfl. | Ostindie fararen Götheborgs porslinslast. Förlagsbd. med sk.omsl. Wiken. rikt ill. i färg. 4:o. Dedikation. Fint skick. 1990. 282s. | Såld |
| A175 | Hedlund Oscar m.lf. | Lennart Jirlow. Målaren - Motiven. Förlagsbd. Wiken. stor 8:o. Rikt ill. i färg och nyskick. 1993. 160s. | 100:- |
| A176 | Hedstrand Björn. | Silvervaror i Sverige.1830-1915. Häftad. Ngt. nött omsl. fin inlaga. 4:o.Rikt ill. 1975. 196s+bil. | 150:- |
| A177 | Herlitz-Gezelius Ann-Marie. | Orrefors. Ett svenskt glasbruk. Förlagsbd. Atlantis. Rikt ill. delvis i färg. 4:o. Nära nyskick. 1984. 144s. | 150:- |
| A178 | Hermelin Carl F. & Welander Elsebeth. | Glasboken. Historia, teknik och form. Förlagsbd. Askild & Kärnekull. Rikt ill. Nära nyskick. 1980. 368s. | Såld |
| A179 | Hofrén Manne. | Per Ekström. Människa och målaren. Imit. skinnbd. med sk.omsl. ill. 4:o. Nytryck av orginalet från 1947. Nyskick. 1989. 223s. | 100:- |
| A180 | Holmér Gunnel. | Från Boda till New York. Konstnären Erik Höglund. Förlagsbd. Carlsson Bokförlag. ill. delvis i färg. Fint skick. 1986. 176s. | Såld |
| A181 | Hådell Anna. | Svartstick. Häftad. LT förlag. Rikt ill. Bra skick. 1980. 104s. | Såld |
| A182 | Karlsson Samuel. | Svenska knivar och knivmakare. Förlagsbd. Settern. Rikt ill i färg. tvär 4:o. Nyskick. 2004. 112s. | 200:- |
| A183 | Kindahl Christer. | Pistoler och revolvrar. Världens handeldvapen. Förlagsbd. med sk.omsl. Bonniers. rikt ill. i färg. 4:o. Nära nyskick. 1991. 145s. | 150:- |
| A184 | Lidén Anne. | Sven Ljungberg. Målare. Förlagsbd. med sk.omsl. Bonniers. rikt ill. delvis i färg. 4:o. Nära nyskick. 1985. 213s. | Såld |
| A185 | Linde Ulf m.fl. | Olle Olsson Hagalund. Kvick kraftkarl i konstnärsidyll. Förlagsbd. Åhlén & Åkerlund. Rikt ill.Fint skick. 1965. 95s. | 80:- |
| A186 | Lindqvist Gunnar. | Krukor och fat. Svenskt krukmakeri under 400 år. Förlagsbd. Liberförlag.Rikt ill. delvis i färg. Nära nyskick. 1981. 150s. | 90:- |
| A187 | Mouret Jean-Noel. | Hand guns of the world. Förlagsbd. med sk.omsl. Magna Books. rikt ill. i färg. 4:o. Engelsk text. Nära nyskick. 1994. 140s. | 120:- |
| A188 | Mouret Jean-Noel. | Knives of the world. Förlagsbd. med sk.mosl. Magna books. rikt ill. i färg. 4:o. Engelsk text.Nära nyskick. 1994. 142s. | 120:- |
| A189 | Mårtensson Hans. | Träsvarvning. Efter gamla förebilder. Förlagsbd. ICA. rikt ill. 4:o. Fint skick. mönsterark medföljer. 1995. 140s. | 70:- |
| A190 | Palmsköld Hugo. | Halmstadsgruppen. Häftad. Förlaget Sören Fogtdal. ill. i nära nyskick. 1993. 37s. | 60:- |
| A191 | Paulsson Gregor. | Hantverkets bok. Måleri. Org. Linnebd. främre omsl. medbd. 4:o. Rikt ill. Bra skick. 1938. 515s. | 900:- |
| A192 | Persson Sigurd. | Sigurd Persson. Skulptur, plastiken, sculpture. Klbd. med sk.omsl. Rikt ill. 4:O. Fint skick. 1983. Opag. | 200:- |
| A193 | Platen Kim von & Tull Göran. | Svenska samlare. Förlagsbd. med sk.omsl. Wahlströms. rikt ill. i färg. Nyskick. 2003. 200s. | 80:- |
| A194 | Romberg Ewa (red). | Klubbat på auktion. Årsbok 2000/2001. Häftad. Antik & Auktion. Rikt ill. Nyskick. 2000. 184s. | 40:- |
| A195 | Sandberg B. (översättning). | Franskt måleri. från 1600- till 1900-talet. Pusjkinmuseet för bildande konst, Moskva. Förlagsbd. Wahlström & Widstrand. Folio. rikt ill. i färg. Sk.omsl. med revor övrigt i bra skick. 1980. 427s. | 100:- |
| A196 | Sandström Birgitta (red). | Anders Zorns vattenbilder. Dek. pappbd.Zornsamlingarna Mora. 4:O. Rikt ill. delvis i färg. Nära nyskick. 1991. 88s. | Såld |
| A197 | Schiller Harald. | Olle Hjortzberg. En konstnärsbiografi. Förlagsbd. med sk.omsl. Allhem. rikt ill. 4:o. Fint skick. 1954. 189s. | 100:- |
| A198 | Stang Ragna. | Edvard Munch. Människan och konstnären. Förlagsbd. med sk.omsl. Forum. rikt ill. i färg. 4:. Fint skick. 1988. 318s. | 100:- |
| A199 | Stenberg Karl Erik. | Kristinatidens måleri. Förlagsbd. med sk.omsl. Allhem. omsl. medbd. rikt ill. 4:o. Ngt. nött omsl. ananrs nyskick. 1955. 252s. | 100:- |
| A200 | Svensson S. Artur, Olsson Bror m.fl. | Svenskt konstnärs lexikon. 1-5. 5 uniforma röda hfrbd. Allhems förlag. rikt ill. 4:O. Fint skick. 1952-1967. ca 2700s. | Såld |
| A201 | Sylvén Torsten. | Mästarnas möbler. Stockholmsarbeten 1700-1850. Förlagsbd. med sk.omsl. Prisma. rikt ill. i färg. 4:o. Nära nyskick. 1999. 555s. | Såld |
| A202 | Söderberg Bengt G. | Mäster Sighmunder i Dädesjö. Dädesjö medeltidskyrka och dess målningar. Förlagsbd. med sk.omsl. Allhem. rikt ill. delvis i färg. 4:o. Nära nyskick, 1957. 138s. | Såld |
| A203 | Tejder Arne. | Svenska tändstickfabriker från början år 1836. Häftad. rikt ill. Titelblad ngt. fläckat annars bra skick. 4:O. 1978. 198s. | Såld |
| A204 | The Diagram Group. | Handens redskap och verktyg. Förlagsbd. (Forum). 4:o. rikt ill. Nyskick. 1999. 318s. | 150:- |
| A205 | Tunander Britt. | Ilustrerat Antik lexikon. Förlagsbd. Natur&Kultur. Rikt ill. delvis i färg. Nyskick. 1989. 443s. | 100:- |
| A206 | Wallander Gunnar. | Händernas kunskap. Förlagsbd. Sveriges kyrkliga studieförbund. ill. i färg. fint skick. 1987. 231s. | 70:- |
| A207 | Welander-Berggren Elsebeth m.fl. | Antikt. Sköna hem antikspecial. Förlagsbd. Sköna hem. Rikt ill. i färg. 4:O. Fint skick. 1993. 137s. | 60:- |
|
Antikvariat Tranan Trumpetvägen 8 514 32 TRANEMO Tel 0325-768 46 |